Walka Su-35 z Rafale. Wygrywa Rafale [KOMENTARZ]

29 lipca 2021, 10:26
181788223_2326393717491597_6784289800941526677_n
„Zwycięzca” - samolot Rafale egipskich sił powietrznych. Fot. Egipskie ministerstwo obrony/ Facebook
Reklama

Egipt potwierdził opinię indyjskich pilotów co do wartości rosyjskich samolotów w starciu z zachodnimi. Okazało się bowiem, że w czasie ćwiczebnych walk powietrznych, myśliwiec Su-35 przegrał z francuskim Rafale. Co ciekawe, informację o tej konfrontacji powietrznej nagłośniły rosyjskie media branżowe – ale z odpowiednim komentarzem.

Egipcjanie przeprowadzili ćwiczenie, w którym francuski myśliwiec Rafale zmierzył się z rosyjskim myśliwcem Su-35 i „wygrał” z nim walki powietrzne. Konfrontacja była o tyle równorzędna, że przeciwstawiono sobie dwa zaliczone do tej samej generacji samoloty, które dodatkowo były zupełnie nowe – a więc przynajmniej teoretycznie powinny mieć wyposażenie pokładowe najnowszej wersji oraz uaktualnione oprogramowanie.

Samoloty Su-35 w ilości dwudziestu czterech sztuk zostały bowiem zakupione przez Egipt w ramach umowy podpisanej 19 marca 2018 roku. Pierwszych pięć myśliwców w “apgrejdowanej” wersji Su-35SE zostało przekazanych egipskim siłom powietrznym 25 lutego 2021 roku, ale zdjęcia tych samolotów opublikowano już w lipcu 2020 roku. Egipt miał więc czas by rosyjskie samoloty poznać i wyszkolić pilotów według wskazówek rosyjskich instruktorów, którzy mieli podobno korzystać z doświadczeń bojowych zdobytych nad Syrią.

image
„Pokonany” - samolot Su-35. Fot. Rosoboronoexport

 Czytaj też: Su-35 dla Egiptu mimo sprzeciwu USA?

Naprzeciwko Su-35SE stanął Rafale – samolot wielozadaniowy wyprodukowany przez francuską firmę Dassault Aviation. Jak na razie nie wiadomo, jaka wersja tego myśliwca zmierzyła się z rosyjskim Su-35SE. W ramach umowy podpisanej z Egiptem 12 lutego 2015 roku na dostawę dwudziestu czterech samolotów Rafale z serii F3 (wyposażonych m.in. w radar z aktywną anteną klasy AESA) dostarczono bowiem od 2015 do 2020 roku szesnaście dwumiejscowych Rafale DM i osiem jednomiejscowych Rafale EM. Co więcej, naprzeciwko rosyjskiego myśliwca mógł stanąć myśliwiec budowany dla francuskich sił powietrznych, bo właśnie takie otrzymali Egipcjanie w 2015 roku w pierwszej partii, by przyśpieszyć dostawy.

O wyniku starcia obu samolotów zadecydowała „elektronika”. Podczas ćwiczenia rosyjski Su-35 grał rolę „agresora” i to on miał zaatakować Rafale. Pilot francuskiego myśliwca szybko zorientował się jednak, że jest opromieniowany radarem i wykorzystując pokładowy system walki elektronicznej – Thales SPECTRA (Self-Protection Equipment to Counter Threats for Rafale Aircraft) zagłuszył bez problemu stację radiolokacyjną Su-35. Rosyjski samolot nie był więc w stanie naprowadzać swojego uzbrojenia, natomiast Rafale bez problemu namierzył przeciwnika swoim radarem i ostatecznie go „zestrzelił”.

image
„Zwycięzca” - samolot Rafale egipskich sił powietrznych. Fot. Egipskie ministerstwo obrony/ Facebook

Ćwiczenia w Egipcie były o tyle istotne, że wcześniej tłumaczono przewagę samolotów zachodnich nad rosyjskimi w walce tylko tym, że zachodni piloci są naprowadzani przez samoloty wczesnego ostrzegania klasy AWACS. Egipt ma również takie samoloty (E-2 Hawkeye) jednak nie wykorzystano ich w tym ćwiczeniu na korzyść żadnej ze stron. W ten sposób wykazano dosadnie, że nawet w starciu „jeden na jeden” francuski myśliwiec bez problemu ogrywa przeciwnika, który dodatkowo był „prosto z fabryki”, a pilot bezpośrednio po szkoleniu prowadzonym przez rosyjskich instruktorów (a nie egipskich wyszkolonych wcześniej w Rosji).

Dodatkowo Rosjanie cały czas się chwalą, że Su-35 to ich najnowocześniejszy myśliwiec (po Su-57), który podobnie jak Rafale wyposażono w radar z anteną ścianową (N035 „Irbis”), zdolny do wykrywania obiektów powietrznych o skutecznej powierzchni odbicia 0,01 m2 (a więc samolotów stealth) z odległości do 100 km. Piloci mają dodatkowo na krótszych dystansach do dyspozycji optoelektroniczny system obserwacji i kierowania

Jak się jednak okazuje radar radarowi nie jest równy. Rosjanie zastosowali bowiem starą technologię i ich antena ścianowa jest pasywna, a sterowane elektronicznie elementy promieniujące są zasilane z jednego nadajnika radarowego. Francuski radar RBE2-AA należy do klasy AESA, a to oznacza, że jego antena składa się z wielu takich samych modułów nadawczo odbiorczych, co poprawia niezawodność (zepsucie się jednego „nadajnika” nie wyłącza całego urządzenia), ale co najważniejsze: pozwala na „inteligentne” skanowanie przestrzeni – z wyznaczeniem priorytetowych kierunków wykrywania oraz ze śledzeniem większej ilości celów jednocześnie.

Teraz sami Rosjanie przyznają, że wynik tej ćwiczebnej walki powietrznej może wpłynąć na potencjał eksportowy Su-35. Egipt jest drugim, zagranicznym użytkownikiem tych samolotów. W 2015 roku Rosja podpisała bowiem kontrakt na dostawę 24 myśliwców Su-35 do Chin. Ale myśliwcem tym interesowało się także o wiele więcej państw i obecnie ta sytuacja może się zmienić.

image
„Pokonany” - samolot Su-35. Fot. Rosoboronoexport

Oczywiście zawsze istnieje argument ceny. Egipcjanie zapłacili za 24 samoloty Su-35 około 2 miliardów dolarów (najprawdopodobniej bez uzbrojenia), a za tyle samo samolotów Rafale około 3,5 mld euro plus kolejne 700 mln euro za uzbrojenie (m.in. rakiety „powietrze-powietrze” MICA(EM) RF i MICAIR, bomby kierowane AASM/Hammer, rakiety przeciwokrętowe Exocet AM39 i rakiety manewrujące SCALP). Rafale kosztowały więc drożej, ale okazały się po prostu lepsze.

I to prawdopodobnie również dlatego Egipt zamówił kolejnych 30 takich myśliwców uznając (i taką ocenę umieszczono również w rosyjskich mediach), że jest to najbardziej „zaawansowany” samolot bojowy w arsenale kraju arabskiego (a nie nowszy rocznikowo Su-35). Rafale kupiły także indyjskie siły powietrzne i tam również skonfrontowano możliwości tej konstrukcji z rosyjskimi samolotami – z tym że typu Su-30MKI, wykorzystywanymi w Indiach od 2002 roku. Zwycięzcami tych pojedynków były najczęściej Rafale – tym bardziej, że zetknęły się ze starszą już wersją myśliwców Suchoja. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie one (i jeszcze starsze Su-27) są obecnie masowo na wyposażeniu rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych.

Jak się okazuje rosyjskie media bardzo szybko znalazły wyjście z tej trudnej wizerunkowo sytuacji. Przypomina się w nich bowiem, że 20 lipca 2021 roku, w czasie międzynarodowego salonu lotniczo-kosmicznego MAKS-2021, „Rosja pokazała całemu światu nowy myśliwiec Checkmate. Samolot ten powinien wykonać swój pierwszy lot w 2023 roku. Planuje się, że seryjna produkcja rozpocznie się w latach 2026-2027”.

Rosjanie teraz reklamują, że ma być to już myśliwiec V generacji, lżejszy od amerykańskiego F-35 (do 20 ton w porównaniu do 30 ton), o skróconym starcie i lądowaniu, wysokiej manewrowości i prędkości większej niż 2 Mach. I to właśnie ten samolot ma być oferowany takim państwom jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Wietnam i Argentyna. Nie zmienia to faktu, że do czasu wyprodukowania Checkmate, nawet jeżeli terminy będą dotrzymane, trudno będzie znaleźć kupców na myśliwce Su-35 – poza oczywiście rosyjskimi siłami zbrojnymi.

A wszystko dlatego, że Egipcjanie nie uwierzyli w „brak analogów na świecie” i powiedzieli „sprawdzam”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 958
Reklama
Eagle
sobota, 18 września 2021, 23:52

Zwracam tylko subtelnie uwagę, że Raptory dotąd wygrywały praktycznie wszystkie ćwiczenia z EF2000 i Rafale. A dowództwo USAF nakłada na pilotów biorących udział w ćwiczeniach zakaz używania pełnych możliwości F-22. Jedyną nadzieją dla pilotów ruskich samolotów, jest to, że F-22A są daleko i jest ich mało. W 2024 rusza MLU dla F-22 i będzie upgrade na bogato systemów pokładowych, także Raptor jeszcze przez lata pozostanie straszakiem na całą resztę świata. A Rafale i Typhoon, to skądinąd bardzo dobre samoloty. Także Europejczycy także potrafią robić jeszcze znakomite maszyny. Zobaczymy jak nowa generacja im się uda.

Gul Dukat
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 15:49

Rafael był sprzedany w konfiguracji takiej jak lotnictwo Francji dostali najmocniejszą wersje a SU-35 eksportowej dużo słabsze wyposażenie niż do Rosyjskiego lotnictwa i dlatego są lepsze ale Rosyjski SU -35 jest lepszy od Rafaela ale te SU - 35 są lotnictwie Rosji !

Jack
środa, 1 września 2021, 18:09

Czyli kolejny argument żeby nie kupować w Rosji...

bender
czwartek, 5 sierpnia 2021, 19:00

Su-35 ma mocny radar. Jest w stanie wykryć Rafale z daleka. Tym samym informuje przeciwnika o swojej obecności. Pilotowi Rafale nie pozostaje nic innego tylko zakłócić radar Su-35 i samemu przycelować. Ćwiczenie dowiodło, że Su-35 jest nieprzydatny w roli agresora wobec samolotów generacji 4+ i 5. Być może do czegoś się nadaje w starciu w zasięgu wzroku, ale wymagałby zewnętrznego naprowadzania. Poza tym pozostawia znaczący ślad termiczny i radarowy, więc podejście niezauważonym na dystans pocisków IR jest wyzwaniem. Może nisko nad ziemią pod przeciwnika, potem nos górę i strzelanie na wznoszeniu? Nadal wymagałoby to zewnętrznego naprowadzania, co prawdopodobnie doprowadziłoby do ujawnienia i wykrycia Su-35. Wychodzi na to, że to nie żaden Flanker tylko sitting duck. Su-35 Sitting Duck brzmi dumnie :-D

taka prawda
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:04

I znów potwierdzenie, że to fake news, ostatnie zdjęcie wykonane samolotom Su-35SE jest wykonane w KnAAZ, samoloty nie dotarły jeszcze do Egiptu stoją z nałożonym na przód białym brezentem zakrywającym nos i kabinę. Panie kandorze trochę Pan pojechałeś teraz. Żadnej walki nie było, chyba, że pomyliliście Su-35SE z Mig21.

Kacperek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:19

Pierwsze 5 dotarło. Rosja ma zrealizować kontrakt na dostawy 24 maszyn do końca tego roku. W zeszłym roku rosyjskie media chwaliły się dostawa pierwszych maszyn i od połowy ubiegłego roku stoją w Rosji bo tak teraz jest wygodnie pisać komentatorom widzę. https://www.defence24.pl/su-35-dla-egiptu-mimo-sprzeciwu-usa-piatek

wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:24

WIem, wiem rosjanie się chwalili że dostarczają ale proszę nie powtarzaj tego po raz setny. Pokaż po raz pierwszy że Egipcjanie piszą że odebrali, daj link do takiego samego zdjęcia Su-35 jak zdjęcia Rafale ilustrujące artykuł. Nie masz dowodu na odebranie przez Egipt Su-35? To po co powtarzasz po raz setny te same bajki.

Kr.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:46

Panie Anonim. Już w maju 2020 roku agencja TASS poinformowała że należący do Suchoja zakład produkcyjny KnAAZ w Komsomolsku nad Amurem przystąpił do produkcji samolotów wielozadaniowych Su-35 dla Egiptu, zgodnie z kontraktem na „ponad 20 myśliwców”. 19 marca 2018 r. rosyjska centrala eksportu uzbrojenia „Rosoboroneksport” podpisała kontrakt z Egiptem na dostawę 31 samolotów wielozadaniowych Su-35 w latach 2020-2023. Pierwsze 5 samolotów Su-35S trafiło do Egiptu w lipcu 2020r o numerach burtowych 9210 – 9214.

....
środa, 4 sierpnia 2021, 11:27

Dobra, dobra, gdzie to zdjęcie? Wypisywanie tego samego setny raz nic nie daje. Żałosny jesteś. Prośba do autora artykułu , utnijmy puste przekrzykiwania się. Prosze o uwiarygodnienie. Jedno zdjęcie Su-35 w barwach Egiptu gdzieś w Egipcie wystarczy.Albo jakiś oficjalny komunikat strony egipskiej o tym teście. Bynajmniej nie chodzi o jakąś obronę Su-35 bo Rafale reklamy nie potrzebuje, jak dla mnie.Chodzi o wiarygodność.

Kr.
środa, 4 sierpnia 2021, 12:58

Zdjęcia to ma być dowód? Nie ma-zdjec nie ma samolotów? Dziwne rozumowanie. Jak podał Altair 24 lipca 2020r "w Internecie pojawiły się zdjęcia pierwszych 5 wielozadaniowych myśliwców Su-35S, które w 2018 kupił Egipt dla swych Al Quwwat Al Jawwiya Il Misriya (wojsk lotniczych).

....
środa, 4 sierpnia 2021, 14:20

Wiesz ja potrafię przeczytać opis zdjęcia.

Kr.
środa, 4 sierpnia 2021, 16:12

To całe szczęście.

Davien
czwartek, 5 sierpnia 2021, 20:47

Zrozum Th, że te samoloty, które zakupił Egipt sfotografowane zostały na terenie Rosji.

Sailor
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:13

Taaaak zawracaj dalej Wołgę kijem.

Mariusz Waszkowski
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:45

Taka walka o niczym nie świadczy. Nie pozwala na wiarygodną i obiektywną ocenę, który myśliwiec jest lepszy. Suchoj wykrył Rafala, więc radar działa prawidłowo. W sytuacji, gdy myśliwce mają bajery pozwalające zakłócić pracę radaru, szanse na zestrzelenie to loteria. Ponadto, zasadnicze pytanie. Jaka to była walka? Na jakim dystansie? Bo jesli manewrowa, to zwykłe strzelanie na vivat. By mieć jasny obraz sytuacji, bez cienia wątpliwości która maszyna jest lepsza, należałoby przeprowadzić kilka takich symulacyjnych starć z większa liczbą samolotów. I na różnych dystansach. Tak jak parę lat temu chińskie Su-27 wystawiono przeciwko tajskim Jas-39. Dodatkowo, odwrócić role. Rafala puścić jako agresora a Suchoj niech wystartuje go przechwycić. W końcu Egipt chyba po to je kupił. By broniły przestrzeni powietrznej. Nie ma też róznicy, czy egipski pilot szkolił sie w Rosji, czy bezpośredno od instruktora. I tu i tu przecież jest instruktor. Nie zmienia to również faktu, że piloci z krajów arabskich, delikatnie mówiac, do światowej elity nie należa. W czasach Zimnej Wojny, też ich ruscy szkolili a jaki był rezultat wiadomo. Egipt ponosił straty analogiczne do radzieckich z 1941 r. Jednak zupełnie inaczej sytuacja wyglądała nad Wietnamem czy południową Afryka ( kubańczycy na Migach kontra siły powietrzne RPA). Prawdą jest jednak, że Suchoj mocno sie nagrzewa i jest wiekszy, przez co łatwiej go wykryć na radarze. W rzeczywistej walce byłby bardziej narażony na zestrzelenie.

Ja
poniedziałek, 13 września 2021, 18:18

@Mariusz Waszkowki: Jest napisane jak byk: Radar Su zostal bez problemu zaklocony a Rafale go namierzyl, ewidentnie wiec walka na BVR, na WVR zaklocenie radaru bowiem byloby mniejszym dla zakloconego problemem. Zdecydowaly mozliwosci sprzetu a nie "bo piloci gorzej wyszkoleni", za sterami rafale tez siedzial egipski pilot.

Skik
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:05

Nie było żadnej walki, Su-35SE nie ma jeszcze w Egipcie.

Kr.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:49

Są już od roku. Poczytaj Altair z 24 lipca 2020r. "Pierwsze Su-35 dla Egiptu".

....
środa, 4 sierpnia 2021, 14:23

To twierdzisz że to zdjęcie przedstawia Egipski Su-35 w Brawach egiptu znajdujący się na lotnisku w Egipcie? Ewentualni w powietrznej przestrzeni Egiptu? Myslisz ze nie potrafie czytać?

Kr.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 07:50

Ja nic nie twierdzę. Wierzysz w światowy spisek w którym zamieszany jest Altair? Pięć Su-35 zostało dostarczonych Egiptowi w lipcu 2020 wprost z Komsomolska nad Amurem z międzylądowaniem w Irkucku i Nowosybirsku. I tam fotografowali je spotterzy. Tak donosi Altair i inne media więc po co zaprzeczać faktom? Egipt może nie umieścił zdjęć Su-35 w necie bo może uznał, że nie ma czym się chwalić. Su-35 przegrał z kretesem pozorowane walki z Rafale 3FR i to jest fakt potwierdzony przez rosyjską prasę branżową.

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 21:26

Panie Maksymilianie przyczepie sie jeszcze do jednego. Śmiem twierdzic ze w proporcjach Rosja ma wiecej nowoczesniejszych samolotów od Su-30MKI niz gorszych. Wynika to z tego ze Indie nie moga od wielu lat sie zdecydowac jak "apgrejdowac" Su

najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 31 lipca 2021, 19:08

In March 2019, it was reported that Egypt would procure "over two dozen" Su-35s from Russia in a deal valued about US 2 billion, finalized in late 2018. Deliveries were expected to begin as early as 2020 or 2021. Deputy head of the Rosoboronexport Sergei Kornev denied the signing of any contract to supply Su-35s to Egypt.U.S. Secretary of State Mike Pompeo warned Egypt against buying Su-35s, saying "...if those systems were to be purchased, the CAATSA statute would require sanctions on the regime." On 19 May 2020, Russia began Su-35 production for Egypt, and first five production aircraft took off from the KnAAZ plant on 28 July 2020. In February 2021, Russian MoD confirmed five aircraft were already handed over to Egypt. I tyle na temat kłamstw że Egipt niema Su-35.

GB
sobota, 31 lipca 2021, 18:40

Do M. Ochockiego z powodu awarii silnika wpadł liniowy rosyjski Su-35S. Pilot się katapultował i został uratowany.

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 21:29

A dokładnie katapultował sie a samolot poleciał dalej i spadl do morza Ochockiego. Ciekawe czy spanikował, system mu tak nakazał czy co innego. W kazdym badz razie juz zlecenie poszło do fabryki na jeden wiecej do zrobienia:)

ruski stek bzdur...
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:16

Czyli za 20 lat go dostaną :P

Maras2
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:29

Akurat Su-35 klepią szybko jak Łady :)

Faras
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:56

I taka sama jakość jak Lada...

wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:26

To niby Rafale taka sama jakość jak Renault, Citroen czy Peugeot? Cienko to o nim świadczy. Łada Niva nie do zarżnięcia autko.

Putek
środa, 4 sierpnia 2021, 13:32

Rozumiem, że jesteś miłośnikiem 20 letnich Golfów powtarzającym brednie zasłyszane przez innych . Łada to strasznie prymitywne auta. Jeździłem różnymi samochodami i akurat Citroen był najmniej awaryjny i najlepiej wykonany w swojej klasie.

Faras
wtorek, 3 sierpnia 2021, 16:03

Śmieszni jesteście z tymi Ładami...

x
sobota, 31 lipca 2021, 15:33

Dlaczego nie piszecie ze Rafale wygrywal tez z F-35? Nie przejdzie przez klawiature czy co? Bo jakos nie wierze zeby tacy eksperci (od propagandy) o tym nie wiedzieli.

sobota, 31 lipca 2021, 19:31

twoja wiara ma być na coś dowodem?

sobota, 31 lipca 2021, 16:57

Nie piszą bo nigdy nie było żadnej walki między tymi samolotami.

Józek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:10

Mylisz się, poszukaj w internecie. Myślę, ze na Defence24 też znajdziesz artykuł. Były ćwiczenia między dwoma lotniskowcami. Brytyjski z F35B i Francuzi. Francuzi dzięki temu, ze używają E2 mieli przewagę i z wyprzedzeniem widzieli F35. Dzięki temu wygrali starcie.

bender
czwartek, 5 sierpnia 2021, 17:56

Nie było żadnych walk powietrznych, oba lotniskowce po oddaleniu się od siebie rozpoczęły wzajemne polowanie, Charles de Gaulle dzięki Hawkeye wcześniej wykrył Queen Elizabeth i zasymulował wykonanie uderzenia. Nie wiem czy warunki ćwiczenia przewidywały wykrywanie i strącanie wrażych AWACSów, ale na przyszłość Brytole powinni się tym zająć. To młody okręt, na pierwszym rejsie bojowym, nauczą się...

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:11

No Davien i spółka piszą że takowe były podczas testów tych maszyn w Szwajcarii tylko że według nich to F-35 wygrał.

Kr.
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:21

Nigdy nie było bezpośredniego starcia F-35 z Rafale gdyż Francuzi unikają takich konfrontacji. Jednak w Szwajcarii w czasie testów porównawczych na poligonie w bazie Payerne F-35A zdeklasował Rafale w wielu kategoriach w tym zdolności operacyjnej i skuteczności w walce powietrznej uzyskujac 336 punktów, drugi Rafale F4 zaledwie 241 punktów.

wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:27

Zdolności operacyjnej powiadasz......

Kr.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:14

Polecam artykuł na Breaking Defense p.t. "The Swiss Picked The F-35 On Price. The Pentagon Should Listen". Interesujący nas wątek efektywności. "Effectiveness was evaluated through a weighted combination of operational capability (55 percent), ease of maintenance (25 percent), cooperation (10 percent) and direct compensations in the form of investments in the Swiss economy (10 percent)." LM przegrał tylko w tej ostatniej kategorii czyli offsetu. Natomiast wygrał we wszystkich pozostałych w tym w najważniejszej kategorii operational capability czyli zdolności operacyjnej.

Jaca
czwartek, 5 sierpnia 2021, 20:49

Ale ile F-35 zakończyło pełny program prób i testów? Odpowiem. ZERO. Więc o jakiej zdolności operacyjnej prawisz?

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:05

Wyjaśnisz jak?

Kr.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:02

Wszystko jest opisane tutaj: https://www.defence24.pl/szwajcaria-wybiera-rekomendacja-dla-f-35-i-patriotow; Jeśli mało to poszukaj sobie raport "Air2030: Federal Council decides to procure 36 F-35A fighter aircraft" napisany przez Radę Federalną Szwajcarii.

wtorek, 3 sierpnia 2021, 18:00

Czyli nie potrafisz...

Kr.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:22

A potrafisz odnaleźć źródła ktore podałem czy masz kłopoty? Tam wszystko pisze.

środa, 4 sierpnia 2021, 15:32

Ja nie pytam czy potrafisz znaleźć wzór w tablicach, ja pytam czy potrafisz za jego pomocą rozwiązać zadanie.

x
sobota, 31 lipca 2021, 18:59

Mylisz sie.Byly.

Kr.
sobota, 31 lipca 2021, 21:22

Konkrety proszę kiedy i gdzie.

x
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:16

Szukajcie a znajdziecie.

jęczenie onuc to norma
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:19

Na tej samej półce co Tolkien :)

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:12

No w takim razie Davien to onuca. Bo twierdzi że takowe walki były podczas testów w Szwajcarii.

y
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:18

He he wsród bajek, mitów i baśni :P

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
sobota, 31 lipca 2021, 01:39

Emocje.. taktyka walki to wypracowany schemat który usypia instynkt i wtedy to splot okoliczności powoduje że przeznaczenie wybiera finisz dla zwycięzcy ..samolot ,efektor jest istotny lecz nieistotny bez wirtuoza ....a tu pokazano technikę która wykonywała wszystko za człowieka

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 23:52

btw. w 2014 byłem na ILA w Berlinie (piekny pokaz naszego Mig-29) i chwile rozmawiałem z pilotem Rafała. Mily facet. Pytali go o rozne smieszne rzeczy a ile kosztuje albo predkosc max. Ja pytałem o radar AESA i Meteora ale nic praktycznie nie powiedział. Wiadomo to było wtedy novum. I zapytałem o najgrozniejszego przeciwnika. Tez nie był wylewny ale jak wspomniałem Su-35 to pokiwał głową. Generalnie o francuskich serach by pewnie gadał godzinami ale o sprzecie ... to samo Amerykanie jakby nie słyszeli pytań o AH-64 tylko sie usmiechali. Za to Niemcy chetnie gadali ale było za duzo ludzi wiec odpuscilem. Rosjan prawie nie było (wiadomo Krym) tylko statyczna wystawa ale wejsc sie nie dało w tym dniu. Dobra Davien mozesz sobie pouzywac...

Wania
sobota, 31 lipca 2021, 14:28

I widzisz się mylił jak wszyscy. Su-35 mimo propagandy jest mocno przeciętnym samolotem, który w większości walk z francuskim samolotem nie ma szans. Życie jak widać weryfikuje przechwałki Rosjan.

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 20:39

o Wania co za zaszczyt mnie spotkał. Teraz pewnie jak czyta tego fejka to sobie mysli jak ja sie myliłem buahahaha

najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 31 lipca 2021, 10:52

Do twojej wiadomości. Egipt zamówi 30 kolejnych Rafale w wersji F4. Ciekawe dlaczego nie zwiększyli zamówienia na twoje ukochane Su-35?

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 18:45

Jak zamówi a tymczasem dyskusja jest o fejku w który uwierzyłes razem z davienem

Kr.
sobota, 31 lipca 2021, 20:45

W Indiach w mediach wrze o klęsce Su-35 z Rafale w Egipcie.

Tv vel Kr.
sobota, 31 lipca 2021, 21:27

Tak Th, w mediach też wrzało po twoich opowieściach o badaniach F-35 przez rosyjskie CAGI.

Kr.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:40

Rosja to jednak stan umysłu.

dropik
sobota, 31 lipca 2021, 12:06

I o tym było bylo w Breaking Defence. Nie o pojeynku z su35. O tym zmysli kolrjny portal a potem już poszło.

najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 31 lipca 2021, 19:09

Nie było pojedynku? W takim razie ciekawe na jakiej podstawie Egipt zamawia więcej Rafale.

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 21:03

Juz zamówili? Czy jeszcze sie zastanawiają?

Polak
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:20

A nad czym się zastanawiać ??? To jakby stać obok łady i porsche i się zastanawiać :P

najszybszy rosyjski zegarek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:30

Przecież chcą kupić Rafale F4 a nie Su-35.

Normalnie kabaret
sobota, 31 lipca 2021, 10:49

Ale davi i spółka tego nie rozumie. Oni przeczytali w viki jakieś dane i sadza ze pojęli wiedzę tajemną, której nikt nie posiada. A to ze dane radaru i samolotów bojowych są tajne do nich nie dociera. Dziennikarz , który zwykle nie jest inżynierem napisze cokolwiek co otrzyma od marketingu i nasze grono szaleje z zachwytu. No cóż jakoś z tym trzeba żyć …

sobota, 31 lipca 2021, 19:33

viki czytali powiadasz....

Corvin-19
piątek, 30 lipca 2021, 23:46

Ruska monarchia + chiński kapitalizm prawica wolnościowa. Amerykańska d***kracja + eurosocjalizm lewica niewolnicza. A tak serio, mam pytanie - czy amerykańskie F-22, albo F-35 byłyby w stanie dolecieć do Moskwy i nie zostać zestrzelonymi?

Volga
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:13

S-400 i S-500 rozwalą raptory i F-35. Pomimo technologii stealth, to są dość powolne maszyny.

tozi
niedziela, 1 sierpnia 2021, 04:27

Cessna 172 dała radę... co prawda było to dawno w 1987r. Ale myślę że da się zrobić ;p

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 17:48

Wg rosyjskeigo generała Jesina jak najbardziej.

Fan Th vel Kr.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:23

Jeżeli Jesin tak powiedział, to zacytuj jego wypowiedź, a powielasz zmanipulowane informacje Th na podstawie Sputnika. Czas start.

PO_4_ever
sobota, 31 lipca 2021, 16:48

Nie, za daleko. Poza tym są systemy OPL. Natomiast, jeśli Rosja miałaby polegać wyłącznie na swoim lotnictwie, to Raptory i F-35 przedarłyby się aż pod mury Kremla.

gnago
sobota, 31 lipca 2021, 18:06

no cóż każdy bazuje na swoich doświadczeniach ruscy wiedza ze lotnictwo nie chroni nieba. Zachód a zwłaszcza USA sądzi przeciwnie

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 21:10

Co by tu nie pisac Panie Dura stał się Pan powaznym graczem na rynku wiadomości o tym incydencie. Rosjanie, Indusi, Polacy juz powielają Pana artykuł lub rozkładaja go na czynniki pierwsze. Jeszcze troche i NYT moze BBC... No no nieźle

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 30 lipca 2021, 23:20

A najlepsze będzie kiedy potwierdzi to oficjalnie Egipt. Wtedy doznasz załamania nerwowego.

Edukator
sobota, 31 lipca 2021, 10:51

Tutaj można dostać co najwyżej bólu brzucha ze śmiechu jak się czyta wypociny waszego rusofobicznego grona

najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 31 lipca 2021, 13:31

Śmiech przez łzy bocie?

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 21:07

Kresy, wykop juz powieliły ten news. Jeszcze troche i w tefałpe będzie

Kiks
sobota, 31 lipca 2021, 00:09

Napisz Wania jeszcze 50 razy to samo. Rzeki w ten sposób nie zawrócisz.

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 18:47

Akurat co niektórzy potrafili/ią odwrócić bieg rzeki także mysl co piszesz haha

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 20:40

Dobra jako ze jestem rzetelny w przeciwieństwie nie powiem do kogo to poswieciłem niecała godzinke zeby przesledzic powstanie tego fejka. I tak: 19.05 Breaking Defence publikuje newsa o planach zakupowych Egiptu odnosnie Rafała powołując sie na źródła w egipskich siłach zbrojnych. Nie ma tam informacji o rzekomych ćwiczeniach i pokonaniu Su-35 (a przynajmniej nie ma tam tego dzisiaj) 19.07 globaldefensecorp.com płodzi artykulik powołując się na Breaking Defence o planach zakupowych ale uwaga przy okazji podaje kilka zdań o rzekomych ćwiczeniach Su-35 vs Rafale i twierdzi że radar Su-35 to BAR !!! Tak tak Davien po 19.07 kilka bardzo "poczytnych" w tym D24 i kilka ruskich podaje informacje bazując na fejku z globaldefensecorp.com o porażce Su-35 przy czym ruskie okraszają to swoistym komentem. No i okazuje się że tych parę "poczytnych" portali daje się zrobić w konika Nie dziekujcie za pozamiatanie tego tematu.

