Waszyngton wciąż wierzy w porozumienie ws. denuklearyzacji Korei Północnej

8 marca 2019, 13:43
840_472_matched__p9l2tq_Koreapocisk
Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia Commons/CC BY 2.0.

Mimo niepowodzenia szczytu w Wietnamie, USA nadal uważają za możliwe osiągnięcie jeszcze w tej kadencji prezydenta Donalda Trumpa porozumienia ws. denuklearyzacji Korei Północnej - powiedział w czwartek wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.

Południowokoreańska agencja Yonhap podała we wtorek, powołując się na źródło rządowe w Seulu, że wywiad Korei Południowej wykrył „oznaki przywracania budynku pomocniczego” na poligonie satelitarnym Sohae, znanym również jako baza rakietowa w Tongczang-ri. Odnosząc się do doniesień o odbudowie północnokoreańskiego poligonu rakietowego w Tongczang-ri, wysoki urzędnik Departamentu Stanu zapewnił, że USA "uważnie śledzą działania władz w Pjongjangu" i poinformował, że Waszyngton zwróci się do Korei Północnej o wyjaśnienie przyczyn prac prowadzonych na tym poligonie. O prowadzonych pracach poinformowała także amerykańska grupa monitorująca Koreę Płn. 38 North. Dyrektor zarządzająca tego projektu Jenny Town powiedziała agencji Reutera, że zdjęcia satelitarne wskazują, iż infrastruktura na poligonie rakietowym Sohae została odbudowana między 16 lutego a 2 marca.

Według raportu amerykańskiego think tanku Center for Strategic and International Studies, również powołującego się na zdjęcia satelitarne, Korea Płn. „dąży do szybkiej odbudowy” infrastruktury w tej bazie.

Byłbym bardzo rozczarowany, gdyby tak się działo - powiedział dziennikarzom. - To bardzo wczesny raport, ale byłbym bardzo, bardzo rozczarowany przewodniczącym Kimem. Nie sądzę, że będę, ale zobaczymy, co się stanie

 Prezydent USA Donald Trump,

W ubiegłym tygodniu Donald Trump spotkał się po raz drugi z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Szczyt w Hanoi zakończył się jednak bez porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Płn.

We wtorek doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zasugerował w rozmowie z Fox Business Network, że sankcje mogą zostać zaostrzone, jeśli Pjongjang nie będzie skłonny do rezygnacji z programu zbrojeń jądrowych. Podczas spotkania z prezydentem Korei Płd., Mun Dze Inem, we wrześniu 2018 roku Kim Dzong Un zobowiązał się do demontażu ośrodka testów silników rakietowych i wyrzutni rakiet w Tongczang-ri przy udziale międzynarodowych obserwatorów. Obietnica likwidacji ośrodka padła również na pierwszym szczycie USA-KRLD w Singapurze w czerwcu 2018 roku. Pierwsze oznaki prac demontażowych pojawiły się w lipcu, ale kolejne zdjęcia satelitarne sugerowały, że na początku sierpnia prace przerwano.

Analitycy zwracali uwagę, że z poligonu Sohae nie startowały międzykontynentalne rakiety balistyczne i nie ma dowodów, że taka próba ma się wkrótce odbyć; ośrodek wykorzystywano jednak do testowania silników rakietowych, a wystrzeliwanie stamtąd przez Koreę Płn. satelitów utrudniało w przeszłości rozmowy z USA – podała agencja Reutera.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Palmel
piątek, 8 marca 2019, 15:46

amerykanie są naiwni po numerze z Kadafim nikt im już nie uwierzy

Tweets Defence24