Reklama

W Kaliningradzie zwodowano okręt oceanograficzny

5 grudnia 2012, 23:20
DSCF6213
Jantar uchwycony w czasie budowy w Kaliningradzie - fot. Andrzej Nitka

5 grudnia br. w kaliningradzkiej stoczni Jantar odbyła się uroczystość podczas której ze stanowiska montażowego na pokład doku pływającego został przetoczony okręt oceanograficzny Jantar proj. 22010. Samo wodowanie będzie miało miejsce później i odbędzie się już bez specjalnej oprawy.Projekt jednostki został opracowany przez CMKB Ałmaz z Sankt Petersburga. Przeznaczona ona jest do prowadzenia badań mórz i oceanów w tym badań dna przy użyciu załogowych pojazdów głębinowych typów Rus, Konsuł, Mir, jak i zdalnie kierowanych pojazdów bezzałogowych. W razie konieczności będzie mogła ona również uczestniczyć w podwodnych akcjach ratunkowych.

Kontrakt na budowę tego okrętu został podpisany w lutym 2009 r., a jego stępkę położono 8 lipca 2010 r. Na obecnym etapie prac zakończono montaż nadbudówek, a w kadłubie znalazły się już wszystkie podstawowe urządzenia. Według planów w już przyszłym roku mają zostać zrealizowane jego próby morskie. Na przełomie 2013 i 2014 r. testom ma zostać poddane wyposażenie badawcze. W skład Floty Północnej ma on wejść w 2014 r.

Według zapowiedzi które padły w czasie tej uroczystości jeżeli jednostka spełni oczekiwania WMF FR, należy się spodziewać zamówień na budowę kolejnych okrętów tego typu. Zapotrzebowanie na tego typu jednostki występuje w obu rosyjskich flotach oceanicznych czyli Północnej i Oceanu Spokojnego.

(AN)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama