Węgry: Kolejne pociski AMRAAM-ER dla systemu NASAMS

9 maja 2020, 11:59
NASAMS AMRAAM ER Raytheon
Start pocisku AMRAAM_ER z wyrzutni NASAMS. Fot. Raython
Reklama

Departament Stanu USA udzielił zgody na sprzedaż Węgrom 60 pocisków AIM-120C-7/C-8 AMRAAM-ER oraz rakiet szkoleniowych CATM-120C, modułów naprowadzania i dodatkowego wyposażenia za 230 mln dolarów. Jest to kolejny zatwierdzony przez DSCA pakiet pocisków dla tego kraju, które maja trafić nie tylko na uzbrojenie myśliwców ale też do aplikacji lądowej. Mowa tu o planowanym przez Budapeszt zastąpieniu posowieckich wyrzutni KUB systemem NASAMS, oferowanym wspólnie przez koncerny Kongsberg i Raytheon.  

Udzielona 8 maja 2020 aprobata ze strony Defense Security Cooperation Agency (DSCA) dotyczy 60 pocisków AIM-120C-7/C-8 AMRAAM-ER o zwiększonym zasięgu, 4 szkoleniowych rakiet CATM-120C oraz dwóch dodatkowych modułów naprowadzania pocisków AIM-120C7/C8 wraz z dodatkowych wyposażeniem, takim jak kontenery transportowe, części zamienne, oprogramowanie itp. Łączna suma zamówienia nie może przekroczyć 230 mln dolarów a jego realizacja będzie należeć do Raytheon Missile Systems.

Pakiet ten uzupełnia udzielone w sierpniu 2019 roku zezwolenie na sprzedaż Węgrom 180 pocisków rakietowych AIM-120C-7 AMRAAM oraz związanych z tym usług wsparcia, wartość transakcji oszacowano na nie więcej niż 500 mln USD. W obu dokumentach poinformowano, że Węgry zawnioskowały o oprogramowanie integrujące te pociski z radarami MPQ-64F1 Sentinel 3D, które jak poinformował Budapeszt, pozyskane zostaną odrębnie w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (DCS).

Jest to istotna informacja, gdyż radar tego typu nie jest instalowany na samolotach, ale stanowi element systemu NASAMS (Norwegian / National Advanced Surface to Air Missile System) oferowanego wspólnie przez norweską spółkę Kongsberg Defence & Aerospace i amerykański koncern Raytheon. Przy powstaniu tego systemu wykorzystano w znacznym stopniu istniejące, gotowe rozwiązania. Kongsberg dostarczył system kierowania ogniem oraz dowodzenia i kontroli. Raytheon ze swojej strony uzupełnił system o rakiety rodziny AIM-120 AMRAAM oraz stacje radarowe, w tym wspomniane wcześniej urządzenia typu AN/MPQ-64 Sentinel 3D.

Jak wynika z powyższych informacji, Węgry prowadzą już prawdopodobnie negocjacje dotyczące pozyskania systemów NASAMS w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (DCS - Direct Commercial Sale). W zakresie obrony krótkiego zasięgu Budapeszt dysponuje nadal przestarzałymi wyrzutniami z czasów Układu Warszawskiego. Na poziomie bardzo krótkiego zasięgu stosowane są zestawy MBDA Mistral.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 66
Reklama
Troll z Polszy
wtorek, 12 maja 2020, 10:14

Davien poniedziałek, 11 maja 2020, 12:59 "Wow a od kiedy NASAMS to Raytheon??Bo producentem jest niejaki Kongsberg:) " Od samego początku NASAMS to wspólne dzieło Raytheona i Kongsberga. A na potwierdzenie masz fragment właśnie komentowanego artykułu " Mowa tu o planowanym przez Budapeszt zastąpieniu posowieckich wyrzutni KUB systemem NASAMS, oferowanym wspólnie przez koncerny Kongsberg i Raytheon. " Chyba że wolisz informacja ze strony KONGSBERGA tam pisze to samo tylko po zagranicznemu ;-) ----------------------------------------------------------- "A przypomne ci panei Troll ze wojsko jest od obrony kraju a nie od wypracowywania PKB czy dawania miejsc pracy w przemysle." Szkoda że nie widzą o tym amerykanie wybierając fregaty FREMM, od Włochów ale z produkcja na terenie USA, a może wolisz przykład z Fonetem dla US ARMY pod warunkiem produkcji licencyjnej w USA, a może wolisz przykład Niemców co kupując SPIEK zadbali o produkcji na Niemieckiej ziemi, a może wolisz przykład Belgii co kupując F35 zadbała o podpisanie umów na 3,8 mld euro z Belgijskim przemysłem. A może wolisz przykład UK co kupując Javelina zadbała o montaż na Brytyjskiej ziemi. Mam wymieniać dalej jak to armia nie dba o miejsca pracy ? :-)

