Amerykańska armia szuka "Kryla"

4 sierpnia 2020, 12:44
M777_1
Dziś brygady na wozach Stryker mają tylko ciągnione haubice M777. Fot. Maj. Marion Jo Nederhoed/US Army
Reklama

Departament Obrony USA rozpoczął poszukiwanie nowej kołowej armatohaubicy samobieżnej dla amerykańskiej armii. Do udziału w próbach poligonowych zaproszeni są producenci istniejących lufowych systemów artyleryjskich kal. 155 mm na podwoziu kołowym, które mają zostać wszechstronnie przetestowane przez amerykańskich artylerzystów.

Zainteresowani zapytaniem ofertowym mogą zgłaszać swoje propozycje do amerykańskiego resortu obrony, a zwrotne zaproszenia do udziału w postępowaniu przewidziane są na trzeci kwartał br., a w czwartym kwartale br. planowane jest wyłonienie oferentów, którzy wezmą udział w próbach.

Warunkiem udziału w postępowaniu jest zapewnienie przez oferenta transportu i wsparcia techniczne egzemplarza wybranej kołowej armatohaubicy samobieżnej wraz z wozem amunicyjnym w celu odbycia testów poligonowych (Shoot-Off) bez konieczności dostarczenia własnej amunicji i obsługi, które zapewnia użytkownik, podobnie jak np. paliwo.

Co ciekawe, armia amerykańska ma dostarczyć też działo M776 będące elementem haubicy M777, aby mogło zostać wykorzystane w testach, jeśli takie będzie życzenie uczestników (ma to pozwolić uniknąć ewentualnych problemów z kompatybilnością amunicji). Warunkiem jego wykorzystania będzie jednak przedstawienie przez uczestnika wiarygodnej koncepcji integracji tego działa w systemie. Próby mają one zostać przeprowadzone na terenie poligonie artyleryjskim Yuma Proving Ground w Arizonie, które zostały wyznaczone na pierwszy kwartał 2021 roku.

Wyniki przeprowadzonych prób, w tym strzelań testowych mają pozwolić na zbadanie możliwości jak najszerszego spełnienia wymagań US Army przez istniejące konstrukcje oraz uzyskanie informacji w celu stworzenia warunków do wyboru oraz wdrożenia docelowego systemu tej klasy, który w przyszłości ma trafić na uzbrojenie amerykańskiej armii. Jak dotąd amerykańscy artylerzyści nie dysponowali etatowo kołowymi armatohaubicami samobieżnymi kal. 155 mm.

Wprowadzenie tych systemów na uzbrojenie pozwoli uzupełnić potencjał reprezentowany przez obecnie eksploatowane gąsienicowe armatohaubice samobieżne oraz haubice ciągnione. Dodatkowo pozwoli to na uzyskanie zupełnie nowych zdolności bojowych, dzięki połączeniu mobilności, niskiej masy i rozmiarów oraz możliwości łatwego przerzutu drogą powietrzną. Co szczególnie istotne, ma to zapewnić możliwość bardziej mobilnego wsparcia artyleryjskiego dla brygadowych zespołów bojowych uzbrojonych w transportery Stryker, korzystające dziś z haubic M777.

Obecnie na uzbrojeniu U.S. Army znajdują się trzy podstawowe typy lufowych systemów artyleryjskich, a w tym do 1500 egzemplarzy gąsienicowych armatohaubic samobieżnych 155 mm M109 Paladin (znaczna część jest w rezerwie, w służbie są wersje M109A6 i A7) oraz około 500 egzemplarzy ultralekkich haubic holowanych 155 mm M777A1/A2 i około 800 egzemplarzy haubic holowanych M119A2/A3. Wprowadzenie nowej kołowej armatohaubicy samobieżnej na uzbrojenie amerykańskiej armii umożliwi wycofanie ze służby liniowej i docelowe zastąpienie części ciągnionych systemów, a także zwiększenie potencjału amerykańskiej artylerii dzięki wdrożeniu lekkiego a zarazem mobilnego systemu zdolnego do użycia amunicji precyzyjnej. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 81
Reklama
zeneq
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:20

Szukają KRYLa? A ponoć tacy eksperci od wywiadu. Nich ktoś im powie że trzeba jechać do Stalowej Woli...