Kacperek
sobota, 31 lipca 2021, 04:46

To przeczytaj moskiewski komsomolec. Oni jedni z pierwszych to zamieścili. Czyli jednak pierwsze cytaty były z Rosji i w związku z tym nie fejk. Pomijasz informacje z ubiegłego roku rosyjskich spotterów, którzy już w połowie ubiegłego roku zrobili zdjęcia pierwszych pięciu egipskich su-35. I informacje z tego roku o kolejnych dostawach. Rosja sama się pochwaliła tym zamówieniem. Był nawet artykuł na defence24 o tym do którego jako rzetelny już nie dotarłeś. Tytuł: Myśliwce Su-35 dla Egiptu. Umowa za 2 mld dolarów. Dostawy w latach 2020-2021. Z radarem rzetelnie się mijasz z prawdą. Myślisz, że mając przeszkolonych pilotów na najnowszych su-35 nie ćwiczyli z innymi swoimi samolotami? Za chwilę pojawią się informacje o konfrontacji su-35 z f-16. Na razie su-35 to propagandowa nadmuchana piłka, która przy pierwszym użyciu okazała się kapciem.

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 23:07

Akcja z tym newsem miała swój start dość dawno, na Defence24 dotarła w tym tygodniu. Rosjanie dementują na RT-Arabic od 8 dni i na wielu innych arabskich portalach............................................... ........................................................................................................................................................................... Jak to był Fake news to ktoś był mistrzem w jego stworzeniu. Będzie bolało jeszcze długo................. ........................................................................................................................................................................... Technicznie taka walka jest do wykonania.................................................................................................. .......................................................................................................................................................................... Tak czy owak Egipt pożegna się prawdopodobnie z F-16 kupując konstrukcje europejskie. ..........................................................................................................................................................................

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 23:43

eee raczej nie bedzie bolalo, no chyba ze Daviena jak dotrze do niego ze to fejk. Jak ktos poważny chce kupic sprzęt to nie bazuje na fejkach z sieci. co do Egiptu to za kilka lat sie dowiemy w ktora strone poszli. Mimo wszystko zakup rosyjskiego sprzetu przez nich jest nieco ryzykowny ze względu na sankcje i Izrael. A fake powstal 19.07 , niektorzy twierdzą że na powitanie wystawy MAKS-2021 ale jak to było to sie nie dowiemy

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 10:27

Kiedyś obliczałem dla siebie przybliżone przestrzenne możliwości MBDA Meteor w oparciu o porównanie masy zespołu napędowego C-7 i Meteora i założeniu że poza utleniaczem paliwo jest energetyczne na podobnym poziomie . Wyszło mi że do chwili gdy Rosjanie nie wprowadzą do linii produktu K-77M czyli RVV-SD (Isd. 180) i nowego RVV-BD utracili na tą chwilę przewagę w BVR, gdyż nie mogą kupować nowych odmian R-27 ER/ET/EP/EA z nowymi silnikami, których zasięg rażenia celu jest zbliżony lub przewyższa R-77-1............... ............................................................................................................................................................ Mimo że bardzo cenie Rosjan to obiektywnie patrząc polegli. Świetny samolot + słaby pocisk katastrofa. Czyli F-35PL + AIM-120 C-5 czy Su-35SE + R-77-1...................................... ........................................................................................................................................................... Głowice w R-77-1 są naprawdę dobre, tylko co z tego jak nie doleci pocisk do celu?............ ............................................................................................................................................................ Na tę chwile MBDA Meteor i R-37M są klasa same dla siebie. Reszta jest w tyle w kwestii zasięgu. Gdyby to był Fake news to jedynym krajem zainteresowanym jego puszczeniem był by Egipt, gdyż dostał samolot bardzo dobry ale z słabymi pociskami pow-pow co jest bez sensu i w wypadku walki z samolotem o małym CRS/SPO jak Rafale, czy samolotem klasy stelth jak F-35I, pilot Su-35 musi wejść w strefę rażenia Meteorem by odpalić R-77-1. ........................................................................................................................................................... Nie tego oczekiwali Egipcjanie po samolocie przewagi powietrznej - wystarczyło zestawić papiery kompleksów uzbrojenia obu maszyn i było pozamiatane. Suchoj musi poprawić samolot i to szybko. Żadne odkręcanie kota ogonem nie pomoże. Pomoże integracja R-37M............................................................................................................................................... Warto zauważyć że zakupione wcześniej MiGi-29 spełniają ich oczekiwania.....................

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 20:24

Nie sadzę żeby Egipcjanie nie wiedzieli co kupują. Na ten czas Izrael ma w większości samoloty F-16 i F-15 z pociskami p-p na poziomie 77-1 i tak jeszcze jakiś czas zostanie. Poza tym Rafale w zaden sposób nie moze równac się zasięgiem z uzbrojeniem do Su-35 (i chyba nic sie z nim nie moze rownać no chyba ze Su-34 ale to inna klasa). Owszem mozna załozyc ze radar, wre, elektronika, pasywne metody namierzania w Su-35 są jedna klasę wstecz. Jednak wszystko co najnowoczesniejsze ładują do Su-57 a Su-35 jezeli juz to tylko pomniejsze elementy beda modyfikowane. Jednak kompleks Su-35 po małych poprawkach jest juz w stanie uzywac R-37M a za chwile 77M i to co jest juz testowane dla Su-57. Jak egipt dobrze posmaruje to i ruscy sprzedadzą. I to pozwala sadzic że platforma Su-35 ma jeszcze przed soba przyszlosć. Mimo to co nieco dziwi ze Su-30SM doprowadzaja do standardu Su-35 a o tym na razie nie słychać zbytnio żeby poszedł do przodu. Oczywiście nie wiadomo jak SPECTRA sobie radzi z radarem Su lub na odwrót gdyz jak juz wiemy takich cwiczen nie było. Poza tym pomimo twierdzen samych Rosjan te 5 Su-35 prawdopodobnie ciągle stoją ... w Rosji. Jedyny zagraniczny uzytkownik Su-35 chiny nia sa zbyt wylewne. Moze dlatego ze piloci musieli uczyc sie rosyjskiego haha. Zreszta oni nie moga porównywac Su-35 do zachodniego sprzetu.

BUBA
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:36

"Na ten czas Izrael ma w większości samoloty F-16 i F-15 z pociskami p-p na poziomie R-77-1 i tak jeszcze jakiś czas zostanie." - wszystko sie zgadza, tylko zauważ że Izrael ma jeszcze F-35I co powoduje, przepraszam - co gwarantuje początkowe duże straty lotnictwu Egiptu zanim Su-35S osiągną punkt wykrycia F-35 i zdołają do nich odpalić pociski R-77-1, F-35 ma dość dużą swobodę działania przy SPO/CRS Su-35 - wystarczy że informacja o położeniu Su będzie pochodziła dla F-35I z zewątrz - jak F-35 będą leciały pasywnie. Rafale podobnie jak Gripen E/F to samoloty generacji 4++ o małym SPO/CRS. F-35I to samolot stelth o jeszcze lepszych cechach rozpraszania wiązki na dużej odległości więc może sie poruszać skrycie wybierając najdogodniejsza pozycje do ataku na formację egipskich samolotów. I tu jest ta teoretczna przewaga.......................................... ......................................................................................................................... Można jeszcze zbudwać system przechwytywania obiektów stelth oparty np. na cyfrowych P-18 i naprowadzać Su-35 by te wynosiły pociski i odpalały je w kierunku zidentyfikowanych celów. Same Su-35 bez wsparcia systemów wykrywania Stelh poniosa jednak straty w stariu z samolotami 5 generacji, choć dramatyczna przewaga bedzie wtedy gdy do walki wejda brytyjskie F-35 z Meteorami, np przerzucone na Cypr........................................................ ................................................................................................................................ Stąd ta kombinacja z Rafale - nie ważne czy przeprwadzona fizycznie czy matematycznie by zbudowac tego newsa........................................................ ................................................................................................................................ Między Egiptem a Izraelem w zasadzie nie ma równowagi............................ ................................................................................................................................. Rozwóju głowic AIM-120 C-7 i R-77-1 w kierunku naprowadzania sie na emiter sygnału pozwala w obu przypadkach na wiekszą precyzje rażenia celu, ale maksymalna rubież dpalenia pocisku przy danej gęstości i temperaturze powietrza jest podobna. Tu się z Tobą zgadzam..................... ................................................................................................................................. Jednak R-27ER i R-27EP oraz R-27ET dają większe możliwości przestrzenne niż oba wcześniej wymienione pociski. Dlatego Rosja je modernizuje dla klasycznych mysliwców. Dodatkowo R-27 możesz odpalić z dololnej prędkości nosiciela - nie ma górnego ograniczenia jak np. w przypadku AIM-120. Ne wiem jak to jest w wypadku R-77-1..................................................... ................................................................................................................................ Po ciągnacych sie pracach nad K-77M nie jestem optymistą co do jego szybkiego opracowania. Budowę nowego kompleksu uzbrojenia dla samolotów Rosji, i nie tylko PAK-FA czyli Su-57 ogłoszono 10 lat temu, i w zasadzie zarówno RVV-SD i RVV-BD nie został opracowany bo nie słychać by zabudowano go na eksperymentalnym Su-30/35. Nie ma zdjęć R-77M i nowej RVV-BD pod tym samolotem................................................................... ................................................................................................................................ Podobnie MiG-35 zaprezentowany z radarem AESA na MAKS-2019 miał R-77-1. Informacji o postepach z Isd. 180 na razie brak. Treaz w 2021 też nie ma śladu tych pocisków................................albo nie ma zdjęć............................ ............................................................................................................................... Inny poważm problemem jest nagrzewanie sie pocisku R-37M przy prędkości 6 Ma i jego wielkość co pozwala na jego wczesne wykrycie np przez EOTS F-35 i przeciwdziałanie. Meteor nie nagrzewa się do tego stopnia na całej trasie dalekiego lotu gdyż w zasadzie jest pociskiem manewrujacym klasy pow-pow. Gabarytowo i termicznie jest trudniej wykrywalny do chwili włączenia głowicy. Poza tym Meteor ma możliwość "zimnego podejscia" do celu - zapewnia to płynna regulacja predkości pocisku i kontrola emisji termicznej dzięki silnikowi strmieniowemu.................................................... .............................................................................................................................. Nasze MiGi-29 i Su-22 przechwytują i niszczą bez roblemu cele o niskim SPO oparte na pociskach pow-pow MiGów-21 za pomoca R-60M. Wiec im później wykryty zostanie pocisk pow-pow tym wieksze szanse zniszczenia celu....

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 23:47

No to obalamy mity maraska:) Rosyjskei R-77-1 to poziom może pierwszych AIM-120C a Izrael ma znacznei nowsze wersje. Zasięg uzbrojenia Rafale to 80+km, zasieg uzbrojenia Su-35 z R-77-1 to jakies 50+km bo taki jest zasieg skuteczny tej rakiety( balistyczny 110km) Radar w porównaniu do radaru AESA na Rafale to poprzednia epoka WRE na Su-35 to antyk z lat 80-tych a co do twoich R-37M to jak bedziesz stzrelał w AWACS_a to ci się przydadzą, bo nie na mysliwce:) Jak widac SPECTRA bez problemu zakłóciłą całkowicie Irbisa a Chibiny-M zawiódł całkowice w starciu z RBE-2 wiec juz skończ te załosne kłamstwa:)

Maras2
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:06

Ten znowu swoje. Nawet mi sie nie chce z toba dyskutowac co do parametrow bo i tak nie wiemy co i jak a twoje bajania o seekerze w 77-1 satak samo warte jak ten fejk. Projektowales, uzywales widziales? Wez sie czlowieku zastanow bo robisz z siebie posmiewisko. Wracajac do meritum. Ten sie ciagle upiera przy fejkowej wiadomosci. Wspolczuje tobie tak po ludzku.

gnago
sobota, 31 lipca 2021, 18:09

TZW. syndrom krótkiej kołderki znalazło się na płątowiec a nowe paliwa rakietowe rakiety etc nie starczyło. Zatem za kilka lat możemy oczekiwać fali nowych rakiet bazujących na nowym ukradzionym czy opracowanym paliwie

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 30 lipca 2021, 23:23

Nie dziwię się że Rosjanie dementują skoro na szali leży reputacja oraz sama sprzedaż Su-35. Jaja to będą kiedy Egipt potwierdzi owe ćwiczenia.

Valdore
piątek, 30 lipca 2021, 22:57

Tak biedny marasku, radar Irbis to BARS ze zmieniona anteną wiec jak widac znowu lezysz i kwiczysz:)

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 23:13

Ale nikt poważny nie nazywa radaru Su-35 jako BAR. No chyba że ty

piątek, 30 lipca 2021, 22:19

To chyba info z działu analiz strategicznych FSB.

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 23:16

A zebys wiedział , zainspirował mnie jeden koleś z rosyjskiego forum. Wszystko masz na tacy tylko sobie poklikaj. A jak nie masz argumentów to zamilcz.

najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 31 lipca 2021, 09:57

Poważni to wiedzą że to nazwa tego samego radaru tyle że ze zmienioną anteną, no ale ty do takich nie należysz rzetelny trollu.

Maras
sobota, 31 lipca 2021, 20:34

Jakbys troliku troche nabył wiedzy to owszem Irbis jest na bazie BARS-a ale jest o klase lub dwie wyzej. Procesory sygnałowe, moc, SAR, ilosc jednoczesnie sledzonych celów i mozliwosci naprowadzania ... Z pierwotnego radaru BARS wywodzi się eksportowy BARS-M (np 30MKI) i BARS-R (30SM-lepsze parametry od M) , Irbis jest klase wyzej od nich. Rzetelne, znające sie na rzeczy źródło nie napisze ze radar Su-35 to BAR.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 23:49

Marasku, radar N035 Irbis to radar BARS-M z wymieniona antena i to cąła zmiana. Dopiero w N036 Biełka czyli kolejnej przeróbce BARSA tym razem z anteną AESA wymieniono cześć elementów i całe chłodzenie:)

Maras2
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:26

BARS-M to wersja dla MKI, MKA, MKM bazujaca na pierwotnym BARSI-e. BARS-R te wersja w pewnym sensie rozwijająca BARS-M z lepszymi parametrami dla RuAF. Wspomniana przez ciebie wymieniona antena to była propozycja dla Indii jako Phase 1 (a Phase 2 miała byc AESA). Wiadomo ze "madrzy" Indusi nie skorzystali i dlatego maja nie za bardzo przystajacy do zagrozen z zewnatrz radar w swoim MKI. Co do Irbisa to nie wiemy co tam dokładnie wymieniono poza anteną. Praktycznie nie ma o tym wiadomosci poza twoimi i innych domyslami. Jedynie co wiadomo ze pod wzgledem parametrow i jakosci to jest inna liga. Zreszta Davien wez pomysl chwile chociazby output Irbisa to 20kW (2x10 kW - nawet chwilowy) a BARSA-M to tylko 5kW (BARS-R to 7kW). Chociazby to wskazuje ze chłodzenie musi byc inne/lepsze. Także davienek sorry ale twoje od wielu lat twierdzenia odnosnie radarow sa nieco żałosne.

???
sobota, 31 lipca 2021, 16:18

Ale człowieku masz ból... Bo ktoś ma inne zdanie

najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 31 lipca 2021, 18:43

To jest forum gdzie dyskutuje się o faktach. Zdanie to sobie możesz mieć na forum politycznym.

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 22:13

Najmądrzejsze na razie zdanie jakie napisałes. Fakt jest taki ze poszedł fejk ale tego nie ogarniasz.

najszybszy rosyjski zegarek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:33

To nie jest żaden fakt tylko twoje myślenie życzeniowe.

taka prawda
piątek, 30 lipca 2021, 20:27

I co ztego że to F-35 może jest i lepsze od Su-35 skoro i tak Biden umawia się na spotkania z Putinem i zezwala na budowę NS2???

Wania
sobota, 31 lipca 2021, 04:54

To że f-35 jest lepsze od su-35 jest pewne. To inne generacje. Tylko w ustach rosyjskich piewców su-35 poradzi sobie z wszystkimi, łącznie z f-22. Ale okazuje się, że su-35 jest gorszy od innych samolotów IV generacji, co wywołuje pieczenie pewnej części ciała u Rosjan. No sprzedaż su-35 po 100 mln sztuka może nie do końca iść po myśli Rosji. Dorzucają do każdego su 4 silniki ale cena w stosunku do f-35 jest jakby nie patrzeć bardzo wysoka. Patrząc na możliwości za wysoka. Francuskie samoloty co widać po zamówieniach z Egiptu będą szły jak ciepłe bułeczki mimo wyższej ceny. Indie i Egipt już wiedzą, że rosyjskie uzbrojenie jest dobre na filmikach propagandowych i pokazach.

gnago
sobota, 31 lipca 2021, 18:11

I inna myśl technologiczna przodująca w świecie! 500 prototypów kiedy świat ogranicza się na kilku sztukach

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 23:50

Ale nie ma az tylu Su-57 wiec co ty za brednei gnaguś wygadujesz:)

Sailor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:32

Może jeszcze nie ma. Ale jak dalej tak pójdzie to będzie.

dropik
piątek, 30 lipca 2021, 23:26

Nikt nam nie bronił zgdzodzic się na jamal2. To było w 2006 roku. Kto rządził wtedy to a nie przypomnij

gnago
sobota, 31 lipca 2021, 18:13

I zgodzić się na bezpłatną infostradę "do obsługi rury". Jak gazprom wciskał . Rurze wystarczy grubości palca a nie uda. A nawet polscy politycy nie lubią jak wciska im się bez mydła i łapowego

pilot-rolnik
piątek, 30 lipca 2021, 19:48

Su 35 to samolot do walki z F22 i F35. dziesiątki ich posłał na ziemię w Syri. Do walki ze złomem Rafale pilot nie przywiązywał wagi.

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 21:40

Po stratach w Syrii Izrael w trybie natychmiastowym ściąga z USA nowe F-35 w najnowszej wersji. Straty zostały spowodowane w czasie konfrontacji z rosyjskimi Su-35S i Su-30SM. Najnowsze F-35 wg źródeł w USAF mają dorównywac rosyjskim maszynom w kilku aspektach m.in. stealth. Żródło: lubietworzycfejki.com Mozna przekazac dalej...

Trol
sobota, 31 lipca 2021, 07:59

Że co? Su 35 i su 39 mają dorównywać stealth F35? Jesteś osobą niewiarygodna i trolujesz, do bólu.

gnago
sobota, 31 lipca 2021, 18:14

On tylko podjął rękawice blagi od pilota rolniczego

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 20:40

Niektórzy pisali że setki. Pewnie oni mieli rację.

AWU
piątek, 30 lipca 2021, 17:45

Setki komentarzy poniżej podważających tezy które przytoczył Kmdr Dura. A wszystko sprowadza się do prostego pytania. Czy ktokolwiek z piszących poniżej etatowo w imieniu Rosji czy też "społecznie" wg starej leninowskiej definicji "pożytecznych" może przytoczyć jeden jedyny przypadek w historii wojen od 06 VII 1914 do dziś gdy rosyjskie/sowieckie/rosyjskie lotnictwo wygrało znaczące starcie lotnicze lub było w stanie uzyskać panowanie w powietrzu? Pod koniec 2 w.ś. uzyskali przewagę w powietrzu ale tylko dopóki nie pojawiało się kilka Bf czy FW (na 01 I 1945 na całym Ostfroncie od Budapesztu po Kurlandię było mniej niż 200 myśliwców Luftwaffe gdyż reszta broniła Reichu przed Aliantami)? Pojedyncze zestrzelenia w wojnie koreańskiej czy wietnamskiej polegały na szybkich atakach i ucieczce do stref gdzie lotnictwo alianckie miało zakaz wlotu (n.b. zakaz wydany przez ich własnych polityków) w Korei rzeka Jalu a w Wietnamie strefy wokół Hanoi i Hajfongu... Wyprawa sowieckich instruktorów do Egiptu jak wspomniałem poniżej skończyła się ich zmasakrowaniem przez Izraelczyków zresztą stosunek sił 16 IAF vs 24 sowieckich Mig 21. Czyli jeśli do dziś Rosjanom nie udało się skonstruować maszyny zdolnej być równorzędną do zachodnich w jaki sposób nagle zdolni by byli wprowadzić do służby coś dla nich przełomowego? Lenin powstał z mauzoleum i ich oświecił??

niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:21

"Na tygodnie przed operacją „Cytadela” lotnictwo radzieckie przeprowadzało naloty nocne na szlaki komunikacyjne, głównie linie kolejowe na okupowanych terenach. Naloty te wykonywały głównie średnie bombowce Ił-4 i dostarczone od Amerykanów B-25 Mitchell. Na przykład 3 maja 1943 roku 100 bombowców zbombardowało Mińsk, a później Homel, Briańsk i Orszę. Naloty tego rodzaju przeprowadzano jednocześnie z działaniami partyzantów także atakującymi linie kolejowe. Między 6 a 8 maja radzieckie lotnictwo przeprowadziło naloty na 17 lotnisk w obszarze operacyjnym pięciu frontów Armii Czerwonej (głównie Frontu Centralnego i Woroneskiego). Naloty te wykonano za pomocą 112 bombowców, 156 „Szturmowików” i 166 myśliwców z sześciu armii lotniczych, głównie 16. i 2. Armii Lotniczej. Naloty tego typu kontynuowano przez dalsze dwa miesiące. 5 lipca rankiem na południowym odcinku wybrzuszenia kurskiego siły 2. i 17. Armii Lotniczej, liczące 132 „Szturmowiki” i 285 myśliwców, ruszyły do ataku na lotniska VIII Korpusu Lotniczego położone w rejonie Charkowa. Ich zadaniem było zniszczenie niemieckich samolotów zanim wystartują one do uderzenia na pozycje Frontu Woroneskiego. Samoloty 2. Armii Lotniczej startowały z lotnisk w rejonie Kurska i Obojania, a 17. Armii Lotniczej w rejonie Kupiańska. Znajdujący się w Charkowie radar „Freya” wykrył zbliżające się radzieckie samoloty. Niemcy natychmiast poderwali w powietrze myśliwce. Podczas zaciekłych walk powietrznych Luftwaffe zestrzeliła, według własnych szacunków, 120 radzieckich maszyn. Na północy tego dnia Luftwaffe zestrzeliła, też według własnych szacunków, 115 radzieckich samolotów. Kontratak niemieckich myśliwców w rannym ataku 5 lipca uniemożliwił radzieckiemu lotnictwu myśliwskiemu prowadzenie skutecznych działań obronnych i osłonę oddziałów lądowych w pierwszych dniach bitwy, w szczególności na odcinku 6. Gwardyjskiej Armii broniącej się na południowym skrzydle Łuku Kurskiego. Ataki Iłów-2 i Pe-2 na siły niemieckie w początkowych dniach bitwy bez osłony myśliwskiej i w małych grupach okazały się mało skuteczne. Gen. Chudiakow, szef sztabu marsz. Nowikowa, rozkazał w takiej sytuacji „Szturmowikom” latać w większych formacjach, co ułatwiało ich eskortowanie przez myśliwce. „Szturmowikom” nakazał wykonywać ataki z lotu nurkowego z pułapu 1000 m pod kątem 30–40° i wystrzeliwanie rakiet lub zrzucanie bomb w odległości 200–300 m od celu. Następnie miały wykonać kolejne przeloty przy jednoczesnym ostrzeliwaniu celu z działek i karabinów maszynowych. 8 lipca gen. Chudiakow meldował o zwiększonej skuteczności ataków „Szturmowików” dzięki zastosowaniu jego taktyki. Od 7 lipca walcząca na północy 16. Armia Lotnicza otrząsnęła się po początkowych stratach i zaczęła zadawać Luftwaffe poważne ciosy. Niemcy, pomimo że w ograniczonych rejonach wciąż mieli przewagę w powietrzu, nie byli w stanie jej utrzymać na dalszą metę. Pod koniec ofensywy na północy panowanie w powietrzu przeszło całkowicie w ręce lotnictwa radzieckiego. Na południowym skrzydle wybrzuszenia kurskiego sytuacja wyglądała identycznie. Do 11 lipca Luftwaffe była w stanie wspierać tylko II Korpus Pancerny SS w jego natarciu na Prochorowkę. Po raz pierwszy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej lotnictwo radzieckie odzyskało kontrolę nad własnym niebem i uzyskało przewagę nad Luftwaffe, którą utrzymało aż do końca wojny. Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego"

Palmel
piątek, 30 lipca 2021, 21:24

Pojedyncze zestrzelenia w wojnie koreańskiej - to dlaczego Kożedub dodał sobie tam kolejnych 17 zestrzeleń i jeszcze pokazali to na filmach jego koledzy z II wojny też sobie dodali tam zestrzelenia a 1972 roku pod koniec grudnia Wietnamczycy dodali sobie kolejne 35 szt B52 zestrzelone S-75

AWU
niedziela, 1 sierpnia 2021, 05:48

"35 szt B-52 zestrzelone przez s-75" sorki ale grudzień 1972 to operacja Linebacker II i w realiach amerykańskich niemożliwe aby ukryć stratę maszyny a zwłaszcza B-52. Utracono 16 B-52 oraz 9 uszkodzonych. 43 lotników amerykańskich KIA a 49 POW (w odróżnieniu do azjatów w tym Rosjan Amerykanie pamiętają każdego swojego żołnierza, czyli fakt iż utracono 98 lotników potwierdza stratę 16 a nie "35" maszyn). Komuniści stracili 6 Mig-21 w tym 2 zestrzelone przez tylnych strzelców B-52. W tym okresie wojny na uzyskanie trafienia wymagane było odpalenie średnio 55 pocisków S-75. Operacja doprowadziła do zmuszenia komunistów do powrotu do stołu negocjacyjnego w Paryżu.

irop
sobota, 31 lipca 2021, 15:36

Kamera Mig-15 nie była zsynchronizowana ze spustem działek .. po 1990 gdy odtajniono część rosyjskich archiwów okazało się że przyznawano "zestrzelenie" gdy kamera uchwyciła samolot aliancki w kadr. System celowniczy Mig-15 w tym okresie nadal prymitywny z okresu początków lotnictwa.. Kożedub równie dobrze mógł sobie dopisać 170 zestrzeleń..

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:25

Wiesz, że MiG-15 miał typowy w owym czasie na świecie celownik żyroskopowy? Chyba pomyliłeś coś z Ił-2 z przełomu 1941/42 roku?

piątek, 30 lipca 2021, 19:42

Nie będę tu dyskutował o przewagach jednych nad innymi, chciałbym tylko zwrócić koledze uwage na drobna nieżcisłość jaka wkradła się w tekst. Moja uwaga dotyczy wojny koreańskiej, otóż to piloci rosyjscy mieli od swego dowództwa zakaz wlatywania przestrzeń powietrzną Korei Południowej z prostego powodu, aby zestrzelona maszyna z rosyjskim pilotem nie wpadła w ręce amerykanów. Dlatego operowali w malutkiej przestrzeni zwanej aleja migów. To amerykańscy piloci dostając baty od rosjan wymyślili sposób aby uzyskać zestrzelenia, otóż wykorzystując swa ogromna przewagę liczebną spora część maszyn amerykańskich leciała w okolice lotnisk w mandżurii i tam czekała na wracające maszyny rosjan często na resztkach paliwa i bez amunicji. Amerykanie naruszali granice Chińską. Takie są fakty historyczne kolego AWU. Co do drugiej wojny światowej hmmm ale bitwę na łuku kurskim to w powietrzu wygrali rosjanie mimo początkowego lania jakie dostali, tam właśnie po raz pierwszy przejęli panowanie w powietrzu. Piszesz kolego historię na nowo po swojemu, nie patrząc na fakty. Przypomnę tylko że niemcy na froncie wschodnim stracili 52850 maszyn na zachodnim 21850 do tego trzeba dodać te jakie utracili w wyniku września 39 i innych kampani do czasu bitwy o anglię oraz utracone w czasie szkoleń i zużycia sprzętu 10915 .

robo
sobota, 31 lipca 2021, 13:10

" niemcy na froncie wschodnim stracili 52850 maszyn na zachodnim 21850" HA HA HA .. nawet Komsomolska Prawda nie pisze takich bzdur bo archiwa OKW przejęli Amerykanie w Bawarii!! Straty Niemców na wschodzie niecałe 10 tys samolotów i to nie w walce tylko WSZYSTKICH... troche przesadziłeś Sasza

sobota, 31 lipca 2021, 14:32

Tak, masz rację, niemcy to stracili na froncie wschodnim tylko te 5 samolotów jakie im zamarzły pod Stalingradem, a każdy niemiecki pilot i strzelec pokładowy jak przestrzeliwał uzbrojenie to od razu strącał 3 "kacapów". Miłego dnia Hans.

AWU
sobota, 31 lipca 2021, 16:50

No widzisz tow anonimie, wg meldunków OKW/OKL zdobytych przez Amerykanów na okres 22 VI 41 -31 XII 1944 totalne straty lotnicze na Ostfroncie wyniosły dokładnie 9821 maszyn .. no chyba że zakładasz że codzienne raporty docierające do Berlina były sfałszowane albo że sowieci od 01 I 45 - 08 V 45 zdołali zestrzelić ponad 51 tys maszyn niemieckich? N.b. od VII 1942 Luftwaffe zredukowała trening myśliwców do 250h .. zamiast 100h treningu zaawansowanego wysyłano ich na Ostfront aby się poduczyli praktycznie na waszych zanim wysyłano ich do walki na zachodzie ... I to też jest fakt potwierdzony w historiografii niemieckiej i w w.w. archiwach które na wasze nieszczęście w styczniu 1945 wywieziono z Berlina do Bawarii i dlatego przejęli je Amerykanie a nie wy .. więc próby zakłamywania rzeczywistości to szczanie rosyjską techniką czyli pod wiatr ..

niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:57

Straty luftwaffe w 1941 roku na wschodzie, gdzie stracono 1826 samolotów (758 bombowców 2 silnikowych , 568 myśliwców, 170 Stuka, 130 Samolotów dalekiego rozpoznania i 200 bliskiego rozpoznania. samolotów ( Luftwaffe działania bojowe M Murawskiego.) Straty personelu latającego LW 1IX 39 - 22VI 41 zabici 9 058 ranni 4998 zagin. i w niewoli 4477 22VI 41 - 31XII 43 zabici- 19 981, ranni- 13 589, zginieni i w niewoli- 15 648 2 I 44 - 31 XII 44 17 456, 8 801, 6 584 1 I 45 28 II 45 1170, 812, 901

niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:17

Zwrócę tylko uwagę kolegi na jeden fakt. Na na sposób zaliczania zwycięstw. Taka drobnostka. Niemcy latali parami i jeśli para zestrzelił samolot to był zaliczany każdemu pilotowi. Czyli para niemieckich myśliwców strącała w walce 1 samolot to każdy z nich miał na koncie jedno zestrzelenie. Taki szczególik. Miłego dnia.

Kot
sobota, 31 lipca 2021, 08:06

To dla ciekawostki zobacz jakie straty ponieśli sowieci a jakie Niemcy w ogolnym bilansie. Możesz zacząć od żołnierzy. Niemcy w całej 2 wojnie na kilku frontach 6 mln a sowieci ....11 mln. Do każdej bitwy sowieci przystępowali z przewagą jak 1:1.3 i w każdej ponosili 30% większe straty. Dla ciekawości zerknij na bilans bitwy na łuku kurskim o którym wspomniałeś.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:12

Znam kolego straty jakie ponieśli rosjanie. Znam straty jakie ponieśliśmy my. Ja akurat pamiętam także jak szybko podbili całą kontynentalna europę zachodnią i południową, rosji jakoś nie podbili. Wyobraź sobie że znam bilans bitwy na łuku. Wyobraź sobie że ja potrafię do strat niemieckich doliczyć straty ich sojuszników, a było ich wyobraź sobie dużo, liczyć ich trzeba w miliony a ich straty były potężne. Wyobraź sobie że ja wiem że po stronie niemieckiej walczyło dużo, bardzo dużo byłych żołnierzy armii czerwonej. Część, drobna, walczyła jako ochotnicy ale większość była wcielona przymusowo(poczytaj o sposobach ich rekrutacji stosowanych przez niemców). Nie wiem czy wiesz ale 10% każdej niemieckiej dywizji frontowej na froncie wschodnim od pewnego momentu wojny to byli tacy żołnierze i oni zawsze szli jako pierwsi do ataku i ostatni mogli się wycofać. Ich straty były ogromne. Moim zdaniem ich straty należy odjąć od strat armii czerwonej a doliczyć do strat niemieckich. Przypomnę do tego że wojna zaczęła się 1 września 39 od zbrodni wojennej jakiej dokonało lotnictwo niemieckie czyli nalotu na Wieluń. Przypomnę że zbrodni wojennych lotnictwo niemieckie dokonywało przez cały okres kampanii wrześniowej jak i okres wojny, zbrodni wojennych dokonywały wszystkie ich formacje mundurowe (wermacht już 3 września wsławił się takowymi, przypomnę jakie ultimatum postawione przez Guderiana zmusiło obrońców spod WIzny do zakończenia walk)) jak i cywilni niemcy. Nie rozumiem więc jak można tak wielbić tych zbrodniarzy i wychwalać ich dokonania choćby poprzez bezkrytyczne rozpowszechnianie ich wojennej propagandy. Miłego dnia.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 22:58

Nie rozśmiesaj ludzi:) Zakaz to piał dowódca jednego z pułków rosyjskich w Korei bo był bohaterem IIWŚ Wiec bajek nie opowiadaj by jakos wybielić masakrę MG-ów w Korei:)

sobota, 31 lipca 2021, 00:29

To że miał zakaz jeden dowódca, a czy latał to inna sprawa. Fakty dotyczące gdzie operowali piloci rosyjscy i wlatywania(do momentu jak dostali lanie i spadł ich największy as) amerykanów w przestrzeń powietrzna Chin, gdzie znajdowały się lotniska z jakich operowali rosjanie to są fakty niepodważalne. Kolejny co się ośmiesza próbując pisać własną historię.

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:55

Ta masakra....

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 18:00

639 MiG-15 spadło, 250 sabre-ów spadło z czego większość MiG-ó w walkach pow-pow a z Sabre-ów zaledwie 76 zestrzeliły Migi wiec tak masakra Migów na całego.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:47

Szkoda komentować gościa który pisze że w Korei amerykanie utracili 250 samolotów.

.
piątek, 30 lipca 2021, 19:55

Fajne bajki wypisujesz.

sobota, 31 lipca 2021, 00:30

Udowodnisz swoje słowa kolego?

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:54

A niby co konkretnie z jego wypowiedzi jest bajką? Odnośnie Korei powtórzył to do czego sami Amerykanie się przyznają odnośnie II WŚ to chyba nie trudno zweryfikować.

....
piątek, 30 lipca 2021, 15:47

Na zdjęciach ilustrujących artykuł jakoś nie widać Su-35 w barwach Egiptu. Spraw zaczyna wygladać cuś jak zestrzelenie Su-35 przez Tajwan.

Gruszwik
sobota, 31 lipca 2021, 04:57

Ojej. Rzeczywiście. Miały być zdjęcia rosyjskich spotterów czy jednak oficjalne fotografie? Napisz jeszcze, że francuskie mają wyblaknietą farbę.

sobota, 31 lipca 2021, 14:39

Zdjęcia Rafale są z oficjalnego fb egipskiego ministerstwa obrony, Su-35 nie ma? Ojej.

piątek, 30 lipca 2021, 18:08

Może jeszcze jakieś genialne argumenty?

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 15:07

Portal Kresy.pl właśnie umieścił w necie ten artykuł którego tekst zamieszczam: "Egipskie siły powietrzne przeprowadziły symulowane walki powietrzne z udziałem swoich najnowszych myśliwców: francuskich Rafale i rosyjskich Su-35. Zwycięzcą okazał się Rafale, który zdołał „oślepić” radar przeciwnika, przejąć inicjatywę i „zestrzelić” go. W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się doniesienia o przeprowadzonej przez Egipcjan symulowanej walce powietrznej, z udziałem myśliwców Dassault Rafale i Su-35SE. Oba typy samolotów znajdują się obecnie na wyposażeniu egipskich sił powietrznych – ma to być odpowiednio 24 i 5 maszyn. Egipskie siły powietrzne przeprowadziły symulowane walki powietrzne z udziałem swoich najnowszych myśliwców: francuskich Rafale i rosyjskich Su-35. Zwycięzcą okazał się Rafale, który zdołał „oślepić” radar przeciwnika, przejąć inicjatywę i „zestrzelić” go. Jak podano, podczas symulowanej walki powietrznej rolę „agresora” odgrywał samolot rosyjski. Pilot Rafale zorientował się jednak, że jest opromieniowany radarem. Wykorzystał wówczas system walki elektronicznej Thales Spectra, który zakłócił pracę radaru Su-35. Jego pilot nie był w stanie zaatakować przeciwnika, radar został „oślepiony”. Inicjatywę przejął pilot Rafale, który namierzył przeciwnika i „zestrzelił” go spoza zasięgu wzroku. Taka sytuacja miała powtórzyć się parokrotnie, podczas podobnych ćwiczeń. Nie podano jednak, ile takich symulowanych walk stoczono. Sprawę opisał indyjski serwis „Indian Defence Research Wing”, powołując się na magazyn „Breaking Defense”. Wyniki symulacji miały zrobić wrażenie na Egipcjanach. Jak podano, w związku z wynikami symulacji Egipt jest zainteresowany zakupem dodatkowych myśliwców Rafale F4. Do 2030 roku chciałby posiadać nie 72, ale aż 100 takich maszyn. Będzie to jednak zależało od możliwości finansowych państwa w najbliższych latach. Ponadto, Egipt dysponuje obecnie 5 samolotami Su-35 i złożył zamówienia na kolejnych 21 egzemplarzy. Należy zaznaczyć, że sprawa ma prestiżowe znaczenie dla Rosjan. Su-35 to obecnie najnowocześniejszy, nie licząc Su-57, myśliwiec użytkowany przez rosyjskie lotnictwo, do tego produkowany z myślą o eksporcie. Rosjanie zachwalali m.in. radar samolotu N035 Irbis, z anteną ścianową, który ma posiadać zdolność wykrywania samolotów typu stealth na dostanie nawet 100 km. Komentatorzy i eksperci zaznaczają jednak, że rosyjski radar zbudowano w starszej technologii, z pasywną anteną ścianową, podczas gdy używany we francuskich samolotach radar RBE2-AA to sprzęt klasy AESA, bardziej niezawodny i umożliwiający „inteligentne” skanowanie przestrzeni. Zdaniem ekspertów, informacja o wynikach symulacji może wpłynąć na potencjał eksportowy Su-35. Egipt był tu jednym z pierwszych klientów. Zwraca się też uwagę, że rosyjskie serwisy opisując sprawę zaznaczają, że niedawno Rosjanie zaprezentowali swój nowy myśliwiec Checkmate, zaprojektowany zasadniczo na eksport, który ma wejść do produkcji seryjnej za 5-6 lat. Serwis Avia.pro przyznał jednak, że „niewrażliwość rosyjskiego myśliwca Su-35 została zakwestionowana”. Dodano też, że porażka rosyjskiego samolotu w starciu z francuskim myśliwcem wywołała szereg wątpliwości co do skuteczności tego samolotu. Przypomnijmy, że w maju br. Egipt potwierdził, że podpisano umowę na zakup 30 francuskich myśliwców Dassault Rafale. Kontrakt ma być wart 3,75 mld euro. Umowę skrytykowały organizacje praw człowieka." Tyle Kresy.pl.Okazuje się że nie był to pojedynczy incydent tylko odbyło się kilka walk z których Rafale wychodził zwycięsko. To koniec rosyjskiej narracji o najlepszym myśliwcu 4 generacji we wszechświecie.

dopik
piątek, 30 lipca 2021, 23:17

Kresy.pl nastąpił kres ludzkiej inteligencji.

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 21:44

Hehe a na Breaking Defence nic o symulowanych walkach nie ma hahaha

Stop bzdurom
piątek, 30 lipca 2021, 17:47

Jedni od drugich powielają, co nie oznacza że info jest prawdziwe.Kresy pl napisały to nie znaczy że to już prawda.

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 19:22

Kresy oparły się o trzy różne źródła w tym dwa rosyjskie I jedno indyjskie.

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:58

Źródło A poda pewną informację następnie źródło B poda tą samą informację powołując się na źródło A. Po czym źródło C poda tą samą informację powołując się na źródło A i B. Tak się właśnie tworzy plotki.

Stop bzdurom
piątek, 30 lipca 2021, 20:59

i co z tego, jak wszystko jest zmyślone. Jeden od drugiego powiela co nieznaczy że staje sie prawdziwe

Bat
sobota, 31 lipca 2021, 08:08

Pamiętajcie. Jedyne źródła które są wiarygodne i które nigdy nie kłamią to te rosyjskie. Koniec depeszy chwała wielkiej RuSSiji i naszemu carowi Putinowi.

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 21:12

Zaiste bujną fantazje muszą mieć te trzy źródła i nad podziw zgodną w szczegółach.

Olo
piątek, 30 lipca 2021, 23:58

Zauważ że te trzy źródła powołują się na nieistniejący artykuł.

sobota, 31 lipca 2021, 13:58

Zmówili się?

taka prawda
piątek, 30 lipca 2021, 16:19

Przecież to przedruk z def24 te kresy zrobiły.

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 19:21

Na samym dole są podane źródła: mk.ru, idrw.org, avia.pro.

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 20:11

np. te samo avia.pro ktore to jest podważane przez takie anty-rosyjskie tuzy jak Davien i jemu podobni. A np. idrw.org pisze ze radar Su-35 to BAR??? a wiecie dlaczego? bo wszystko zaczyna sie od fejka na globaldefensecorp.com i tam jest ten sam błąd. Poczytałem sobie jeszcze kilka ich artykułów i mi wystarczy .

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:00

Maras juz nie histeryzuj jak z szoku wyjśc nei mozesz. A co do radru to N035 Irbis to zwykły BARS z antena Piero:)

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 23:21

Nie masz davienek argumentów jak zwykle. Poczytaj sobie co napisałem o 20:40 poklikaj moze ci sie umysł rozjasni. Po takim fejku to rzeczywiscie nie moge wyjsc z szoku ... ze ty bijesz piane na bazie zmyslonej informacji hahaha

czytelnik D24
sobota, 31 lipca 2021, 10:00

Kiedy rosyjski MON lub Egipt zdementuje te informacje to uwierzę że to był fake.

sobota, 31 lipca 2021, 14:42

NIkt nie dementuje informacji jakich nie opublikował.

piątek, 30 lipca 2021, 15:45

Teraz Rosjanie zmienią nazwę z Su-35 na Su-39 i będzie git, znowu najlepszy myśliwiec bez analoga.

Wania
sobota, 31 lipca 2021, 05:03

Jeszcze będą musieli pomalować go w piksele i wówczas napiszą, że to generacja 4++++, albo 5-.

Zdzichu Dyrman
piątek, 30 lipca 2021, 14:46

Nie jestem ani trochę zaskoczony wynikiem tej pozorowanej konfrontacji. O tym, że Su-35S nie zwycięży walki powietrznej BVR ani z Rafale ani z Typhoon'em (nie mówiąc już o F-35) wiedziałem już dużo wcześniej - będzie to trwało tak długo, aż Rosjanie nie wprowadzą do służby pełnowartościowego radaru AESA. Większość komentujących nie zdaje sobie sprawy jak wielką rewolucją jest radar AESA i każdy, kto trochę interesuje się szeroko pojętym użyciem spektrum elektromagnetycznego w walce powietrznej o znaczeniu tej rewolucji wie. Jedynymi samolotami bazującymi na Su-27 mogącymi dorównać Rafale i Typhoon'owi nie są wcale Su-35S, tylko J-11D i J-16.

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 15:11

Nowoczesne środki wykrywania to swoją drogą ale jeszcze musza nadrobić w technologiach utrudnionego wykrycia I środków WRE bo w tym segmencie leżą zupełnie. Rafale wygrał bo dysponuje lepszym radarem, mniejszą skuteczną powierzchnia odbicia i przede wszystkim środkami walki elektronicznej WRE Spectra.

Zdzichu Dyrman
sobota, 31 lipca 2021, 06:29

Ależ Su-35S posiada środki walki radio-elektronicznej i to bardzo dobre, nie zgadzam się więc, że "w tym segmencie leżą zupełnie", bo nie leżą. Problemem Rosjan nie jest brak skutecznych środków WRE, tylko właśnie radary AESA, które jest bardzo trudno zakłócić. Gdy pisałem o tym jak większość komentujących nie zdaje sobie z rewolucji, jaką jest AESA to pisałem właśnie o tym. Co do zastosowania technologii utrudnionego wykrycia to zgoda - tu faktycznie leżą zupełnie i nie mają nawet co marzyć o konfrontacji z F-35 i tym bardziej z F-22 nawet gdy udałoby im się wprowadzić Su-57 w sensownych liczbach.

czytelnik D24
sobota, 31 lipca 2021, 10:04

Nie opowiadaj. Mnie przekonywał Funclub Daviena że rosyjski radar PESA góruje nad zachodnimi AESA dzięki temu że jest szczelinowy. Pochwalił mnie nawet, że jestem "znafcą"

Zdzichu Dyrman
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:08

No cóż, z jakiegoś nieznanego mi powodu niektórzy za wszelką cenę bronią rosyjskiej myśli technicznej nawet w przypadkach, gdy jest ona wyraźnie przestarzała. Robią to w sposób zupełnie groteskowy, wymyślając na poczekaniu jakieś fantastyczne technikalia. Jedyna szansa Rosjan sklecenia czegoś sensownego z radaru PESA, to zwiększenie jego mocy do absurdalnych wartości, co zresztą robią. Niesie to za sobą pewne zalety, jak i cały szereg poważnych wad. Niewątpliwą zaletą jest zasięg tych radarów i co za tym idzie teoretyczna, podkreślam teoretyczna zdolność wykrycia F-35 i F-22 z odległości kilkunastu, a być może nawet jak twierdzą tych kilkudziesięciu kilometrów. Natomiast to, do czego się już nie przyznają ani Rosjanie, ani fani ich uzbrojenia to beznadziejna podatność na zakłócenia takiego radaru, co w konfrontacji chociażby z F-35 stawia Su-35S na z góry straconej pozycji, bo to, o czym się rzadko wspomina, to doskonałe możliwości prowadzenia WR-E F-35.

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 12:50

Może dla odmiany takie źródło Topwar.ru: "«Пилот Rafale заглушил радар Су-35 без проблем»: польская пресса транслирует домыслы об учебном бое самолётов ВВС Египта" (Tłumaczenie: "„Pilot Rafale bez problemu zagłuszył radar Su-35”: polska prasa publikuje przypuszczenia dotyczące szkoleniowego starcia samolotów egipskich Sił Powietrznych.")................................................................................................................. ...................................................................................................................................................................................... Niestety Rosjanie muszą przełknąć taka samą pigułkę jak Amerykanie. R-77-1 i AIM-120D sięgnęły kresu swojego rozwoju w oparciu o klasyczne źródła napędu........................................................................................ ....................................................................................................................................................................................... A ja zawsze podkreślam - to pocisk daje przewagę pilotowi w starciu BVR i jego ilość pod samolotem. Su-57 mimo że jest bardzo fajną konstrukcją polegnie jak Su-35 bez nowego RVV-BD................................................

dopik
piątek, 30 lipca 2021, 23:13

Na kresy sie powolaj . Przeciez te su nadal w rosji sa. Znajdz jedno foto su z egiptu

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 13:57

Russia Today - RT potwierdza dostawę...................................................................................................

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 13:00

Sprawdzałem kanał rosyjskiej telewizji RT w wersji europejskiej i arabskiej. Oba potwierdzają obecność Su-35 SE w Egipcie. Dziennikarze RT podważają posiadanie przez Egipt Rafale z AESA......................................................................................................................................................... ......................................................................................

sobota, 31 lipca 2021, 10:05

W Rosji to jest druga transza. Samoloty pierwszej transzy latają w Egipcie od lutego.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:03

BUBA, po pierwsze pocisk R-37M czy ten RWW-BD to pocisk do zwalczania AWACS-ów itp wiec dla Rafale to żadne wyzwanie, podobnie jak dla zwykłego F-16:)

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:24

A do jakiego kraju wyeksportowano R-37M? Skąd pozyskano owe pociski do badań? Nie pozyskano, to skąd znane są rzeczywiste parametry owych pocisków? Och, zapomniałem o D...a, on wie wszystko.

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 09:07

Tak, oczywiście Francuzi przebadali MiGa-31 BM i R-37M. F-16I pokazał co potrafi w starciu z prawie 50 letnią oryginalną technologią ZSRR w Syrii, i skończyło się bombardowanie klasycznymi środkami uwielbianymi przez polskich generałów lotnictwa żyjących fantazją w epoce Allied Force.................... ............................................................................................................................................................................ PSP może sobie teraz MK 82 i MK 84 zrzucać na chałupy i szałasy ludności cywilnej w Afryce.............

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 00:20

5W28 też podobno tylko do niszczenia AWACSów - tak pisałeś na Defence24.................................... .........................................................................................................................................................................

yaro
piątek, 30 lipca 2021, 11:30

28 lipca 419th Flight Test Squadron z Edwards Air Force Base w Kalifornii i Global Power Bomber Combined Test Force przeprowadziły test pocisku hiperdźwiękowego Lockheed Martin AGM-183A ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon). Test (Booster Test Flight 1b, BTF-1b) odbył się na Point Mugu Sea Range na Pacyfiku u wybrzeża południowej Kalifornii. Pocisk oddzielił się od nosiciela – bombowca B-52H, ale nie uruchomił się jego silnik. --- czyli kolejny nieudany test ...... zapraszam do bicia piany antyrosyjskich forumowiczów obecnych na tym forum ....

Gruszwik
piątek, 30 lipca 2021, 21:02

Skończyły się argumenty i trzeba zmienić temat. Jakie to rosyjskie. A u was to biją...

Jarek
piątek, 30 lipca 2021, 13:01

Po to właśnie są testy, aby później nie było takiego kwasu jak z Su-35 :)

Wewo
piątek, 30 lipca 2021, 12:51

8 sierpnia 2019 roku na rosyjskim poligonie Nienoksa eksplodował pocisk Buriewiestnik podczas nieudanego testu. Ile osób zginęło i jaki obszar morza został skażony promieniotwórczo, tego nie podano. 24 grudnia 2019 r. koło Konsomolska, miał miejsce nieudany lot testowy pierwszego seryjnego Su-57. Rozbił się zaraz po starcie. Zapraszam do bicia piany rosyjskich forumowiczów obecnych na tym forum .

Kacperek
piątek, 30 lipca 2021, 17:20

Ta mała różnica jest tylko taka, że w USA to test, który może opóźnić rozwój rakiety choć wcale nie musi, a w Rosji zginęli ludzie, którzy tworzyli rakietę a su-57 był według rosyjskiej propagandy pierwszym seryjnym samolotem. Po problemach drugiego su-57 widać, że usterki nie zostały wyeliminowane...

Trol
piątek, 30 lipca 2021, 12:14

Hmm. To są testy. Co tu więc do komentowania. Jak nie wysadzili w powietrze swoich naukowców i nie skazili promieniotwórczo terenu, to nic się nie stało.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 11:48

A dlaczego mam bić pianę w temacie niezwiązanym z pociskiem? My w przeciwieństwie do ciebie potrafimy zaakceptować fakt że test się nie udał.

Biwalentny
piątek, 30 lipca 2021, 11:27

hellloooo cała ta informacja to fake news a kółko wzajemnej adoracji antyruskiej mało sobie ogona nie odgryzie z tej radości .... żaden portal polski tego nie podniósł na swoich stronach bo od razu widzieli że nikt się pod tym nie podpisał .....

Wania
piątek, 30 lipca 2021, 17:22

Informacja ta została podana nawet przez Moskiwewski Komsomolec.

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 21:31

Mozesz sobie Wania poczytac moja analize tego fejka z 20:40 którą to o dziwo D24 puściło (i za to brawa). A teraz weż Davienka i innych i do kolejnego fejka

n
piątek, 30 lipca 2021, 23:28

Na co komu twoja analiza skoro niema do tej pory żadnego dementi ze strony Egiptu w tej sprawie? Ile będzie warta twoja analiza jeżeli Egipt potwierdzi przeprowadzenie tej próby?

o
sobota, 31 lipca 2021, 10:53

a po co Egipt ma robić dementi w tej sprawie kiedy wie, że to fejk.

n
sobota, 31 lipca 2021, 13:37

Taki ci powiedzieli?

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 12:25

Jak nie podniósł? Przecież D24 pisze na ten temat - polski profesjonalny portal zajmujący się tematyką wojskową.

ja
piątek, 30 lipca 2021, 10:28

Po "sukcesach" pancyrów nie spodziewałem się innego wyniku...

Wystarczy czytac
piątek, 30 lipca 2021, 13:18

No to te pancyry w Syrii straciły w ciagu 2-3 dni pare tureckich latadel i podobnie w armenii

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:04

Te Pancyry co w Syrii i Libii robiły za lep na pociski dronó?:)

piątek, 30 lipca 2021, 14:10

W Armenii powiadasz......

Buczacza
piątek, 30 lipca 2021, 10:22

Faktycznie kolejny próg przekroczony. Bo kto to widział żeby napisać prawdę o rosji putina ! Nawet autor artykułu jest odpytywany na tę okoliczność. Oczywiście to wszystko Polacy.... Bezinteresownie walczą jak lwy o matuszkę. Żadnej okazji nie przepuszczą....

Szymon
piątek, 30 lipca 2021, 10:00

Nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków z pojedynczej walki ćwiczebnej. Dużo ważniejsze w kontekście oceny maszyn rosyjskich i francuskiej są wyniki pozorowanych starć w Indiach.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 12:16

Tak a zwłaszcza idąca za tym wymiana rosyjskich pocisków na brytyjskie ASRAAM.

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 09:40

Spowodował pan tajfun w gnieździe trolli panie Maksymilianie :)

Fake news.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:28

Prawda, prawda. Najwięcej jest tutaj komentarzy twoich i niejakiego Daviena.

czytelnik D24
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:14

Moich i Daviena czy może twoich pod 15-stoma nickami? ;-)

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 09:12

Ruskie trolle już nawet pana Maksymiliana zaatakowały wbrew temu co pisze też zagraniczna prasa (np. Breaking Defense). Nieźle im się styki zagrzały.:)

Dropik
piątek, 30 lipca 2021, 11:20

Breaking Defense nic nie pisze na temat podjdynku z SU .. i kto tu teraz jest trollem ?

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 12:09

To poczytaj sobie artykuł p.t." Rafale's Spectra EW Suite jammed Su-35 radar in war game by Egyptian Air Force". "Magazyn Breaking Defense z Bliskiego Wschodu poinformował, że Egipt oczekuje teraz dodatkowych zamówień na Rafale F4 i planuje zwiększyć ich liczbę do 72 lub 100 jednostek do 2030r w zależności od możliwości finansowych Egiptu w ciągu najbliższych kilku lat." Ponadto poczytaj sobie rosyjski portal MKRU: "Французский истребитель Rafale «подбил» Су-35 на учениях в Египте."

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 21:34

ale na Breaking Defence nic nie ma o rzekomych ćwiczeniach. Nie rozumiesz po polsku. Przeczytaj moją analize z 20:40 to otrzeźwiejesz

czytelnik D24
sobota, 31 lipca 2021, 19:05

Doprawdy? A na jakiej podstawie Egipt zwiększa zamówienia na Rafale? Na swoje widzimisię?

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:23

A zwiększył? Czy podobno zamierza zwiększyć? Słowa klucze to "podobno" i "zamierza"

dimitris
piątek, 30 lipca 2021, 11:59

Faktycznie, że artykuł nie przywołuje źródeł. A sprawdzam w google "Egypt Su-35 versus Rafale" i nic nie znajduję. Ani nie wydaje mi się, by takie informacje mogły być publikowane - nikt nie chce psuć stosunków z producentem. A to zupełnie podobnie jak Grecy testując Rafale (jeszcze francuskie egzemplarze, m.in. wiosną br.) przeciw F-16 bl.52 i F-16V, też ani słowa nie mówią o wynikach takich testów, ani nawet o ich prowadzeniu. Podają, że są "całkowicie pewni", że Rafale zapewni na jakiś czas oczywistą przewagę, przeciw prowokacjom sąsiada. Bez uwag, czemu tak sądzą.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 12:18

To dziwne bo ja znajduję bez problemu. Wystarczyło wpisać Su-35 vs Rafale Egypt.

dimitris
piątek, 30 lipca 2021, 13:49

@ciekawy. Może to znaczyć, że polski google ma inne preferencje wyszukiwania, niż ten u mnie.

Takijeden
piątek, 30 lipca 2021, 13:12

Jeśli jesteś w runecie to nie oczekuj prawdy, tam masz na tacy tylko to, co wg. twoich mocodawcow do życia potrzebne.

stop bzdurom
piątek, 30 lipca 2021, 14:53

przecież Davienovaci wiele razy powołują sie na runet

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:05

Jak widać juz ruska hiena wyje do księżyca;)

sobota, 31 lipca 2021, 06:21

Prawdę ci napisał i zabolało.

sobota, 31 lipca 2021, 19:44

tak sobie musisz tłumaczyć? w "viki" ci napisali?

davienita
piątek, 30 lipca 2021, 15:25

tak bo to jedyne źródło informacji w którym jesteś zakochany.

Przemo
piątek, 30 lipca 2021, 09:00

Ale ruskie trolle dostały wścieklizny... Portal AirRecognition podaje w artykule sprzed kilku dni, że do Egiptu dostarczono już 17 Su-35, tytuł artykułu: "Egyptian Air Force already received 17 Su-35 fighter jets". ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Piloci wojskowi w mediach społecznościowych i wywiadach dla mediów, od wielu lat powtarzają, że manewrowość już tak bardzo się nie liczy, że liczy się awionika i stealth. Wygrywa maszyna z lepszym radarem i lepszym wyposażeniem do zakłócania radarów wroga. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Wnioski dla Polski - nie czekać z modernizacją F-16, doposażyć w najnowszy radar AESA i najnowszy wariant systemu walki elektronicznej - na Su35 wystarczy.

Dropik
piątek, 30 lipca 2021, 11:07

litości to wszystko zostało zmylsone przez jeden z portali. nie podali żadnych źródeł. Modrnizacja f16 jak najbardziej wskazana tyle że nie nastąpi przez dostawą f35 niestety, zapewne

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 11:12

Dokladnie i nawet nie wiedza jaki radar jest w Su-35. Ruscy tez puszczaje pelno fejkow ale tutaj to po prostu dziecko by sie zorientowalo

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:05

Maras, nie histeryzuj jak jeszcze z szoku nie wyszedłeś:)

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 11:02

Pociskami - tam użyto przeciwko Su-35SE pocisków MBDA Meteor, nie popularyzowanych w Polsce AIM-120. To pomija większość piszących na forum, łacznie z autorem. Tą samą przewagę ma Gripen E/F, Eurofighter i Rafale . Dlatego Rosjanie po wprowadzeniu Meteora podwiesili pod Su-30/35 pocisk R-37M. R-77-1 jest za słaby i dla rodziny Su-30/375 i dla Su-57...to pocisk do walki z samolotami XX wieku........... .................................................................................................................................................................................... Sam radar nic Tobie nie da. Bo nie wykorzystasz jego zasięgu z AIM-120 C-5 lub AIM-120 C-7 w F-35........

Vixa
wtorek, 3 sierpnia 2021, 02:49

Tyle, że Egipcjanie nie mają Meteorów, i co ty na to?

Inż
piątek, 30 lipca 2021, 13:34

A Su35 nic po jakichkolwiek pociskach, jeśli radar jest przesterowany na wejściu i nie jest w stanie odebrać użytecznego sygnału. Wtedy nawet i proca z kamieniem da rady.

dim
piątek, 30 lipca 2021, 13:52

Może i jest Pan "Inż", ale raczej nie radiokomunikacji. Skuteczność zakłócania (a tym bardziej przez przesterowanie innym, silnym sygnałem) maleje z kwadratem odległości. Czyli tak, jak Pan to ujął, to można przesterować obwody odbiorcze tylko z bardzo bliska. Jeśli odbiornik jest dobry.

sobota, 31 lipca 2021, 19:45

ten pan "inż" oczekuje od innych udowadniania swoich tez...

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 12:39

BUBA , skończ juz bredzić jak z szoku wyjśc nei mozesz że Su-35 dostał w tyłek:))A dla twojej wiedzy: Egipt w ogóle nei ma AIM-120 bo nie dostał zgody:)

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 16:51

Egipcjanie chcieli podwiesić AIM-120 pod Rafale ?.......................................................................

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:06

Ty chciałeś :"Pociskami - tam użyto przeciwko Su-35SE pocisków MBDA Meteor, nie popularyzowanych w Polsce AIM-120. " Więc juz skończ bredzic w szoku:)

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 23:26

tam uzyto? gdzie? w jakiej grze? Na jakiej konsoli w 4k czy tylko w FHD? Dawaj Davien info bom niecierpliwy hahaha

Wania
piątek, 30 lipca 2021, 20:23

Zobacz jakie typy samolotów ma Egipt i pod które są się podwiesić AIM-120. I nie zadawaj dziwnych pytań.

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 22:13

Egipt kupił Rafale, MiGi-29 i Su-35 po to by uniezależnić się od USA. USA pokazało Egiptowi że jest po stronie Izraela blokując dostawę F-16 Block 52+, AIM-120 i Egipt wycofa się z tych samolotów................................................... ................................................................................................................................ Owszem upgarde egipskich F-16 było by pożądane, ale nie jest już sprawą życia i śmierci. W stronę Rosji popłynął z kolei wyraźny sygnał polityczny, że życzą sobie uzbrojenia z najwyższej półki a nie samolotu dla trzeciego świata jakim jest ich F-16 Block 52+................................................................................ ................................................................................................................................ Egipt chce kupować w Europie a już szczególne po incydencie z IFF tureckiego F-16 które zmusiło Ankarę do pilnego zakupu S-400 bo F-35 nie nadaje się do walki z samolotami Izraela.......................................................... ................................................................................................................................. Pokazali Rosjanom że nie tego oczekują co kupili. Czyli Su-35 niezdolnego do zwalczania samolotów generacji 4++. I to ma i musi boleć Rosję................... ................................................................................................................................. USA straciło pozycję strategicznego dostawcy Egiptu. Nie liczy się ich AIM-120 w ogóle w tej rozgrywce................................................................................

ktos
piątek, 30 lipca 2021, 08:24

Mysle ze swiat nie dowiedzial sie niczego zaskakujacego. Tradycja jest ze Rosjanie znacznie zawyzaja parametry swojego uzbrojenia. Wiedza o tym chocby byli zolnierze ktorzy pracowali na sprzecie z Rosji w czasach PRL. To co bylo w katalogu czesto nijak mialo sie do faktycznych mozliwosci.

zdziwiony
piątek, 30 lipca 2021, 08:09

Ja bym proponował w polskim lotnictwie, wycofać z użycia stare Su-22 i kupić od Amerykanów 24 sztuki używanych F-15, które stopniowo oni wycofują i zastępują nowszą wersją F-15 EX. Te stare F-15 dałyby nam czas na zastąpienie ich nowymi maszynami może za 15 lat w ilości np 48 sztuk lub więcej. A na razie mamy inne wydatki.

gnago
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:56

Na luj jak mamy żałosną p.lotkę . za te używane możemy mieć nówki sztuki baterie plot polskiego producenta

bolo
piątek, 30 lipca 2021, 11:28

Zastanów się dlaczego je wycofują. Może ze względu na koniec resursów technicznych. I co, pospawamy jak "nówki" Mercedesy zza zachodniej granicy?

w oczy boli,Polacy nie gęsi...litości
piątek, 30 lipca 2021, 02:00

pięć myśliwców w “apgrejdowanej”!!!!!!

SDX
piątek, 30 lipca 2021, 01:03

Wynik oczywisty. Rafale jest młodszy od Su-27 (z którego wywodzi się Su-35), ma lepszy radar, lepszy IRST, lepsze ECM, lepsze uzbrojenie, lepszy RCS. Można przyjąć że Rafale wygrałby walkę nawet z Su-57. Bo choć Felon jest młodszy i ma lepszy RCS to Rafale nadal ma lepszą elektronikę i uzbrojenie. Więc tak samo zakłóciłby radar lub rakiety Felona. Pozatym Su-57 nie ma stealth termicznego i elektromagnetycznego, więc na nowoczesnych zachodnich IRST zostałby wykryty z daleka, podobnie praca jego radaru (posiadającego tylko teoretycznie LPI) zostałaby wykryta z daleka.

