2,2 proc. PKB na armię w 2021 roku. Prezydent podpisał ustawę budżetową

28 stycznia 2021, 11:16
dud
Fot: Igor Smirnow/KPRP
Reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2021, zakładającą wydanie na obronę w przyszłym roku 51,8 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB.

W budżecie na obronę narodową na rok 2021 wydatki zaplanowano w kwocie łącznie 51,8 mld zł, co stanowi 2,2 proc. PKB planowanego na przyszły rok. Jest to zbieżne z zapisami ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz ich finansowaniu, która zakłada zaplanowanie budżetu obronnego w latach 2021-2023 na poziomie co najmniej 2,2 proc. PKB i następnie stopniowe zwiększanie tego udziału do 2,5 proc. w 2030 roku. Wydatki majątkowe stanowią 30,4 proc., czyli 15,78 mld zł.

Budżet na 2021 r. przewiduje, że dochody państwa w tym roku wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł. Według resortu finansów taki deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19, m.in. poprzez inwestycje. Kontynuowane mają być też priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

Przygotowując budżet na 2021 r. resort finansów zaplanował deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie ok. 6 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (zgodnie z definicją UE) na poziomie 64,7 proc. PKB.

Według założeń Ministerstwa Finansów PKB w ujęciu realnym wzrośnie w tym roku o 4 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń ma sięgnąć 2,8 proc., a wzrost spożycia prywatnego, w ujęciu nominalnym, wyniesie 6,3 proc.

W zakresie wydatków na obronę narodową ustawa budżetowa została przyjęta w pierwotnie przewidzianym kształcie, po tym jak w Sejmie odrzucono poprawki Senatu zakładające przeznaczenie 50 mln zł z budżetu Wojsk Obrony Terytorialnej na budowę dwóch przejazdów nad torami kolejowymi w Szczecinie.

W Senacie była też głosowana inna poprawka do budżetu obronnego, zakładająca jego drastyczne obniżenie – bo aż o 4,7 mld złotych. Te środki miały stanowić najważniejszą część finansowania zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia o 5,15 mld zł (pozostałe miały pochodzić z innych źródeł). Propozycja senatora Lewicy Wojciecha Koniecznego nie uzyskała jednak poparcia i została odrzucona w Senacie 92 głosami przeciw przy sześciu za i dwóch wstrzymujących się.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 85
Reklama
REALISTA
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:27

ZA MALO MINIMUM 4%

Prawnik
środa, 24 lutego 2021, 10:54

Ja osobiście uważam, że cały budżet wydatkowany corocznie na obronę narodową powinien być w całości przeznaczany na ochronę zdrowia, byłoby do ze zdecydowanie większym pożytkiem dla całości społeczeństwa.

rusek
piątek, 2 kwietnia 2021, 23:52

to i w Rosji też tak powinno być he he

andys
środa, 22 września 2021, 21:30

Oczywiscie, powiedz mi co, kto robi, aby zmniejszyć zbrojenia? Czy sa prowadzone jakieś rozmowy? Słyszymy tylko jedno hasło - wiecej forsy na wojsko!

PiStolet
środa, 31 marca 2021, 11:05

A wtedy przyjdzie Rosja i nam wszystko z kraju wywiozą. Wszystkie samochodu i fabryki i to nie będzie dobre dla społeczeństwa

Lupa
niedziela, 28 lutego 2021, 09:53

Tak oczywiście. Tylko najpierw zlikwiduj ogrodzenie wokół swojej willi, wymontuj zamki z drzwi i wyłącz alarm. No i nie zapomnij odwołać grupy interwencyjnej. Jak już to wszystko zrobisz to zapraszam do dyskusji.

TIM
środa, 16 czerwca 2021, 23:35

Najpierw coś zarób w życiu a nie czepiaj się innych. To po pierwsze a po drugie jakie ma znaczenie czy ktoś jest bogatszy czy biedny. Kulka rozwala łeb w obu przypadkach tak samo... Wiec warto myśleć o tym za wczasu.

Xd
wtorek, 23 lutego 2021, 10:41

a jak tam szkolenia rezerwy? ehhe kasy nie ma?

sprawiedliwy
piątek, 5 lutego 2021, 18:17

50 mld budżet z tego 10 mld na emerytury i odprawy. Żołnierz , który ma 5 norm dostaje od monu za darmo po 25 latach razem z odprawą roczną czyli 12 pensji ponad 500 tysi !!! Tymczasem f-jusze policji mają mieszkaniówke nie całe 10 tysi !!! Gdzie tu logika????