JSM
wtorek, 20 października 2020, 14:51

Kryl byłby dla nich o tyle dobry, że nadaje się do przerzutu lotniczego. Dla nas to już nie wazne ale dla Amerykanów może byc istotne. Szczególnie dla Korpusu Piechoty Morskiej.

Kazik :)
środa, 5 sierpnia 2020, 19:42

Ach te Yanki nic nie kumają!!!! - Polski chłop ma dwie sztuki Kryla w każdej stodole z ciągnikiem Ursus C-330 w zestawie!!!!! - Jak mu Ruski w arendę na pole wjedzie to będzie się działo!!!!!!! Oj, będzie się działo!!!!! - mogą za dobrą kasę odstąpić!!!!!

Ss
środa, 5 sierpnia 2020, 14:56

Bardzo dobry sprzęt do kontroli okupowanych terenów.Rosja jest duża więc będzie najekonomiczniejszy.

Polon64
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:02

Rosji nikt nigdy nie zdobędzie!

Wojciech
wtorek, 20 października 2020, 14:52

Zdobyli Mongołowie to i zdobędzie kto inny. Kwestia czasu. Chociaż najprędzej to Chińczycy zwasalizują.

MON nas cofa w rozwoju
środa, 5 sierpnia 2020, 10:12

Podsumuję ostatnie dokonania MON: wyciągnięto z magazynów celem "modernizacji" zakurzone, przestarzałe, niemobilne, bezsilne bo z beznadziejną amunicją SPG7, czyżby z a m i a s t nowoczesnych granatnikow ppanc? Po wtóre przystąpiono do cichej "modernizacji" równie zabytkowych systemów OSA. Czyżby z a m i a s t systemu Narew? Po trzecie trwa "modernizacja" 300 szt. stareńkich T72. Ewidentnie zamiast nowych czołgów. Po czwarte "modernizacji" są poddawane także stare Dany, mimo braku do nich jakiejkolwiek sensownej amunicji (np. "rakietowej" dla poprawy zasięgu, np. Kwintyka do precyzyjnego zwalczania celów ruchomych, np. kasetowej do ostrzeliwania obszarowego, czy termobarycznej). Czyżby z a m i a s t Kryla? W/w działania sugerują opanowanie MON przez jakieś "szare eminencje" wyraźnie hamujące wprowadzanie do WP nowoczesnego sprzętu. Bo wyraźnie zahamowano te programy, a MON podjął decyzje o "modernizacjach", które de facto n i c z e g o nie poprawiają, a wręcz "betonują" w wojsku sprzęt stary i nieperspektywiczny. A co na to minister? "Będą" F35, no i Himarsy! Oraz chodzą pierwsze słuchy - w związku z wycofywaniem przez USA ze względu na bardzo wysokie koszty okrętów LCS - o pojawieniu się "szansy" na... przejęcie tych kosztów przez Polskę, poprzez zakup tych okrętów w miejsce tych planowanych do budowy w p o l s k i c h stoczniach. Dlaczego? Bo Błaszczak planuje już nie za długo kolejną wizytę w USA.

Sternik
wtorek, 20 października 2020, 14:55

To co piszesz to nic nowego, sprawy znane od lat. Trochę tą"szarą eminencję" przetrzebił Szalony Antoni ale nie zdążył dokończyć.

Gts
środa, 5 sierpnia 2020, 19:03

Daj spokój, patoelektorat i tak wszystkiemu przyklaskuje. Tymczasem to inni zawierając kontrakty na zakup wraz z zapewnieniem sobie serwisu i możliwości modernizacyjnych idą na przód. My się zwijamy do muzeum, poza nielicznymi przypadkami oczywiście. Błaszczak jeździ do USA po wytyczne i narzucone rozwiązania. Wcale nie zdziwiłbym się jakby kazali mu wziąć wycofywane dziadostwo zwane LCS.