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 01:26

Panei Troll, NASAMS powstawał jako dzieło Kongsberga przy wsparciu Raytheona ale jest produkowany w Norwegii i tak, producentem jest Kongsberg a opracował system NASAMS wspólnie z Raytheonem, rozróznij te dwie rzeczy, wiem że to dla ciebie cięzkie,ale... A teraz dalej: USA kupuje wyłacznei bron produkowana na terenie Stanów i finał, maja takie mozliwosci i tyle znaczą że kazdy na to im pójdzie, Spike-i też sa produkowane w Polsce wiec o co ci chodzi?? Ale jak mylisz siły zbrojne z rządem to powodzenia w trollowaniu:)

block
wtorek, 12 maja 2020, 08:29

Kto zagraża Węgrom z powietrza? Serbia? Mimo to kupują ponad 200 pocisków - kilka baterii. Przynalmnmiej wykazują niezbędną (koszt/efekt) troskę w tym temacie. Nie da się tego porównać do sytuacji Polski, która wraz z krajami bałtyckimi powinna być "bańką antydostępową" w warstwie obrony powietrznej.

Śliwka Wegierka
niedziela, 10 maja 2020, 20:28

Warto bylo poczekać i jak mówił Ornan zamówić jeden wspolny system dla grupy Wyszogradzkiej A,tak KICHA

No tak!
niedziela, 10 maja 2020, 16:25

Bardzo złe wieści dla Rosji. Bardzo. Teraz byle Grippen zmiecie z dystansu wszystko rosyjskie, co się wzniesie w powietrze w pobliżu. Brawo Węgry. Szkoda, że polskiego MON nie stać na podobne wzmocnienie naszego wojska. Węgry kupują pełne nowe systemy plot, a nasz MON zaplanował wycofanie wszystkich naszych mobilnych systemów plot bez jakichkolwiek nastepcow. I taka Rosja smuci się postawą Węgier, ale zdecydowanie cieszy postawą "polskiego" (???) MON!!

R
poniedziałek, 11 maja 2020, 16:12

Ta, Wegra bardziej do Rosji niz UE i NATO.

Co robi MON??
niedziela, 10 maja 2020, 16:08

A my planujemy w y c o f a ć Kuby b e z jakichkolwiek następców, a zaraz potem wycofać wszystkie OSY również b e z jakichkolwiek następców. Program Narew? Jak wszyscy wiemy, NIC się nie zmieniło, NIC się nie dzieje, NIE trwają żadne prace w MON, aby w miejsce KUBów czy OS cokolwiek wprowadzić do WP.

poniedziałek, 11 maja 2020, 07:24

W miejsce os są wprowadzane poprady więc co a pozatym wszystko ma swój czas wkrótce napewno to kupią jak przez 3 lata potrafili kupić himars f 35 Patriot to i Narew też kupią więc no xd

gliwiczanin
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:04

Poprad nie zastąpi OSY. Zasięg 9K33 Osa to 10,5 km (mamy ich 64 szt) a Poprada to 5,5 km (mamy obecnie ~40 szt). Natomiast zasięg wyrzutni 2K12 Kub to 24 km, których mamy na wyposażeniu 20 sztuk. Do tego dochodzi około 36 wyrzutni PZR S-125 Newa-SC, których zasięg to 25 km. O ile dobrze pamiętam 9 szt. stacjonuje niedaleko mnie w Bytomiu. Nie zapomnijmy też o starych PZR S-200C Wega. Tych ostatnich mamy 6 wyrzutni o zasięgu 255 km. Jeśli pozbędziemy się po sowieckiego sprzętu bez następcy w postaci w pełni wprowadzonych wyrzutni Narew to znacznie pogorszymy już i tak słabą obronę przeciwlotniczą. Powinniśmy wprowadzić jak najszybciej produkcje wyrzutni CAMM w Polsce których zasięg ma 25 km, a także równie szybko pomyśleć o sprzęcie który zastąpiłby ZSU-23-4MP Biała. Na co nam nowe czołgi skoro byle śmigłowiec i samolot mogą je zniszczyć. Do obrony naszych czołgów przydałby się sprzęt mobilny taki jakim była Loara. Taki NOWY sprzęt możemy zrobić własnymi siłami. Tylko trzeba podjąć decyzje i ten sprzęt zamówić w naszych zakładach.

Patriota
poniedziałek, 11 maja 2020, 07:16

No a po co nam ta zapowiadana od 5 lat Narew?? :) Nieudolny MON tą sławną TARCZĘ POLSKI już kupił.Dwie baterie Patriot obronią cały kraj :) więcej nie trzeba a według fanów obecnego MON to w razie wojny całe NATO w kilka chwil będzie bronić Polski więc po co wydawać kase na uzbrojenie.

gliwiczanin
niedziela, 10 maja 2020, 11:47

U nas już dawno powinna być podpisana umowa na drugą fazę Wisły i rozpoczęte przygotowania do programu Narew. Nasz mon powinien wybrać tego kto daje najwięcej dla naszego przemysłu. A z tego co pamięta to najwięcej dawali Brytyjczycy z swoim wyrzutniami CAMM od MBDA UK. Narew powinien być w jak największym stopniu produkowany naszymi siłami. Brytyjczycy nie raz oferował CAMM z pełną suwerennością zarówno wykorzystania jak i produkcji u nas tych rakiet oraz wyrzutni. Zresztą w zeszłym roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach i PGZ pokazali przykład jak może wyglądać przyszła wyrzutnia produkowana u nas. Do tego rakiety CAMM można zastosować zarówno dla wyrzutni lądowych jak i wyrzutni umieszczonych na okrętach.

Patriota
poniedziałek, 11 maja 2020, 07:20

My budujemy armię paradną a na paradę dwie baterie Patriot starczą bo w innym przypadku umowa na 2 fazę Wisły była już by podpisana.Amerykanie już radar jakiś czas temu wybrali a ponoć tylko na radar czekaliśmy.USA radar wybrało a w Polsce nagle cisza o kolejnych bateriach a Narew to już dawno uwalona.

Orthodox
niedziela, 10 maja 2020, 21:10

Też miałem podobny sen.

Orthodox
niedziela, 10 maja 2020, 10:06

Kiedy nadejdzie ta wiekopomna chwila i nastąpi ,,przetarg" na Narew, NASAMS będzie ,,jedynym słusznym wyborem".

Gts
niedziela, 10 maja 2020, 12:20

Wydaje się, że nie pozostawią nam wyboru.

ryba
niedziela, 10 maja 2020, 11:46

a niby czemu skoro my juz mamy wszystko prócz efektora? wiec po co przepłacać?

Orthodox
niedziela, 10 maja 2020, 20:55

Tylko tego efektora będziemy musieli co raz dokupować, bez nawet współprodukcji a o transferze technologii nie wspominając.

ryba
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:08

no niestety jak samemu sie nie chce zrobić to trzeba efektor kupic . chyba ze coś z piorunem sie rozwinie bo jak nie to tylko Camm .

Orthodox
wtorek, 12 maja 2020, 16:29

Jak już coś to nie z Piorunem, a z Błyskawicą, która nie wiem czy jeszcze jest kontynuowana.

biały
niedziela, 10 maja 2020, 08:55

no fajnie a jak tam nasza wisła , ??? dalej stoimy na zestawach Rosyjskich

Olecki
niedziela, 10 maja 2020, 16:27

Wisła? NASAMS jest kandydatem do programu NAREW! Czemu pytasz o Wisłę?

Patriota
niedziela, 10 maja 2020, 06:48

A jak tam nasz program Narew??? paplanina od ponad 5 lat,głupoty wygadywane najpierw przez Macierewicza a teraz Błaszczaka a program dalej w lesie..... No ale będziemy mieć całe DWIE baterie Patriot z zapasem 200 rakiet do pokazania na paradzie

Zły jest tylko jeden
niedziela, 10 maja 2020, 16:13

Macierewicz akurat to rozpoczął wszystko co obiecał! Gdyby wrogie Polsce siły w MON go nie utrąciły, to pewnie dziś byśmy mieli mnóstwo nowego, obiecanego przez niego sprzętu. Ale nastał "grzeczny" i "układny" Błaszczak, i wszystko co obiecał Macierewicz wstrzymano, przerwano lub odłożono na "przyszłość"! Błaszczak ugrobił i polski przemysł, i polska armię. Zamówienia są na pojedyncze sztuki i to w terminach ze snów "pijanej wróżki"!!

KrzysiekS
poniedziałek, 11 maja 2020, 08:01

To raczej nie MON a nasi kochani sojusznicy nie chcieli AM. Za bardzo im podskakiwał i jest wymiana na posłusznego.

asd
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:30

Tak, nie pasował im człowiek, który wynosił nazwiska agentów NATO do współpracowników rosyjskiego wywiadu.

Orthodox
sobota, 9 maja 2020, 19:06

Stawiam, że w momencie wyboru kooperanta dla Narwi, NASAMS będzie zdecydowanym faworytem. I tylko i wyłącznie ze względów politycznych.

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 10:29

A czemu z wzgledów politycznych?? To akurat jeden z najlepszych tego typu systemów na rynku, mogący uzywać kilku róznych efektorów.

ryba
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:43

NASAMS jest dobru i owszem tyle ze po kiego nam on skoro robimy pioruna imamy na uwadze Cammy ? reszte zrobimy sami i jeszcze dostarczymy sasiadom .Węgry sie niepotrzebnie szarpnęły na Nasamsy a tak mielibyśmy wspólny system który można było rozwijac wielokierunkowo .

Orthodox
wtorek, 12 maja 2020, 16:22

Wielokierunkowo, czyli tak jak w przypadku wcześniejszych, ewentualnych wspólnych projektów, każdy w swoją stronę.

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 22:22

WOw ty naprawde porównujesz Pioruna do NASAMS??? Oj panei ryba...

Troll z Polszy
niedziela, 10 maja 2020, 23:14

A jakie kompetencje serwisowe dostaniemy do tych różnych efektorów ? A jaki będzie udział PPO w produkcji tych efektorów ? A jaki będzie udział PPO w produkcji i obsłudze modyfikacjach i serwisach C2 ? A przypomnij mi czy Rajtek już wywiązał się z zobowiązań offsetowych za Wisłę ?

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:59

Wow a od kiedy NASAMS to Raytheon?? Bo producentem jest niejaki Kongsberg:) A przypomne ci panei Troll ze wojsko jest od obrony kraju a nie od wypracowywania PKB czy dawania miejsc pracy w przemysle.

Orthodox
wtorek, 12 maja 2020, 16:15

Oj Panie Davien, na jakim świecie Pan żyjesz? MON to takie samo ministerstwo jak każde inne, współodpowiedzialne zarówno za wydatki, jak i wpływy do gospodarki. To nie działa na zasadzie forumowicza na portalu, w stylu,, trzeba kupić to i tamto, bo jest nam to niezbędne".

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 01:31

Panei Orthodox widze ze jak Troll z Polszy tez nei zrozumiałęs< ale ci wyjasnię: Wojsko ma zadbac o obrone kraju i meić do tego jak najlepszy sprzęt a nei kupować byle złom tylko po to by przemysł miał co produkować a tak własnei mysli Troll: brac pod kątem tego co da sie tu naprawiac czy pomalowac a nei patrzec na to co lepsze. A potem są takie kwiatki jak neiraz u nas się zdarzają

Orthodox
niedziela, 10 maja 2020, 21:04

A to dlatego, że ,,jedynym słusznym wyborem" do NASAMS będą AMRAAMY, które będziemy kupować bez jakiejkolwiek współprodukcji, o transferze technologii nie wspominając. Ale pal go licho, niech wybiorą co bądź, byle szybko i zaczną działać.

