W WZE ruszyła budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego Rakiet NSM

25 lipca 2019, 15:53
P7252549
Fot. J.Sabak

Dziś wmurowaliśmy kapsułę czasu pod inwestycję, której zwieńczeniem będzie powstanie w Zielonce Centrum Produkcyjno-Serwisowego rakiet. Zarówno rakiet wykorzystywanych przez Morską Jednostkę Rakietową, jak też rakiet wykorzystywanych w systemie Patriot – powiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Wojskowych Zakładach Elektronicznych.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego z kapsułą czasu udział wzięli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes zarządu PGZ S.A. Witold Słowik oraz prezes zarządu i dyrektor naczelny WZE S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk. Podpisali oni dokument, który następnie umieszczono w metalowej tubie wmurowanej w podstawę powstającego kompleksu. 

Jest to przypieczętowanie szans rozwoju, jakie stoją przed Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi. (…) W marcu tego roku, właśnie tu, w Zielonce, podpisywaliśmy umowy offsetowe związane z systemem Patriot. Mówiliśmy wtedy o produkcji elementów rakiet PAC-3MSE, elementów wyrzutni. Dziś wmurowaliśmy kapsułę czasu pod inwestycję, której zwieńczeniem będzie powstanie w Zielonce Centrum Produkcyjno-Serwisowego rakiet. Zarówno rakiet wykorzystywanych przez Morską Jednostkę Rakietową, jak też rakiet wykorzystywanych w systemie Patriot. (…) jest to niewątpliwie impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale także dla wojska polskiego.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej 

Budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego Rakiet NSM w podwarszawskiej Zielonce powiązana jest z projektem offsetowym realizowanym przez koncern Konsberg. Obejmuje on zbudowanie zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację poddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących (NSM). Utworzenie centrum jest częścią planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności w zakresie techniki rakietowej. Wartość inwestycji to ponad 30 mln zł. Budowa ma zostać zakończona w przyszłym roku, natomiast uzyskanie zdolności przeprowadzenia procesu certyfikacji i recertyfikacji rakiet NSM ma nastąpić w drugiej połowie 2020 roku.

image
Fot. J.Sabak

Rakiety wymagają okresowej, kompleksowej recertyfikacji – demontażu, sprawdzenia i wymiany wszystkich niezbędnych elementów oraz dokonania zaawansowanych testów. Wszystko to jest możliwe do wykonania tylko na poziomie fabrycznym. Budowanie takich kompetencji w naszej Grupie to element planu ekspansji PGZ w segmencie techniki rakietowej, zarówno w celu zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych, jak i współpracy z innymi formacjami.

Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Przejęcie know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków rakietowych oraz wdrażanie kultury i organizacji pracy centrum zgodnie ze standardami NATO daje WZE istotne kompetencje i możliwości rozwojowe. Linie produkcyjne i technologiczne, nowe umiejętności specjalistów oraz nabywane doświadczenie będą stanowiły atut przy potencjalnych nowych inicjatywach biznesowych związanych z techniką rakietową - na przykład związanych z systemem Wisła oraz innymi programami modernizacyjnymi tego rodzaju. Utworzenie centrum jest częścią planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności w zakresie techniki rakietowej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Pirat
środa, 31 lipca 2019, 07:08

Znakomita nowina!

obiektywny
sobota, 27 lipca 2019, 15:59

Z konsbergiem juz dawno powinnismy wspolpracowac blizej sa sklonni do oddania technologii rakiet i nie tylko bardziej niz yankesi a co za tym idzie sa napewno bardziej otwarci na wspolprace w roznych plaszczyznach uzbrojenia ,rowniez cena jest o wiele korzystniejsza niz u wielkiego brata ,noi sa niemal rzut beretem od nas nie trzeba daleko latac ,same zalety

chateaux
środa, 7 sierpnia 2019, 23:48

Kongsberg z wszystkimi wspolpracuje, takze z Rosjanami, gdy w aferze Toshiba-Kongsberg nielegalnie dostarczali Sowietom oprogramowanie do obrabiarek cyfrowych Toshiby, instalowanych w Leningradzie ze zlamanie przepisow COCOM.

Pentagram
poniedziałek, 29 lipca 2019, 13:43

Serwis rakiety to nie rozbieranie roweru składaka .Elektroniczna elaboracja co koledzy z Zielonki potrafią,prowadząca do certyfikacji i resursu rakiety.

dorsz
sobota, 27 lipca 2019, 09:32

Wow ! będziemy klepać rakiety przeciwokrętowe -to super. Pasowałby do tego jakiś krążownik rakietowy i Bałtyk jest nasz.

ursus
piątek, 26 lipca 2019, 19:39

Problem w tym, że po 2025 roku przypadnie finansowanie tak drugiej części Wisły, jak i Narwii, czyli dwóch super kosztownych programów z PMT. Bardzo prawdopodobna jest więc obsuwa w czasie któregoś z nich i jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że będzie to Wisła i że przy rakietach do Patriotów szybko dłubać nie będziemy. Potrzeb jest wiele, a zostało już tylko jakieś 110mld zł do wydania na modernizacje. Budowa tego centrum to dobre posunięcie, ale mam nadzieję, że rodzimej produkcji rakiet to Homara o zsięgu 300+ km też się kiedyś doczekamy.

Genowefa
piątek, 26 lipca 2019, 17:06

O jakiej produkcji oni bredzą? Śrubek, gwoździ i stojaków do rakiet.