Kacperek
piątek, 30 lipca 2021, 20:25

Racja. Problem tylko jest taki, że Rosja o swoim su-35 pisze, że to samolot generacji 4+++. I ma najnowsze wersje rosyjskiej elektroniki. Rzekomo ograniczyli mu znacznie sygnaturę radarową. Jak widać elektronika jest do bani a samolot świeci na radarach jak gwiazda czerwona na Kremlu.

rzeszow
piątek, 30 lipca 2021, 00:54

A gdyby okazało się, że to Su-35,W przypadku starć na krótsze dystanse naprowadza na podczerwień pocisk R-74 (oznaczenie NATO: AA-11 Archer) jest zdolny do namierzania „— po prostu patrząc przez celownik optyczny na hełmie, Najbardziej ulepszenia Su-35 w stosunku do jego poprzedników mogą dotyczyć sprzętu. Jest wyposażony w potężny elektroniczny system przeciwdziałania L175M Khibiny przeznaczony do zniekształcania fal radarowych i niewłaściwego kierowania wrogich pocisków. Może to znacznie osłabić próby namierzenia i trafienia Flanker-E. Oczekuje się, że pasywny radar z elektronicznym skanowaniem (PESA) Su-35 IRBIS-E zapewni lepsze osiągi w walce z samolotami stealth. Twierdzi się, że jest w stanie śledzić do trzydziestu celów powietrznych o przekroju radaru wynoszącym 3 metry do 250 mil – oraz celów o przekrojach tak małych, jak 0,1 metra na odległość 50 mil. Jednak radary PESA są łatwiejsze do wykrycia i zagłuszania niż radary z aktywną elektronicznie skanowaną macierzą (AESA) używane obecnie przez myśliwce zachodnie. IRBIS posiada również tryb powietrze-ziemia, który może jednocześnie wyznaczyć do czterech celów naziemnych dla PGM. Uzupełnieniem radaru jest system celowniczy OLS-35, który obejmuje system wyszukiwania i śledzenia na podczerwień (IRST), który podobno ma zasięg pięćdziesięciu mil - ....

Skośny wodz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:30

Do krótkiego dystansu nie dojdzie. Rosyjski su już będzie się dymil na ziemi.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 12:41

Własnei widac jak sie Chibiny-M skompromitował:)" Rafale namierzył Su-35 radaem i spokojnei go zestrzelił:)

Maras2
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:19

Pozmienialeś ustawienia w grze? i tak ci wyszło?

niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:57

Mniej emocji w pisaniu, Będziesz wielki

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 00:28

Panie Maksymilianie ... tak sie Pan dał wmanewrowac w fake. Cenie Pana artykuły i wypowiedzi również w TV ale tutaj słabiutko. Można dotrzeć do źródła tej informacji z.. 19.07. Poklika sobie Pan w necie to sobie Pan znajdzie i prosze przeczytac sekcję "What we do" .Typowy anty-rosyjski portal, nie wiadomo przez kogo sponsorowany. Nawet nie wiedza jaki radar jest zamontowany w Su-35. Żenada. Fakt ze nieliczne media rosyjskie tez dały się wmanewrować ale zaden istotny portal traktujący o wojskowosci nie pisze o tym. Poza tym szkoda ze nie wkleił Pan zdjęcia egipskiego Su-35. Pewnie nie udało się znaleźć w necie. Widzi Pan to jest rosyjska technologia stealth. Niewidoczny ale potrafi sie teleportowac bo ponoc te 5 Su-35 były widziane w Komsomolsku nad Amurem. A moze były w Egipcie i wróciły? Kto wie? A moze ktos widział zdjęcie Su-35 w egipskich barwach?

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 10:45

Szukałem zdjęć spotterów z lata 2021 ale ostatnie jakie znalazłem to ze śniegiem w tle.............................. ...................................................................................................................................................................................

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 10:17

Szukałem zdjęć ale na najnowszych jakie znalazłem z 2021 jest śnieg, czyli luty/marzec........................... ................................................................................................................................................................................. Poszukam dalej, może na airwar.ru to skomentują.........................................................................................

Śpioch
piątek, 30 lipca 2021, 09:55

Ja widziałem. Co prawda 2 ale może odebrali już więcej.

Amator
piątek, 30 lipca 2021, 09:27

Hm, dane po 20 s z neta, informacja oficjalna - 5 su-35 zostało dostarczonych do egiptu (inf z lutego 2021). Inf. druga - lipiec 2020 - 5 gotowych Su-35se pomalowanych w barwy Egipskie sfotografowano w Rosjii przed dostarczeniem do Egiptu. Tak na szybko z 3-4 źródeł angielskojęzycznych odwołujących się do oficjalnych oświadczeń władz / przemysłu z Rosjii - Może nie doleciały albo się zgubiły albo się zepsuły?? A wszyscy kłamią ah ten świat.

Dropik
piątek, 30 lipca 2021, 11:46

haha , to moze poszukaj zdjęć tych su-35 , tylko żebyś sie nie zguił w tych egipskich ciemnosciach

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 23:31

A po kiego komuś jakieś zdjęcia skoro w lutym było oficjalne info z fabryki Suchoja?

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:26

A ile było informacji oficjalnych z fabryki suchoja dotyczących Su-57..........

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 09:20

Rosja oficjalnie ogłosiła 25 lutego, że Egipt otrzymał pięć zaawansowanych samolotów bojowych Su-35. Oficjalna agencja medialna rosyjskiego regionu Kraj Chabarowski stwierdziła, że ​​najważniejszym osiągnięciem fabryki wojskowej w regionie było dostarczenie do Egiptu pięciu myśliwców Su-35 spośród 24 uzgodnionych pomimo pandemii COVID. Więc niech pan nie pisze bzdur że Egipt nie posiada żadnych Su-35.

ACAN
piątek, 30 lipca 2021, 09:05

Po komentarzach widać jak mocno ruska agentura inwigiluje i manipuluje wszystkim co dzieje się na tym forum. Mam nadzieję że odpowiednie służby to monitorują i namierzają osoby które potencjalnie stanowią zagrożenie i sieją dezinformację_

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:21

Marasku, radar Su-35 jest podany własciwie wiec to ty kłamiesz, ba nawet pan kmdr Dura zawyżył jego osiągi i to powaznie bo N035 Irbis wykrywa RCS 0,01m2 z 45km( 90 to w trybie dalekiego wyszukiwania)

stop bzdurom
piątek, 30 lipca 2021, 14:55

to ty znasz dane radaru. Niesamowity jesteś

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:07

A co za problem jak sam producent podaje:)) Ale jak widac w twoim stanei umysłowym to dla ciebie i tak za trudne.

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 19:37

To żadna sztuka. W necie można znaleźć artykuł na magnum-x p.t. "Suchoj Su-35 - myśliwiec uzupelniajacy" autorstwa Piotra Butowskiego z opisem systemu radiolokacyjny Sz135.

sobota, 31 lipca 2021, 13:57

Ty pisałeś ze ruscy z CAGI badali F-35. Tak wiarygodne są twoje źródła.

i tyle w temacie ...
piątek, 30 lipca 2021, 07:50

@Maras2 Czy naprawdę uważasz, że fakty są tu istotne ?

piątek, 30 lipca 2021, 07:32

Przedewszystkim autor "zapomniał", że Su-35 schodzi już z rynku wraz ze swoim radarem, zaś radar do Rafale ledwie przyjęty na uzbrojenie nie tylko w Egipcie ale we Francji, zaś rosyjski w pierwszej odmianie wszedł do służby w 2001 roku.

yar
piątek, 30 lipca 2021, 11:54

Ciekawe? Najnowszy samolot, właśnie wprowadzany w Rosji, a już schodzi z rynku?

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 11:24

No nie do konca . Irbis wszedl do sluzby ok 2010 wraz z pierwszymi seryjnymi Su. Natomiast ten o Rafale chyba cos kolo 2014. Przy okazji troche dziwne ze Rosja nie ma nawet planow moderki Su-35. Moze jak sie rozbujaja z Su-57 to spojrza laskawszym okiem

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:09

Irbis to stary Bars-M ze zmienioną jedynie anteną na nowa PESA, podobnie jak N036 Biełka to ten sam Bars z anteną AESA.

sobota, 31 lipca 2021, 21:30

Tak, a według ciebie F-4F Luftwaffe w 1973 roku uzbrojone były w AIM-120...

Maras2
sobota, 31 lipca 2021, 20:50

Dobrze ze to napisaleś. Teraz NATO moze spac spokojnie ...hahaa

bc
piątek, 30 lipca 2021, 00:08

No kto by się spodziewał że SU27 block 35 świeci jak choinka i ma RCS jak stodoła. Co może potrafić F35 jak w Szwajcarskich testach górował wyraźnie nad Rafale.

Grzyb
czwartek, 29 lipca 2021, 23:25

A propos zdolności rosyjskich pilotów i potęgi ich maszyn: pamiętacie jak parę lat temu rosyjski samolot z ambasadorem na pokładzie został zaniepokojony przez obcy myśliwiec? Ale pojawiły się zwycięzkie rosyjskie myśliwce, pokazały mu, że są uzbrojone i wraży myśliwiec uciekł? Pełno o tym było w telewizji i necie. Tylko w komentarzach była kupa śmiechu, że Ruscy piloci nie wykryli, że gdzieś w pobliżu krył drugi wraży myśliwiec, bo zawsze latają parami. At i cała prawda o Ruskich pilotach, ich radarach i propagandzie.

Młody grzyb
piątek, 30 lipca 2021, 08:00

A była też taka sytuacja, jak to polski F16 wypuścił podwozie by móc zrównać się z rosyjskim zespołem wywiadowczym z czego była kupa śmiechu z F16 ...

beka
sobota, 31 lipca 2021, 19:49

Boki zrywać, faktycznie. Czy to ten słynny chumor rosyjski?

Skleroticus
piątek, 30 lipca 2021, 06:58

To nie był ambasador tylko osobiście Szojgu, minister obrony. A wraże myśliwce to były nasze F16. Rosyjscy oficerowie go nie lubią bo nie jest zawodowym wojskowym tylko przyszedł że straży pożarnej. Dowodem był filmik z wnętrza rosyjskiego samolotu, jak wystraszony Szojgu biega od okienka do okienka i dopytuje co dalej :))) Skądinąd Ruscy faktycznie pokazywali jak to Su "odpędza" naszego ale... jednego . Zresztą ten jeden "odpędzony" też pokazał, że coś ma i odlatywał dość nieśpiesznie.

byłem i widziałem
piątek, 30 lipca 2021, 15:04

zacząl obgryzać paznokcie, następnie zadzwonil do Putina prosząc o pomoc.Ten mu doradził zeby skakał z samolotu nawet bez spadochronu. lepsze to niż spotkanie z taką bestia jak F16.

Ajax
czwartek, 29 lipca 2021, 23:16

Pytanie pierwsze, kiedy to rosyjskich instruktorzy, *podobno* zdobyli doświadczenia bojowe w walkach powietrznych pilotując Su-35 nad Syrią?. Pytanie drugie, Rafale użył system walki elektronicznej natomiast Su-35SE takiego systemu nie użył w trakcie pozorowanej konfrontacji? I ostatnie pytanie do pana redaktora. Su-35SE posiada optoelektroniczny system obserwacji. Zatem zapytam, czym jest system obserwacji i śledzenia OSF i głowica na podczerwień IRST zabudowany na Rafale?

Hamlet
piątek, 30 lipca 2021, 17:12

Oto jest pytanie?

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 11:32

Co tam sie nad Syria dzieje to sie nie dowiemy. Ale fakt jest taki ze jest tam lotnictwo wielu panstw. Prawdopodpobnie nie doszlo do konfrontacji poza Su-24. Su -35 jest tam ciagle wykorzystywany do patroli i rzadziej do bombardowania i siekania tureckich bsl. Kilka razy byla informacja jak para dyzurna poleciala przywitac izraelskich kolegow. Ale co dokladnie tam sie dzieje to sie nie dowiesz

wielbiciel JB
piątek, 30 lipca 2021, 10:55

Widzę że wezwano na pomoc nawet dywersje z Interii. Co do pierwszego pytania to nie wiem dlaczego rozumiesz określenie "doświadczenie bojowe" jako że to ich osobiste doświadczenie i na su 35? To takie czepianie sie szczegółów żeby było na twoje.

ktos
piątek, 30 lipca 2021, 08:18

no wiec tak... o ile pamietam wojsko Rosji bylo obecne w Syrii i prowadzilo tam operacje bojowe co sami Rosjanie potwierdzaja. Wiec zdobyli jakies doswiadczenie prawda? Co do systemu zaklocania... pewnie taki system byl wlaczony ale widac nie przeszkodzil on Rafale zamierzyc i zestrzelic SU-35. Co do systemu optoelektronicznego to on dziala na krotszych dystansach, jezeli walczono na maksymalnym zasiegu rakiet to z definicji system optoelektroniczny nie mogl byc skutecznie uzyty.

Basil
czwartek, 29 lipca 2021, 23:11

"Interestingly, the information about this air confrontation was publicized by the Russian industry media" Can you provide your sources, please? Because I've seen some, and all of them are based on the same BreakingDefence article, which does NOT contain any mentions of such SU35 vs Rafale test/comparisons So all this hype looks like deliberate fake... Unless you can provide actual (not fake) sources...

AWU
piątek, 30 lipca 2021, 07:19

what certainly is not fake.. the Russians have never been able to design an acft that would match contemporary western constructions , with notable exemption of Mig-15 but airframe designed by German prisoner engineers mostly from FW bureau and powered by copied RR Nene (of course NO license) Their avionics and EW decades behind the West. So if you are inclined to believe that while under sanctions that civilized world has placed on them, sanctions that incl not only military but also dual use technology, suddenly the Holy Spirit has descended and enlightened their designers and by another miracle their depleted industry was able to manufacture it ... well good luck .. btw I am first to admit that they ARE able to design and manufacture a beautiful airframe, but their weakness has always been the powerplant, avionics and EW suite ..

piątek, 30 lipca 2021, 22:40

AWU odważne tezy. Poszwolę sobie nie zgodzić się z tymi dyrdymałami. Choćby specjalny oddział MiG-25R kontra OPL IDF. Radzieccy piloci robili co chcieli i kiedy chcieli nad Izraelem. A te biedne Mystery czy Phantomy mogły tylko sobie popatrzeć na ich znikające ogony. AWU jakieś dowody że MiG-15 to wytwór niemieckich inżynierów z FW? WK-1 to nie jest dosłownie kopia RR Nene bo radzieccy technolodzy nie zdołali skopiować brytyjskich specjalnych stopów użytych do budowy tej turbiny. Więc siłą rzeczy nie był jego kopią. Zresztą RR nie odzyskał żądanej kwoty 200 mln funtów za bez licencyjną produkcje. Tak awionika wschodnia kulała w stosunku do zachodniej ale też miała pola gdzie wyprzedzała zachodnią np MiG-31 jako system (wymiana danych z sensorów w czasie rzeczywistym czy pierwszy radar lotniczy ze skanowaniem fazowym). Także jesteś typowym fan bojem zachodniej techniki lotniczej karmiącym się mitami o " porażkach i wstecznictwie ruskiej techniki lotniczej". BTW lista "zwycięstw" IDF w Dolinie Beka w 1983 dramatycznie spadła szczególnie MiG-23MF.

franek
czwartek, 29 lipca 2021, 23:02

Rosja od tzw Zachodu na każdym polu dostanie baty jedynie czym może straszyć to Atomem i też to dlatego robi

Kot nr 398
piątek, 30 lipca 2021, 09:33

Na granicy litewsko-białoruskiej właśnie trwa wojna nowej generacji (choć w dziejach świata wiele razy to już grali). W realiach politycznej poprawności zachód nie ma żadnych szans.

sobota, 31 lipca 2021, 19:53

Wystarczy zamknąć granice z Białorusią i się skończy rumakowanie.

asd
czwartek, 29 lipca 2021, 22:52

Nareszcie ktoś zdemaskował ruską wunderwaflę.

SU35
czwartek, 29 lipca 2021, 22:44

fałszywe informacje, Egipt nie ma Su 35, w każdym razie radar Su 35 jest najpotężniejszy 20 kW, a następnie Reb Su 35 hibina jest w stanie stworzyć dziesiątki fałszywych celów dla wroga

Kot
piątek, 30 lipca 2021, 10:58

A Rosyjskie zegarki są najszybsze, tudzież ich samochody osobowe mają największe wzięcie na świecie...

Miś
piątek, 30 lipca 2021, 09:44

Powiedz to egipskim pilotom Su-35. Może czegoś nie wiedzą.

Stop bzdurom
piątek, 30 lipca 2021, 17:57

Powiedz to rosyjskim konstruktorom no też nic nie wiedzą.Polskim nic nie mów bo to najmądrzejsi ludzie na świecie.Widac po forum.Dlatego szkoda im coś konstruować .Lepiej towar w sklepie wykladac

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 09:43

No właśnie po co rozprowadzasz fałszywe informacje? Egipt posiada 5 sztuk Su-35 od 25 lutego bieżącego roku :)

Rumba
czwartek, 29 lipca 2021, 21:52

"To dlatego, że Su atakował. Jak by się bronił to by wygrał."

Aha
czwartek, 29 lipca 2021, 22:53

:)

Kong
czwartek, 29 lipca 2021, 21:50

dlaczego Egipt udostępnia te informacje?

Gniewko
piątek, 30 lipca 2021, 08:55

Może coś od Ruskich chce wydębić, jakąś moderkę.

punktator fake news
piątek, 30 lipca 2021, 08:02

A widziałeś Su35 w barwach egipskich ? To fake news, Su35 nie są jeszcze przyjęte na stan egipskich sił zbrojnych.

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 11:31

Doprawdy? Rosjanie 25 lutego bieżącego roku ogłosili oficjalnie że Egipt posiada już 5 sztuk Su-35.

piątek, 30 lipca 2021, 14:15

Jakieś zdjęcie na potwierdzenie?

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 14:26

Dla mnie potwierdzeniem jest oficjalny komunikat fabryki z Obwodu Chabarowskiego a nie jakieś zdjęcie.

piątek, 30 lipca 2021, 15:49

Nagle rosjanie wiarygodni są.

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 17:36

Dla ciebie tym bardziej są.

piątek, 30 lipca 2021, 19:49

Możesz podać dowód na to co właśnie napisałeś? Czy jesteś taki typowy szczekacz internetowy z Ciebie?

ruski stek bzdur...
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:30

Buahahahaha ! Nawet jakbyś trollu pękł, to rzeczywistości nie zmienisz :P

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 22:50

A nie możesz sobie w swoim runecie wyszukać oficjalnych komunikatów o dostarczeniu Su-35 do Egiptu?

sobota, 31 lipca 2021, 00:37

Kolego to ty powołujesz się na rosyjskie źródła........ Powtórzę prośbę udowodnij że dla mnie rosjanie są wiarygodnym źródłem. Albo zamilcz ze wstydu oszczerco.

czytelnik D24
sobota, 31 lipca 2021, 17:03

Jaki oszczerco? Spotterzy w Rosji widzieli w zeszłym roku samoloty Su-35 dla Egiptu. Od lutego bierzącego roku są one w Egipcie. W sierpniu Suchoj ma dostarczyć kolejnych 5 sztuk (na ten rok planowanych było 11 egzemplarzy) tak więc co ci się nie zgadza?

niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:18

Poprosze jeszcze raz o jakikolwiek dowód, jakieś zdjęcie Su-35 w barwach egiptu albo w Egipcie.

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 07:41

Przecież pisze w artykule, że to Rosjanie udostępnili.

jkkk
piątek, 30 lipca 2021, 00:54

a czemu nie ma tego robić.... non stop słuchamy bredni o super samolotach rosji ...a tu masz przykład jeden z 100 na ten temat...

King
piątek, 30 lipca 2021, 00:22

Żeby inne państwa nie dały się nabrać na złom ?

Paweł
czwartek, 29 lipca 2021, 23:34

Tylko ruskim wolno, prawda?

czwartek, 29 lipca 2021, 22:18

Być może dlatego żeby przestrzec innych przed zakupem rosyjskiego szrota.

Ot chwila ulotna
czwartek, 29 lipca 2021, 22:11

Bo może.

Eee tam
czwartek, 29 lipca 2021, 21:01

Po utracie zdolności budowy konkurencyjnych kosmicznych rakiet nośnych Rosja utraciła zdolność budowy samolotów pasażerskich teraz przyszła pora na maszyny wojskowe. Kaniec filma.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:28

Problem w tym że rosjanie jednak cały czas produkują samoloty pasażerskie.

piątek, 30 lipca 2021, 07:35

Cieszyć się z tego że w Europie Wschodniej wszystko idzie w dół?! Cieszyć z również własnego, polskiego nieszczęścia jakim jest równia pochyła przemysłu wojsko-lotniczego w Europie wschodniej niszczonego brutalnego przewagą kapitału przez zachód. W Polsce i Rosji przemysł zbrojeniowy niedąża przez tych samych sprawców - zachód mający przewagę kapitału. C

yar
piątek, 30 lipca 2021, 11:58

Tak, cieszę się że w Rosji wszystko idzie w dół! W Polsce na szczęście jest inaczej!

Olo
piątek, 30 lipca 2021, 22:56

Modernizacja L2A4 praktycznie stoi a ty uważasz że wszystko jest w porządk. Wstyd mi za takich jak ty.

west
czwartek, 29 lipca 2021, 20:45

Ciekaw jestem, czy gdyby odbył się podobny pojedynek, ale tym razem "wygrałby" Su-35 - to czy pan komandor napisałby równie entuzjastyczny i "bezstronny" artykuł?

Loki
czwartek, 29 lipca 2021, 22:07

Wątpię.

Maksymilian Dura
czwartek, 29 lipca 2021, 21:05

Oczywiście. A ten materiał napisałem głównie na podstawie artykułów rosyjskich - oficjalnych.

piątek, 30 lipca 2021, 14:17

Czyli rzecz, która tym bardziej cieszy.

Info
piątek, 30 lipca 2021, 08:36

Ciekawy artykuł. Chętnie zobaczyłbym walkę z bliższego dystansu Su-35 vs MiG-29 w wersji jaką posiadamy. Nie zapominajmy o czynniku ludzkim !

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 12:51

To już było: Wojna etiopsko-erytrejska gdzie starły sie Su-27 i MiG-29 pilotowane przez rosyjskich i ukraińskich najemników. Efekt: 5 MiG-29 na ziemi Su-27 bez strat, a przy okazji totalna kompromitacja pocisku R-27.

sobota, 31 lipca 2021, 00:39

Taka jak kompromitacja AIM w Kaszmierze?

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 00:32

A czytał Pan źródło? Bo jak nie to słabo. Dał sie Pan wmanewrować i tyle. A przy okazji co ze strąconym chińskim Su-35 o którym to pisaliście jakis czas temu? Nie rozumiecie że tak jak Rosjanie produkuja pełno fejków tak i druga strona robi to samo? Głownie zółto niebiescy bracia ale tez i najliczniejszy naród czy po prostu konkurencja. Oj oj ...

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 08:43

Chiński Su-35 został zestrzelony nad Taiwanem. W sieci jest nawet wideo pokazujące tłum gapiów który stoi nad rannym pilotem który się katapultował.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 14:23

No i co z tego dalej wynikło? Równie szybko umarło jak się pojawiło, bo zapewne nic nie było poza fałszywka.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 16:25

Wynikło to że Chińczycy się skompromitowali.

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:21

Ci z Tajwanu, którzy puścili hasła i filmiki? Bądź poważny - nie ma żadnych dowodów, ani kto, ani gdzie a w czym rozbił się na Tajwanie. Sądzisz, że chiński Su-35, nawet rozbity, nie byłby obiektem zainteresowania różnych krajów?

piątek, 30 lipca 2021, 15:50

Prawdą było rozbicie się chińskiego klona w całkiem innym rejonie. Typowe radio Erewań.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:31

Chyba Sputnik lub RT

niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:44

Szkoda czasu na tłumaczenie ignorantowi o co chodzi z przysłowiowym radiem Erewań.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:23

Marasku juz wpadłes na radarze Su-35 więc skończ i wstydu sobie oszczędż :)

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 11:37

Juz ci odpisalem ale powtorze . Pan Dura dodal od siebie pewne i informacje. I wez ze przeczytaj artykul zrodlowy bo sie osmieszasz nie rozumiejac tematu

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 12:57

Marasku, skończ wic sie jak piskorz:) A artykuł czytałem i piszą o radarze Irbis, jedynie na przedruku z irdw o radaarze BARS co też jest prawda bo irbis to No11 Bars ze zmieniona antena:)

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 20:45

Gdzie czytałes ten artykuł? Napisz bo znowu bedziesz niewiarygodny

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:11

A t sobie poszukaj jak toak dobze ci idzie wynajdywanie twoich fake-ów:)

normalnie kabaret
piątek, 30 lipca 2021, 00:05

Ale jakie są te oficjalne źródła? to portal intetnetowy - który powołuje się na kolejny portal a ten powołuje się na anonimowe źródło - protal mało wiarygodny a informacja pochodzi od hindusa. W Indii toczy się śledztwo w sprawie "łapówek" za rafaele. Informacje z takich ćwiczeń są chronione - a informacje ujwniane tylko oficjalnie - za ujawnienie informacji tajnych grozi postępowanie karne i często nawet więzienie - wiec to żadne oficjalne źródła a wyssane z palca bajki. Informacja szybko wygasła i nikt jej nie potwierdził. Do tego w żadnej taktyce walk powietrznych nie stosuje się walk 1-1. Zawsze lata się minimum parą i tak są szkoleni piloci. Gdzie to się lata w pojedynkę - nawet hindusi latają MIG-em 21 parami i walka z F16 też odbyła się parami.

Trol
piątek, 30 lipca 2021, 11:01

Na 100 % pewna jest informacja jakoby suchy zakłócił aegis na Cook u. Tego sie trzymajmy.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:25

Noi znowu stek kłamstw. Ale co się dziwic z szoku dalej nie wyszedłeś:) Aha, nie było żadnej walki MiG-21 z F-16, była salwa AIM-120 z F-16 i spadający MiG nie mający nawet pojęcia ze go atakują oraz panicznie uciekajace Su-30MKI:)

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:03

A to do zniszczenia prechistorycznego MiG-21 potrzebna była aż salwa z F-16? Normalnie to takie zabytki się jednym pociskiem zdejmuje a F-16 potrzebował aż salwa.

sobota, 31 lipca 2021, 00:40

F-18 potrzebował aż 2 pocisków aby strącić bezbronnego syryjskiego Su-22. Więc o czym mowa.

Normalnie kabaret
piątek, 30 lipca 2021, 11:23

To czemu ta salwa nie zniszczyła drugiego miga-21? I czemu po miesiącu oficjalnie liczono f16 nasz ty miszczu viki. To salwa tez su-30 zniszczyły? A o stratach w Syrii i Azerbejdżanie tureckich latadel cicho. O odparciu ataku Izraela przez buki i jego wściekłości tez cicho

Trol
piątek, 30 lipca 2021, 12:39

O bogactwie szeregowego Rosjanina też cicho, o Rosyjskich samochodach osobowych rozchwytywanych na całym świecie też głucho...

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 12:39

Zabawnie się czyta kiedy najpierw zmieniacie temat i a potem dumnie odnosicie zwycięstwo. Heheheh

ktos
piątek, 30 lipca 2021, 08:21

no dobra tylko ze gdy SU-35 beda dwa to Rafale tez beda dwa... co wiec sie zmieni?

kmdr
czwartek, 29 lipca 2021, 21:51

Egipt coś za to dostał. A i Rosjanie potrzebują oui od Francuzów. Kto miał kupić te Su to kupił, Francuzi tego swoje mogą oferować na rynku ze sloganem "Pogromca Su"

MoD
piątek, 30 lipca 2021, 01:11

Jest pogromca si tak jak grippen. A si okazuje się kolejna wydmuszka zza wschodniej granicy

piątek, 30 lipca 2021, 00:25

No nie, to nie takie proste. Rafale to doskonała maszyna, chyba najlepsza na świecie obecnie.

szer. dypl. Pikuła Jan płuca i serce bez zmian
piątek, 30 lipca 2021, 00:23

Czyli, jak nieczęsto w reklamie, napiszą prawdę.

Eee tam
czwartek, 29 lipca 2021, 21:22

Prawdziwy Schach-Mat ha ha ha

Yh
czwartek, 29 lipca 2021, 21:03

Jak się odbędzie to napisze, jak narazie to nie ma takiej potrzeby.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 29 lipca 2021, 20:40

Piękny przykład że psujące inne parametry samolotu i generujące zbędne koszta, stealth jest niepotrzebne jeśli się ma porządny system walki radioelektronicznej. Innymi słowy lepiej oślepiać niż się chować pod płaszczykiem mitycznej niewidzialności, a Rafałek to maszyna która jak widać ciągle potwierdza swoją wartość zupełnie inaczej niż nielot wiekszość czasu stojący w serwisie.

Trol
czwartek, 29 lipca 2021, 22:21

Rozumiem że ten zbytek w stealth i stanie ciągle w hangarze to piszesz myśląc o waszym su 57.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 07:14

Nie, pisze to tym w który Polska została wmanewrowana przez agentów w imię przyjaźni z największym sojusznikiem który to sojusznik w podzięce za zakupy zniósł sankcje na NS2 a jak będzie mu to wygodne sprzeda sojusznika jak to często robi. Su-57 mnie nie interesuje bo to temat zastępczy do przepychanek dla chłopców w tej piaskownicy.

Trol
piątek, 30 lipca 2021, 12:47

Tylko zapominasz że Rafale startował w Szwajcarii i przegrał z tym agenturalnym f35. Dodam że Rafale jest droższy tak w zakupie jak i utrzymaniu od f35. dodatkowo f35 ma wspólną część uzbrojenia z f16. Za jego zakupem raczej niewiele przemawiało i nie trzeba ubierać tego od razu w jakiś agenturalny układ. A gwoli ścisłości to f35 a ma stan sprawności na poziomie ponad 75%. Czy to źle?? Co do sankcji to one były i ns2 też budowano, więc tu też nie ma co dramatyzować. To nie przez brak sankcji Usa powstanie ns2, a przez miłość do Rosji ze strony Niemiec.

Olo
piątek, 30 lipca 2021, 23:06

75% to F-35 miał na początku, obecnie to dobrze jak 50% nadaje się do lotu.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 20:03

G mnie obchodzi Szwajcaria, Szwajcarem nie jestem, a co kupią to się okaże póki co F-35 jeszcze nie kupili, co do stanu sprawności to co to za problem jeśli samolot nie lata tylko stoi w hangarze to się nie zużywa.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:18

Istotnie Rafale jak widac bije na głowę rdzewiejącego w hangarze nielota Su-57:)

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 07:15

Tak samo jak amerykańskie szroty.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:00

A niby jakie?:) Bo jak pokazał Egipt nawet zwykły Rafale roznosi w pył wasze rosyjskei wynalazki:)

sobota, 31 lipca 2021, 00:46

Zwykły Rafale? Ten Zwykły Rafale roznosi w pył każdy amerykański wynalazek. Więc że roznosi w pył eksportowy Su-35 to żadne halo, pewnie i rosyjskie tak samo potraktuje.. Ten Rafale no i Gripen NG to obecnie najlepsze co lata. Pomyśleć że mogliśmy Gripeny mieć.

yar
piątek, 30 lipca 2021, 12:02

Chodzi Ci o Mustangi? Czy może inne samoloty z lat 1940-1970?

