Reklama

Geopolityka

W grudniu Rosja otworzy pierwszy element tworzonej infrastruktury Przejścia Północno- Wschodniego

Rosja zamierza do końca roku otworzyć w mieście Dudinka na arktycznym wybrzeżu pierwszy z planowanych ośrodków ratunkowych – poinformował przedstawiciel Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych FR.



Kolejne będą natomiast systematycznie otwierane, tak by do roku 2015 móc zapewnić odpowiedni poziom reagowania antykryzysowego na całym obszarze rosyjskiej Dalekiej Północy. Pozostałe centra zostaną zbudowane, m.in. na Półwyspie Czukockim, w mieście Anadyr, Archangielsku, Murmańsku, Narjan-Marze, Workucie, Nadymiu oraz Tiksi. Zatrudnionych w nich zostanie prawie tysiąc osób. Całkowity koszt budowy dziesięciu lokalizacji szacowany jest na prawie 23,5 miliona euro.

Warto dodać, że wszystkie państwa tzw. Arktycznej Piątki zobowiązały się do stworzenia takiej infrastruktury na własnych wodach terytorialnych, ale strona rosyjska najszybciej realizuje te postanowienia. Ma to związek z wielkim tempem w jakim zagospodarowuje ona własną Daleką Północ oraz znaczeniem jakie przypisuje tzw. drodze północnej, która w większości biegnie przez jej wody terytorialne. Znaczenie tego szlaku komunikacyjnego ma w przyszłości systematycznie rosnąć i pozwolić znacząco skrócić drogę z Europy do Azji południowo- wschodniej z pominięciem Kanału Sueskiego. Być może moment ten nie jest wcale tak odległy. Na przełomie listopada i grudnia pierwszy raz w historii w okresie zimowym przepłynął przejściem północno- wschodnim tankowiec LNG.

Rosja nie próżnuje i stara się być w swoich poczynaniach szybsza od zmieniającego się klimatu. Począwszy od tego roku na rozwój infrastruktury arktycznej ma wydać 44 mld $ do 2020 roku. W przypadku budowy centrów ratunkowych ścisłą współpracę w tym roku podjęła ze Szwecją. Oba państwa intensywnie współpracują również przy projekcie rosyjskiego GPS (Glonass). Ponadto władze Roskosmosu zrezygnowały w marcu br. z 16 projektów dotyczących badań nad planetami Układu Słonecznego i zapowiedziały skoncentrowanie wszystkich swoich sił na projekcie “Arktika”. To system satelitarny, którego zadaniem będzie stała obserwacja Arktyki, ma być wykorzystywany do poszukiwania złóż surowców i nawigacji.

Arktyka charakteryzuje się wąskimi i płytkimi szlakami wodnymi położonymi blisko lądu, dlatego inwestycje rosyjskie są tak ważne w kontekście wytyczenia Przejścia Północno- Wschodniego przez wewnętrzne wody rosyjskie. Utrudnienia transportowe tej części świata to również brak map, dynamiczny dryf lodu, czy krótkotrwała przewidywalność meteorologiczna.

Piotr A. Maciążek
Reklama

Komentarze

    Reklama