Roman
czwartek, 25 lutego 2021, 11:09

Nie kłam, na emerytury trepów LWP obecnie idzie nie więcej niż 6 mld bo na szczęście trepy LWP wymierają...

andys
środa, 22 września 2021, 21:31

Bedzie kłopot, gdyz trepy WP IIIRP nie umieraja!

bz
czwartek, 18 lutego 2021, 10:24

to idz do wojska skoro tak tak slodko...

Arbar
niedziela, 7 lutego 2021, 17:37

Poza tym nikt nie siłę nikogo nie zatrudnia . Każdy podejmuje decyzję indywidualnie więc nie wiem skąd u pana tyle zawiści??? Pozdrawiam

Arbar
niedziela, 7 lutego 2021, 17:36

Proszę zatrudnienic się w Mon spędzić tam jak pan mówi za darmo 25 lat i wtedy niech pan się wypowie . Naprawdę ludzie jak możecie mówić o czymś o czym nie ma się zielonego pojęcia... Mój Boże.

ZwykłyKowalski
poniedziałek, 1 lutego 2021, 10:19

O ile PKB zwiększyli na służbę zdrowia? Ile sprzętu nowego kupili dla szpitali? Wstyd!

;P.
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:28

SLUZBA ZDROWIA JEST NIC NIE WARTA, NA WOJSKO I TAK ZA MALO WYDAJEMY, ZEBY OBRONIC SIE PRZED ROSJA TRZEBA MINIMUM 4% PKB

Tim
wtorek, 20 lipca 2021, 23:43

Problemem jest właśnie, że za dużo wydajemy a nie inwestujemy...

Polak
piątek, 2 kwietnia 2021, 23:53

A ILE W ROSJI PRZEZNACZONO NA SŁUŻBE ZDROWIA?

Roman
czwartek, 25 lutego 2021, 11:11

W 2015 mafia judeoPOlszewicka na służbę zdrowią przeznaczała niecałe 70 mld pln, obecnie na służbę zdrowia wydatkują pond 100 mld pln!

Koba
piątek, 26 lutego 2021, 21:26

Wziąłeś pod uwagę inflację i COVID?. No to w tej chwili wydaje się realnie mniej. Matematyka!

Xorer
piątek, 5 lutego 2021, 11:04

Trudno się dziwić że nie wiesz o ile zwiększyły się wydatki na służbę zdrowia, bo jak się ogląda tylko TVN to horyzonty są mocno ograniczone. Wstyd!

TIM
środa, 16 czerwca 2021, 23:40

Horyzonty ma sie ograniczone jak sie pozyskuje taką wiedze z TV a nie z dokumentów publikowanych na oficjalnych stronach państwowych.

Krzysiek z Wrocławia
piątek, 5 lutego 2021, 12:13

Póki co to tylko zwiększają zadłużenie Polski. Nie potrafią zrównoważyć budżetu. W 2020r. zaciągnęli zobowiązania na ok 200mld zł poprzez sprzedaż obligacji. Narzekaliśmy na Gierka a teraz Polska jest bardziej zadłużona niż wówczas. Obciążenie budżetu wykupem obligacji jest ogromne.

Kuna
wtorek, 9 lutego 2021, 17:04

Teraz Polska jest bankrutem. A w dodatku prawie wszystkie fabryki są nie polskie.

wert
poniedziałek, 1 lutego 2021, 22:32

2015 wydatki na służbę zdrowia-80 mld; 2020 wydatki- 109 mld co dało ponad 5% PKB. Dla porównania: 2011 wydatki 73,8 czyli 4.53% PKB. Chcesz jeszcze czymś "zabłysnąć"?

Krzysiek z Wrocławia
poniedziałek, 8 lutego 2021, 11:27

a czy ty też w budżecie domowym zaciągasz coraz to nowe chwilówki by było cię stać na wysoki standard życia mimo, że z pensji budżetowej ledwo związałbyś koniec z końcem?

andys
niedziela, 31 stycznia 2021, 15:37

Nie podzielam zachytu nad zwiekszaniem naszego budzetu wojskowego. Jesli komus doda sie 0.2 % PKB, to komus trzeba bedzie odjąc, albo zrezygnować ze zwiekszenia wydatków na inne dziedziny zycia.

reksio
niedziela, 31 stycznia 2021, 18:19

Nie jest tak. W roku 2015 budżet Polski wynosił 289mld zł. A 5 lat później wynosi 413mld zł. Dla pełnego obrazu dodam, że w 2010 roku wynosił 250mld zł.