Toni
środa, 5 sierpnia 2020, 10:00

I po co nam zbiórka zlomu ? Ruskie juz maja termiczne !

baro
środa, 5 sierpnia 2020, 02:46

Kto uzywa jeszcze artylerii ciągnionej? USA ściga resztę świata. Skutki utrzymywania 10 lotniskowców i tysięcy baz za granicą, dla kontroli całego świata

Gts
środa, 5 sierpnia 2020, 19:05

W wielu krajach używa się takich lekkich zestawów i ma to sens. Sprawdza się zwłaszcza w terenach mniej dostępnych gdzie nie wiele wjedzie, za to śmigłowcem można podrzucić wiele. Taka artyleria więc, postawiona gdzieś w terenach górzystych z powodzeniem może szachować duży sektor.

Gustav
wtorek, 20 października 2020, 14:57

Do czasu aż nadleci mały dronik kamikaze i wyłączy artylerię. Skończyły się czasy jednostek niemobilnych i działań stacjonarnych. Teraz wszystko musi być w ruchu lub ginie.

SPY-KE ???
środa, 5 sierpnia 2020, 02:27

wszedzie tego pseudocezara Cesar od fRancji przez Szwecje przez Afryke i polske i azje chca sie elbitowcy wcisną w każdy przemysł jak z modelem TV RC SPY_KE,,, paranoja

Marek L.
środa, 5 sierpnia 2020, 19:07

A O CZYM ty tutaj w ogóle bełkoczesz???? To jest na pewno, i na pełne 100%, twoja, i to wyjątkowo chora, paranoja.......

Zmechu 12
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:34

Juz ZDECYDOWANO M1299 z 58 lufą

Otek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:22

Francuzi z podwoziem Tatry sa bezkonkurencyjni.

;)))
środa, 5 sierpnia 2020, 08:17

A z podwoziem Taty, to ny dopiero było !

Drzewica
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:19

A nasi dumnie patrzą gdyż mają swojego Kryla, nie muszą konkurować z Francją, Serbią i resztą, zwisą im nisko że polski przemysł prosi od dawna o nowe zlecenia, nie mają zgody na produkcję KRYLI !

kasa
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:38

A mają pływać?Bo jak mają to Kryle się nie nadają.

podzielicrosje
środa, 5 sierpnia 2020, 09:16

Mdli już od czepiania się pływalności. Pływać powinny wozy przeznaczone do ataku i zwiadu żeby ukształtowanie terenu nie ograniczało ich mobilności a wparcie artyleryjskie z uwagi na zasięg oddziaływania może poruszać się korzystając z mostów.

Adam
wtorek, 4 sierpnia 2020, 19:57

I tak się wybiera uzbrojenie,zaprasza się producentów z oferowanym sprzętem i wygrywa najlepszy.A w Polsce nie musi być najlepsze tylko ważne żeby miało naklejkę Made in USA i przy okazji można zrobić kolejną "łaskę" dla pana Trumpa :)

Gvalch'ca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:54

a przy okazji rodzimy Kryl stoi i czeka na mądrzejszego ministra...

mick8791
środa, 5 sierpnia 2020, 11:44

Program Kryl jeszcze nie został zakończony więc raczej trudno mówić o jego produkcji...

Gvalch'ca
piątek, 7 sierpnia 2020, 00:46

a nie został zakończony bo...? a no tak, bo od zbudowania prototypu do pierwszych próbnych strzelań potrzebowano 3 lat. żeby było weselej 3 lata po nich obecny MON nadal nie wie czy go chce, czy nie...

dystrybutor naklejek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:53

przypomnę, że w USA też będzie musiało mieć naklejkę „Made in USA”

Adam
środa, 5 sierpnia 2020, 06:10

Oczywiście kolego ale widzisz jak wybierają sprzęt,zapraszają wszystkich oferentów i po testach wygra najlepszy.A w Polsce jak jest?? bez testów,nie ważne czy najlepszy sprzęt tylko najważniejsze aby amerykańskie.

JASIO sugeruję mądrze
wtorek, 4 sierpnia 2020, 19:30

Dla bogatych Amerykanów tylko na bogato i na skutecznie tj haubica Archer ze Szwecji i ich amunicja system może prowadzić ogień w trybie MRSI zasięg rażenia w zależności od amunicji od 40 do 65 km a już testują nową amunicję zrobioną w idei rakieto pocisku o zasięgu 100 km lub Haubica G6 z RPA ....

Kóma
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:53

Nasz sojusznik na bank kupi naszego Kryla.

LMed
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:51

No ale, ģłupie te Amerykańce nie są przecież.

