Warta honorowa z wirusem w tle

16 kwietnia 2020, 08:39
WartaHonorowaDGW4 (1)
Fot. DGW

Pandemia wpływa na ceremoniał wojskowy. Po raz pierwszy w historii, żołnierze pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza w maseczkach ochronnych, informuje Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Nakaz zakrywania ust i nosa

W związku z epidemią, od czwartku do odwołania, w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa. W miejscach ogólnodostępnych trzeba będzie zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. Nakaz ten obowiązuje także w środkach publicznego transportu zbiorowego, w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, w miejscach ogólnodostępnych, w tym także na drogach i placach oraz w placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach.

image
Fot. DGW

Ministerstwo Obrony Narodowej w dzienniku urzędowym nie opublikowało do tej pory decyzji, zarządzenia lub wytycznych w tym zakresie. Redakcja Defence24.pl pytania w tej sprawie skierowała do CO MON, DG RSZ, DO RSZ oraz DWOT. Na odpowiedź, w tym zakresie, najwyraźniej przyjdzie nam poczekać do czasu opublikowania rozporządzenia rady ministrów.

image
Fot. DGW

Warta w maseczkach

Tymczasem, Dowództwo Garnizonu Warszawa na swoim profilu w serwisie społecznościowym Facebook zamieściło film oraz zdjęcia z czwartkowej warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wartę pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Film oraz zdjęcia przedstawiają żołnierzy, którzy mają na twarzach wspomniane maseczki ochronne.

Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pełnią wartę honorową na posterunkach w dwóch miejscach Warszawy, tj. przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed Pałacem Prezydenckim, siedzibą zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak podkreśla Dowództwo Garnizonu Warszawa monument na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego jest odzwierciedleniem narodowej dumy i tożsamości, z żołnierze strzegący bezpieczeństwa i godności tego miejsca wykonują zadania zarówno reprezentacyjne, jak i wartownicze. Warta honorowa trwa na posterunku przez całą dobę 365 dni w roku.

image
Fot. DGW

Pamiętajmy, że warta przed Pałacem Prezydenckim to cześć oddana urzędowi Prezydenta Rzeczpospolitej i nawiązanie do jego zwierzchnictwa nad Wojskiem Polskim. Posterunek przy Grobie Nieznanego Żołnierza zaprzysięgany jest codzienną odprawą warty, w samo południe przed dziedzińcem Pałacu. Wyjątkiem są niedziele, kiedy zaprzysiężenie warty honorowej odbywa się o godzinie 13.00. Skład warty honorowej stanowią żołnierze reprezentujący trzy rodzaje Sił Zbrojnych: wojska lądowe, siły powietrzne i marynarkę wojenną.

Gdzie obowiązuje nakaz?

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Kogo nie dotyczy nakaz noszenie maseczek?

Maseczek nie muszą nosić duchowni podczas sprawowania kultu religijnego. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy również żołnierzy sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

PAP/DGW/PJ

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
MARIAN sugeruje
czwartek, 16 kwietnia 2020, 16:34

OK ale w ten sposób pokazano że wojsko ma swoje słabości ..żołnierze powinni mieć założone militarne kaski typu bell ( coś jak motocyklowe) oraz doczepione peleryny okrywające żołnierza ..nic nie będzie widać a będzie poważnie i co ważne bezpiecznie ...

Podhale Nowy targ
czwartek, 16 kwietnia 2020, 17:34

21BSP jest w gotowości bojowej i ma to wszystko

Desantowiec
czwartek, 16 kwietnia 2020, 15:22

Nie dali im nawet N95 tylko STARE GACIE

Oklaski
czwartek, 16 kwietnia 2020, 12:11

Wojsko powinno świecić przykładem. Brawo!

Tweets Defence24