Warszawscy pancerniacy współdziałają w ramach eFP

6 marca 2020, 10:28
Zrzut ekranu 2020-03-6 o 11.29.51
Fot. plut. Bartek Gradkowski / 15 GBZ
Reklama

Służby prasowe 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 1. Warszawskiej Brygady Pancernej umożliwiły zapoznanie się jak wygląda współdziałanie żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Batalionowej Grupie Bojowej, która obecna jest na terytorium Polski w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence).

Od kilkunastu miesięcy warszawscy pancerniacy (rotacyjnie) obecni są na poligonie w Orzyszu, gdzie na co dzień współdziałają z sojusznikami z innych państw NATO. Celem ich pobytu, w trakcie którego współpracują także z 15. Giżycką Brygada Zmechanizowaną, jest zwiększenie potencjału obrony i siły odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wśród przedsięwzięć szkoleniowych warszawscy pancerniacy doskonalą zdolności do rażenia celów w dzień i w nocy, prowadzą działania taktyczne w składzie batalionu zmechanizowanego, współdziałają z pododdziałami osłony i wsparcia czy prowadzą marsze na duże odległości.

Dla warszawskich czołgistów zajęcia z taktyki to chleb powszedni. Obrona czy natarcie przy wykorzystaniu najnowocześniejszych czołgów w Wojsku Polskim to dla nas coś zupełnie naturalnego. Istotą udziału kompanii czołgów w ramach eFP to możliwość realizacji zadań w środowisku międzynarodowym, gdzie kluczowym elementem jest umiejętność współpracy z pododdziałami różnych narodowości (...) Dostosowanie swoich procedur, umiejętne wykorzystanie potencjału bojowego, inicjatywa i duża elastyczność w działaniu, która skutkuje wspólnym wykonywaniem zadań na najwyższym poziomie

Kpt. Patryk Pankowski z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej

Polska odgrywa w inicjatywie eFP szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy. Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Wojska sojusznicze stacjonują we wschodniej Polsce, w okolicach Orzysza.

image
Fot. szer. Adrian Staszewski / 15 GBZ

 Na co dzień „polska” grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, pod którą z kolei podporządkowany jest komponent z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Rhotax
piątek, 6 marca 2020, 20:06

W 2015 Giżycka miała 41% stanu osobowego -- ciekawe jak dzisiaj . A ta Warszawska ? Kompletnie nie mam danych .

Leopardzik
piątek, 6 marca 2020, 16:59

Na zdjęciu stary A4 przed modernizacją w Bumarze Hahahaha

Herr Wolf
piątek, 6 marca 2020, 15:57

XXI wiek a dekle i ciężkie szlojdry dalej jak 1 wś ręcznie ładują kapiszony ..

Tadziu
piątek, 6 marca 2020, 17:18

Czy kolega zauważył ręczne odbezpieczenie rdzenia? Normalnie sielanka

Tadziu
piątek, 6 marca 2020, 14:32

Chłopaki mówią po chorwacku

Leopardzik
piątek, 6 marca 2020, 14:31

Pluton Leopolda w stanie gotowości bojowej

W3-pl
piątek, 6 marca 2020, 15:37

lepiej wataha BWP-...1----lepsze? ppk Malutka, rewelacyjne w boju, w pierwszej rocznicy moich urodzin1973??? LUDZIEEE, kto na Forum starszy? Bwp-y uzbrojone jak Sherman, te z filmu "Fury" z Pittem?

Tweets Defence24