Stefan
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:27

Kupi to co najlepsze bo ma na to geniuszu

Kóma
środa, 5 sierpnia 2020, 11:18

Czyli Kryla, Eugeniuszu?

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:55

Według wypożyczonego mikro żółwia nie wiem, czy płakać za rodzimym właścicielem (HSW) za rozłupanie. Stworzyliśmy sześć agencji, które nie mają pojęcia, o czym piszą. Dało to właściwe wyniki. Tymczasem wcześniejsze zgłoszenia przez wojsko i HSW zostały potwierdzone przez wojskową kontrolę jakości i wszelkie aprobaty wojskowe. Nie przerywać produkcji za każdym razem. ZM BumarŁabędy zlecił na własny koszt próbkę badanych odłamków podwozia Krabów z Wrocławia i Politechniki Śląskiej. Uzyskany raport był źródłem mikropęknięć. Podwozie przeszło testy terenowe i nie było potrzeby podkradania się ze względu na zmiany w układzie chłodzenia, które zostały wprowadzone w szybkim tempie na rzecz tworzenia się niewykrytych mikropęknięć. To proteza rolowana odpowiadająca tym instrukcjom nie jest dobra, czy podwozie nr 9 powinno być od dłuższego czasu. Przypisuje mi się przeczytanie niektórych komentarzy na temat pękniętego jeża należącej do HSW i zaaranżowanego podwozia Kraba (ten dzień jest cichy). Dlatego prosimy wszystkich ekspertów w tej sprawie: Zastanawiałem się z arkuszem przygotowanym przez zagraniczną rolę, który może trafić do wojska dopiero w 2017 roku, ale Departament Obrony nie mógł zdecydować, który silnik zainstalować.

mick8791
środa, 5 sierpnia 2020, 11:49

Niech Twoja nie podszywa się pod Daviena, bo nasza widzieć, że to nędzna prowokacja. I niech Twoja znajdzie sobie lepszego tłumacza, bo nasza się z tego śmieje...

Face
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:45

:D

As
środa, 5 sierpnia 2020, 06:25

Jak to mówią, a ja znam kogoś, kto pracował na krabach że starym podwoziem. I te "mikropęknięcia" to były takie mikro, że dłoń bez problemu mieściła się w szczeliny.

victor
środa, 5 sierpnia 2020, 11:30

Jaki problem, aby to rozstrzygnąć? Można przyjechać i samemu sprawdzić. Przecież tTych osiem post-Krabowskich podwozi wciąż stoi w HSW, bo HSW za nie Gliwicom zapłaciła, więc siłą faktu muszą być one własnością HSW. Reklamacji sfinalizować nie można zgodnie z obowiązującym prawem, bo PGZ nie pozwala wyegzekwować HSW od Gliwic ponad 40 baniek za sknoconą robotę. Powód? Położyłoby to Bumar na łopatki. A "bogata" HSW nie sobie to w straty wpisze, aby Gliwice rosły w siłę i ich ludziom żyło się dostatniej. Skoro są takie świetne, to niech Gliwice zwrócą HSW należność, zabiorą sobie te świetnie zrobione podwozia i zrobią z nimi furorę na światowych rynkach. Choćby robiąc ze Słowakami Dianę .;-)) Mają jak znalazł!

Lord Godar
środa, 5 sierpnia 2020, 00:42

Kiepska podróbka ...

Adam
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:51

Nie chcę cię straszyć ale Elvis Presley umarł na zatwardzenie.

Stiopa
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:38

PO-prawcie tłumaczenie towarzyszu

Grzesiek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:46

Nawet śmieszne :-) Tym razem automat kiepsko przetłumaczył.

rED
wtorek, 4 sierpnia 2020, 19:29

"Uzyskany raport był źródłem mikropęknięć", "Podwozie przeszło testy terenowe i nie było potrzeby podkradania się ze względu na zmiany w układzie chłodzenia," - tłumaczone Googlem ? Rosja upada...

droma
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:21

w rosji -kaput w tym czasie trwa poszukiwanie kartoszkow prez specjalnie wyszkolone psy ,oraz chetnego na milionera z krotkim zywotem tym razem na kamcatce do tej pory londyn ...

wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:16

Kto tobie płaci za pisanie takich bzdor?