dropik
poniedziałek, 1 lutego 2021, 07:54

a wydatki na ochronę zdrowia nadal ok 4,5% PKB i to mimo pandemii .

wert
poniedziałek, 1 lutego 2021, 22:37

znowu ściemniasz? 29 mld PLN wzrost od 2015 roku i z 4,53% na ponad 5% Ten sam okres od 2011 wzrost o 10 mld. Może pretensje do swoich idoli? Ludzie pamiętają jak balcerek się wydzierał że dodawanie kasy do systemu nic nie daje, że trzeba najpierw "sprywatyzować"

Tim
środa, 16 czerwca 2021, 23:43

Akurat z tym "sprywatyzować" mial racje!!!

Guy Fawkes
czwartek, 11 lutego 2021, 08:15

Wszystko to spowodowane inflacją, złotówka traci na wartości...

Lewandos
niedziela, 31 stycznia 2021, 10:50

Pan generał faktycznie ambitny. Nawet obecnie. Ma apetyty polityczne. Choć wygląda na krytykanta, a nie konstruktywnego krytyka.

zorro
sobota, 30 stycznia 2021, 16:18

Pięćdziesiąt miliardów na wypłaty a 1,8 miliarda na sprzęt oczywiście używany ,farbę na malowanie hełmów kupią

Dropik
sobota, 30 stycznia 2021, 07:44

Z przecieków po grze wojennej prowadzonej w tym tygodniu wynika, cała koncepcja wprowadzają od 5 lat poniosła sromotną klęskę. Ani homary, ani patrioty ,ani F35 (a jeszcze ich długo nie będzie) w niczym nie pomogły, dyslokacja sił na wschód ( koncepcja :nie oddamy ani guzika ) doprowadziła do olbrzymich strat i utraty całej prawobrzeżnej część Polski w ciągu 5 dni. A reszty w zasadzie i tak nie było czym bronić. Poprzednia taka gra , kiedy dowodził Różański dała nam zwycięstwo- może to było zbyt optymistczne, ale z pewnością nie byłaby to sromotna porażka zakończona utrata niepodległości. Może to lepiej , że wyszedł taki wynik , może przyjdzie otrzeźwienie na rządzących, ale jakoś nie mam wiele nadziei. A te 50 mld które podpisał prezydent ... Jak się nie wie co robić to się je zmarnuje

Xorer
piątek, 5 lutego 2021, 11:06

Różański? Ale sobie znalazłeś idola. Współczuję.

wert
sobota, 30 stycznia 2021, 22:46

ciekawe rzeczy prawisz. różański ze środkami daleko mniejszymi osiągnął sukces, usiłując setkami kilometrów przebić się do Wisły, teraz porażka. Olbrzymich strat na wschodzie nie było bo do Wisły doszli bez oporu, cała Polska nie jest im potrzebna. Co bierzesz? Może bierz pół

dropik
poniedziałek, 1 lutego 2021, 08:10

lepsze pół niż nic. Nie ciągnął przez setki km tylko uderzył z miejsca koncentracji w centrum kraju. Oba scenariusze zakładały całkowity brak zaskoczenia więc był czas na przemarsz , co jest całkowicie realne bo tylko ludzie nie myślący mogą zakładać , że można osiągnąć całkowicie zaskoczenie. No ale załóżmy zaskoczenie sie powiodło .... To oznacza całkowite lub częściowe zniszczenie oddziałów, które maja bazy na Mazurach. Do tego ruskie osiągną to małym kosztem, bo z użyciem zwykłych gradów , smeczy i msty. Nie potrzeba żadnych iskanderów , ani samolotów. Tego co uda się wycofać nie będzie gdzie odbudować, bo ich bazy zostały zajęte przez wroga. ale tu nie chodzi te ćwiczenie z 2015, tylko o te z 2021 i całkowitą porażkę wdrażanej od 5 lat koncepcji i to mimo użycia sprzętu, który będzie dostępny dopiero za wiele lat. Nie ma znaczenia jak dobre masz uzbrojenie jeśli nie umiesz go używać. Pozdrawiam.

wert
wtorek, 2 lutego 2021, 18:37

hojny jesteś. Oddajesz ot tak pół kraju. Kto ci powiedział że przekroczą Wisłę? różański? Nawet nie musza Bugu przekraczać, wystarczą w zupełności Mazury i jesteśmy w czarnej d.... jak ukraincy w Donbasie. Masz wyobraźnię. Celem sowietów nie jest podbicie Polski czy innego kraju bo potem trzeba się bujać z okupacją. Celem jest pokazanie: my tu rządzimy a wy możecie być tylko grzeczni. Ech Ty strateg. Powodzenia w forsowaniu Wisły

Rafi373
środa, 17 lutego 2021, 01:03

A skoro celem sowietów nie jest podbicie polski że względu na okupację, to celem tym nie powinno być, logicznie, ogarnięcie Mazur. Bo też muszą okupować. Porównanie zajęcia Mazur do Donbasu, gdzie wszyscy mówią po rosyjsku i chcieli do Rosji - trafione jak... Bzdura. Jeśli już coś małego by mieli zająć, żeby otworzyć konflikt i go zamrozić, jak to Ruscy w innych miejscach - to kawałek Podlasia z mniejszością białoruską, prawosławna, co wcześniej by odpowiednio przygotowali. Aby był pretekst.

Rafi373
środa, 17 lutego 2021, 00:54

W 1939 mieliśmy rozlokowane siły wzdłuż granic z agresorem, cwaniaczku z pompką w nosie. Mimo licznego i bitnego żołnierza, wcześniejszej mobilizacji, po tygodniu wojska pierwszego rzutu były rozbite i było po wojnie. Na te kilkadziesiąt tysięcy wojska, które mamy, Rosjanie mogą rzucić dwa razy więcej, z czego połowa to specnaz. Biorąc z zaskoczenia i z dobrym rozpoznaniem, część naszych maszyn nie zdąży wystrzelić. Nie będzie czym kontratakować, bo wszystko będzie na wschodzie związane walką praktycznie od pierwszych dwóch dni walki. Ot, Macierewiczowska doktryna wojenna, bo to ten psuj wszystkiego, za co się zabierze, autoryzował rozlokowanie głównych sił na wschód.

SAS
sobota, 30 stycznia 2021, 14:30

Szkoda, był to chyba dowódca na miarę Napoleona, acz nigdy nie dane mu było wypalić z działa.

takiefakty
sobota, 30 stycznia 2021, 01:38

Do kiedy nie wywali się wszystkich hamulcowych i agentów obcych wpływów z urzędów odpowiedzialnych za wydatki na wojsko i jego modernizację to nawet budżet 100 mld zł niewiele pomoże w przyspieszeniu unowocześnienia wyposażenia naszej armii

Krzysiek z Wrocławia
piątek, 5 lutego 2021, 12:29

Może więc przygotuj listę tych hamulcowych i agentów (zapewne znasz ich osobiście). Z pewnością były Minister ON skwapliwie z nich skorzysta przy obniżaniu potencjału obronnego państwa.

Wojtas
sobota, 13 lutego 2021, 20:59

A to da się jeszcze bardziej obniżyć ten tzw. "potencjał obronny państwa polskiego"? Nie wiedziałem, to nieźle.

Omg
poniedziałek, 1 lutego 2021, 16:40

Dokładnie!!!

Jacek PLacek
piątek, 29 stycznia 2021, 22:38

Kolejne miliardy efektów pracy społeczeństwa wydane i jak zawsze zmarnowane. Gdyż przez 100 lat w temacie budowania naszego bezpieczeństwa nie zmądrzeliśmy nic a nic, a poziom naszych elit wręcz zdołował. I oby nie przyszedł czas weryfikacji taki jak 1939.

ob. md
piątek, 29 stycznia 2021, 15:21

Pan rezydent w swoim żywiole, brawo. Jest uśmiech i zadowolenie.

bbb
piątek, 29 stycznia 2021, 10:33

Ja się cieszę jak mało wydam a dużo kupię.A tu radość ,że się uda dużo wydać.Niech się chwalą pozyskanym sprzętem a nie umiejętnością wydawanie nieswoich pieniędzy.

Piotr ze Szwecji
piątek, 29 stycznia 2021, 09:29

Potrzebne są inwestycje w przemysł zbrojeniowy i w formowanie nowych dywizji i modernizację starych. Cieszy mnie, że jest wola polityczna do tego, bo w tym duchu wielu z nas głosowało na tych polityków, a nie na ciamajdy, które potrafiły tylko likwidować jednostki wojskowe do łatania dziur w swoich budżetach. Daleko co prawda do wymaganych minimalnych 4% PKB, czyli środków na wystarczającą siłę zbrojną do zagwarantowania terytorialnej niepodległości Polski na arenie międzynarodowej. Martwi stan niedorozwiniętego przemysłu Polski. Acz zawsze krok w słusznym kierunku przez rządzących, według mnie.

;P.
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:32

DOKLADNIE 4% NA WOJSKO I SUBSYDIOWANIE PRZEMYSLU ZBROJENIOWEGO TO MINIMUM W TYM REGIONIE SWIATA

Eol
sobota, 30 stycznia 2021, 23:05

Powiem szczerze pewnych ruchów PISu nie rozumiem ale zgodze się z przedmówcą, że najważniejsze to odtworzenie czwartej dywizji zlikwidowanej przez 'her donka'. @Tryt... nie pleć bzur człowieku, o jakich pewnych prawidłach smędzisz... Wiadomo, że jak się wchodzi w sojusz trzeba płacić za "parasol" ale wszystko wyjaśni się przed wyborami. Powinniśmy być pozytywnie zaskoczeni. Jestem za szeroką współpracą regionalną (bałtowie, szwedzi i V4) ale też za budowaniem silnego państwa [armia, terytotialsi, paramilitarne i szkolenie w ramach obrony powszechnej. Postawa wobec USA musi być twardsza aby pozwolono na korzystanie z technologi innych państw np. Korea (podziwiam ich pracowitość/wytrwałość - byłem kilka razy). Uważam również, że warto jednak iść razem z amerykanami jak widać po wspomnianej Korei czy Grecji oraz Australii. Obyśmy zdążyli. Mamy ok 15 lat...

Trytytka gun
sobota, 30 stycznia 2021, 17:36

Jakiej Szwecji? Tej położonej w Zachodniopomorskiem? Pytam, bo jeśli z państwa Szwecja, to by tłumaczyło odrealnienie i niezrozumienie pewnych prawideł polskiego mechanizmu państwowego i związanych z nim problemów w modernizacji WP i w ogóle problemów gospodarczych.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 31 stycznia 2021, 10:24

Rząd Szydło zmieniał mechanizm państwowy słabo, ale zmieniał. Program PiS zakłada nie tylko porządny kop w mechanizm państwowy, aby ten zadziałał, lecz też wysoce skuteczną Gospodarkę Patriotyczną (tą samą jak w tygrysich krajach Azji). PiS dla problemów z prawidłami polskich mechanizmów państwowych ma własny think tank stworzony zawczasu ku pomocy sobie przy rządzeniu i coroczne konferencje. Tam nie ma żadnego absolutnie tłumaczenia, czemu nagle konserwatywny rząd konserwatystów działających konserwatywnie, według konserwatywnych założeń konserwatywnego programu PiS, miałby mieć dalej jakieś socjalistyczno-liberalne problemy gospodarcze w Polsce, czy z państwowymi mechanizmami. Chyba ostatnia rzecz na świecie. Patrz na Singapur, Japonię czy Koreę, gdzie problemy gospodarcze nie stoją na drodze niczego w gospodarce narodowej i tak powinno też być pod silnym konserwatywnym rządem PiS. No chyba, że to jest następny słaby rząd, albo jeszcze słabszy rząd od rządu pani Szydło, albo po prostu jakiś polityk PiS po prostu opluwa konserwatyzm jak politycy z PJN czynili i spływa jak martwa liberalna postsolidarnościowa ryba z brudnym ściekiem finansowym ślepej ręki bankowych spekulantów. Wskaźniki finansowe gospodarki państwa nie budują gospodarki ani państwa. Fabryki, przedsiębiorstwa i przemysł to czynią. Temu za ministra MON Macierewicza niczego nie kupowano za granicą na FMS bez offsetów z tranzytem technologii i przemysłu do Polski. Co do tego ma Szwecja? Że człowiek spodziewa się normalnych Polaków, a nie następnych Dyzmów?

Dualram
czwartek, 4 lutego 2021, 09:13

Dobrze napisałeś. Dobrze myślisz.

dropik
sobota, 30 stycznia 2021, 07:45

Jak zwykle dyrdymaly , że Szwecji. Kto niby wymaga 4% PKB na wojsko?

Piotr ze Szwecji
niedziela, 31 stycznia 2021, 09:53

Polska leży na nizinie Europy Centralnej. To naturalne przejście pomiędzy Europą Wschodnią i Europą Zachodnią. Polska nie musi być wrogo nastawiona wobec agresora, by stać się ofiarą agresji. To tylko biznes. Szwecja leży na półwyspie, który dzieli z mniejszą Norwegią. To położenie na uboczu. Szwecja też jest krajem neutralnym, który nie jest powiązany żadnymi zobowiązaniami z innymi państwami do wspólnej walki w obronie czegokolwiek. Racjonalne postępowanie to nie dyrdymały, tylko dlatego że nie mieszczą się w oparach opium populistycznych polityków działających według zasady ciepłej wody w kranie i "tu i teraz", którzy nie mają żadnej świadomości o potrzebie własnego państwa i własnych gwarancji jego niepodległości.

