Reklama

Siły zbrojne

Wakacyjne szkolenia WOT

Fot. 12 WBOT
Fot. 12 WBOT

Blisko 100 osób postanowiło czas wolny od lekcji czy zajęć akademickich, poświęcić na szkolenie wojskowe w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jak poinformowała ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12 WBOT właśnie wystartowały „Wakacje z WOT”.

Zainteresowani działaniem pro-obronnym w trakcie swoich wakacji otrzymują od WOT dwa terminy, wchodzące w skład projektu „Wakacje z WOT”. Jak wskazała ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12 WBOT, pierwszy termin „Wakacji z WOT” właśnie się rozpoczął. Wojskowi podkreślają, że nie jest to propozycja wypoczynku a szkolenie podstawowe, które potrwa 16 dni. Kolejna „szesnastka” w ramach letniej akcji wystartuje 27. sierpnia. Ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12 WBOT wskazała, że przed bramą koszar, gdzie rozpoczął się pierwszy termin w ramach akcji pojawili się m.in. uczniowie, studenci oraz mistrzyni Polski w karate. Wcześniej, każdy z kandydatów został poddany badaniu na obecność SARS CoV-2. WOT zauważają, że poprzednie edycje projektu pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także wśród nauczycieli. Kandydaci muszą nastawić się na intensywny trening wojskowy pod okiem wojskowych instruktorów.

Jeśli chodzi o odbiorcę projektu, to jak zaznacza ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska, szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Stąd też, sam pierwszy dzień w ramach letniej inicjatywy WOT minął chociażby pod znakiem pobierania umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Podczas wcielenia w wojskowe szeregi, kandydaci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy.

W czasie „szesnastki”, przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian wyszkolenia każdego terytorialsa dla tych wytrwałych, którzy pozostaną na szkoleniu do końca. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę. Wówczas zasilą bataliony 12 WBOT, które mieszczą się w Śremie, Lesznie, Skwierzynie i Dolaszewie.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/sztuka-wojny/
Reklama 

Dopasowanie terminu szkoleń do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji, kończy się zawsze złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska/JR

Reklama

Komentarze

    Reklama