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 23:48

A niby czemu?? Można spokojnie kupić ESSM,AIM-9 IRIS-T wybór akurat przy NASAMS jes największy ze wszystkich podobnych systemów. Ale i tak na Narew chyba najlepszy SAMP/T z Aster-15. Jakos nie kupilismy Harpoonów do NDR ale NSM-y, na Orkany tez poszły RPS-y a nei Harpoony.

podatnik
sobota, 9 maja 2020, 18:53

a u nas dalej tony papieru przyjmują wizje rodem z sci-fi z książe k S. Lema

Zawisza_Zielony
sobota, 9 maja 2020, 17:26

Wygląda na to, że za jakiś czas będziemy największą i najbardziej zacofaną technicznie armią byłego UW

X
niedziela, 10 maja 2020, 14:02

Pod wieloma względami już tacy jesteśmy

też zielono mi
niedziela, 10 maja 2020, 09:07

Taa, bo Węgrzy z 60ma rakietami będą potęgą.

Kol
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:53

Na ich budżet obronny to o niebo lepiej niż u nas - dziadostwo!

Orthodox
wtorek, 12 maja 2020, 15:50

Porównaj Waść obie armie i ich potrzeby.

sobota, 9 maja 2020, 22:15

Jasne mającą 48 + 32 nowoczesne WSB - czyli więcej niż reszta po UW armii razem wzięta Z 247 leopardami + 232 z PT (które przynajmniej termo mają nie to co cuda ukraińskiej zbrojeniówki w roku 2020) - i znów więcej niż cała reszta o ilości haubic samobieznych, nowoczesnych KBWP czy posiadaniu takich nowinek jak Rak wspominać nie będę...

prawda
niedziela, 10 maja 2020, 11:19

Rak nie jest żadną nowinką. Ba jest przerostem formy nad treścią

Troll z Polszy
poniedziałek, 11 maja 2020, 07:46

Dla tych co żyją łukiem Kurskim czy bitwa pod Lenino to Rak nie jest potrzebny w ogóle, dla tych co słyszeli o ogniskowo przestronnym modelu wojny jest wspaniałym tego narzędziem

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 23:50

Tylko w twoich marzeniach, bo to jeden z najlepszych w Europie tego typu produktów porównywalny z NEMO pod kazdym wzgledem.

JEREMI
sobota, 9 maja 2020, 15:58

Wszystko ok, tylko czego wybrali ten { nawet po modernizacji } slabiutki SENTINEL, wzieliby radar SAABA 4A AESA i bylo by spox..

Fanklub Daviena
sobota, 9 maja 2020, 22:24

By ułagodzić Wielkiego Wuja za kupno Gripenów, rosyjskiej elektrowni atomowej i zezwolenia na chińskie inwestycje na Węgrzech, przepędzenie MFW, BŚ i Sorosa... To chyba pierwszy zakup amerykańskiego uzbrojenia przez Węgry? Nie wiesz, że np. sam Washington Post napisał "How Viktor Orban became the real threat to the West"? I wymienił tam wszystkie zbrodnie Orbana, jak np. nieprzyjmowanie imigrantów, niedotowanie lewackich mediów, niepromowanie gejowania, podważanie demokratycznej legitymacji junty z Kijowa, nadawanie węgierskich paszportów Węgrom za granicą (czytaj: Ukraina, Słowacja, Rumunia), przepędzenie zagranicznych NGO. No a jak ktoś jest "prawdziwym zagrożeniem dla Zachodu" i w dodatku ma na swoim terenie ambasadę USA, to tylko patrzeć tam "kolorowej rewolucji", więc tylko szybki zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego może ułagodzić Wielkiego Wuja (patrz przykład Maroka, które po wielkich zakupach u Wielkiego Wuja nagle znowu stały się demokratyczne i "spontaniczne demonstracje" "opozycji domagającej się demokratyzacji kraju" jakoś tak wygasły...)! :)

Prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:50

Firma Wabco(od Hamburgerow)kupiła rozpadającą się hale gdzieś tam.Wstawili szyby, załatali cieknacy dach, wymienili połamane umywalki na całe, wstawili muszle aha i jeszcze 1.linie do produkcji czegoś tam do czegoś tam.Dlaczego to może być ważne dla Nas? Bo to coś może pasować do czegoś b.nowego u Nas.I zamiast toczyć to na tokarkach na Starach 266, czy wręcz 660, by odtworzyć gotowość,wystarczy poszukać z rozbitych beteerow.Tak więc pomysł by przepraszać Stanu Zjednoczone Ameryki Północnej w ten sposób, wydaje się znakomity.

Orthodox
niedziela, 10 maja 2020, 11:51

No widzisz, a jeszcze niedawno Orban był taki cacy, prawie jak koń trojański Putina w UE.

Fanklub Daviena
sobota, 9 maja 2020, 14:21

Kupno tego absurdalnie drogiego rozwiązania ma ułagodzić gniew Wielkiego Wuja za kupno rosyjskiej elektrowni atomowej czy zgody na chińskie centra logistyczne na Węgrzech i za przepędzenie Sorosa, MFW i BŚ... :)

LAWoman
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:06

Soros jest akurat wrogiem nr 1 dzisiejszej administracji a od lat Rudy Gulianiego. Po co te głupstwa i bujdy na kiju?

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 01:12

Wow juz widze funek w desperacji bo nawet Węgry będa miały system lepszy od wszystkiego co ma Rosja w tym segmencie:))

X
sobota, 9 maja 2020, 14:06

Co to jest pocisk AIM-120C7/C8 ? C7 to rozumiem, ale potem miała być już chyba wersja D.

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 01:13

AIM-120 C-8 to własnei wersja D, jak wprowadzili dalej idace ulepszenia zmienili tez nazwę.

Fanklub Daviena
sobota, 9 maja 2020, 22:47

To jest lipa. Miał być AIM-120D z ramjetem, ale Brytyjczycy nie dali sobie ukraść technologii, więc został AIM-120C8, nazwany D, o którym Davien bajdurzy, że ma 2x większy zasięg od poprzednich wersji (co przy ramjet byłoby prawdą), co jest brednią, bo ma dokładnie ten sam silnik, co wszystkie poprzednie wersje od C5 począwszy... Jest to w tej chwili najsłabsza rakieta BVR z liczących się krajów: gorsza od nowych wersji R-77, gorsza od R-37M, gorsza od Meteora i gorsza od chińskich PL-15. Dlatego amerykańscy piloci płaczą, że są "outgunned" i to w BVR (a F-35 w WVR to już totalna pasza dla Flankerów czy J-10) i wg Pentagonu "AMRAAM wyczerpał możliwości modernizacyjne", dlatego w panice chcą stworzyć AIM-260. Czy AIM-260 dorówna zagranicznej konkurencji to się zobaczy: na pewno nie przewyższy, bo jest ograniczony mikrymi wymiarami komór na uzbrojenie w F-35... Rosjanie w Su-57 i Chińczycy w J-20 przewidzieli dużo więcej miejsca... Szkoda, że USA utajniają nawet koncepcję: jeśli by znów się pchali w dwustopniowy pocisk jak AIM-152 czy Long-Range Engagement Weapon, to by znaczyło, że USA dalej jest zacofane technologicznie i w przeciwieństwie do Rosjan, Brytyjczyków, Chińczyków dalej nie potrafi konstruować rakiet napędzanych silnikami strumieniowymi... :)

Orthodox
niedziela, 10 maja 2020, 20:41

Tylko u was lepsze jest wrogiem dobrego.

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 19:55

Funku biorac pod uwage ze nic lepszego od AIM-120A nie potrafiliscie skonstruować, a be amerykańskich układów scalonych i tego by nie było... A juz porównanie prymitywnego R-77-1 z GSN na poziomie AIM-120A z lat 90-tych do AIM-120D... A juz z PL-15 czyli takim chińskim R-37 topojechałes na całego, ale jak jestes samobójca, stzrelaj nim w mysliwce:)) Ale jak nie ejstescie w Rosji w stanei zrobić nawet odpowiednika AIM-120C to tylko płacz wam pozostał:)