Danisz
czwartek, 29 lipca 2021, 21:12

Ale zajarzyłeś, że to było "starcie" dwóch maszyn 4. generacji? To że jedna pokonała drugą nijak ma się do potencjalnego starcia którejkolwiek z nich z maszyną 5. generacji. F-35 to nie tylko "niewidzialność" radarowa, to też elektronika o dekady wyprzedzająca to, czym dysponuje Su-35 - Rafale mimo swoich niezaprzeczalnych atutów miałby dużo większe problemy z wykryciem iż jest w ogóle namierzony, a nawet jeśli to ze skutecznym przeciwdziałaniem, no i w końcu ze znalezieniem przeciwnika i naprowadzeniem na niego swoich rakiet. Wyciąganie jakichkolwiek wniosków odnośnie 5. generacji na tak wątłych przesłankach to kpina z rozumu drogi kolego.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 07:20

Rafale i nie tylko on ma systemy co najmniej tak samo dobre jak bublowaty F-35 tylko że nie psujące się tak często, a ta cała pseudo 5 generacja w F-35 to tylko stealth bo elektronikę na takim poziom to mają wszystkie obecnie produkowane zachodnie myśliwce.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:01

No popatrz a w Szwajcarii ten "bubel" F-35 rozniósł na strzeepy tego cudownego rafale pod kazdym względem:)

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 14:21

Patrz!, Szwajcarzy ewaluację ujawnili w całości - wskażesz link, ale nie do skrótów, bo jakoś to przegapiłem. Mówię o metodologii, zadaniach, w tym profilach i wariantach załadowania, modelowaniu przeciwnika itd. Spoko, nie znajdziesz, tego nikt nie ujawnia (no może poza RP). Zatem stonuj z ocenami, nawet, jeżeli Rafale jest słabszy od F-35, bo nie wiesz w czym i do czego.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:13

Gnomie to sobie poszukaj wypowiedzi Szwajcarów i jak oceniali testy zamiast zwyczajnie odstawiać błazna jak Blofeld:)

Gnom
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:54

Przeczytaj Ze ZROZUMIENIEM mój post. Tylko tyle.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 20:06

On nie wie nic ale jest zapatrzony w USA i robi im dobrze a nie wiadomo czy koncern LM mu nie płaci za pisanie pochwał o ich wyrobach.

Vixa
piątek, 30 lipca 2021, 17:42

Ależ przecież Szwajcarzy podali, że F-35 był lepszy od Rafale pod KAŻDYM względem. Jedyne czym "przegrał" z konkurencją (niekoniecznie z Rafale) to OFFSET. Więc czemu kręcisz?

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:19

Przeczytaj ze zrozumieniem mój post. Ogólna ocena Szwajcarów mówi tylko o tym, że akurat ten im pasuje najlepiej. Nic nie mówi o tym dlaczego.

sobota, 31 lipca 2021, 00:47

A czerwony kapturek załatwił wilka.

piątek, 30 lipca 2021, 14:17

To niby w Szwajcarii odbyły się takie testy? F-35 vs Rafale? Ile tych potyczek odbyły?

Towarzysz Wolf
piątek, 30 lipca 2021, 11:33

powinieneś się cieszyć w takim razie że głupi Jankesi budują te buble F35, pokonacie je sama siła woli albo propagandą.....bo nic innego nie macie...miłego bujania w obłokach towarzyszu

Kr.
piątek, 30 lipca 2021, 12:46

Ostatnio towarzysz Blofeld stwierdził że jest lepszym ekspertem niż Szwajcarscy specjaliści zasiadający w komisji konkursowej na nowy samolot dla Szwajcarii. Poważnie facet buja w obłokach.

sobota, 31 lipca 2021, 06:24

Na pewno jest lepszym ekspertem od ciebie Th, ekspercie od dramatycznych manewrów powietrznych.

Wania
czwartek, 29 lipca 2021, 20:37

Rosyjscy komentatorzy już widzę dostali wytyczne i jest wysyp wpisów kwestionujących te walki. Egipt zamówił samoloty francuskie po tym porównaniu. I Francuzi czekają zapewne na kolejne. Rosyjskie su-35 z rosyjskimi systemami mają to do siebie że się grzeją i bardzo kiepski działają co nie jest dla nikogo tajemnica i potwierdzenie w tym teście nie jest dla nikogo tajemnicą. W końcu Rosja montuje w tych samolotach procesory o wydajności dwuletniego chińskiego smartfona. Z dolnej półki.

Milczenie jest złotem
piątek, 30 lipca 2021, 10:02

Co ty nie powiesz. To oznacza że dają tam bardzo wydajne procesory. Bo samolotach bojowych nie jest najważniejsze by był szybki tylko niezawodny i odporny. W takim F-22 komputer może wykonać około 2 miliardów operacji na sekundę a wiekowy już procesor do komputerów domowych intel i7 2600k wykonuje 128 miliardów operacji na sekundę.

Gniewko
piątek, 30 lipca 2021, 08:59

Inna kwestia czy samolot dla sił powietrznych Rosji jest taki sam jak dla sił powietrznych Egiptu. Wątpię.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:03

Ten dla Egiptu jest nowsza, zmodernizowana wersją.

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 20:48

A co tam jest zmodernizowanego poza być może jakąs nową wersja softu w wersji eksportowej? Napisz konkretnie ale raczej nie wiesz

Carell
piątek, 30 lipca 2021, 08:46

Nie ma to jak opinia eksperta...

Observer
czwartek, 29 lipca 2021, 20:27

Obecnie na świecie najważniejsza jest informacja ale nie oznacza to że prawda. Reklama to potęga.

Chibiny
czwartek, 29 lipca 2021, 23:36

Szkoda, że tak nie skomentowałeś wyczynów ruskiego gieroja w Su-24 nad Donaldem Cookiem.

Danisz
czwartek, 29 lipca 2021, 21:18

Reklama porównawcza to praktyka znana od dziesięcioleci - nie wszyscy muszą kłamać i trollować, by sprzedawać swoje produkty

Gr
czwartek, 29 lipca 2021, 21:04

Jasne...

Anno
czwartek, 29 lipca 2021, 20:22

Nawet Łukaszenka nie chce Su z rosyjską awioniką, tylko z francuską. To o czymś świadczy.

piątek, 30 lipca 2021, 00:26

Owszem.

Sailor
czwartek, 29 lipca 2021, 20:15

Kwik pracowników Olgino bezcenny!!! Biorę popcorn, siadam i czytam. Takiego zaginania czasoprzestrzeni nie wymyślili by nawet na spółkę Einstein i Hawking.

Rusofobia to stan umysłu
czwartek, 29 lipca 2021, 23:24

I wysyp rusofobom co słyszą kwiki, jęki i nie wiadomo co jeszcze

Whiro
piątek, 30 lipca 2021, 11:11

Fobia to obawa przed czymś nierealnym. Patrząc na to co wyprawia od wieków nasza kochana Rosja to ja wątpię żeby to była fobia. zresztą ta rusofobia według niektórych to już pojawia sie nawet wtedy jak sie cokolwiek o Rosji powie. To już wręcz określenie mające większy zasięg i używane częściej niż antysemityzm. Nawet wspominanie o Katyniu to objaw rusofobi....Za to jakoś nikt nigdy nie używa słowa polonofobia i amerykanofobia, a niezliczone ataki na Polskę i Usa są na co dzień powszechne. Najczęściej pisane są przez ludzi o ksywie Polak lub zUSA czy inne podobne :D.

rusofobia to stan umysłu
piątek, 30 lipca 2021, 14:10

Według mnie przesadzasz. Raczej na tym forum jest parę osób broniących Rosji lub pozytywnie o niej piszących. Większość pisze natomiast że to onuce, że nie mają kibli, pkb na poziomie Hiszpanii i w ogóle ich sprzęt wojskowy to totalny złom. O rusofobii mówią np. Bartosiak i Sykulski warto ich też posłuchać. Jeżeli natomiast jakikolwiek sprzęt wyprodukuje Ukraina - chociaż może być poniżej rosyjskiego - to i tak będą zachwyty jacy to oni są rewelacyjni a jacy my słabi i dlaczego z nimi nie wspólpracujemy.

ruski stek bzdur...
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:32

Buahahaha ! Ale wali onucami !

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:15

Jak widać znowu sie zwyczajnie zdradziłes ruski trolu:) Ale to chyba jakiś problem w szkoleniu:)

To nie fair!
piątek, 30 lipca 2021, 17:47

Wyprałeś już sobie onucki, czy dalej śmierdzisz na cały kołchoz? Aha, no i jutro twoja kolej wygrzebać ładunek spod wychodka. Cała kamienica czeka.

Sailor
piątek, 30 lipca 2021, 07:43

Faktycznie zacząłem jęczeć bo od uśmiechu brzuch mnie rozbolał. Poza tym faktycznie może Polska jest rusoboficzna ale mamy ku temu poważne powody. Dlatego tak łatwo jest rozpoznać ruskiego trolla.

Yh
czwartek, 29 lipca 2021, 21:04

Dokładnie, wiją się jak węże :D

XXY
czwartek, 29 lipca 2021, 19:45

Nie jest tajemnicą, że egzemplarze uzbrojenia jakiegokolwiek sprzedawane za granicę tak przez amerykanów, francuzów i np. rosjan są minimum pół klasy gorsze. Reszta to marketing, łapówki i polityka. To dlatego Stany nie sprzedają swego najlepszego uzbrojenia nawet niby zaufanym partnerom.

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 22:19

Zgadza się. Jak dodać pół do Rafale i pół do Su-35, wynik się nie zmieni.

Danisz
czwartek, 29 lipca 2021, 21:56

a w czym niby F-35I jest gorszy od F-35A? proszę o konkrety

Mix
czwartek, 29 lipca 2021, 21:25

Tutaj akurat Francuzi sprzedali kilka sztuk takich samych jakich sami używają.

Mix
czwartek, 29 lipca 2021, 19:12

Tak by ostudzić emocje. "Co więcej, naprzeciwko rosyjskiego myśliwca mógł stanąć myśliwiec budowany dla francuskich sił powietrznych, bo właśnie takie otrzymali Egipcjanie w 2015 roku w pierwszej partii, by przyśpieszyć dostawy."

Syn Pułku i pułkownikowej
piątek, 30 lipca 2021, 00:27

I na czym to studzenie polega ? Dalej się nic nie zmienia - Rafał pokonał Sukę.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:19

Czyli zwykły Rafale bije na głowę rosyjskei Su-35:))

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:18

A to Egipt posiada Su-35 w rosyjskiej wersji? A to ciekawe.

Dobra zmiana jak śmietana
czwartek, 29 lipca 2021, 19:01

Samolot dostarczany od 2015 kontra samolot dostarczany od luty 2021. Czy aż tak szybko Egipcjanie mogli opanować rosyjską elektronikę jaka by nie była? Ile było tych starć? Pojedynków? Nie zmienia to postaci rzeczy że Rafale był wart obadania ale tak samo jak stado troll podnieca się przegraną rosyjskiej maszyny, tak też miłościwa dobra zmiana łyknęła z miejsca F-35A. i to samo mówi za siebie.

Baca
czwartek, 29 lipca 2021, 20:42

Hindusi są akurat niewiarygodni bo na MKI cwiczyli z Rafaelami pare razy i zawsze podobno wygrywali w cuglach

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:20

Hindusi to odrębny temat bo ci zawsze mówią jedno a robią drugie.

Wolodia
czwartek, 29 lipca 2021, 20:27

Pod okiem instruktorów tak.

Ot chwila ulotna
czwartek, 29 lipca 2021, 20:13

Nie zapominajmy o tym, że Piotr był Arabem, sprzęt w wersji zubożonej, a sam samolot nie był projektowany do warunków pustynnych. No i koronny argument- egipskie znaki rozpoznawcze były źle namalowane co bez wątpienia przesądziło o wyniku walki.

Kamil
czwartek, 29 lipca 2021, 19:57

,,Miłościwa dobra zmiana'' łyknęła bo i naszym lotnikom należy się to co najlepsze, a że wyjesz z ubolewaniem nad rozgromnieniem Suchoja to twój problem :) Nawiasem na czym mają latać na tablicach Mendelejewa

Tak lepiej
piątek, 30 lipca 2021, 00:29

Nie, niech latają na Ławeczkach Niepodległości.

Mix
czwartek, 29 lipca 2021, 21:29

No właśnie najlepsze się należy dlatego nie rozumiem dlaczego zmusza się naszych pilotów do pilotowania F-35 a nie Rafale.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:05

Mix, wy nei macie ani nei bedziecie mieć F-35 bo nikt ich Rosji nie spzreda wiec musicie tłuc sie w tych Su-35:))

Fan Th vel Kr.
sobota, 31 lipca 2021, 21:32

Ale jak to, przecież Jaca vel Kr. vel Stary zgred pisał, że Rosjanie badali F-35. To chyba jakieś mają.

Ali
piątek, 30 lipca 2021, 10:30

Bo w przetargu dla Szwajcarów F35 rozłożył na łopatki Rafale, a Rafale bez problemu leje SU - to wyciągnij sobie prosty wniosek :)

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:25

Już kiedyś był taki amerykański samolocik nawet też produkcji LM co konkurencję na łopatki rozkłada po czym wszyscy użytkownicy z wielką radością się ich pozbywali. Tak samo będzie z F-35. Przewidziałem że z Leopardami 2 wyjdziemy jak Zabłocki na mydle to i w przypadku F-35 się nie pomyle. Doborze wam radzę żebyście o tym pamiętali.

Pilot Wojskowy
piątek, 30 lipca 2021, 07:01

Bo są lepsze?

Kruk
czwartek, 29 lipca 2021, 18:59

A pamiętacie zwycięstwo indyjskiego Rafale nad f-22? Albo Eurofigtera nad f-16, f-18 i chyba nad f-22? Zarówno i Ruskie i jankesy zostały w tyle za Europą :P

Rejtan
czwartek, 29 lipca 2021, 21:57

Pamiętamy jak Su7575 "Wielikij Wladymir 160 cm z obcasem" wleciał w Gwiazdę Śmierdzi, przeczyscił jej wylot tylny, zrobił salto w tył i ... wziął za to 23 kopiejki. Tyle ile ty za ten wpis.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:20

Kruczku, jak na razie to F-22 rozniówsł w pył EF-2000 na wszystkich cwiczeniach, a F-35 podobnie wiec skończ załosnei skamleć.

Stary zgred
czwartek, 5 sierpnia 2021, 21:10

F-22 to został rozniesiony w pył przez Mirage 2000.

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 21:17

Wielka Brytania i Włochy kraje europejskie które mają duży udział w produkcji zaawansowanych samolotów kupują F-35. Norwegia, Dania, Holandia, Belgia kolejne kraje europejskie kupujące F-35. W Szwajcarii gdzie konkurowały ze sobą konstrukcje amerykańskie F-35A I F-18 Super Hornet kontra europejska czołówka: Rafale F4 i Eutofighter tranche 4 wygrywa F-35A i to zdecydowanie. Jeszcze jakieś dowody kto panuje w technologiach lotniczych?

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:28

O to podobnie jak z F-104. Jak to się skończyło chyba każdy wie.

sobota, 31 lipca 2021, 17:58

F 104 naszych czasów to su 57. Tak go określają

Olgino
czwartek, 29 lipca 2021, 20:56

Tak i dlatego Europa teraz kupuje F-35? Bardzo się musicie starać pod tym artykułem.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 29 lipca 2021, 21:40

Nie Europa tylko kilka małych państewek umoczonych w projekt JSF i jedno państwo wasal USA.

Wania
piątek, 30 lipca 2021, 09:09

Włochy czy Wielka Brytania to małe państewka w Europie... No chyba tkwisz w alternatywnej rzeczywistości. I chcesz napisać, że Belgia jest wasalem USA?

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 20:09

Belgia to państwo teoretyczne gdzie parlament jest raz na jakiś czas a na ulicach grasują inżynierowie i doktorzy z Afryki. Włochy i Brytania są udziałowcami w projekcie JSF a mimo to Angole F-35B biorą tylko na lotniskowce bo wolą EF.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 23:46

Państwo teoretyczne to twoja Rosja z walutą wartą mniej od papieru toaletowego.

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 08:51

Czy Belgia, Korea, Japonia, Izrael, Singapur są umoczone w JSF?

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 20:10

Korea Japonia Izrael Singapur są w Europie ? ciekawe, a dlaczego kupują bubla pisać nie będę bo i tak nie zrozumiesz.

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 23:03

A co ma do tego czy są w Europie czy nie? Należą do programu? Nie należą. I nie pisz dla czego kupują bo nas twoje żałosne teorie spiskowe nie interesują.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 31 lipca 2021, 10:30

Ma, bo to odpowiedz na pierwotne pytanie, które w kontekście europejskich samolotów ma znaczenie fundamentalne, a nie twoje pitolenie o tym kto bubla kupił w Azji tu nie AZJA tu Europa lobbysto.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:31

Wow to Szwajcaria, Belgia Finlandia sa umoczone w projekt?? A może tak spoza Europy: Korea Płd, Japonia, Australia, Izrael, ba nawet ZEA go chce za wszelka cenę. Turcja tak chciała że na kolanach Erdogan w Waszyngtonie błagał Trumpa o cofniecie sankcji. Ale oni się nei znaja a ruski troll Blofeld tak:))

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 20:13

"Za wszelką cenę" nie ośmieszaj się, Japonia nie dostała F-22 jak chciała to musi bubla kupić zanim nie zrobi swojego myśliwca tak samo Korea czy inne państwa w rejonie Chin całkowicie zależne od pomocy wojskowej USA.

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 23:05

Japonia musi kupić bubla? Poziom twojej żenady zbliża się do poziomu Funcluba Daviena.

sobota, 31 lipca 2021, 06:25

Ty pisałem o

sobota, 31 lipca 2021, 00:49

Japonia tak jak z F-16 zrobi sobie swoją wersję.

piątek, 30 lipca 2021, 14:19

To Finlandia zakupiła F-35? Ciekawe.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 14:17

Finlandia jeszcze nie kupiła i nie ogłosiła wyników. Belgia, Korea, Japonia i Izrael są faktycznie "umoczone' w projekt i wpłaciły sporo kasy już przed zakupem, podobnie jak Włochy i Wielka Brytania (ów wasal zapewne, choć i Włochom nic tu nie brak). Co nie zmienia faktu, ze F-35 jak na razie nie dominuje w Europie.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:19

Gnomie obecnie w Europie dominuje F-16 i F-35 wypzredzając zarówno EF-2000 jak i Rafale. W Finlandii F-35 tez wysunał sie na czoło w testach, Belgia nie jest w programie JSF podobnie jak Izrael czy Korea wiec skończ zmyslac, ok.

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:16

Pisałem o braku dominacji F-35 - czytaj posty. Wskaż też państwa, europejskie które nie mają udziału w wytwarzaniu F-35 (poza Polską, choć też nie do końca, bo i u nas przed zakupem powstawało sporo elementów), które kupiły F-35.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 31 lipca 2021, 13:11

W twoich snach.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 29 lipca 2021, 20:34

Już dawno zostali.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:32

Rosjanie tak, USA dalej wypzredza Europe o dziesięciolecia a ruskich o dobre pół wieku:)

Taka prawda
sobota, 31 lipca 2021, 16:53

Dlatego Biden grzecznie dogaduje się z Putinem i Merkelową - tak się wszyscy boją ich uzbrojenia. Lepiej niech naucza się walczyć z rozrubami ulicznymi które się często u nich zdarzają

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 lipca 2021, 21:13

USA już dawno jest w tyle, a w wojskowości nie zrobili nic innowacyjnego od 20 lat a i to co zrobili okazało się g warte. Europejskie uzbrojenie jest niezawodne i skuteczne a amerykańskie to propagandowa wydmuszka.

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 19:11

Kiedy to F-22 skonfrontował się z indyjskim Rafale panie Kruk?

BUBA
czwartek, 29 lipca 2021, 18:38

A ja mam takie wnioski: Sygnatura radarowa Su-35 SE niewiele się różni od sygnatury Su-30 MKI. Indie potrzebowały samolotu do walki z Chińczykami, których podstawowym systemem bojowym są klony Su-27/30/35 więc Francuzi ściśle pracowali z Hindusami i otrzymali wszystkie niezbędne dane do opracowania taktyki i środków przeciwdziałania. I ta współpraca przynosi teraz owoce..................................... Pierwsze Su-30 K miały wyposażenie rosyjskie, nie pamiętam jak z Su-30 MKI pierwszych serii......................... ........................................................................................................................................................................................... Podobnie było w latach 90 gdy Amerykanie dostali na widelcu wszelkie możliwe systemy bojowe ZSRR po jego upadku. Nawet Polska za Suchockiej podarowała sojusznikowi uzbrojenie WP............................................ .......................................................................................................................................................................................... Niemniej decyduje czynnik ludzki i wyszkolenie. Ja słabo to tutaj widzę. Piloci latali bardzo skomplikowaną maszyna 5 miesięcy. Nasi na o wiele prostszym F-16 Block 52+ szkolili się prawie 2 lata................................... ......................................................................................................................................................................................... "W Tucson w Arizonie informowano nas o tym, jak będą wyglądały nasze szkolenia lotnicze w Stanach - mówi porucznik. Jesienią 2004 roku cała dwunastka poleciała do USA na trwającą półtora roku praktykę. Wtedy właśnie otrzymaliśmy od Amerykanów pierwsze dwanaście maszyn....".............................................................. ......................................................................................................................................................................................... I później w starciu z niemodernizowanymi MiGami-29 z Malborka był remis z pomocą amerykańskich instruktorów i AWACSa. Pewnie dlatego że MiGi-29 były po Luftwaffe i nie utraciły dobrych nawyków :)........ ......................................................................................................................................................................................... Taka walka niewiele mówi o tym co najważniejsze - skuteczność głowic samonaprowadzających się przy walce i samoobronie WE/WRE. AIM-125 C-5 okazał się zbyt przestarzały by przełamać najnowszy hinduski system samoobrony Su-30 MKI, natomiast poradził sobie z rosyjskim sprzed 2000 roku MiGa-21 Bison....... ......................................................................................................................................................................................... Wnioski dla Polski - mamy nieskuteczne uzbrojenie................................................................................................

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:22

BUBA dawno tak sie z twoich bajek nie usmiałem:) A dla twojej zerowej wiedzy, Su-30MKI jedynie dlatego ocalały że właczyły dopalacze i zwiały a MiG-21 Bison z izraelskimi systemami WRE nie zdąrzył:))

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 23:47

A o nadlatujących AIM-120 C-5 dowiedzieli się od legendarnego Wróżbity Macieja. Albo od innej wróżki z Polsatu..........................................................................................................................................

sobota, 31 lipca 2021, 18:34

Dowiedzieli sie jak MiG zaliczył glebe

piątek, 30 lipca 2021, 10:53

Tak to sobie tłumacz, szkoda tylko że Indyjski pilot żyje a syn pewnego emerytowanego wysokiego rangą oficera pakistańskiego, przez przypadek pilot F-16, nie żyje , a młody był. Pogrzeb był zaraz po incydencie.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:07

Właśnie ten indyjski pilot stwierdził ze ani nie widział żadnego F-16, ani nei był nawet swiadomy ze jest atakowany dopóki mu sie MiG pod nogami nie rozpadł. Nie było tez żadnego pogrzebu w Pakistanei wiec skończ kłamać bojacy sie podpisac tchórzu.

sobota, 31 lipca 2021, 00:55

Wiesz Davienku w jakim czasie musi się odbyć pogrzeb wiernego w Islamie? Dlatego sprawa się rypła. Syn tak wysoko postawionej osoby, pilot F-16.Do tego z bazy z jakiej startowały wtedy F-16. Nagły pogrzeb. Fakty ujawnili pakistańscy internauci. Oni potrafili dodac 2+2. Ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem i matematyką na takim poziomie.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 14:14

Nadal nie wyjaśniłeś (a proszę cię prawie od tego wydarzenia) co odpalił AIM-120 bo - przypominam - nadal oficjalne stanowisko Pakistanu i USA brzmi: F-16 nie były użyte w tej walce. Zatem odpalono go z wielbłąda, z JF-17 (a może użyto chińskiej kopii), czy może USA i Pakistan nie mówią prawdy?

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 23:48

Kłamiesz na temat oficjalnego stanowiska Pakistanu i USA. A skoro tak bardzo lubisz zdjęcia to polecam ci zdjęcie wraku Miga-21 z wyciągniętymi z niego szczątkami pocisku AMRAAM.

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:11

Wskaż zmianę stanowiska USA po zdarzeniu (najlepiej oficjalny dokument). USA tak bardzo chcą sprzedać Indiom owe F-21, że nie potwierdzą do czasu kontraktu udziału F-16 w tym zdarzeniu.

sobota, 31 lipca 2021, 17:26

Podaj linka do tego zdjęcia poproszę. Bo widziałem Indyjskie zdjęcia resztek AMRAAMa i Pakistańskie zdjęcia wraku Miga. Ale takich o jakich ty piszesz nie widziałem, chętnie zobaczę.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:21

Gnomie nie kłam, własnei po to USA było w Pakistanie by to zweryfikowac i okazało sie ze Pakistan złamał zasady na jakich dostał F-16 od USA i Stany zadowolne nei były Ale z tego wielbłada to pewnie sam stzrelałeś :))

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:13

Pokaż inny dokument, niż pierwszy oficjalnie upubliczniony kilka tygodni po zdarzeniu, w którym USA i Pakistan zgodnie zaprzeczają udziałowi jakichkolwiek pakistańskich F-16 w tym zdarzeniu.

As
czwartek, 29 lipca 2021, 18:27

Tak Rafale wygrał z Su-35, ale tylko dlatego, że ćwiczenia nie odbywały się zgodnie z obowiązującymi w Rosji normami GOST.

Tani
czwartek, 29 lipca 2021, 20:25

To nie jest tak. Wyposazenie ruskie maja tylko Chinczycy. Pozostale kraje maja wyposazenie francuskiego Thalesa. Algieria ma wyposazenie Izraelskie. Algieria nie kupi z oczywistych wzgledow wyposazenia francuskiego. O ile to jest prawda a ja w to watpie to byla ustawka Thalesa przeciw Thalesowi. W sumie to nic nie swiadczy o platowcu. Producent wszystko ci zamontuje bo w koncu klient za wszystko placi. Wiary w ruskie samoloty u mnie niet ale ja jestem hobbysta. I nie lubie ustawek politycznych. Jak ruscy maja dobry sprzet to napisze ze dobry. Jeszcze raz to wojna handlowa. Podobnie wybito finom z glowy Miga 23 bo arabowie mieli je tracic setkami z rak Izraela. Teraz wiadomo ze byla to ustawka pod F-18. A tzw sukcesow izraela jak nie bylo tak i nie ma. Jest tylko propaganda. Ja bez propagandy jestem za F-35 ,Abramsem i Bradleyem ale tym zmodernizowanym.

haha
piątek, 30 lipca 2021, 11:57

Algierczycy kupili coś od Izraela? Prędzej by piekło zamarzło.

piątek, 30 lipca 2021, 14:20

To zamarzło właśnie.

Rejtan
czwartek, 29 lipca 2021, 22:01

Producent nie zamontuje "wszystko" bo się po prostu nie da. RBE nie da się do nawet więszego nosa SU35, tak samo SPECTRE nie dostaniesz licencji. Cały test mowi jasno: dostepne dzis samoloty Su i MiG nie maja szans z dostepnymi dziś Rfale, F35 czy EF. Podejrzewam tez, ze przegrają z JAS39E/F i F16V.

Urko
czwartek, 29 lipca 2021, 17:59

Zabawne! Czy w ramach tych ćwiczeń przeprowadzono tylko jedną walkę? Bo jeśli by różni piloci w czasie szkoleń przeprowadzili tych walk kilkanaście i tylko raz udało by się wygrać z Su-35, to rzeczywiście, była by to sensacja, ale zupełnie innego rodzaju. Rosjanie oczywiście twierdzą że ich samolot jest lepszy i w ich symulacjach (komputerowych) Su-35 wygrywa z Rafale 53-75% walk w zależności od wysokości na której rozgrywa się walka i konfiguracji uzbrojenia.

Rejtan
czwartek, 29 lipca 2021, 22:03

Zabawne! Ja w ramach Twojego testu na PS4 wygrałem 79% walk P11 vs Su57. Ale już P37B wygrał 98% walk, raz przegrał, bo równoczesnie walczylem Łosiem i goniłem ose w domu. Padem.

piątek, 30 lipca 2021, 14:20

To tak samo jak F-35 wygrał z Rafale w Szwajcarii.

Ot chwila ulotna
czwartek, 29 lipca 2021, 20:21

No to oczywista oczywistość, że symulacje opierające się na pełnej znajomości charakterystyk Rafele przez Rosjan(pytanie skąd je mają?) wskazuje, że zwycięstwo ewidentnie należy się Su 35. To, że rzeczywistość wykazało co innego to nic innego jak blad w Matrixie. Szykowana są pache aby więcej się to nie powtórzyło

Urko
piątek, 30 lipca 2021, 00:28

Piszesz tak, jakby te symulacje były zrobione dla dziennikarzy. Jeśli w ogóle mówimy o prawdziwych symulacjach. Wydaje mi się, że ich wyniki raczej nie powinny być takie całkiem jawne. A te "symulacje" dla dziennikarzy, te propagandowe - żadnych patch-y nie potrzebują. Nawet komputera. Wystarczy tylko wymyślić zadowalające gotowe wyniki. Więc gdy Rosjanie podają, że ich samolot, w ogólnej liczbie 500 symulowanych pojedynków (!), częściej przegrywał na niskiej wysokości, to mi się wydaje, że też zmyłka...

Ot chwila ulotna
piątek, 30 lipca 2021, 09:50

Żeby coś poddać symulacji trzeba posiadać prawdziwe parametry, prawda? Z jakim więc samolotem wygrywały te Su? Wziętym z Call od Duty? Rosjanie znają realne a nie prospektowe możliwości Rafale? Bo ostanie udziały Su wszelkich odmian w warunkach realnych skutecznie weryfikują te wydumane zwycięskie symulacje. Ale akurat to nie zaskakuje.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:34

Urko, juz niejaki Carlo Kopp usiłował uzywajac gry Harpoon wykazac wyzszość Su-35 nad F-35:) Wyszedł mu jedynie kosmiczny kabaret i zbłaznienie sie na resztę zycia:)

yar
czwartek, 29 lipca 2021, 19:10

Zabawne to są jęki ruskich propagandystów!

Johny
czwartek, 29 lipca 2021, 17:50

Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej niż przedstawiają to francuscy agenci wpływu. Po kolei: 1. Pilotem Su-35 był Arab. 2. Pilotem Rafale był francuski instruktor rosyjskiego pochodzenia, a więc Rosjanin (jedyna niewinna i bezdusznie wykorzystana osoba w tym incydencie. 2. Pilotem Su-35 był kadet dopiero po podstawowym szkoleniu. Co więcej miał on mieć wcześniej problemy, a w jego krwi stwierdzono atropinę, hioscyaminę i skopolaminę. Prawdopodobnie przed lotem podano mu kanapkę z liściem bielunia zamiast sałaty lub poczęstowano go papierosem z suszem z tej rośliny. Spowodowało to spadek zdolności psychomotorycznych pilota.3 We krwi pilota Rafale odkryto ślady symulantów ośrodkowego układu nerwowego co dodatkowo wpłynęło na polepszenie i tak doskonałych zdolności rosyjskiego pilota. Środki podano mu w wodzie przed lotem - tak wykazało śledztwo. 4.Dokonano oględzin samolotów (bo porażka Su-35 była zbyt nieprawdopodobna). Wyszedł na jaw sabotaż przekupionej obsługi technicznej Su-57. Okazało się, że od radaru zostały wypięte dwa z trzech zasilających kabli USB-C. Dodatkowo sam radar został spryskany WD-40 lub podobną substancją. Wszystko to wpłynęło na spadek parametrów radaru i radykalne ograniczenie jego zdolności. 5. Nawet gdyby Rafale faktycznie był lepszy (a nie jest, bo wygrał tylko dzięki sabotażowi i nierównemu poziomowi pilotów), to Rosja już i tak ma w zapasie MiG-41, i Su-75, które deklasuję o dekady wszystkie zachodnie konstrukcje.

Hahaha
czwartek, 29 lipca 2021, 21:09

To smutne ale tak właśnie było.