Rafi373
środa, 17 lutego 2021, 01:18

Obecnie nie stać nas na wyłożenie 4% PKB na armię, a i obywatele, zamiast podnieść budżet MON o 2%, powinni raczej doczekać się takiej podwyżki na służbę zdrowia. Za 15-20 lat, jak tu ktoś napisał, możemh odczuwać realne zagrożenie rosyjskie z powodu zmiany stosunku sił w świecie, osłabienie gospodarcze i militarne zachodu i USA, co Rosja może chcieć wykorzystać (choć to nadal biedny kraj będzie, ale może dlatego, że. jednym i żeby odwrócić uwagę Ruskich od tych swoich problemów. Nie ma co się ludzić, że byśmy przed Ruskimi się sami obroni, nawet przy wydatkach 4%. Ale zbroić się trzeba i podnosić zdolność militarną społeczeństwa,nie tylko wojska, żeby agresor dwa razy się zastanowił i wyżej rachował wszelkie koszta, sprzętu, ludzi, gotówki, gorsze warunki okupowania itd.

jm
piątek, 29 stycznia 2021, 09:18

Likwidację Kobbenów z czegoś trzeba opłacić...

gawron
czwartek, 28 stycznia 2021, 20:27

Marne kilka miliardów więcej, podczas gdy na sam program 500+ przepala się coś koło 40 miliardów rocznie, 13 i 14 emerytura to kolejne kilkanaście miliardów. Dla porównania, Szwecja bierze się na poważnie za poprawę swojego bezpieczeństwa i zwiększa budżet obronny o 40% i liczbę żołnierzy z 60 tys. do 90.

Rafi373
środa, 17 lutego 2021, 01:34

Za kilka miliardów więcej (ale co rok) można kupić trochę dobrego sprzętu. Nie żałuj każdej złotówki z budżetu wydanej na coś innego niż armia, bo nie o to chodzi. A Szwecja zwiększy zdolność mobilizacyjną do 90 tys., a nie zwiększy armię stała do 90 tys.

Pawlak
piątek, 29 stycznia 2021, 07:51

Program 500 plus pieniadze w wiekszosci ide na potrzeba rodzine I zostanie w Polsce. Te 2 mld z Mon u wypmynie w wiekszosci i to wiesz gdzie.?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 20:22

I tak ma być.

obiektywny
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:14

slychac wycie znakomicie widac nie wszystkim podoba sie zwiekszanie budzetu na polska armie , malo tego niektorzy chcieliby wogole zlikwidowac cale wojsko bo po co ? szczegolnie tym wszystkim trollom ktorym nic nie pasuje hejtowac wszystko i wszystkich ktorzy chca armie zmodernizowac

Krzys
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:30

Szanowny Panie. Samo zwiększanie budżetu obronnego z jednoczesnym wyciąganiem z tegoż dużych sum na cele nie związane z obronnością nie podnosi możliwości zakupowych. Stanowi to jednocześnie oszustwo gdyż te same kwoty są wykazywane jednocześnie na obronność i np. na drogi. Kreatywna księgowość. A PAD się cieszy bo nic nie rozumie.

ART@
piątek, 29 stycznia 2021, 08:56

a czy pan rozumie zasady prawa budżetowego? Chyba nie.

Luke
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:14

A tak moze kupicie OP i mieczyka, eskadre samolotuw, Borsuki i Kruki

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:51

Bardzo dobrze, najważniejsze że jest tendencja rosnąca i co roku więcej.

dropik
sobota, 30 stycznia 2021, 07:49

Będzie więcej na podwyżki, remonty dróg w zaprzyjaźnionych samorządach, zakup starego sprzętu po zawyżonych cenach lub kolejne mikro programiki typu 4 gołe śmigłowce

PL
piątek, 29 stycznia 2021, 00:45

A co w tym najwaznieszego? Znam ludzi co zarabiają 3x wiecej i maja mniej ode mnie. Sa ludzie co nawrt w totka wygrali miliony i teraz nic nie mają. Najwazniejsze to filozofia/wiedza Bo jak masz głowę (a nie stopien wosjkowy)... to wieksza szansa, ze zrobisz cos choćby nieszkodzącego strategicznie

ppp
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:56

Co z tego, skoro jak się okazuje wojsko finansuje inne ministerstwa. Poza tym brak u nas jakiejkolwiek racjonalizacji wydatków. nieprzemyślane wyspowe zakupy bez całościowej koncepcji rządzą. Spójrzcie na Grecję ze swoim małym budżetem i pomyślcie, co my z naszym budżetem moglibyśmy mieć. Ale tu trzeba fachowców, a nie kolegów partyjnych.