Ukulele
niedziela, 10 maja 2020, 16:13

Raczej nie dorównuje meteorowi ale to wciąż dużo lepszy pocisk od R77. O chińskich się nie wypowiem tyle że te rozwiązania przy podobnych parametrach mają dużo większe gabaryty co powoduje że obładowane pociskami Suchoje są w zasadzie całkowicie pozbawione możliwości wykonywania gwałtownych manewrów a wtedy ślepe i nieruchawe są jak kaczki na strzelnicy dla F35 czy J31. Zresztą sam fakt że F35 jest w stanie osiągnąć porównywalną manewrowość do gołego Su35 to jasne staje się że przy podwieszeniach liczba straconych suchojów będzie ograniczona tylko ilością zabieranych amraamów tudzież sidewinderów. A co jeśli Su trafi np na J20? Bez szans bo to to samo co z pancernikami. Świetny samolot ale XX wieku. Obecnie takie konstrukcje nie mają zastosowania w pojedynkach powietrznych z zaawansowanym przeciwnikiem gdyż najzwyczajniej nie da się wymanewrować pocisku chyba że jakieś R27 a samolot świeci na radarach z daleka. Po prostu błędna koncepcja i bezużyteczny sprzęt który może walczyć tylko z 4 tą generacją bez szans z J31 czy F35.

Fanklub Daviena
niedziela, 10 maja 2020, 12:44

P.S. Brak nowoczesnych rakiet BVR jest przyczyną, dlaczego amerykańskie myśliwce nie mają szans wygrać przetargu w Indiach. Indie zakładają, że Pakistan dostanie PL-15 i dlatego Indie potrzebują czegoś jak R-37M, ulepszony Meteor itp. a USA czegoś takiego nie ma, a jak będzie mieć, to weźmie dla siebie, a nie na eksport.

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 20:00

No popatrz funku ale akurat to rosyjskie maszyny w przetargu leza i kwicza, to uzbrojone w rosyjskie rakiety Suchoje musiały uciekac przed F-16 z tymi '"kiepskimi" AMRAAM-ami bo nie mogły sie zblizyc by rosyjskei wynalazki wystrzelić Aha, w jakim to przetargu startuje ta nieruchawa krowa MiG-31BM by na cos sie Indiom przydały R-37M?:))

WARS
niedziela, 10 maja 2020, 11:48

...najlepsza odpowiedzia na te bzdury sa statystyki zestrzelen dokonanych przez AMRAAM roznych wersji wzgledem sowieckich i innych odpowiedznikow

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 23:53

Obecnie to ok 60% odpalen AIM-120 zakonczyło ię zestrzeleniem przeciwnika, dla rosyjskich R-27 i R-77 wynik to okragłe zero:)

niedziela, 10 maja 2020, 10:48

"To jest lipa. Miał być AIM-120D z ramjetem, ale Brytyjczycy nie dali sobie ukraść technologii,"

Fanklub Daviena
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:13

Kiedyś były sobie poprzedniczki AMRAAMa - amerykańskie Sparrow. Kupili na nie licencje Brytyjczycy i nie byli zadowoleni, bo zwykle pudłowały - CEP ok. 30m! Dlatego na swoim licencyjnym Skyflashu zmienili głowice z amerykańskiego rozwiązania "Raytheon conical scanning" na "Inverse monopulse seeker" i Skyflashe zamiast CEP 30m zaczęły trafiać prosto w cel. To super, stwierdzili Amerykanie i powiedzieli - to chcemy od was kupić licencje, tylko dajcie nam trochę Skyflashy do testów. Jak Anglicy dali, to USA im powiedziało sorry, ale my już licencji na Skyflashe nie potrzebujemy, bo nasze nowe Sparrow też mają głowice "inverse monopulse"... Dlatego teraz Brytyjczycy nie dopuścili, by AIM-120D miał silnik strumieniowy z Meteorów... :)

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 22:32

Funku i znowu wszystkich rozsmieszasz:)) AIM-7 Sparrow jakos nie miały najmniejszych problemów z hurtowym posyłaniem rosyjskiej produkcji maszyn na tamten swiat,:) Natomiast USA po testach odrzuciło zarówno rozwiązania brytyjskei jak i raytheona i wybrało dla AIM-7M zupełnie inną głowice:) AIM-7M wszedł do uzytku w 1982r A w Wietnamie jakos Sparrowy nie miały problemu z posłaniem na ziemię 60 wietnamskich maszyn z czego 41 MiG-21:) Za to rosyjska R-27 do tej pory ma zerowe konto:)

Tweets Defence24