...
wtorek, 4 sierpnia 2020, 19:56

Jak by jeszcze ktoś płacił to pół biedy.....

Ss
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:05

Zamieńmy . My im kryle oni nam f16v. Jeden za jeden.

BUBA
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:00

No prosze jak to szybko idzie. Unas - analizy i analizy i .......... iiiii - za 10 lat oglasza sie przetarg i potem sie go przesowa a na koncu anuluje i od poczatku A pieniazki z raczki do raczki. Polak potrafi. Ale byly wybory i sami wybralismy ....

Śmieszne, choć mało!
środa, 5 sierpnia 2020, 09:43

Buba, nasz wierny przyjacielu o jawnych prorosyjskich inklinacjach, proponuję - nie ośmieszaj się. Po pierwsze żaden rząd i żaden minister nie realizował sprawnie żadnego programu! Dorabianie "politycznej brody" wszystkiemu dookoła nie uczyni cię poważnym komentatorem. Odbijając piłeczkę mógłbym zapytać czy wybór Trzaskowskiego który ze swych dotychczasowych 77 obietnic dotrzymał... 5-u, w tym nie dotrzymał ich nawet ruchowi LGBT, miałoby coś wg ciebie zmienić wśród... urzędników MON oraz IU? Po wtóre jak masz dowody na "pieniążki z rączki do rączki" to zamiast pocić się na Def24, idź "świadkować" do Prokuratury.

Łuki
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:31

No POprzednicy byli cacy nie ? Jak ci się nie podoba obecna władza to droga wolna. Najbliżej masz za Odrę :)

dropik
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:20

A skąd wiesz ile lat już nad tym się zastanowiaja? A z nastepca m2 jak sobie radzą?

Gvalch'ca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:58

i co jeszcze napiszesz: że od zbudowania prototypu do przeprowadzenia próbnych strzelań będą potrzebowali 3 lat? a 3 lata po nich również Amerykanie nie będą w stanie się zdecydować, czy potrzebują tej broni, czy może jednak nie? Bo tak to właśnie wygląda w naszym pięknym jednopartyjnym kraju

dropik
środa, 5 sierpnia 2020, 09:27

ale to że u nas idzie dłużej nie jest nic dziwnego bo organizacyjnie i finansowo to nasze projekty są 10-20 krotnie mniejsze. popatrz ich kosztuje opracowanie Borsuka. to góra 100mln zł

Bogdan
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:24

oj tam, oj tam. Będą następne, Sławomir N. wyjdzie i wróci to, co już było ......

BUBA
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:39

Za 5 lat

Fircyk w zalotach
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:39

Wygrała haubica cezar DLA wszystkich wielbicieli szrotow

Kopara
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:43

Jeżeli strzela na,70 km Na poligonie da sie sprawdzić Dadzą excalibur i po zabawie

plusik
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:32

Tylko w Polsce armatohaubice taką jak Kryl skreślają.

rydwan
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:10

nic nie skreślili ale sa odłożone w czsie bo HSW ledwo zipie przy krabach , Oba systemy i lekki i ciezki powinny zostac wprowadzone razem Trzeba jedynie zmobiluzować wiecej ludzi i zrobic to szybko a nie ustawiac sobie prace na x lat nie patrzac na potrzeby armii .Takich modernizacji armii to my nie chcemy jak maja klecic tak ługo to lepiej juz zakupy z półki.

Yaro
środa, 5 sierpnia 2020, 11:52

Krab nie jest produkowany, bo faza BiR nie została jeszcze zakończona...

środa, 5 sierpnia 2020, 00:13

Zmobiluzować

Luke
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:29

Szansa na hsw aby wejść na rynek amerykański albo przynajmniej wziąć udział w międzynarodowym przetargu

Sarmata
środa, 5 sierpnia 2020, 18:55

Aby Kryl się rozwinął musimy zrezygnować z amerykańskich samolotów transportowych Hercules. To pod ich rozmiary projektowany jest Kryl, jako samobieżna artyleria gotowa do przerzutu drogą lotniczą. Wystarczy zakupić francuskie transportowce A400 i program budowy Kryl ruszy z kopyta. Przestrzeń ładunkowa A400 ma większe rozmiary, przestaniemy więc zwracać uwagę na ograniczenia wynikające z konstrukcji Herculesa.