Pawel
czwartek, 29 lipca 2021, 20:20

To w takim razie jak w kazdym konflikcie(chocby wojny izraelsko-arabskie)wschodnie samoloty przegrywaly?Czyzby ich piloci tez zawsze jedli zatrute kanapki i ktos im psikal w radary wd-40?Hmmm czyzby tajemnica zwyciestw zachodu tkwila w opanowanym przez wrogow cateringu?No i oczywiscie stonka-pamietac o stonce-to ona(oczywiscie zrzucana przez Amerykanow)uniemozliwa Rosji przescigniecie zachodu pod wzgledem nie tylko produkcji rolnej ale takze komputerow czy samochodow.Tak,tak zatrute kanapki,wd-40 i stonka.Brednie-az sie dziwie ze moderator to przepuscil ale pewnie sie niezle usmial i nam tez chcial dostarczyc rozrywki.

fiobn
czwartek, 29 lipca 2021, 22:39

zdaje się, że to co napisał Johny to była ..... ironia

Landryna
czwartek, 29 lipca 2021, 22:35

Szkoda , że nie zrozumiałeś że Johny ironizował.

Mix
czwartek, 29 lipca 2021, 21:38

Ty na prawdę nie załapałeś ironi

yy
czwartek, 29 lipca 2021, 21:17

To byl sarkazm,po waszemu nie wiem jak to idzie.Nic dziwnego ze nie zajarzyłeś, na taki komentarz poważnie sie nie odpisuje.

Pawel
piątek, 30 lipca 2021, 18:31

I co z tego ze ironia-ruskie trolle naprawde wierze w podobne rzeczy-co nie widziecie co sie na forum dzieje?Nie dawac zadnej podkladki a nie glupoty wypisywac co zaraz trafia do rusnetu jako "ujawnione przecieki z zachodu".

Normalnie kabaret
czwartek, 29 lipca 2021, 17:46

A to ten rosyjski su-spadł? Czy nie. …..a w zasadzie to został namierzony i to odtrąbiono za sukces i zwycięstwo. Do zestrzelenia od namierzenia jeszcze daleka droga. Do tego czy Egipt wydał kilka mld dolarow na su wcześniej go nie sprawdzając? Ot tak bez prób i testów pojechał do sklepu z su i sobie kupił za mld dolarow 20 samolotów ? A później przetestował z rafaelem który ma od 5 lat i wyszło mu ze jest słabszy. A informacja ukazuje się w chwili gdy ma zamawiać ewentualnie kolejne maszyny. Przed zakupem stoczono takich pojedynków wiele i widocznie wynik były jednak dobre dla su. Podobnie Hindusi kupili rafaele i jak się okazało z ze za łapówkę. A te rewelacje pochodzą od jednego portalu i anonimowego źródła czyli tak naprawdę mogą być wyssanymi z palca rewelacjami

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 10:05

Od namierzenia do zestrzelenia droga jest bardzo krótka bo wynosi tyle ile naciśnięcie spustu i odpalenie rakiety.

Mix
piątek, 30 lipca 2021, 23:38

Rakiety czy rakiet? Bo to różnicą. Ostatnio Davien twierdził że pakistanski F-16 musiał wystrzelić salwe takiet by zastrzelić zabytkowego MiG-21. Z tego co wiadomo tylko jedna z wystrzelonych rakiet trafiła w antyk. Więc nasuwa się pytanie ile rakiet musi odpalić "Rafałek" by zastrzelić "Suchego"?

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:26

Jak widze histeria i desperacja w Olgino sięgneła zenitu:0

Ot chwila ulotna
czwartek, 29 lipca 2021, 20:24

To pewne, że pilota Su przekupiono. Nie może być aby samolot okazał się jednak złomem, prawda?

yar
czwartek, 29 lipca 2021, 19:08

Baju, baju, baju. Co jeszcze ciekawego przygotowaliście, by przykryć wtopę?

Fflyer
czwartek, 29 lipca 2021, 17:42

Gdyby zmodernizować nasze 48 sztuk F-16 do najnowszego standardu F-16V Block 70/72 to dopiero by podniosło przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem ze wschodu i w połączeniu z odpowiednią łącznością, rozpoznaniem oraz uzbrojeniem skokowo poprawi zdolności obronne naszych sił powietrznych.

R
czwartek, 29 lipca 2021, 17:24

A wszystko dlatego, że Egipcjanie nie uwierzyli w „brak analogów na świecie” i powiedzieli „sprawdzam”. Tylko tyle, ze w calym artykule nie ma slowa Egipcjan o calej sytuacji.

Robson
czwartek, 29 lipca 2021, 17:21

Tymczasem w militarywatchmagazine.com czytamy ; Why Algeria Rejected Frances Rafale and Prefered the Russiam Su-35 MKA, a tak na poważnie tylko Pan redaktor Dura dał się nabrać na ten fake związany deprecjonowaniem Salonu MAKS 2021.

Rejtan
czwartek, 29 lipca 2021, 22:07

Przeczytałeś, czy tylko tytuł? Dlaczego Algieria nie kupi rafale? Bo polityka...ble, ble... polityka... ble,ble... strategia, ble,ble...polityka. Gdyba Rafale produkowała Hiszpania albo jeszcze lepiej Turcja, to kupiłaby tylko Rafale. Koniec.

robo
czwartek, 29 lipca 2021, 21:50

HA HA HA "militarywatchmagazine" - anglojęzyczna wersja Krasnej Zwiezdy czy jak to się u was nazywa??? dowaliliście do pieca tow Robsow

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 00:37

To sobie Robo poszukaj artykułu źródłowego tego fejka. Nawet nie widzę jaki radar ma Su-35. Poza tym Rosjanie mają niezła beke z Pana Maksymiliana.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 08:53

Bekę to mamy z nie mającego analogów Su-35.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:27

Ruski trollu Algieria nic z Francji nie kupi wiec skończ ten skowyt.

mariun
czwartek, 29 lipca 2021, 17:14

Proszę komentujących o wyjaśnienie: Su-35 nie miał żadnych systemów które mogły zakłócić Rafala? A co z systemem który posiadają samoloty Su-Chibiny?

Maras2
piątek, 30 lipca 2021, 00:38

Pewnie i miał ale takie ćwiczenia nigdy nie miały miejsca więc nie potrzebował nic zakłócać.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 29 lipca 2021, 21:43

Nie wiadomo co ten system sobą reprezentuje ale wiadomo ze ruscy na eksport nie sprzedają tego co sami użytkują tylko wersje eksportowe podobnie robi reszta.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:30

A jak system z lat 80-tych bo tym jest Chibiny-M ma sobie poradzic z nowoczesnymi radarami?

Bobi
czwartek, 29 lipca 2021, 17:13

To tak jak któryś z brodaczy w Syrii krzyczal że ich czołg postrzelili z Jawelina, potem się okazało że zapomniał włączyć pancerz aktywny. Nikt normalny nie sprzedaje broń której sam nie da rady zwalczyć. Zawsze tam coś będzie brakowało lub przestarzałe.

piątek, 30 lipca 2021, 04:41

Hm nie wiedziałem ze pancerz aktywny trzeba manualnie włączać .

piątek, 30 lipca 2021, 10:55

Koledze chodziło chyba o sztorę.

piątek, 30 lipca 2021, 20:25

Sztora nie działa na Javeliny tylko na pociski naprowadzane w wiązce lasera.

sobota, 31 lipca 2021, 01:01

Czyli amerykanie dostarczali uzbrojenie islamskim ekstremistom. Co właśnie udowodniłeś, brawo Ty.

sobota, 31 lipca 2021, 10:16

W jaki sposób to wywnioskowałeś? :D

sobota, 31 lipca 2021, 17:27

Kto produkuje Javeliny?

sobota, 31 lipca 2021, 00:58

OJ widziałeś filmik? Wiesz z czego on dostali?

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:33

No dawno tak się nei usmiałem:) Operator Javelina zapomniał właczyc pancerz aktywny??:))

Ot chwila ulotna
czwartek, 29 lipca 2021, 20:25

To Rosja planuje wojnę z Egiptem? Trzeba powiadomić natychmiast Kair.

Sailor
czwartek, 29 lipca 2021, 17:06

Niezłą wypasioną świnię podłożyli Egipcjanie Rosjanom, a smaczku dodaje tylko to że to muzułmanie, którzy brzydzą się wieprzowiną. Natomiast tak na poważnie to rosyjskie samoloty mogły by być atrakcyjne tylko dla tych państw, które za przeciwników nie będą mieli zachodnich maszyn. Mogły by być gdyby nie to, że chińskie są lepsze i tańsze.

Trelek
czwartek, 29 lipca 2021, 16:33

Ale kicha, podobna do katastrofy su57, no cóż powoli pozostaną tu tylko najwierniejsi sympatycy Rosji, ci mądrzejsi zamilkną na zawsze.

Zwycięstwo 9 maja
czwartek, 29 lipca 2021, 16:20

Ale przynajmniej trolli Rosja ma takich że nie ma analogów w świecie!

S35
czwartek, 29 lipca 2021, 16:37

Całe stado baranów gdzie 98% ma beczeć nie mając pojęcia po co

antyDavien
czwartek, 29 lipca 2021, 15:57

Tylko , że tych Rafale było w tej walce siedem kontra jeden SU !!!!

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:33

Czegos ię naćpał ze masz takie urojenia:))

Pilot Wojskowy
czwartek, 29 lipca 2021, 18:57

Ciekawe jaki będzie wasz "SzachMat"75 ,czy ileś tam,ha ha ha

POLAK
czwartek, 29 lipca 2021, 18:56

E tam u was w Rosji to niezły bimber macie(chciałem powiedzieć propagande) he he

a ruskie dalej fake newsy w zaparte
czwartek, 29 lipca 2021, 18:37

ta jasne... to od razu napisz 700 Rafale kontra jeden SU i ruski as lotnictwa zestrzelił wszystkie naganem

Fan klub Daviena
czwartek, 29 lipca 2021, 18:23

I pierwszych 6ciu zestrzelił... Tak brzmiał pełny przekaz z Moskwy. Nawaliłeś, nie będzie wypłaty za dzisiejszą pracę.

As
czwartek, 29 lipca 2021, 18:21

@antyDavien: Chłopie, to koniec bajdurzenia. Su przegrał, a gadanie nie ma sensu. Liczą się tylko czyny. Egipt kupuje kolejne Rafale, a nie Su.

piątek, 30 lipca 2021, 06:38

Proszę podać źródło Egipskie o tej walce bo jedynie podała to prasa rosyjska które właścicielami są media zachodnie

easyrider
czwartek, 29 lipca 2021, 17:35

Podobno pilot Su35 miał zawiązane oczy i nie mógł korzystać z Mocy jak Luke Skywalker :D Tak przynajmniej twierdzi Moskwa.

Daniel J.
czwartek, 29 lipca 2021, 16:26

A skąd taka informacja? Jakiś link?

ciekawy
czwartek, 29 lipca 2021, 16:13

"Egipcjanie przeprowadzili ćwiczenie, w którym francuski myśliwiec Rafale zmierzył się z rosyjskim myśliwcem Su-35" Czytaliśmy ten sam artykuł czy znowu przywaliłeś kreskę i ci się rozmnożyły samoloty?

Tani
czwartek, 29 lipca 2021, 19:03

Ja jestem ciekawy tez,jakim cudem jak te wszystkie 5 szt sa w Moskwie na Zukowskim. Sa bo sa fotki zrobione przez ruskich spotterow. Czy byla jakas ceremonia przekazania? Chyba nie bo na ruskim necie nic takiego nie pisano a chyba by pisano. Na koniec w walce z Rafale su jest bez szans bo on nie jest samolotem wywalczajacym przewage powietrzna. To samolot obrony powietrznej naprowadzany z ziemii. Ja juz to pisalem one lataja bez radaru naprowadzane z ziemii. Dlatego zrobil fotke Raptorowi bo sensory Raptora nie wykryly emisji. Su bedzie uzywal amunicji. W walce cwiczebnej pilot Su-35s z Hotilowa zestrzelil Su-30m2 zuzywajac 4 pociski z dzialka. Mial 50% skutecznosci bo trafil go dwa razy w kabine. Przypomne Suka to 60% nowy a 40% stary 27. Najbardziej smiesza mnie hinduskie zrodla. Dla mnie to element walki o rynek hinduski bo we Francji wybuchl skandal lapowkarski. Bo producent Rafale mial dac kase w zamian za kontrakt. Kto chce wierzyc niech wierzy. Ja i tak jestem za F-35 wiec informuje was tylko zebyscie do takich informacji podchodzili ostroznie. Zreszta tak na marginesie Suka jest jedynym samolotem co ma obrone aktywna przeciwko rakietom. Jest nia mozdzierz zamontowany w zadle. Zestrzelic go rakietom jest baaardzo trudno. Konczac jeszcze raz te 5 maszyn jest w Moskwie podobno ruscy homologuja zachodnie uzbrojenie. Stad czeste wizyty Ila-76 lotnictwa wojskowego Egiptu. Fotek jest duzo bo Zukowski jest ulubionym celem dla ruskich spotterow

Obiektywny
piątek, 30 lipca 2021, 00:08

Nieścisłe dane. Su ma 4 moździerze, 1 w żadle, 2 w skrzydłach, 1 podręczny pilota w kabinie. Arsenal uzupełniają torpedy, kolczatki, ppk, saperka i... ewenement, na to zachodnie samoloty nie mają obrony : pałatka do błyskawicznego przykrycia samolotu w czasie ataku, by być niewidocznym. To ostatnie rozwiązanie, nieznane na zachodzie, ma skuteczność sięgająca 99 procent. Pałatka dodatkowo od strony górnej ma przyszyte liście w barwach jesiennych, typowych dla wschodnioeuropejskiego terenu działań.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:34

A ten dalej bredzi jak szalony:)

piątek, 30 lipca 2021, 11:02

Jakoś nigdzie nie można znaleźć jakiegokolwiek zdjęcia Su-35 w barwach Egiptu. Albo nawet bez oznaczeń ale w Egipcie.Fakt że rozpoczęcie dostaw ogłaszali sami rosjanie. Ciekawe. Ja tam nie kwestionuję wyniku tych ćwiczeń, bo Rafale to doskonała maszyna bijąca inne zachodnie na głowę i jak widać rosyjskie także, ale poprosze także o wskazanie tego egipskiego źródła tej wiadomości. Ciekawy byłbym sparingu Rafale z nowym Gripenem. Z różnego rodzaju efami to wynik jest do przewidzenia.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 23:24

Fakt dostawy potwierdzili sami Egipcjanie, a wyzej masz post z adresem strony militarnej potwierdzajacej to jeszcze raz, ba jest juz tych Su-35 17 sztuk.

sobota, 31 lipca 2021, 17:31

Jakoś na stronie Egipskiego Ministerstwa nic na ten temat nie ma.

robo
czwartek, 29 lipca 2021, 16:11

wg rosyjskich źródeł nie wątpie !! A na prawdę (jak to zawsze z kacapami) dokładnie na odwrót, co w walkach z ruskimi już się w historii zdarzało - czytaj komentarze poniżej... ha ha ha

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 16:05

Ja słyszałem, że tych Rafale bylo 70.:) Poszukaj sobie informacje na temat cwiczeń podaną przez Hindusów p.t." Rafale's Spectra EW Suite jammed Su-35 radar in war game by Egyptian Air Force". Magazyn Breaking Defense z Bliskiego Wschodu poinformował, że Egipt oczekuje teraz dodatkowych zamówień na Rafale F4 i planuje zwiększyć ich liczbę do 72 lub 100 jednostek do 2030r w zależności od możliwości finansowych Egiptu w ciągu najbliższych kilku lat. Według Breaking Defense Siły Powietrzne Egiptu są pod olbrzymim wrażeniem Rafale po tym jak rosyjski radar Su-35 wielokrotnie zawiódł, gdy Su-35 odegrały rolę agresora przeciwko Rafale F3R. Potężny zestaw bojowy Spectra Elektronic Rafale nie tylko zaatakował ale także kilkakrotnie skutecznie zagłuszał radar z układem fazowanym oślepiając Su-35 na niebie a następnie zestrzelony przez Rafale w symulowanych walkach powietrznych poza zasięgiem wzroku.

(sic!)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:43

Ty o wielu rzeczach słyszałeś, jak chociażby o badaniach F-35 przez Rosjan z CAGI.

czytelnik D24
czwartek, 29 lipca 2021, 15:33

Pamiętam jak kiedyś jeden troll uparcie pisał że pojedynczy Su-35 może walczyć z 10-cioma F16 a tu proszę - sfajdał się przy jednym Rafale. Podejrzewam że z naszym F-16 i jego WRE wynik byłby identyczny.

dim
czwartek, 29 lipca 2021, 16:14

Zauważ, Grecy bardzo pilnie kupują Rafale, mimo że jednocześnie podnoszą swe F-16 do wersji V. Rafale oceniają (bezdyskusyjnie) wyżej. Choć możliwe, że to F-16, w wersji eksportowej, mają sporo ograniczeń.

kaczkodan
piątek, 30 lipca 2021, 14:03

F-16 jest wyłącznie w wersji eksportowej, bo USAF zaprzestał zakupów wieki temu. Wersja eksportowa jest lepsza od krajowej.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:36

Wow dim a od kiedy to F-16 Advanced to wersja eksportowa:)) Juz nie wiesz co powiedzieć jak widac:)

czytelnik D24
czwartek, 29 lipca 2021, 18:58

Grecy będą mogli ocenić wyżej (lub nie) Rafale kiedy zmodernizują F-16 do standardu V. Wtedy dopiero będzie miarodajny test.

dimitris
piątek, 30 lipca 2021, 09:03

@czytelnik D24. Ale Grecy, od początku br, mają już ten prototypowy F-16V wykonany. Wiele było "niezgodności", z tym co podawał, obiecywał producent, rozszerzano zakres modernizacji itd, stąd opóźnienie. Oraz francuskie Rafale, pilot i barwa, posłużyły już trochę w Grecji, choć o tym nie informowano głośno. Czyli wykonywano i porównania, wzajemne testy, wnioski techniczne.

czytelnik D24
czwartek, 29 lipca 2021, 20:38

Po za tym Grecy kupują Rafale żeby w razie czego móc strzelać do Tureckich F-16.

Mid
czwartek, 29 lipca 2021, 18:40

I wszystko jasne. Grecy wszystko znowu robią najlepiej. Tylko jakim cudem Turcy ich kręcą jak chcą?

dimitris
piątek, 30 lipca 2021, 08:56

@Mid A co dotychczas skutecznie "ukręcili" ? Wymień choć jedno ?

Eter
czwartek, 29 lipca 2021, 17:47

Rafale Grecy kupują na kredyt. f-16 nie są oferowane w tej formule. Kupują Rafale aby ominąć friendly fire w stosunku do tureckich f-16. Cała tajemnica.

piątek, 30 lipca 2021, 08:57

@Enter. Przykładowo upgade greckich 72sztu F-16 do V jest w kredycie 10-letnim, 10 rocznych rat.

easyrider
czwartek, 29 lipca 2021, 17:38

Grecy niech sobie oceniają. My mamy swój rozum i swoje możliwości. Grecy nastawiają się na konflikt z "sojusznikiem" z NATO - Turcją. My możemy być zaatakowani tylko przez Rosję i ich nowego wasala - Łukaszenkę.

piątek, 30 lipca 2021, 06:42

Albo przez Niemcy co nie raz też się zdarzało a sojusz między nami a Niemcami jest taki sam jak Grecja Turcja

andys
czwartek, 29 lipca 2021, 20:09

Dlaczego - "nowego"? Dopiero sie obudzileś?

easyrider
piątek, 30 lipca 2021, 17:44

Ty raczej spałeś. Łukaszenka długo próbował stawiać się Moskwie. Dopiero jak po protestach widmo losu Kadafiego albo Ceausescu stanęło mu przed oczami, zaczął skamleć do Wołodymira.

kaczkodan
piątek, 30 lipca 2021, 14:04

Łukaszenko nie miał zamiaru być wasalem, mało tego - dał się wkręcić w ZBiR bo łudził się, że zostanie prezydentem całości po Putinie :P Teraz Łukaszenko jest jedyną gwarancja niezawisłości Białorusi.

Whiro
czwartek, 29 lipca 2021, 22:42

Łukaszenka to tak na pewno stał się wasalem Kremla po tym jak rok temu Putin zakręcił im kurek i powiedział że podniesie im ceny gazu i ropy do cen zachodnich co zamordowało by białoruską gospodarkę. Świetny przykład jak można pogrywać batem lub marchewką węglowodorów.

maniek
czwartek, 29 lipca 2021, 16:42

nasze f-16 nie maja radaru z aktywnym sterowaniem aesa wiec moze nie byc tak kolorwo

Bazuzu
czwartek, 29 lipca 2021, 16:00

Podobna sytuacja byla w Tajlandii, gdzie SU27 dostal bencki od Gripena. Wiem ze SU27 nie byl pierwszej mlodosci, ale Gripen to byla tez stara wersia C/D.

czytelnik D24
czwartek, 29 lipca 2021, 16:17

Mało tego chińskie J-11 były wyposażone w radary AESA, czyli były to Su-27 wyposażone lepiej niż jakiekolwiek samoloty rosyjskich sił powietrznych.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 19:04

No co ty?! Tylko ruskie nie mają analoga ;)

Kiks
czwartek, 29 lipca 2021, 15:25

Przecież nawet ruscy wielokrotnie, choć pokrętnie przyznawali, że ich elektronika to syf. Oczywiście w przeciwieństwie do ruskich troli, ktrzy zawsze będą twierdzić co innego. A zwłaszcza kilku stąd, którzy tak wychwalali tego Ibrisa, lol.

amerykański stek bzdur
czwartek, 29 lipca 2021, 15:13

Obecnie propaganda zachodnia głosi że Hitler wygrał wszystkie bitwy na wschodzie, włącznie z bitwą o Berlin, więc ten propagandowy artykuł nie dziwi :)

brak analogów
czwartek, 29 lipca 2021, 18:38

Egipcjanin powiedział sprawdzam więc trochę szacunku bo jak oni budowali piramidy to ruskie kore w tajdze ogryzały.

Whiro
czwartek, 29 lipca 2021, 16:31

Nie czytałem takiej propagandy nigdzie. ale słyszałem że podobno zsrr do wojny przystąpił w 1941 i że duma przyjęła dekret uznający za przestepstwo każde ujednolicanie postępowania zsrr i niemiec podczas 2 wojny światowej. Brzmi to jak negacja paktu Ribbentrop- Mołotow. Na tym zakończmy mówić o tym kto i po co wiecznie kłamie.

andys
czwartek, 29 lipca 2021, 20:15

Czy ktos wypowiedzial wojne ZSRR w 1939r?

pol
piątek, 30 lipca 2021, 10:57

Agresorom się nie wypowiada tylko się przed nimi broni...

Rejtan
piątek, 30 lipca 2021, 06:31

Nie, ruskie jak zwykle bez wypowiedzenia napadły na PL, zabiły ponad 100 tyś. Polaków, zagrabiły 60% jej terytorium w porozumieniu z III Rzeszą Niemiecką. Czyli w porozumieniu z agresorem, jako agresor przystapiły do wojny. I tak właśnie działacie: tchórzliwie, od tyłu, w dwóch na jednego. Nota bene: bez wsparcia zachodu tą waszą wielka ojczyźnianą tez byscie przegrali. Wiki: "Według aktualnych szacunków rosyjskich historyków, w ramach pomocy ZSRR otrzymał 427 tys. samochodów, 22 tys. samolotów, 13 tys. czołgów, 9 tys. traktorów, 2 tys. lokomotyw, 11 tys. wagonów, 3 mln t benzyny lotniczej, 350 tys. t materiałów wybuchowych, 15 mln par butów, 70 mln m² tkanin ubraniowych, 4 mln opon oraz 200 tys. km drutu telefonicznego[2]. Dla porównania w czasie wojny (od II półrocza 1941) produkcja własna ZSRR wyniosła ok. 265,6 tys. samochodów. Produkcja parowozów wynosiła: w 1940 r. – 914 szt., w 1941 r. – 708 szt., w 1942 r, – 9 szt., w 1943 r. – 43 szt., w 1944 r. – 32 szt., w 1945 r, – 8 szt. Produkcja wagonów towarowych w latach 1942-1945 wyniosła 1087 szt.[3].".

Paweł
piątek, 30 lipca 2021, 00:13

Nikt nie wypowiedzial. To Rosja była agresorem.

AWU
czwartek, 29 lipca 2021, 22:00

no widzisz problem w tym że jak to określił wówczas Churchill : "Rosja to hiena żerująca podążając tropem niemieckiego wilka" .. twoi pracodawcy zaatakowali zarówno Polskę i Finlandię BEZ WYPOWIEDZENIA WOJNY, łamiąc 1) polsko-sowiecki pakt o nieagresji 2)Kartę Ligi Narodów 1934 3)Traktat Tartu 1920 4)fińsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932r potwierdzony powtórnie w 1934r

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:38

ZSRS napadł na Polske w 1939r wiec skończ juz z ta żałosna propagandą.

yy
czwartek, 29 lipca 2021, 21:24

Nie, sami ja rozpetali.

czytelnik D24
czwartek, 29 lipca 2021, 15:42

Zastanawiam nie zawsze po co siedzisz na portalu którego tak nie znosisz za propagandę? Uprawiasz jakąś formę masochizmu? Dobra nie odpowiadaj. Przecież wiadomo po co tu jesteś.

Sailor
czwartek, 29 lipca 2021, 16:57

Płacą to siedzi.

czwartek, 29 lipca 2021, 16:56

Jeśli chcesz być dobrze zorientowany to nawet propagandę trzeba czytać tak samo jak Anglicy czytali w czasie 2 wojny światowej wystąpienia Gebelsa

Dred
czwartek, 29 lipca 2021, 15:00

Sowieckie samoloty poza doskonałą konstrukcja aerodynamiczną są nic nie warte. To już było wiadomo od wielu dziesięcioleci.

Mixi
czwartek, 29 lipca 2021, 17:36

Tak jest, poza aerodynamika i wyglądem są przeważnie gorsze od zachodnich i dla nas to dobrze.

Sailor
czwartek, 29 lipca 2021, 16:58

Owszem jest dobra, łanie wyglądają ale nie są lepsze od zachodnich.

Big Jim
czwartek, 29 lipca 2021, 16:43

Może w przypadku maszyn czysto myśliwskich, bo np. Su-34 bardzo dobrze sprawdza się w Syrii w misjach uderzeniowych... Co zauważyła i doceniła Algieria.

robo
czwartek, 29 lipca 2021, 22:03

Su-34 bardzo dobrze sprawdza się w Syrii w misjach uderzeniowych? zwłaszcza na bezbronne cele cywilne !!

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:39

W Syrii jedynym co moze mu zagrozic to jakiś przypadek że zaczepia USA lub Turków, bo z ziemi nic mu nie zagraża na pułapie powyżej 5km.

taka prawda
czwartek, 29 lipca 2021, 14:55

Brawo def24 żaden inny poważny portal polski zajmujący się tematyką militarystyczną nie odnotował tego faktu.

czwartek, 29 lipca 2021, 16:56

Bo tylko ten serwuje propagandę

Wojak
czwartek, 29 lipca 2021, 19:00

Propagande mówisz? U was w Rosji to jest dopiero propaganda i ogłupianie narodu,he he

ppp
czwartek, 29 lipca 2021, 16:21

Mówimy o pilotach , którzy zasiadają za sterami danego typu samolotu 5 lat i mają opanowane wszystkie funkcje i możliwości myśliwca z pilotem , który zdobywa szlify i doświadczenie na danym typie dopiero od 5 miesięcy . Artykuł ten wskazuje , że nie ma sensu szkolić pilotó ani utrzym,ywać jego nawyków na danym typie samolotu gdyż wystarcza kilka miesięcy styczności i nalotu aby zdobyć szlify pilotów z wieloletnim doświadczeniem . Jeżeli czytam ten artykuł ze zrozumieniem taki jest wniosek i teza tego artykułu . Proponuję zamknąć nasze F-35 gdy już je otrzymamyw zamkniętym magazynie gdyż pilot jest w stanie osiągnąć doświadczenie i umiejętności mistrzowskie w przeciągu kilku mioesiący a kupione samoloty są zbyt drogie aby je niszczyć używaniem . Jaka jest wartość tręści artykułu taka jest też i teza . Gdyby taki wynik był w starciu doświadczonych rosyjskich pilotów w walce z doSwiadczonymi lotnikami francuskimi taki artykuł dawałby wiele do myślenia , a tak raczej warto być ostrożnym w wyciąganiu jakichkolwiek wniosków .

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:41

Po pierwsze wy Rosjaninie nie otrzymacie zadnych F-35 po drugie bajki o pilotach sobie daruj bo sa mniej wiarygodne niz bajki Goebbelsa.

(sic!)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:51

Oczywiście chodzi o Jaca vel Stary zgred. Androidek mi figla spłatał.

(sic!)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:47

No jak, według Th vel Kr. vel Jana vel Stare zdrad Rosjanie badali F-35 w instytucie CAGI. Więc chyba jakieś F-35 dostali. A przecież Jana vel Stary zgred na F-35 zna się jak mało kto, więc musi to być prawda.

andys
czwartek, 29 lipca 2021, 20:19

Jednak nie chcialbym , aby piloci Rosji walczyli z pilotami NATO, nawet na testach czy ćwiczeniach.

Vixa
czwartek, 29 lipca 2021, 18:48

Twierdzenie wyjęte z dupy. Piloci tych suk latali wcześniej na innych maszynach, to nie żółtodzioby. Może trochę mogła ich zbić z tropu wieśniackość radzieckiej konstrukcji, ale generalnie oblatani byli. Naprawdę, czego chcesz się uczyć w sukach 5 lat?

realistaPL
czwartek, 29 lipca 2021, 14:37

Proponuję trochę rozwagi w komentarzach. Nikt z Europy, lub USA nie poświęci swoich narodów w imię udowodnienia: moja broń jest lepsza, zdobyć "kawałek" ziemi w celu udowodnienia swojej potęgi. Ten test samolotów, to tylko opracowania marketingowe tak, aby zdobyć dla nich rynek zbytu. Rosja, Rzesza / UE i USA to są już inne kraje niż w XX w. Ba - najważniejsza dla nich jest kasa / rynek zbytu, oraz "podbijanie" nowymi metodami, słabszych ekonomicznie / przemysłowo narodów, niż to się działo w II W.Ś. "Nasi" właściciele (dotyczy to tych nielicznych, którzy mają ca 80 % naszego majątku) mają inne problemy.

Robert W.
czwartek, 29 lipca 2021, 15:52

Ale o co chodzi? Skorzystałeś że sposobności by spróbować błysnąć, Realisto?

Władek o skośnych oczach
czwartek, 29 lipca 2021, 15:45

W Rosji jeden procent najbogatszych ma prawie 70 procent majątku narodowego, w Polsce ten sam 1 procent ma 26,6 procenta majątku narodowego. Jak myślisz który zwykły Kowalski jest bogatszy? W Rosji już jest 126 miliarderów i rośnie grupa ludzi nie mająca na buty. A trzeba pamiętać, że Rosja jest najbogatszym w zasoby naturalne krajem na świecie.

czwartek, 29 lipca 2021, 19:07

U nich był jeden konkretny gość. Piotr Wielki się nazywał. Tylko po nim już nie było nikogo, kto mógłby zmienić oblicze tego Kraju.

Fanklub fankluba
czwartek, 29 lipca 2021, 14:35

to niemożliwe, to kłamstwo, na pewno pilot współpracuje z Amerykanami, to skandal, żaden Su z porządnym pilotem na pokładzie nie da się zestrzeć, niet analogow niet niet niet! A już na pewno Checkmejt wam da popalić fest!

ppp
czwartek, 29 lipca 2021, 16:30

Taki test prawdę pokaże za rok albo dwa gdy egipscy piloci latający na Su-35 nabiorą wprawy i doświadczenia . Chyba , że za sterami siedział doświadczony roryjski pilot i chciał pokazać możliwości Su-35 a cięgi dostał od egipskich pilotów latających na Rafale .

AWU
czwartek, 29 lipca 2021, 14:33

"wyszkolić pilotów według wskazówek rosyjskich instruktorów, którzy mieli podobno korzystać z doświadczeń bojowych zdobytych nad Syrią" Czyli co .. ćwiczyli naloty na szpitale i konwoje Czerwonego Krzyża/Półksiężyca? Najohydniejszym "sukcesem" Rosjan była seria nalotów w Idlibie na szpitale których koordynaty otrzymali od ONZ w celu ochrony tych obiektów. Incydent opisany w raporcie ONZ jako "noszący wszelkie znamiona zbrodni wojennych" a NYT opublikował przekazane przez SIGINT transkrypty komunikacji radiowej Rosjan przekazujących koordynaty szpitali z dokładnością co do dziesiątych sek geogr. Jeśli chodzi o rosyjskich instruktorów, to szkolą oni Egipcjan od ponad 60 lat, i zawsze z tym samym skutkiem. Rosjanie wyjaśniali klęski pilotów arabskich latających na "najlepszych na świecie" maszynach sowieckiej produkcji twierdzeniem że "Araby nie wiedzą jak latać" (teoria również powszechna w lotnictwie Perelu gdzie też szkolono niektórych) teoria ciekawa jednak zakończona 30 VII 1970 gdy izraelskie 12 Mirage IIIC i 4 F4E w starciu nad Egiptem z 24 Mig-21 pilotowanymi przez w.w. rosyjskich instruktorów zestrzeliło 5 Migów (tylko jeden pilot przeżył) bez strat własnych. Incydent sprawił sporo radości Egipcjanom którzy do tego momentu doświadczali nieustannego wywyższania się Rosjan.

Hanys
czwartek, 29 lipca 2021, 15:00

Szpitale w Syrii bombardowali wyłącznie Amerykanie którzy wspierali terrorystów, oprócz tego bombardowali elektrownie, a nawet zwykłe biedne wsie jak w Wietnamie, dlatego Syria żąda od USA reparacji wojennych.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 15:21

Hanysku, to Rosjan złapano na celowym bombardowaniu szkół i szpitali, To Rojsa jest oskarżona o zbrodnie wojenne w Syrii, to Rosja zbroiła i wspomagała terrorystów z ISIS i al Nusry wiec Syria moze sbie rządac reparacji od Putina a nei rozsmieszac swiat .

kaczkodan
piątek, 30 lipca 2021, 14:16

I od tej pory numer z umieszczaniem w szkołach magazynów amunicji i kwater dowódczych przestał przechodzić. Wojna to straszna sprawa, humanitarne jest jej jak najszybsze zakończenie. USA i Izrael zaczęły seryjnie wysadzać arabskie rządy na bliskim wschodzie wpędzając ludzi w nędzę i chaos. Na przykład Kadaffi: miał na kontach 200-240 mld. dolarów (ustalenia dziennikarzy, najbogatszy człowiek świata), kilka lat później narodowi Libijskiemu wspaniałomyślnie zwrócono 70-parę. Ale za jego rządów w Libii żyło się znacznie lepiej niż w Polsce.

ppp
czwartek, 29 lipca 2021, 20:58

Bez jaj z jakich źródeł to wiadoma , że były to faktycznie szkoły i szpitale . Bez jaj to ta pseudo demokratyczna syryjska opozycja łamała wszelkie zasady a internet aż kipiał od filmów z podrzynaniem gardeł , dekapitacją lub z zrzucaniem ze skał jeńców czy osób popierających syryjski rząd . Wprowadzony terror miał pomóc w obaleniu władzy gdy jednak skonsolidował się opór przeciw przybywającym najemnikom oraz islamskim radykałom i zaczęto wymiatać tych bohaterów z ukryć w budynkach cywilnych pod osłoną żywej tarczy podniósł się nagły lament . Każdy obiekt wykorzystywany militarnie traci swój status , czy będzie to kościół , meczet klasztor , szkoła czy szpital lub blok mieszkalny . Klasztor na Monte Cassino jest dobitnym światkiem takich zdarzeń pomimo uszanowania przez wojska III Rzeszy statusu i znaczenia religijnego tych zabudowań . W tym przypadku wystarczyło drugiej stronie tylko samo podejrzenie !!!!

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:44

Panie ppp skończ ta obrone zbrodniarzy rosyjskich bo zostało to udowodnione i to wielokrotnie. Ale rozumiem ze dla rosyjskich gierojów terrorystami były dzieci poniżej 5 roku zycia czy bezbronni cywile jak w LAeppo czy w szpitalach prowadzonych przez lekarzy bez granic

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 12:05

A co powiesz na starty w czasie ostatniego konfliktu w Gazie, gdy zastosujesz podobna ocenę? Organizacje międzynarodowe zaczynają oceniać obie sytuacje podobnie.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:14

Jakoś nie przypominam sobie by Izrael dokonuywał nalotów dywanowych na Gazę uzywając zwykłych bomb czy celowo atakował szpitale i szkoły. Wiec juz skończ obronco zbrodniarzy z Rosji.

piątek, 30 lipca 2021, 14:24

Ostatnie naloty dywanowe to chyba w Wietnamie były.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 14:09

To poszukaj w opisach ostatnich ataków, w tym zainteresowania Trybunału i wielkiego wrzasku Izraela z typowym oskarżeniem, tym razem tej instytucji, o antysemityzm.

haha
piątek, 30 lipca 2021, 12:01

W twoim równoległym świecie jest wszystko jednoznaczne i czarno białe. Zazdroszczę ci tej prostoty myślenia a może raczej wykonywania komend.

antyDavien
czwartek, 29 lipca 2021, 17:58

Davienku to tak odnośnie Syrii: "grupa szturmowa syryjskiej armii szykuje się do przeczesywania dzielnicy al-Balad na obrzeżach miasta Daraa. Na chwilę obecną rebelianci otoczeni są w 3 enklawach, jedna to owa dzielnica Daraa i trochę terenów podmiejskich, druga to miasta Muzajrib i Tafas z przyległościami, trzecia to miasta Sajda, Al-Musajfira i Bosra. Jeden z ważniejszych hersztów grup rebelianckich działający w okolicach Tafas oberwał Krasnopolem jadąc samochodem. Pojawiają się doniesienia o pierwszych chętnych na zielone autobusy."

BUBA
czwartek, 29 lipca 2021, 17:57

To Rosja produkuje TOWy? Od kiedy?.....Al Nursa to Al Kaida sławna z zamachach samobójczych na siły Assada w Aleppo. Ich wspierało USA, Turcja i UE w ramach wsparcia FAS. Chłopczyk którego pokazywał TVN jako ofiara ataku chemicznego przeżył, jest z nim wywiad, ale TVN tego już nie pokazał..........................................................................................

czwartek, 29 lipca 2021, 22:30

Ciekawe skąd Państwo Islamskie wzięło najnowsze rosyjskie pociski Kornet-M. Pewnie agenci CIA ukradli z Rosji i im dostarczyli.

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 09:36

Sprawdź zakupy Assada. Poza tym skąd wzięli polskie T-55?......................... ................................................................................................................................ Rosja też posiada polskie PZR Grom. Nawet na ich stronach przeczytałem opis techniczny, instrukcję eksploatacji tajną w Polsce. I co to znaczy?......

piątek, 30 lipca 2021, 20:30

Nie wiedziałem że T-55 to najnowsze polskie czołgi. Musze przyznać że poczucie humoru masz świetne :)

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:15

Kłamco, Asad kupił pociski Kornet-E a to dośc spora róznica:) A co do groma to pzreciez zaawansowane rozwiniecie Igły.

sobota, 31 lipca 2021, 01:10

Asad kupił Kornet-E, spora część armii Asada swego czasu przeszła na stronę islamistów. Teraz wiesz skąd ekstremiści mieli Kornety. Fakt, logicznie rozumować to ty nie potrafisz, tak jak czytać ze zrozumieniem.

Skarż
piątek, 30 lipca 2021, 12:03

Rosjanie do 2005 roku uczestniczyli w pracach nad Gromem w Mesko. Nie ma w tym nic dziwnego. I cały ten Grom to rozwinięcie ich Igły.

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 17:06

Davien nie ogarnia ze na wojnie zdobywa się sprzęt przeciwnika. W Polsce za ujawnienie tajnych dokumentów szaraczkowi grozi prokurator............................................... ................................................................................................. Rosjanie zdobyli PZR Gromy na Gruzinach. I opublikowali część materiałów z nimi związanych. Podobnie ISIS i FAS zdobyły olbrzymie magazyny wojskowe Assada i Irakijczyków. ISIS nawet używało polskich Starów 266..... ................................................................................................. FAS otrzymało TOWy od Arabii Saudyjskiej via Turcja podobnie jak tysiące ochotników samobójców z szkół koranicznych..........................................................................

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:15

A jakis dowód na tych Rosjan w Mesko??

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:48

BUBA nie rozsmieszaj ludzi:) ten chłopczykl co miał niby pzreżyc atak chemiczny i twierdzic ze dokonali tego islamisci okazał sie 60-cio letnim profesorem, sprawdz sobie kłamco. Al Nusrę wspierała Rosja, dostarczajac jej broń w tym nowiutkie Kornety-M( sprawdż sobei kto ich uzywa) i ratujac terrorystów z ISIS łącznie z pzrewożeniem ich w bezpieczne miejsca. FAS z al nusra nei współpracowało a USA i Koalicja ich zwalczały jedyna prawdą w tym twoim steku kłamstw jest ze Turcja współpracowała z al Nusra:) Aha, TOW-y dostali Kurdowie a nie al Nusra .

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 10:54

To sobie sprawdź w Wikipedii. Jak przeczytasz to pogadamy...................... .............................................................................................................................. Jest całe Youtube z TOWami ostrzeliwującymi czołgi Assada w prowincji Aleppo. Niszczyli nimi nawet MiGi-23 i Smigłowce Mi-8, Gazelle..................

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:16

BUBA, nie TOW-ami ale ich irańska wersją bezlicencyjną. Reszty bajek nei am sensu komentowac.

BUBA
piątek, 30 lipca 2021, 17:09

I dlatego te wyrzutnie "Irańskie" miały napisy eksploatacyjne po angielsku...................................................................................

AWU
czwartek, 29 lipca 2021, 15:45

O ile dobrze pamiętam to był to jedyny po zestrzeleniu KE007 przypadek że zdecydowano się opublikować nagrania rosyjskich pilotów którzy przecież komunikują się na kodowanych "bezpiecznych częstotliwościach", żadna ze stron normalnie nie przyznaje się na ile jest w stanie monitorować komunikacje przeciwnika. Jak wykazują odtajnione archiwa zimnej wojny Alianci nie mieli problemów z penetracją komunikacji Rosjan i Bloku Sowieckiego, czy poprzez SIGINT czy poprzez staroświeckie podłączanie się do kabli komunikacyjnych od DDR poprzez Murmańsk po Kamczatkę i Sachalin. Jeśli Rosjanie mieli jakieś sukcesy w tej dziedzinie na pewno by się do tej pory pochwalili? Pochwalili się jedynie iż odkryli amerykańskie podłączenie pod sowiecki kabel w Berlinie i przez kilka mies udało im się wrzucać spreparowane przekazy...

yaro
czwartek, 29 lipca 2021, 15:31

Daviennku to USA złapano na celowym dostarczaniu ISIS broni, ostatni ładunek jaki przejęto to 700 ton a co wyczyniało ISIS z Chrześcijanami to każdy rozgarnięty intartnauta potrafi sobie znaleźć ...

Keeper
piątek, 30 lipca 2021, 02:24

Ale dzicz. To jest taka prawda jak to że Rosja NIE wspiera Talibów.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:50

Yaruś to Rosja wspomagała i uzbroajała ISIS, to Rosja z Syrią atakowały Kurdów walczących z ISIS, to Rosja przewoziła terrorystów z ISIS w bezpieczne miejsca wieć juz skończ te kłamstwa.

GB
czwartek, 29 lipca 2021, 18:46

Coś ci się znów pomyliło. To USA przechwyciła broń na statku który szedł do Syrii. Mam nadzieję że spożytkowali ja w słusznym i chwalebnym celu przekazując Ukrainie.

kot
czwartek, 29 lipca 2021, 16:40

Niby kiedy ich złapali?? Odróżniasz isis od talibów, opozycji syryjskiej, milicji szyickich czy Kurdów? Ale fakt żę kiedyś była konferencja na której prawdomówny jak zawsze ławrow mówił że Rosja ma dowody i zdjęcia na dostarczanie sprzetu do isis przez USA. Potem sami rosyjscy internauci zwrócili uwagę że te zdjęcia nocne są jakoś łudząco podobne do screenów z gry c&c. To tyle co do Rosyjskich dowodów i prawdomówności. Tak jak Rosja przedstawiała milion dowodów żę to ukraiński su zestrzelił boeinga Czy że amerykanie szykowali w Moskwie{?] zamach na Łukaszenkę, a teraz o tym cisza. Wiarygodność Rosji jest zerowa.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:52

Dalej chyba najlepsza wpadka Rosjan był Konaszenkow twierdzący ze MH-17 zestzrelił ukraiński Su-25 co argumentował pokazując zdjęcie rosyjskeigo Su-27 dokładnie w tym samym momencie kiedy Ałmaz_Antiej przyznał ze to pocisk zestawu Buk zestzrelił MH-17.

CdM
czwartek, 29 lipca 2021, 15:18

Rosjanie bombardowali nie tylko szpitale, co jest udowodnione ponad wszelką wątpliwość, ale i po prostu wsie i miasta z cywilami bombami beczkowymi na przykład, podobnie jak syryjska armia ostrzeliwująca z broni ciężkiej całe kwartały ulic. To są zbrodnie wojenne, i nic dziwnego, że oczywiście zbrodniarz kryje zbrodniarza.

MdC
czwartek, 29 lipca 2021, 15:32

taaa zrzucali je z Ka-52 i Mi-28 bajarzu .....

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:53

Nie, z Mi-8, Ka-52 i Mi-28 to atakowały cywilów rakietami i ogniem z działęk.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 12:03

Cywilów, na pewno, czy tylko nie umundurowanych rebeliantów? Ciekawe, że w Iraku tacy ludzie to terroryści, a w Syrii to cywile.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 13:18

Gnomie rozumeim ze dla ciebie 1500 zamordowanych rosyjskimi bombami w Aleppo dzieci poniżej 5 roku zycia to też terrorysci, tyle ze w krótkich spodenkach.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 14:08

A przeczytałeś o co pytałem w poście? To ci wyjaśnię - o palestyńskie dzieci zabite w izraelskich atakach. tez były terrorystami? Liczba ofiar nie ma tu znaczenia.

czy ośmieszanie trolla to grzech?
czwartek, 29 lipca 2021, 17:05

masz tu kłamco link do artykułu o rosyjskiej operacji w Syrii i używaniu m.in. "bomb beczkowych" https://www.defence24.pl/rosyjska-ofensywa-w-idlib-poligon-dzialan-polaczonych

Wania
czwartek, 29 lipca 2021, 15:14

Organizacja "lekarze bez granic" postulowała, żeby ogłosić Rosję winna zbrodni wojennych. Przekazali współrzędne swoich szpitali walczącym stronom, po czym Rosja je zbombardowała. Rosja sama się chwaliła, ile ton bomb zrzucili ze swoich tu-22 i su-24 na miasta. Strącony przez Turcję su-24 bombardował zwykłymi bombami.

Ech
czwartek, 29 lipca 2021, 16:47

Tymczasem chrzesjnanoe w syrii wielbią rosjan. Może ten szpital należał nie do nich?

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:53

Taak tyle ze to nei Rosja ratowała chrześcijan i jazydów ale Kurdowie i USA:)

piątek, 30 lipca 2021, 00:30

No USA to ratowało ale pola naftowe :)

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:45

A po kiego USA syryjska ropa jak własnej ma nadmiar:)) Ale jak widac prawda boli rosyjskiego tchórza.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 12:01

To zobacz o co teksańskie kompania naftowe miały przez szereg lat pretensje do rządu federalnego. Może zrozumiesz.

też idiota
piątek, 30 lipca 2021, 12:51

To ile tankowców z ukradzioną syryjską ropą popłynęło do USA?

piątek, 30 lipca 2021, 14:26

No fakt ze idiota, po co ma płynąć do USA jak można ją bliżej sprzedać a płynąć do USA to płyną zyski.

kuku na muniu trolla bez podpisu
piątek, 30 lipca 2021, 15:28

No jasne. Bo przecież kupującego nie obchodzi skąd jest ropa za którą płaci.

sobota, 31 lipca 2021, 01:13

No fakt masz kuku mamuniu. Każdego kupującego interesuje cena. No chyba że ma kuku mamuniu.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 14:03

A dlaczego tankowce z syryjska ropą miały płynąć do USA - wystarczą przepływy finansowe - to je koncerny i politycy lubią najbardziej.

stalowy poraneczek
czwartek, 29 lipca 2021, 14:16

Ech, wszystko co ruskie to jednak straszny złom.

Voodoo
czwartek, 29 lipca 2021, 14:11

Papier wszystko przyjmie nawet to że Tijas jest porównywalny z Fulcrumem....w Indiach był podobny pojedynek Rafael'a z FlankeremC....i Rafael wygrał....po czym Hindusi siedli do negocjacji z "ruskimi" o produkowanie dalszych 120 sztuk SU30 MKI.....dalej 2 emerytowanych już pułkowników lotnictwa stwierdziło że Rafael wcale nie wygrał.....no i za to są emerytowani....jeżeli P.Kmdr chce być rzetelnym to prosiłbym o opisanie całości zagadnienia a nie tylko jeden wycinek, chyba że bawimy się w Matrix i tworzymy Orwellowską rzeczywistość ...zaraz pewnie Egipcjanie siądą do dalszych negocjacji

Trol
czwartek, 29 lipca 2021, 15:16

A co udowodniłeś tym wpisem?? To że su 30 jest lepszy niż rafale czy tańszy?? Niekiedy przewaga w powietrzu jest wiecej warta jeśli oprzesz ją na ilości a nie jakości. Problem w tym że nato ma ilość i jakość większą. To wróży rosyjskim zarozumialcom palec w oko...

yar
czwartek, 29 lipca 2021, 15:01

Na razie to Egipcjanie chcą WIĘCEJ Rafale!

ofset
czwartek, 29 lipca 2021, 14:47

przecież sami Rosjanie to potwierdzili "uzasadniając", że Checkmate i tak będzie "the best" i już niedługo w ofercie (2023).

czwartek, 29 lipca 2021, 14:14

Raczej obalamy Orwellowską rzeczywistość sprzętu bez analoga :P

Andrzej
czwartek, 29 lipca 2021, 14:00

Wynika nie jest zaskoczeniem tym bardziej ze Rafale wygrywały z F22 i F35,podobnie tak Eurofighter Typhoon gromił F22. Nie mniej właśnie Rafale jest najlepszym myśliwcem współcześnie produkowanym.

Vesper
czwartek, 29 lipca 2021, 15:26

Gdzie to wygrały?

Stary zgred
czwartek, 29 lipca 2021, 14:12

Panie Andrzej. Rafale na ćwiczeniach w ZEA dostały niezłą lekcję od F-22: "But the American pilots insisted their planes had gone undefeated against the French during the November exercise — that, in fact, the F-22s had “shot down” Rafales in six one-on-one engagements. Five other simulated battles ended in draws, the Americans said. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator." Jedynie pilotowi Mirage 2000 udało się raz ustrzelić F-22. Jednak jest to wyjątek od reguły. W czasie tych manewrów Francuzi na Rafale dostali niezłe baty przegrywając z Raptorami w walce na bliski dystans sześć do zera, a pięć pojedynków zostało nieroztrzygniętych. Świadczy to o ogromnym potencjale Raptorów gdyż Rafale dysponuje lepszymi możliwościami manewrowymi niż Mirage 2000. Wystarczy wpisać w Google "F-22 kill ratio" i zobaczyć się jakie lanie na Red Flag dostają te wszystkie Mirage, F-16, F-15, Growlery i Eurofightery.. Natomiast F-35 nigdy nie skonfrontował się z Rafale ale na Red Flag nie ma sobie równych wśród maszyn 4+ generacji co potwierdził konkurs w Szwajcarii.

Ekspert
czwartek, 29 lipca 2021, 16:17

Przestać już z tą swoja propagandą. Nie raz było ci pisane, że F-22 dostały baty od Eurofighterów, Rafale, Mirage 2000 właśnie, F-16C z lat osiemdziesiątych a nawet od Growlera. O zdarzeniach tych można poczytać chociażby na TNI, a zdjęć Eurofighterów noszących "kill mark" F-22 jest pełno. Nie rozumiem tylo, czemu świadomie i z premedytacją piszesz nieprawdę.

Ekspert
czwartek, 29 lipca 2021, 16:16

Przestać już z tą swoja propagandą. Nie raz było ci pisane, że F-22 dostały baty od Eurofighterów, Rafale, Mirage 2000 właśnie, F-16C z lat osiemdziesiątych a nawet od Growlera. O zdarzeniach tych można poczytać chociażby na TNI, a zdjęć Eurofighterów noszących "kill mark" F-22 jest pełno. Nie rozumiem tylo, czemu świadomie i z premedytacją piszesz nieprawdę.

Stary zgred
czwartek, 29 lipca 2021, 17:59

Dlaczego manipulujesz faktami panie Ekspert? Generalnie Eurofightery poległy (dostały lanie) na Red Flag w starciu z F-22. Pomimo, że USAF postanowiło ułatwić przeciwnikom wykrycie Raptorów podwieszając im pod kadłubem  zasobniki zwiększając tym samym ich RCS. Często piloci Eurofighterów o zestrzeleniu dowiadywali się dopiero na podsumowaniu dnia jak donosiły agencje. Jak pisał w raporcie po ćwiczeniach płk Andreas Pfeiffer, Niemcy na Eurofighterach nie potrafili wykryć Raptora z odległości 20 mil (ok. 32 km). Andreas Pfeiffer i pilot mjr Marco Gumbrecht określili unikalne możliwości amerykańskiego samolotu za "przytłaczające". Cyt: "Pfeiffer says flying with the Raptor was an interesting experience. "Its unique capabilities are overwhelming," Pfeiffer says" i "Two other German officers, Col. Andreas Pfeiffer and Maj. Marco Gumbrecht, noted in the same report that the F-22’s capabilities are “overwhelming” when it comes to modern, long-range combat as the stealth fighter is designed to engage multiple enemies well-beyond the pilot’s natural field of vision – mostly while the F-22 is still out of the other plane’s range. Grumbrecht said that even if his planes did everything right, they weren’t able to get within 20 miles of the next-generation jets before being targeted." TO SĄ FAKTY z którymi nie da się dyskutować tylko trzeba je przyjąć do wiadomości. W walce manewrowej Niemcom udało się "zestrzelić" F-22 dzięki niefrasobliwości pilotów amerykańskiej maszyny. Błędem było dopuszczenie do bliskiego kontaktu wzrokowego i wykonywanie przez nich ostrych skrętów przy użyciu TVC. Taki manewr powodował gwałtowną utratę energii gdy przez chwilę Raptor "zawisał" w powietrzu. Niemcy mając do dyspozycji HMSS i pocisk Iris-T skrupulatnie wykorzystali okazję. Podobne nietypowe okoliczności miały miejsce podczas konfrontacji Raptora z EA-18G. Zwycięstwo EA-18G na dużym dystansie było możliwe dzięki celnemu strzałowi pociskiem AIM-120 AMRAAM. Symulowane ćwiczenia bojowe odbywały się w bazie Nellis AFB. Growlery podobnie jak niemieckie EF dostały fory w postaci zwiększenia RCS Raptora przez zamontowanie potężnych reflektorów radarowych. EF-18G wykorzystał sytuację i oddał pierwszy strzał w dodatku jego zaawansowany system zagłuszający też odegrał sporą rolę w incydencie. Taka sytuacja już nie miała miejsca w czasie ćwiczeń w Malezji "Cope Taufan 2014". Przeciwnikami F-22 były malezyjskie Su-30... Już na wstępie zrezygnowano z walk symulacyjnych poza widocznością wzrokową ograniczając się do walk manewrowych. Malezyjscy piloci uznali walki w BVR z Raptorem za zupełnie bez sensu i dlatego ćwiczyli tylko w WVR. Z relacji pilotów malezyjskich Su-30MKM po zakończeniu ćwiczeń wynika, że Raptor był i w tym elemencie walki poza wszelkim zasięgiem. Po prostu pilot nie bawił się już w efektowne manewry z użyciem TVC tylko w pełni wykorzystał moc silników wymanewrowując Su-30MKM. Na ćwiczeniach w ZEA w walce z widocznością wzrokową F-22 vs. Rafale jak wynika z relacji "The U.S. pilots" Raptory spuścily lanie Francuzom w walce na krótki dystans 6:0, a pięć pojedynków zostało nieroztrzygniętych. Mam jeszcze raz wkleić info z relacji o ćwiczeniach abyś panie Ekspert nie przeinaczał faktów na swoją modłę? Jedynie Mirage 2000 pilotowany przez pilota z Emiratów odniósł zwycięstwo nad Raptorem - ukłon w stronę gospodarzy ćwiczeń? Pewnie tak. Natomiast w BVR Rafale nie miał najmniejszych szans sprostać Raptorowi i dlatego po jednej konfrontacji dano sobie już spokój. Tak donosiły arabskie źródła po ćwiczeniach w ZEA. Powtarzam... Wpisz sobie w wyszukiwarkę "F-22 kill ratio". W ćwiczeniach Red Flag Raptor dosłownie masakruje swoich przeciwników ale na setki zwycięstw zdarza się jedna lub dwie wpadki co jest rzeczą naturalną. Przyklad: "To confront the F-22-led “Blue Air” collection, the joint force mustered its best “Red Air” threat—front-line F-15s, F-16s, and Navy F/A-18 Super Hornets. The F-22’s team blitzed the opposition with a favorable 241-to-two kill ratio. What’s more, the two lost aircraft were F-15Cs, not F-22s. The Raptors came through the engagements untouched." W tych Red Flag Raptory rozniosły swoich przeciwników 241 do 2. Raptor ma wszystkie atuty aby zwyciężać ( stealth, wysoką manewrowość, supercruise, awionikę) ale jest jeszcze jeden element - pilot, najsłabsze ogniwo wyposażenia F-22 które czasem zawodzi. Na dzień dzisiejszy nie ma bardziej zaawansowanego na świecie samolotu do walki powietrznej niż F-22. Jeszcze jedno: żadne ćwiczenia nie odzwierciedlają możliwości F-22 w walce powietrznej bo organizatorzy robią wszystko aby zmniejszyć dystans jaki dzieli inne samoloty do Raptora. Inaczej takie ćwiczenia nie miałyby sensu.

Ekspert
czwartek, 29 lipca 2021, 22:40

Ja manipuluję? To ty manipulujesz, ale rozumiem cię, za to ci płacą. A tutaj masz dowody, artykuły z TNI. Chociażby taki, z 2020 roku, zatytułowany: "America's F-22 Was Invincible... Until It Met The French Air Force". Napisane jest tak: "The French victory over the F-22 occurred in November 2009. A squad of F-22s from the Air Force’s 1st Fighter Wing in Virginia flew to Al Dhafra, in the UAE, to train with French air force Rafale fighters and Typhoon jets from the British Royal Air Force. The following month, the French Ministry of Defense released video captures from a Rafale’s forward-facing camera showing an F-22 in a disadvantageous dogfighting position, implying the French plane had won at least one round of pretend fighting.But the American pilots insisted their planes had gone undefeated against the French during the November exercise — that, in fact, the F-22s had “shot down” Rafales in six one-on-one engagements. Five other simulated battles ended in draws, the Americans said. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator. But a video posted by a French Website on June 18 proves that the Americans were lying — or at least incorrect. The video from the Rafale’s camera clearly shows the French plane maneuvering into a good position to launch an infrared-guided Mica missile against a defending F-22.Even before the Emirati and French wins in 2009, the Americans knew the F-22 could be beaten, although they rarely mentioned this uncomfortable fact. During the Raptor’s first-ever major air exercise in 2006, an Air Force F-16 most likely dating from the 1980s managed to “kill” an F-22. A Navy Growler jet, designed to jam enemy radars, repeated the feat in 2008 or early 2009.". Masz coś jeszcze do dodania? dalej będziesz szedł w zaparte? A skoro F-35 przy F-22 to samolot prymitywne, to oczywistym jest, że F-35 dla Rafale czy Eurofightera nie jest żadnym przeciwnikiem.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:48

Widzisz załosny kłamco ale to nagranie z Rafale dotyczy momentu kiedy F-22 sobie leciały do al Dhafra nei żadnych cwiczeń. A w Szwajcarii F-35 rozniosły Rafale i EF-2000 w pył wieć płacz dalej biedny trollu.

Ekspert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:50

Niech ktoś ci ten anglojęzyczny tekst przetłumaczy, bo nic nie rozumiesz. No chyba że nie potrafisz niczego logicznego wymyślić. I ja jestem kłamcą? A kto pisał o AIM-120 z 1973 roku? Kto pisał o referendum w Polsce o przystąpieniu Polski do NATO. Ty to pisałeś.

Stary zgred
piątek, 30 lipca 2021, 07:35

No i co z tego tekstu w TNI wynika? Nic. Autor na wstępie pisze przecież wyraźnie, że F-22 był niepokonany w walce dopóki etc etc.. "Dowody" przedstawione przez Francuzów w postaci zdjęcia Raptora o niczym nie świadczą i są mało przekonujàce panie Ekspert wiec dlaczego mam wierzyć Francuzom, a nie wierzyć US Air Force? Nie ulega watplowosci, że F-22 jest niepokonany w czasie ćwiczyć w walce powietrznej pomimo forów jakie otrzymują przeciwnicy gdyż dysponuje najlepszymi cechami samotu myśliwskiego - stealth, naddźwiękowa prędkość przelotowa supercruise, zaawansowana awionika I wysoką manewrowość we wszystkich płaszczyznach. Wszystko co do skutecznej walki z przeciwnikiem jest potrzebne. Owszem zdarzają się pojedyncze porażki ale są to wyjątki od reguły. F-22 został zoptymalizowany do walki manewrowej na prędkościach naddźwiękowych i zgodnie z zasadą `first to see - first to kill`. Technologia stealth, supercruse 1,78 macha oraz zestaw sensorów fusion MultiSensor gwarantuje panowanie w powietrzu na długie lata. Cytat z Air Power Australia:" By any measure, the development of the F-22A was revolutionary - in the technology employed and from a stealth design point standpoint - and this produced a combat aircraft that has no equal. There can be no doubt that the F-22A will remain the pinnacle of modern fighter technology for decades to come." - pisze C. Kopp. F-22 to szczyt nowoczesnych technologii. To technologia która nie ma sobie równych. Japonia byla gotowa zaplacić nawet 300 mln usd za samolot! Prestiżowa brytyjska agencja d/s obronności Defence Evaluation and Research Agency (DERA) opracowała kilka lat temu obszerny raport dotyczący samolotu F-22. Skuteczność Raptora w zwalczaniu celów powietrznych określono na 93% (100% oznacza same zwyciestwa). Proponuje zwrócić uwagę, że Raptor nie uzyskał w badaniu 100% bo nie da się stworzyć myśliwca absolutnie niepokonanego, wręcz doskonałego i zawsze będzie istniał margines w którym na setki zwycięstw zdarza się średnio jedna porażka więc po co robić z tego wielkie halo?. Co ciekawe, w raporcie stwierdza sie, że same własnosci stealth nie wpływaja znaczaco na skuteczność samolotu. Nawet bez stealth F-22 pokona każdego przeciwnika - podaje raport. Nie mamipuluj faktami. Nie było bezpośredniej konfrontacji Rafale z F-35B więc po co kłamać? Ćwiczenie pomiędzy brytyjskim lotniskowcem HMS “Queen Elizabeth” i francuskim „Charles de Gaulle” polegało na szybkim wykryciu przeciwnika i skierowanie tam grupy lotniczej.. Nie ćwiczono walk powietrznych pomiędzy F-35B i Rafale M. W tym pozorowanym starciu wygrał zespół francuskiego lotniskowca bo po prostu pierwszy wykrył Brytyjczyków, a zwycięzcą okazał się nie Rafale M tylko systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye będący na wyposażeniu Francuzów. To tyle panie Ekspert.

Ekspert
sobota, 31 lipca 2021, 06:37

Ale po co piszesz o F-22? Przecież Ty swego czasu pod innym nickim pisałeś, że przenosi on 8 AIM-120, nawet w tych komorach dedykowanych tylko i wyłącznie na AIM-9? Chcesz starym zwyczajem zakrzyczyć fakty przegranych F-22 gotowcem nie na temat?