Covax
sobota, 27 lipca 2019, 04:05

Naprawdę można się zdziwić co tam będzie Robione

Erdsa
środa, 31 lipca 2019, 01:30

Faktycznie podobno będą też spawac stelaże do rakiet....potęga.

Covax
czwartek, 1 sierpnia 2019, 03:24

Jeżeli kolega nie wie jak wygląda certyfikacja rakiety to podpowiem to troszkę bardziej skomplikowane od zrobienia grilla

Rzyt
piątek, 26 lipca 2019, 12:03

Okropna ta współpraca ze skandynawami....a jakby źle było z Saab współpracować i kongsbergiem oj, oj...j 39 strasznie słabe myśliwce dające możliwość transferu technologii...jasm,nsm,gustavy,okręty,patrie...no, ale...po co? Po co brać sprzęt od kogoś, kto za hajs się podzieli bez jakichś cyrkow typu LOA, FMS zgody Pana kongresmena i inne bzdury. Polskie rządy przepuscily miliardy złotówek od 1999 do 2020...przez 20 lat mamy 250 starych Leo na poziomie Leo 2a4 i pół, 48 F 16, 2 NDR, 2 BATERIE PATRIOT, 1 BATERIE HIMARS I 400 KTO,3 samoloty ucieczkowe...za jedyne 120mld złoty na modernizację...słabo to wygląda. Modernizacja na 2+ ale daje 6 z! Za armię, która w razie W spełni rolę wyczerpywaczy amunicji, części oraz paliw przeciwnika. Tu naprawdę mon i sztab stanął na wysokości zadania

Hym108
sobota, 27 lipca 2019, 08:22

W Polsce sie nie da. i 39 rozbiory pokazaly ze niestety na poziomie realbosci decyzji u nas sie nie podejmuje. bardziej czekanie na sojusznikow, kutnie, i spoznione decyzje

Slawek
piątek, 26 lipca 2019, 17:00

Krytyka pomaga i nie zależy kto jest przy władzy ale jak pan chce coś zmienić to proponuje iść do polityki i zacząć coś zmieniać na lepsze

Polak
piątek, 26 lipca 2019, 11:41

czego to już nie obiecali ...Obiecanki cacanki tak jak z promem pasażerskim. Też niby coś było ...tylko co to było ?

zły
piątek, 26 lipca 2019, 07:31

Tymczasem zamówionych rakiet dla Homara starczy na 1,5 salwy i tyle. Po pierwszej salwie Błaszczak będzie myślał co dalej...

Extern
piątek, 26 lipca 2019, 11:59

Zamówi w USA i będzie czekał pół roku na zgodę senatu i kolejny rok na wyprodukowanie. Tragedia jakaś, żeby tak podstawowa broń jak balistyczne rakiety ziemia-ziemia nie była u nas produkowana.

Ok bajdur
sobota, 23 listopada 2019, 12:23

Gdy tylko weszła konkurencja z Izraela, z ofertą produkcji rakiet w Polsce obejmującą nie tylko Homara ale i nowsze wersję dla Langusty, to rozpoczęto cyrki z anulowaniem przetargu. HIMARS bez zapasu rakiet na kilka tygodni konfliktu. A co gdy ktoś ogłosi nagle embargo na dostawy do Polski? Dobrze, że przynajmniej pierwsze Feniksy kupiono. Mam nadzieję, że chociaż camm będzie produkowany w kraju.

Mar
piątek, 26 lipca 2019, 04:29

Rakiety przeciw okrętowe pod Warszawą? Było już dowództwo marynarki w Warszawie Nic jużnie nie dziwi

Paweł P.
sobota, 27 lipca 2019, 17:47

One są mocno uniwersalne.

Ok bajdur
sobota, 27 lipca 2019, 01:12

Akurat NSM to jeden z nielicznych, najlepszych zakupów. Pociski groźne o zdolności zwalczania celów lądowych i morskich.

Pilot
piątek, 26 lipca 2019, 15:10

tak najlepiej jakby produkowali rakiety na plaży na helu.

Paweł P.
piątek, 26 lipca 2019, 02:38

Wydaje mi się, czy jakoś mega szybko?

beee
piątek, 26 lipca 2019, 02:22

Ooooooo ,Super sprawa to jest to czego potrzebujemy , nabywanie kompetencji i doświadczenia w dziedzinie tak zawansowanej broni. I od razu w takim sprzęcie. Fajna sprawa.

Konfederacja
czwartek, 25 lipca 2019, 19:27

Wiadomość zdaje się być dobra, chociaż ciężko wyrokować, że coś będzie zrobione dobrze dla Polski skoro jest robione przez agenturę wrogów Polski, która u nas sprawuję władzę od 30-stu lat. No miejmy nadzieję, że będzie chociaż połowę tyle dobra z tej informacji ile brzmi.

Homara chce nie HIMA
czwartek, 25 lipca 2019, 18:57

A co z Polskim Homarem?? Gdzie polskie kły?? Kiedy PGZ dostanie na ten program pieniądze z MONu??

Wojciech
piątek, 26 lipca 2019, 04:35

Polskie kły? Naoglądałeś bajdurzenia na youtubie :-)

Arczi
czwartek, 25 lipca 2019, 18:42

Czyli najlepszy efekt przy najmniejszych zakupach???

Polish blues
czwartek, 25 lipca 2019, 18:31

Wybory, wybory...

Tweets Defence24