Ogarnij się
środa, 5 sierpnia 2020, 09:47

Z czym? Gdybyśmy mieli wprowadzone do produkcji seryjnej, a na stanie WP choć ze dwa dywizjony, strzelające systematycznie na poligonie, to może byłoby co oferować. My mamy nieostrzelany prototyp, bez dokumentacji produkcyjnej i dopracowanej technologii. I minie co najmniej jeszcze 3-5 lat zanim pierwsze sztuki trafią do Artylerii. Nie mamy czego zaoferować.

BUBA
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:01

Na to trzeba Chlopa z jajami ... Prosze Czesi beda budowac kolejny reaktor jadrowy ......

Mama
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:35

Znów nasz troll z Brukseli prawi trzy PO trzy

BUBA
środa, 5 sierpnia 2020, 10:21

to sa fakty

Marek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:09

A co ja od dawna mówiłem o takich haubicach? Prócz gąsienicowych potrzebne są na podwoziu kołowym. Żeby mogły zasuwać tą samą prędkością co Rosomaki. Mają być proste i dzięki temu tanie, żeby mogło być ich dużo. Fatalna sprawa, że Kryl się przeciąga, bo MON sam nie wie czego od niego chce.

środa, 5 sierpnia 2020, 00:11

Ostatnie zdanie boskie :)

BUBA
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:04

Mon wie - bo jakby zaraz wybrali to by nie zarobili . Ale byly wybory. Co wybralismy to jest. Wiec ta sytuacja to i nasza wina. Trzeba dobrze wybierac a nie pozniej jeczec.

mick8791
środa, 5 sierpnia 2020, 12:01

A co mają wybory wspólnego z Krylem? Program armatohaubicy jest prowadzony od lat, wybory to raptem kilka ostatnich miesięcy...

Mama
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:34

BUBA trollu z Brukseli czyje ty interesy tu nam prezentujesz Polski czy Niemiec ?

BUBA
środa, 5 sierpnia 2020, 10:33

Trzeba wybierac i przy tm stac co sie wybralo, a nie jeczec po wyborach - gdzie tu interes Macierewicz i Kownacki obiecywali zlote gory i ze tuz tuz i juz i smiglowce i Kruk i Orka i mialo byc szybciej i taniej i lepiej i wszyscy im wierzyli a oni oklamali cyla Narod i co dostylismy kopniaka i jeszcze ich wybralismy - wic trzeba poklaskiwac a nie jeczec - czyj interes albo jaki interes co wybrales to jest.

Adam
środa, 5 sierpnia 2020, 06:20

Który rząd w pośpiechu zmieniał własną ustawę IPN na rozkaz Izraela ??? który prezydent pali świece chanuka w pałacu i czyje interesy są wtedy prezentowane?? popraw sobie jarmułkę

stach
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:40

widać, że etatowo szczekasz na wynik wyborów, niestety nie merytorycznie..

Bogdan
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:22

czyżby przepadł kandydat Sławomir N.?

wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:57

Że co; że jak ? Znaczy zagajasz niemnożka, ze Rafalala by nam te Kryle razem z kolegami S.N. x dwa lub „trzy” załatwili od razu? Znaczy już by czekały lśniące i gotowe? Wytłumaczenie jest jedno, to Ty radośnie machałeś i pozdrawiałeś patriotycznie z balkonu na Krakowskim Przedmieściu idących w marszu Powstania Warszawskiego i jednak spadłeś z balkonu i potłukłeś się górnych regionach swego ja.

żona Marka
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:01

Co od dawna mówiłeś o haubicach? Nie mam pojęcia

Marek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:14

Legalna nie jest idiotką. Pośród nielegalnych cudzych żon też żadnej nie było. Pomyliły ci się osoby.

J.
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:50

Słowacka AHS EVA 8x8 to jest to. HSW powinna dogadać się ze Słowakami i produkować na licencji Polską AHS Ewę:)

Marek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:05

A po co, skoro mamy własne działo takie, jakie jest potrzebne?

Kazik :)
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:29

A dlaczego nie Jadwigę co Niemca (Leo 2) nie chciała????

Tweets Defence24