Ekspert
sobota, 31 lipca 2021, 06:31

Jest wyraźnie napisane, że F-22 został pokonany przez: Mirage 2000, Eurofightera, F-16, Growlera. Niech ci ktoś przetłumaczy tekst, skoro nie rozumiesz.

czwartek, 29 lipca 2021, 20:50

Facet niemcy zestrzelili dwa F-22 w prasie byly fotki i artykul Raptory oskalpowane. Amerykanie odmowili komentarza. Facet nie zmyslaj faktow. Niemcy nie dadza amerykanom Tajfuna do przebadania i dlatego wygraja. Tylko dlatego chca kupi amerykanskie samoloty zeby nie dac Tajfuna. Aby Tajfun mogl przenosic bombe A musi byc przebadany przez amerykanow. Niemcy nie dopudzczaja amerykanow do swoich maszyn. Bo zlosliwi twierdza ze zachowali sie nie fair. Zmienili ustawienia radaru przez to latwo wykrywali Raptora. Tak twiedza zlosliwi ale nie Bundezwera. Ruska suka doszla do Raptora na 1000m zasieg skuteczny dzialka to 1200m. Ruski bloger fighter-bomber ktory wrzucil ta fotke ma dobre uklady z pilotami bo wrzuca wojenne fotki zrobione z samolotow. Ja tu juz to pisalem Raptor lecacy z wlaczonym radarem nie jest niewidzialny. Jest jak gosc w czapce niewidce z latarka. Nie bedzie go widac ale zdradzi go emisja swiatla. Stealth jest teoretycznie skuteczny,praktycznie nie istnieje. Bo jesli operator radaru zobaczy cel wielkosci wrobla lecacy 800 km/h to odpali rakiete. Przy duzych mocach radarow naziemnych stealth nie istnieje. On jest tylko dla lotniczych urzadzen wykrywania

Stary zgred
czwartek, 29 lipca 2021, 22:02

Posłuchaj facet. Oprócz podważania faktów nie masz nic mądrzejszego do przekazania? F-22 ma najlepsze możliwości w walce na dużą odległość (technologia stealth, aktywne i pasywne środki wykrywania celi z dużych odledlości i zaawansowane WRE) i na krótki dystans z widocznością wzrokową dzięki najlepszym cechom manewrowym na dużych prędkościach. Obecnie nie ma myśliwca 4+ generacji który byłby w stanie zbliżyć się do Raptora i to są kolejne fakty. Nikt nie musi badać Eurofightera kolego. Czy ty zrozumiałeś fragment z wypowiedzią niemieckich pilotów panie anonim który przytoczyłem? Jesteś albo niedoinformowany albo kłamiesz. Odnośnie incydentu w Syrii to przede wszystkim Raptor, o którym mowa nie był sam. Rosjanie, a konkretnie rzecznik rosyjskiego MON Igor Konaszenkow twierdził o obecności tylko jednego myśliwca F-22. Ale w praktyce jest to zasadniczo niemożliwe. W pobliżu znajdował się drugi F-22 który z oddali obserwował całe zajście (tak zresztą twierdzi Aviation Week i The Aviationist). Samoloty koalicji nie latają w Syrii pojedynczo gdyż zabraniają to rygorystyczne przepisy. Su-35 został wezwany przez pilota Su-25 wokół którego Raptor wykonywał manewry. Su-35 nie miał wcześniej pojęcia o obecności Raptora i dopiero Su-25 drogą radiową przekazał współrzędne F-22. Według rzecznika CENTCOM-u, pułkownika Damiena Pickarta drugi F-22 z pewnej odległości niepokojony przez Rosjan uważnie śledził tego Su-35. Takie są fakty przytoczone przez Aviation Week. Wracajac zaś do konfrontacji niemieckich EF z Raptorami. Porównując możliwości manewrowe tych konstrukcji które przedstawiłem wcześniej Raptor jest poza zasięgiem Eurofightera, Rafale czy Mirage 2000.. F-22 Raptor dysponuje doskonałą manewrowością. Prędkość kątowa zakrętu ustalonego wynosi 28 stopni/s na wysokości 20 000 stóp (ok. 6000 m). Prędkość 28 stopni/s daje wartość ok. 0,48 radiana/s. Zważywszy ścisłą zależność "turn rate" od prędkości liniowej po okręgu i promienia zakrętu daje to w przybliżeniu prędkość liniową rzędu 655 km/h przy promieniu ~380 metrów i przeciążeniu 9G. Żaden współczesny samolot oprócz Raptora nie dysponuje takimi możliwościami manewrowymi z wyjątkiem F-35A. Przykładowo Su-30/35 dysponuje prędkością kątową zbliżoną do samolotu Rafale tzn. ok 24 stopni/s (0,42 rad/s). Przy przyspieszeniu odśrodkowym wynoszącym dla przeciążenia 9G około 87,74 m/s2 daje prędkość liniową ok. 209 m/s 752 km/h. Promień zakrętu Su-30/35 wyniesie więc ok.498 metrów. Maksymalna stała prędkość kątowa Typhoona to 23,4 stopni/s co daje w przeliczeniu 0,41 rad/s. Daje to promień skrętu ok 522 m przy prędkości przyrządowej 214 m/s 770 km/h... Oczywiście te wyliczenia mogą się różnić w zależności od kilku innych czynników (ilość paliwa, uzbrojenia oraz pułap). Jednak porównując możliwości manewrowe tych konstrukcji Raptor jest poza zasięgiem. Jest jedynym na świecie samolotem który w czasie lotu może przez cały czas utrzymywać kąty natarcia powyżej 60 stopni. Jak z tego wynika Raptor potrafi wykonać w walce kołowej znacznie ciaśniejsze zakręty i szybciej zająć dogodną pozycję do ataku niż Eurofighter. Gdyby Niemcy nie wykorzystywali HMSS i pocisku Iris-T nie mieliby w tym elemencie walki też nic do powiedzenia. Radar AESA AN/APG-77 Raptora z aktywnym skanowaniem fazowym zmienia częstotliwość pracy z prędkością ponad 1000 razy na sekundę stając się wyjątkowo trudnym do wykrycia przez wrogie RWR o czym przekonali się Francuzi na Rafale. W wielu sytuacjach AN/APG-77 potrafi identyfikować cele o wiele szybciej niż radar samolotów dozoru radiolokacyjnego z odległości co najmniej 210 km dla celu o RCS1 m2. Radar AESA Raptora to urządzenia o bardzo wysokich parametrach pracy w wielu trybach. W połączeniu z cechami obniżonej wykrywalności stealth może pilotom Raptora pozwolić na uzyskanie danych o sytuacji taktycznej, które byłyby niedostępne bądź trudno dostępne dla innych myśliwców. Mechaniczny radar Eurofightera Captor jest radarem bezporównywalnie słabszym (łatwy do zakłócenia, wykrycia, mniejszych możliwościach przetwarzania, rozdzielczości) od radaru Raptora o maksymalnym zasięgu wykrywania samolotu myśliwskiego o RCS 5 m2 do 160 km. Dlatego Eurofightery Tranche 4 będą fabrycznie wyposażone w radary AESA E-Scan Mk1 znacznie zwiększające zdolności samolotu do wykrywania i jednoczesnego śledzenia wielu celów powietrznych i lądowych. Ponadto radar tego typu jest znacznie mniej podatny na zakłócenia. Różnica technologiczna dzieląca stacje radiolokacyjne Captor i APG-77 to różnica przynajmniej dwu-pokoleniowa. Eurofighter posiada system na podczerwień IRST PIRATE o maksymalnym zasięgu wykrywania wynoszącym 90 km od czoła celu. Niemcy przyznali, że z odległości ok. 35 km radary Captor Typhoona nie były w stanie wykryć F-22, a systemy na podczerwień PIRATE wykrywały go z odległości 50km (to gdzieś na 1-1,5 min przed minięciem się w powietrzu) - śledzić aby odpalić rakietę gdzieś z odległości 35 km. Czyli jak to się mówi było już "po zawodach". Raptor jest trudno wykrywalny przez systemy radarowe wroga (RCS0,0001 m2 lub -40dB co odpowiada stalowej kulce o średnicy 1-2 cm). Sygnatura radarowa EF jest dużo gorsza i wynosi 0,5-1 m2. Kolejnym wyznacznikiem możliwości Raptora jest pasywny system AN/ALR-94 firmy BAE Systems, który nie ma nigdzie poza USA odpowiednika. którego zakres wykrywania sygnałów radarowych wynosi 463 km z dużą dokładnością w azymucie i elewacji. Składa się z 30 anten w architekturze rozproszonej zabudowanych na kadłubie F-22, które mogą wykrywać wrogie radary w zakresie 360 stopni w azymucie i elewacji pracując non-stop w pełnym zakresie pasma elektromagnetycznego. ALR-94 pełni rolę urządzenia SIGINT ( signals intelligence) do rozpoznania elektromagnetycznego. System może z dużą dokładnością rozpoznać typ radaru, odległość, określić współrzędne celu dla pocisków AMRAAM. Może on współpracować z APG-77 poprzez dostarczanie informacji, która umożliwia radiolokatorowi do śledzenia celów wykorzystując wąską wiązkę elektromagnetyczną, która z kolei umożliwia wykorzystanie pocisków powietrze-powietrze. ALR-94 nie tylko określa zakres i rodzaj zagrożenia, ale następnie oblicza odległość, w której wrogi radar może wykryć F-22 wyświetlając informację na wyświetlaczu w kabinie pilota. Przeciwnik aby nie zostać namierzonym musi zachować całkowitą ciszę radiową, a to jest niemożliwe. Jeszcze F-35 dysponuje podobnym tylko jeszcze nowszym urządzeniem. Czy teraz rozumiesz co miał na myśli pułkownik Andreas Pfeiffer mówiąc o unikalnych i "przytłaczających" możliwościach Raptora?

Ekspert
piątek, 30 lipca 2021, 09:47

Manipulujesz, ale rozumiem cię, za to ci płacą. A tutaj masz dowody, artykuły z TNI. Chociażby taki, z 2020 roku, zatytułowany: "America's F-22 Was Invincible... Until It Met The French Air Force". Napisane jest tak: "The French victory over the F-22 occurred in November 2009. A squad of F-22s from the Air Force’s 1st Fighter Wing in Virginia flew to Al Dhafra, in the UAE, to train with French air force Rafale fighters and Typhoon jets from the British Royal Air Force. The following month, the French Ministry of Defense released video captures from a Rafale’s forward-facing camera showing an F-22 in a disadvantageous dogfighting position, implying the French plane had won at least one round of pretend fighting.But the American pilots insisted their planes had gone undefeated against the French during the November exercise — that, in fact, the F-22s had “shot down” Rafales in six one-on-one engagements. Five other simulated battles ended in draws, the Americans said. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator. But a video posted by a French Website on June 18 proves that the Americans were lying — or at least incorrect. The video from the Rafale’s camera clearly shows the French plane maneuvering into a good position to launch an infrared-guided Mica missile against a defending F-22.Even before the Emirati and French wins in 2009, the Americans knew the F-22 could be beaten, although they rarely mentioned this uncomfortable fact. During the Raptor’s first-ever major air exercise in 2006, an Air Force F-16 most likely dating from the 1980s managed to “kill” an F-22. A Navy Growler jet, designed to jam enemy radars, repeated the feat in 2008 or early 2009.". Masz coś jeszcze do dodania? dalej będziesz szedł w zaparte? A skoro F-35 przy F-22 to samolot prymitywne, to oczywistym jest, że F-35 dla Rafale czy Eurofightera nie jest żadnym przeciwnikiem.

Tani
piątek, 30 lipca 2021, 08:16

Facet po co mlocic slome daj fotke ruskiego w celowniku F-22. Masz? Ruscy maja gdyby byla wojna ruski by go odstrzelil jak muche.

Stary zgred
piątek, 30 lipca 2021, 10:51

Na razie pani Tani najlepszy ruski samolot Su-35 dostał łomot od słabszego od Raptora francuskiego Rafale i znacznie słabszego od F-35A co udowodnili w dwutygodniowych testach Szwajcarzy. Panie Tani fotki to pozwala się robić właśnie w czasie pokoju, w czasie wojny to ten rosyjski Su nawet nie miałby okazji zobaczyć Raptora bo zaliczał by glebę z prędkością siły spadania.

sobota, 31 lipca 2021, 14:02

Tylko ze te Rafale miażdżył Raptora na ćwiczeniach.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:57

Tchórzu, EF-2000 wygrał raz z Raptorem w silnie ustawionym pod Eurofightera pojedynku, w pozostałych EF-2000 spadały jak ulegałki:) Ruska Suka to Raptora nie potrafiła wykryc widząc go oczami pilota( radar Irbis pokazywał p[uste neibo) wiec nie rozsmieszaj ludzi. Aha od kiedy to Su-35 ma zachodni FLIR?:)

Ekspert
czwartek, 29 lipca 2021, 22:32

Dałwienku, w necie sa zdjęcia co najmniej trzech Eurofighterów Luftwaffe noszących "Kill Mark" z sylwetką F-22. A ostatnio Rafale potwierdziły swoja klasę, pokonując Brytyjczyków uzbrojonych w bublowate F-35B. Takie są fakty. A silnie ustawione to są Red Flag, gdzie nielot F-35 wygrywa, według was 8000:0.

Rafale
piątek, 30 lipca 2021, 10:36

Niestety na F-22 nie można umieszczać sylwetek Eurofighterów ale gdyby było można widniały by na nich dziesiątki Typhoonów i przynajmniej 6 Rafale.

sobota, 31 lipca 2021, 01:14

taaaaa

Trol
czwartek, 29 lipca 2021, 17:36

Dostał baty. To rosyjskie samoloty dostaja z liscia od zachodnich maszyn jak ty piszesz ze f22 dostal baty...

czwartek, 29 lipca 2021, 14:51

o ile pamiętam to f35 miał konfrontację z Rafale i przegrał, jednak wynikało to z faktu pobierania danych

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 15:23

F-35 z Rafale nigdy nie walczyły cwiczenie polegało na tym kto kogo wczesniej wykryje ten wygrywa.

Dałnvien
czwartek, 29 lipca 2021, 16:13

Brytyjczycy ze swoimi F-35B dostali baty od Francuzów latających na Rafale.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:57

Jak widać w Olgino rosnie liczba idiotów.

ruski krawiec
czwartek, 29 lipca 2021, 19:24

Dostały okręty misiu kolorowy.

czwartek, 29 lipca 2021, 19:03

Kłamiesz. Nigdy nie było bezpośredniego starcia powietrznego między Rafale a jakimikolwiek F-35.

Stary zgred
czwartek, 29 lipca 2021, 18:06

Nigdy nie było bezpośredniej konfrontacji Rafale z F-35B. To manipulacja i kłamstwo. Na portalu Navy News bylo opisane ćwiczenie pomiędzy brytyjskim lotniskowcem HMS “Queen Elizabeth” i francuskim „Charles de Gaulle”. Zadaniem było szybkie wykrycie lotniskowca i skierowanie grupy lotniczej w jego sektor. Nie ćwiczono walk powietrznych pomiędzy F-35B i Rafale M. W tym pozorowanym starciu wygrał zespół francuskiego lotniskowca po prostu pierwszy wykrył Brytyjczyków ale wyłącznie dzięki wsparciu amerykańskim systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye.

Ekspert
piątek, 30 lipca 2021, 09:38

Brytyjczycy uzbrojeni w F-35B przegrali z Francuzami uzbrojonymi w Rafale. Takie są fakty który nie zakrzyczysz swoim gotowcem.

czytelnik D24
piątek, 30 lipca 2021, 11:58

To nie są żadne fakty, bo nie było ani jednego starcia powietrznego między F-35 a Rafale - nigdzie i nigdy. W tym konkretnym przypadku F-35 miały zatopić francuski lotniskowiec a Rafale miały zatopić brytyjski lotniskowiec. Wygrali Francuzi bo mieli samolot rozpoznania dalekiego zasięgu dzięki czemu piloci Rafale wiedzieli pierwsi gdzie jest lotniskowiec Brytyjczyków i go zaatakowali. To są fakty etatowy manipulatorze.

Ekspert
sobota, 31 lipca 2021, 06:44

Nie wdaje się z tobą w dyskusję. Ty pisałeś, że pakistańskie F-16 strzelały AIM-120 C5, co dowodzi, że żadnej wiedzy nie posiadasz.

czytelnik D24
sobota, 31 lipca 2021, 10:25

Możesz sobie abderyto nawet znaleźć zdjęcie szczątków AMRAAMa C5 o numerze seryjnym CC12497. Zdjęcie zostało udostępnione przez Hindusów. Wystarczy kilka sekund w google żeby znaleźć.

Gnom
niedziela, 8 sierpnia 2021, 16:51

No i co z owego zdjęcia wynika poza identyfikacją szczątków pocisku? Czyżby owe szczątki spadły razem z MiG-21, a najlepiej w jego wnętrzu?

sobota, 31 lipca 2021, 14:04

Ty pisałeś o AIM-120 C6. Koledze wyżej się pomyliło.

czwartek, 29 lipca 2021, 15:05

F-35 nigdy nie miał bezpośredniej konfrontacji z Rafale. Rafale zaatakowały brytyjską grupę lotniskowca bo ta została pierwsza wykryta przez samolot wczesnego ostrzegania.

czwartek, 29 lipca 2021, 21:48

Czyli jest tak kiepski ze nawet nie zdążył wystartować ? czy może po prostu nie startuje z podwody?

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:51

Istotnie ten złom Su-57 nei ejst w stanie nawet z lotniska wystartować wiec cosie dziwić tchórzu twojej desperacji:)

czarno to widzę
czwartek, 29 lipca 2021, 14:00

Z artykułu wynika, że wygrał system walki elektronicznej firmy Thales...

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 15:24

Wow a co sie stało z "cudownym" Chibiny -M wyłączającym nawet AEGIS jak wypisuja Rosjanie:))

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 13:58

A ktoś normalny miałby wątpliwości, że tak będzie?

Inżynier
czwartek, 29 lipca 2021, 19:02

No właśnie nie.

jaka szkoda
czwartek, 29 lipca 2021, 13:47

No to teraz interes sprzedaży samolotów chyba się nie rozkręci :)

Wpr
czwartek, 29 lipca 2021, 16:11

Przecena na su35 "buy one get one free"

światowid
czwartek, 29 lipca 2021, 13:44

Po co Polska kupiła jakieś stare F-16 czy F-35 ( które mają być dostarczone za wiele lat) .Lepiej trzeba było kupić te Rafale ( bliżej, taniej i lepiej)...

bat
czwartek, 29 lipca 2021, 15:21

Skąd jesteś?? Polska kupiła f16 jako nowe. jedynie dwie sztuki do szkolenia pilotów były używane. F35 jest tańszy w zakupie i chyba nawet w użytkowaniu niż rafale. a f35 dzielą choćby część uzbrojenia z f16 wiec po co rafale??

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 14:36

W testach poligonowych w Szwajcarii F-35A zdeklasował najnowsze wersje Rafale, Eurofighterow I F-18 Super Hornet.

Polak
czwartek, 29 lipca 2021, 14:17

Nie jęcz... F35 jest dużo lepszym zakupem i będziemy go mieli, choćby ruskie trolle tu ze złości pękły :)

ofhe
czwartek, 29 lipca 2021, 14:53

jeszcze dużo się może wydarzyć do czasu pierwszych dostaw f35, potem jeszcze szkolenia i wdrożenie do dzialań (co przy f16 zdaje się trwało parę lat). Najbliższym wydarzeniem jest ZAPAD-21 (który ja nazywam NAPAD-21 bo to właśnie będą ćwiczyć).

Matt
czwartek, 29 lipca 2021, 18:26

Piloci już się szkolą.

Wojciech
czwartek, 29 lipca 2021, 14:16

Kwestia polityki. Kiedy Francja gra na naszą korzyść przeciwko Niemcom i Rosjanom to kupujemy broń we Francji a kiedy gra przeciwko nam to kupujemy w Stanach. To ich wybór.

Gruszwik
czwartek, 29 lipca 2021, 14:12

Polska kupiła jedne z najnowszych wersji f-16. Sprawdź kiedy był zakup i jaka wersja była na topie.

kwestia czasu
czwartek, 29 lipca 2021, 13:37

SU-35 przegrały a te Rafale wcale nie są jakieś uber top. To była kwestia czasu jak prawda wyjdzie na jaw. Pewnie ciężko było Rosyjskim think tankom i asom propagandy przygotować excuse czy tam "odpowiedni komentarz" :)

domo
czwartek, 29 lipca 2021, 13:37

Tylko aby potem znów za kilka lat nie okazało się, że jak to było podczas wojny z Serbią: Najpierw Amerykanie przyznali się do utraty tylko jednego F-117 i zaklinali się na wszystkie świętości ,że więcej ani F-117 nie stracili ani B-2... Amerykański Patriot zestrzeliwał starożytne irackie Scudy niby jak chciał... A potem okazało się ,że zestrzelił tylko jednego... Jakoś ten sprzęt made in zachód nie sprawdza się na wojnie w Jemenie... I na wojnie w Afganistanie... Ale na takich pseudorozgrywkach wielkich koncernów jak najbardziej...

Pawel
czwartek, 29 lipca 2021, 15:47

Oczywscie iz zachodni sprzet jest przereklamowany i ponosi wieksze straty niz to sie oficjalnie przyznaje.Ostatecznie jednak jest LEPSZY niz rosyjski-a wiadomo to stad iz na ogol kraje dysponujace sprzetem zachodnim wygrywaja wojny z krajami dysponujacymi sprzetem rosyjskim-gdyby nie byl lepszy to by bylo inaczej-prosta logika-sprobuj to obalic.

whiro
czwartek, 29 lipca 2021, 15:42

niby kto widział tego zestrzelonego b2?? byl drugi f117 ktory oberwal od opl ale dolecial do wloch i jego naprawa sie nie oplacala wiec go zezlomowano. ale nalotow wykonaly te samoloty tyle ze ten jeden zestrzelony to smiech na sali.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 21:59

Whiro o tym drugim F-117 sa jedynie słowa innego pilota po kilkudziesięciu latach, a on nawet nie widział czy cokolwiek trafiło tego F-117. Do tego wg tego pilota ostzregano ich o serbskich S-300:)

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 15:26

No popatrz jak załosnei kłamiesz:) Jak widac dalej w szoku jak Egipcjanie pokazali ile war jest rosyjski sprzęt:)

Gruszwik
czwartek, 29 lipca 2021, 15:25

Ale tu mówimy o jednym kraju i pilotach z tego kraju latających na obu typach maszyn. W ślad za tym poszło zamówienie na francuskie samoloty. Indie o tym pisały wcześniej stwierdzając, że francuskie samoloty są najlepszymi w ich arsenale i mogą sobie poradzić z najnowszymi chińskimi. Rosja sprzedając swoje su-35 do Chin już wie, że za chwilę będzie miała konkurencję w postaci chińskich samolotów ze zmodyfikowanymi systemami elektronicznymi, które z łatwością poradzą sobie ze wszystkim co rosyjskie. Nad Serbia USA utraciła jeden. Drugi wrócił na swoje lotnisko uszkodzony. Na temat utraty b-2 nikt nie pisze i nikt nie pokazał szczątków. Piszą tylko Rosjanie. Wszyscy zobaczyli szczątki f-117. Widziałeś kawałek zestrzelonego b-2?

Tani
czwartek, 29 lipca 2021, 20:59

Widzialem kawalki F-16 skrzydlo i fragmenty kadluba. Jest w muzeum w Belgradzie i kilkadziesiat zestrzelonych dronow. Oni to maja na wystawie wejdz na neta i znajdziesz B-2 rozbil sie na Diego Garcia. Pokazywali wrak w naszej telewizji ale nie byl podobny ani mm do B-2. W koncu Global Hawk spadl w Kaliforni jak go ruscy spuscili dwoma rakietami. Zreszta do dzis oficjalnie do tego sie nie przyznali. Wsypal ich Syryjczyk co widzial start rakiet i izraelski operator kontroli przestrzeni powietrznej ktoremu zniknal obiekt z ekranu. Wiec zadzwonil do prywatnej stacji TV i dostal kase. Jest filmik na yt szukaj a znajdziesz.

Rejtan
piątek, 30 lipca 2021, 06:52

Tyle, że F16 nie latały nad Serbią... F18, F117 i A6, Kilka f15. A te kilkadzisesiat dronów to juz fajna ruska bajka na dobranoc. Dobranoc.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 12:00

Ciekaw koncepcja - a co latało z Aviano, Migi?

(sic!)
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:57

Taki jest poziom Davienitów. A nie tak dawno pisali, że F-16AM/BM Holandii zestrzeliwały tysiącami MiGi-29 nad Serbią. Davien to pisał nawet o F-15AM/BM. Tak już odlecieli.

piątek, 30 lipca 2021, 11:18

W operacji Allied Force brały udział F-16 z krajów Belgia-12 sztuk, Dania-9, Holandia-18, Norwegia-6, Portugalia-3, Turcja-11, USA-40. Oficjalnie przyznali się do utracenia 1 Amerykańskiego F-16. Do tego maszyny były rotowane więc faktycznie ilość użytych samolotów była dużo większa. Tak więc ośmieszyłeś się kolego Rejtan na całego.

ŚWIERGOT
czwartek, 29 lipca 2021, 13:35

Kwestia taktyki .. Rosjanie stosują tzw taktykę ucieczki namierzają cel i robią tzw ucieczkę ,przeciwnik widząc tzw zaniechanie ataku goni go synchronizując systemy namierzania wzmacniając sygnał poprzez skupienie wiązki promieniowania na celu czyli niejako dając swój punkt odniesienia i położenia gdzie jest i tu pokazuje się taktyka rosyjska czyli tzw umiejscowione odwrócone do kierunku lotu efektory które mogą strzelać do tyłu względem lotu (samolot nie musi ustawiać się do strzału a rakieta nie traci cennego czasu podczas nawrotu na goniącego ją przeciwnika czy jego rakiety , )natomiast na atakujące rakiety stosuje się tzw dławiki które wypuszczone niczym konfetti tworzą tzw chmurę gazową -zaporową która eksploduje w chwili gdy wleci w nią efektor niszcząc go lub oślepiając jego system naprowadzania ,Rosjanie zastosowali tą taktykę wiedząc że ich efektory i radary są może gorsze ale za to parametry-lotne ich samolotów są lepsze więc mogą szybciej manewrować tworząc ewolucje gubiące sygnał radaru goniącego go samolotu i stosują tzw psychologie walki gdzie myśliwy goniący zwierzynę będąc prawie pewien zwycięstwa popada w tzw euforię wygranej która niejako zaślepia instynkt samozachowawczy i tu następuje stan odwróconej synergii a potem qq i finisz gdy myśliwy staje się zwierzyną ...

Pawel
czwartek, 29 lipca 2021, 15:43

Tylko ze jak wskazuje wszelkie odniesienia(takze sytuacja opisana w artykule) ostatecznie "mysliwy NIE staje sie zwierzyna" i przewaznie Rosajnie przegrywaja.

czwartek, 29 lipca 2021, 21:25

Przeważnie to przegrywają nabywcy rosyjskich samolotów , piloci rosyjscy już niekoniecznie ...patrz konflikty

Kacperek
czwartek, 29 lipca 2021, 15:42

Już pierwsze zdanie o ucieczce świadczy o wartości rosyjskich maszyn. Myślisz, że jak rosyjska maszyna nie namierzy czegoś podstawowym radarem, to zrobi to maleńki czujnik w żądle i naprowadzi rakietę? No chyba sam w to nie wierzysz.

czwartek, 29 lipca 2021, 21:23

Czujnik rakiety ..będzie leciał w obszarze wiązki radaru atakującego samolotu jak w tunelu

odhge
czwartek, 29 lipca 2021, 14:55

"tworzą tzw chmurę gazową -zaporową która eksploduje w chwili gdy wleci w nią efektor niszcząc go" - to ci się przyśniło czy było w jakiejś bajce?

czwartek, 29 lipca 2021, 21:25

Cóż rzec ...tyle wiesz

Pepe
czwartek, 29 lipca 2021, 17:03

Byly tam tez smoki

Peresada
czwartek, 29 lipca 2021, 14:43

Oczywiście. Zapewne piechota ma podobną taktykę do zwalczania snajperów: piechur tańczy radosną czaczę, i przez te manewry snajper nie może utrzymac go w siatce celowniczej i podchodzi coraz bliżej, aż w końcy piechur zdzieli go saperką. Psychologia walki i saperka....proste.

ruski stek bzdur...
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:56

He he he - idealne pozdrawiam.

piątek, 30 lipca 2021, 12:00

Gorzej jak piechur trafi na snajpera który potrafi strzelać do ruchomych celów.

czwartek, 29 lipca 2021, 21:27

gdy piechur dostanie z liścia ...następuje powaga i szacunek do wroga

lov!
czwartek, 29 lipca 2021, 17:13

dzięki ci za ten wspaniały komentarz!

miś
czwartek, 29 lipca 2021, 14:36

Aha, Rosjanie uciekają do tyłu, czyli podwójnie uciekają i przechodzą w stan odwróconej synergii. Wow, normalnie Lew Tołstoj.

czwartek, 29 lipca 2021, 21:30

Ucieczka to też taktyka ..wtedy dużo ścigających bufonów ginie bo myśleli że jest ich więcej

MI6
czwartek, 29 lipca 2021, 14:28

Skoro sprzęt słabszy to trzeba nadrabiać taktyką co nie zmienia faktu, że sprzęt jest gorszy, poza tym jeden raz dwa razy taki numer wyjdzie a za trzecim razem zachodni pilot już będzie znał rosyjską taktykę

czwartek, 29 lipca 2021, 21:33

Euforia przewagi i tzw łatwy cel ....powoduje szybkie zejście...historia pełna jest tych przypadków

AREK
czwartek, 29 lipca 2021, 13:30

Egipt rywalizuje z Turcją, ani jedni ani drudzy nie dali sobie wcisnąć F-35, o czymś to świadczy?

yar
czwartek, 29 lipca 2021, 14:55

Mimo, że NIE MOGĄ kupić F-35, to jakoś też nie chcą kupować Su-57. :-)

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 13:59

Pierwsze słyszę, żeby ktoś Egiptowi chciał sprzedać F-35.

pol
czwartek, 29 lipca 2021, 13:45

Imbe...cylu! Egipt może tylko pomarzyć o F35, bo nie było żadnej oferty dla Egiptu i nie będzie, a Turcja na własne życzenie się z programu F35 wywaliła :P

erhsrt
czwartek, 29 lipca 2021, 14:21

Bardzo mnie zastanawia ten manewr Turcji. W końcu te rosyjskie S-400 aż tak świetne nie są żeby się narażać na sankcje. A nawet gdyby były to też nie powód.

qwerty
czwartek, 29 lipca 2021, 14:30

S-400 są w stanie strzelać w greckie F-16, bo systemy natowskie mają wbudowany "swój-obcy", i to jest jedyny powód. Z tej samej przyczyny Grecja kupiła Rafale, Dassault daje tam własny system identyfikacji. Turcja rywalizuje o basen Morza Śródziemnego i chce mieć straszak do własnej dyspozycji.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 15:28

Straszak, który kazdy napastnik wyeliminuje bez powodu bo nei sa zintegrowane z systemem OPL Turcji. Niezły sposób na narobienie sobie kłopotów w NATO:))

czwartek, 29 lipca 2021, 15:23

Teoretycznie są w stanie zestrzelić F16 :) a wiemy jak będzie w prawdziwej walce :)

dimitris
czwartek, 29 lipca 2021, 16:22

Czy S-400 są, czy nie są w stanie strącić F-16 (a i to jeśli w wersji Block 52+) tego dowiesz się wkrótce. Wystarczy obserwować, czy Turcja kupi następną baterię, czy nie kupi.

czwartek, 29 lipca 2021, 23:52

Nie ma to znaczenia...

czytelnik D24
czwartek, 29 lipca 2021, 22:51

Jeżeli greckie F-16 mają porządne WRE to S-400 nic im nie zrobi. Będzie dokładne taka sama historia jak z Su-35 i Rafale.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 08:52

Maja, AIDEWS nie ustepuje systemom z Rafale czy EF-2000 choc do Barracudy z F-35 sporo mu brakuje.

czytelnik D24
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:53

Ale Barracuda nie działa. Nie wiesz tego?