ART@
piątek, 29 stycznia 2021, 09:02

Nie można finansować "innych ministerstw" ze środków przekazanych ustawą do dyspozycji MON. Każdy wydatek ma oddzielną pozycję! Tej pozycji odpowiada i musi odpowiadać odpowiedni zapis w obsłudze kasowej budżety, którą prowadzi NBP. PPP nie widziałeś na oczy ustawy i nie znasz nawet podstaw prawa budżetowego. Minister Z nie może powiedzieć do ministra B, pożycz mi stówę za 4 miesiące ci oddam. Albo, brakuje mi dychę, dorzuć się.

Krzysiek z Wrocławia
piątek, 5 lutego 2021, 12:36

To zobacz jak się obchodzi prawo w celu dania dotacji Rydzykowym "dziełom"

dropik
sobota, 30 stycznia 2021, 07:51

500 mln na drogi co roku, inwestycje w stocznie, itd

Monkey
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:11

Lewica się kompromituje na całego zgłaszając takie propozycje. Nawet chyba KO by sie nie ośmieliło.

dropik
poniedziałek, 1 lutego 2021, 11:32

a to nie mamy pandemii i dodatkowych potrzeb w ochronie zdrowia ? to teraz umierają dziesiątki tysięcy Polaków.

Niuniu
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:41

To jakieś 14 miliardów dolarów. Przy liczebności wojska polskiego ok. 140 tysięcy żołnierzy to daje sto tysięcy dolarów na jednego polskiego wojskowego rocznie. Sporo. Dla porównania trochę o wydatkach na Nasze zdrowie. Wydatkach na ochronę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W Polsce wynosiły one (w 2018r - w kolejnych latach nic się nie poprawiło) łącznie 3535 zł na osobę, co Eurostat przeliczył na 829 euro na osobę. Gorszy wynik odnotowano tylko w dwóch krajach – Bułgarii (587 euro na osobę) oraz Rumunii (583 euro na osobę). W takim zestawieniu potężna przepaść dzieli nasz kraj od Szwajcarii (8327 euro) czy Norwegii (6969 euro). Lepiej sytuacja wygląda także u sąsiadów z regionu: w Czechach (1493 euro), Słowacji (1099 euro), na Litwie (1061 euro) czy na Węgrzech (916 euro). Polska znajduje się niemal na końcu rankingu państw uszeregowanych pod względem relacji wszystkich wydatków na ochronę zdrowia w relacji do PKB. W przypadku naszego kraju jest to 6,33 proc. Gorzej jest tylko na Łotwie (6,21 proc.), Rumunii (5,56 proc.) oraz Luksemburgu (5,29 proc.). Ten ostatni kraj w takim ujęciu wypada niekorzystnie głównie przez nieco sztucznie „napompowany” PKB - w Luksemburgu pracuje wielu obywateli innych państw, głównie Niemiec i Francji, którzy wypracowują PKB, a niekoniecznie korzystają ze wszystkich usług publicznych. Wydatki na ochronę zdrowia w relacji do PKB najwyższe są w Szwajcarii (11,88 proc.), Niemczech (11,47 proc.) i Francji (11,26 proc.). Unijna średnia to natomiast 9,87 proc. Czyli na wojsko wydajemy powyżej europejskiej średniej i to znacznie a na zdrowie znacznie poniżej. Podane 6,33% to dane już dawno nieaktualne, ustawa budżetowa zakłada wydatki na służbę zdrowia w Polsce w wysokości 5,3% PKB. Czyli spdamy do poziomu Bułgarii. Może warto wspomnieć, że budżet Polski na 2021r przewiduje deficyt w wysokości 82,3 mld zł. Jak byśmy ograniczyli wydatki na wojsko do 60 mld rocznie to mieli byśmy szansę na nadwyżkę budżetową!!! Na koniec wspomnę, że i tak założenia budżetowe są mocno zakłamane. Budżet został skonstrułowany przy założeniu zupełnie nierealnego wzrostu PKB w wysokości 4% w 2021r. Założono również wzrost spożycia prywatnego na poziomie 6,3%. Te wskaźniki jak i szereg innych nijak się mają do polskiej pandemicznej rzeczywistości. W 2021r nastąpi dalsza masakra państwowych dochodów jak i zapewne całej polskiej gospodarki. W obecnej sytuacji Polski wzrost wydatków na obronność to zbrodnia stanu.

wert
niedziela, 31 stycznia 2021, 12:11

nie mieliśmy ŻADNEGO problemu ze zrobieniem bardzo stabilnego podwozia do Kraba do tego tańszego od licencyjnego o ponad 30 procent!!! Zapamiętnij to raz na jutro. Mieliśmy problem z utrzymaniem jakości wynikający ze złego doboru kadr i dopuszczenia do prywatnej wojenki pomiędzy Bumarem a HSW. Skutek jest taki że eksport Kraba mamy z główki (cena). Komu chcesz sprzedawać radary? Wiesz ile Radwar będzie musiał zrobić szt do Wisły i Narwi? To im zajmie 10 lat +-! Pesco jest psu na budę. Z ojropką mamy SPRZECZNE interesy. I francuzi i niemcy chcą się dogadywać z sowietami NASZYM kosztem. Powolutku stajemy się konkurencją, pamiętasz wrzask gdy LOT kupił Condora? Kupowanie broni własnej lub USA. TYLKO. Już się najedliśmy niemieckim Loe czy MiGoszrotem. Niemcy chcą nowego samolotu na bazie Rafałka więc w Leo-3 są ograniczeni francuzami. Piłka była krótka: robimy i samolot, i czołg TYLKO my, kasę zrobimy na sprzedaży "sojusznikom". Mitteleurope jest pod stalą presją niemców, trzyma ja tylko parasol amerykański i to praktycznie ograniczony do Polski i Rumunii. To glównie nasze naciski włączają resztę. Trójmorze będzie funkcjonować gdy zacznie się wypełniać treścią, początek to szlaki transportowe które dopiero pozwolą na realną współpracę gospodarzą. Zauważyłeś że dominowały szlaki wsch-zach korzystne głównie dla niemieckiego tranzytu? Trójmorze to projekt nie na lata ale dziesięciolecia

Rafi373
środa, 17 lutego 2021, 01:26

Co ty za mrzonki opowiadasz. Jeszcze chwila a byś napisał że do własnych czołgów i samolotów dołożymy własną broń atomową.

Geo
piątek, 29 stycznia 2021, 17:08

Masz rację, statystyka jest nieubłagana. Jednak Kraje jak Schweiz lub Norge jakość wojny nie zaznały, pierwsi tuczyli się na lewej kasie, drudzy mają szczęście do bogactw oraz nie mieli spadochroniarzy międzynarodówki komunistycznej, którzy do dziś mają wpływy w Polsce. Aby kasa nie była przejadana i marnotrawiona tudzież defraudowana, to potrzeba ludzi prospołecznych, a tego w anarchistycznym społeczeństwie jakim są Polacy jest trudno. Po za tym w mętnej wodzie (nasz system prawny) biorą tylko grube ryby. Po za tym WP mogłoby mieć dobry, choć nie najlepszy sprzęt, jakby ludzie, którzy mają jakiś wpływ i decyzję na tą dziedzinę byli choć dobrzy, mimo nienajlepsi, ale nawet dobrych brakuje - począwszy od ludzi w MON, SG WP, IU-AU, związkach zawodowych w przemyśle zbrojeniowym jak i kierownictwu tegoż przemysłu. Na koniec mało racjonalne, lecz powoli możliwe, że teorie spiskowe dotyczące Polski, że jacyś kosmici z tylnego rzędu sterują się potwierdzają. Ktoś trzyma lufę przy głowie wielu ludzi w polityce, bo nie wszyscy są idiotami i złodziejami. Pozdrawiam

agunt
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:50

Marnowanie pieniedzy podatnika.

BUBA
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:02

Byly wybory co wybrales to jest

Wicher
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:22

Znowu zmarnują kupę kasy. I będą mówić że amerykanie muszą nas obronić bo wydajemy 2% PKB na wojsko. Co z tego że wydają je bardzo źle

Robert
środa, 10 lutego 2021, 20:45

To co zadziwiające (w konfrontacji z innymi armiami wojsk polskie placi podatek VAT. A więc ile procent z tych 2,2 wraca z powrotem do budżetu. Pic na wodę.....

gfdhf
piątek, 29 stycznia 2021, 11:07

Wydajemy rocznie na wojsko tyle ile USA wydaje na wojsko w tydzień.

Tweets Defence24