W Gdyni rusza program „Orka-bis” - w technologii 5D

18 kwietnia 2021, 10:05
_DSC2000
Fot. Maria Dura
Reklama

W Gdyni przy Molo Południowym rozpoczęła się budowa zupełnie nowego typu „okrętu podwodnego”. Niestety nie jest to efekt programu „Orka”, ale działania mające doprowadzić do zbudowania koło Akwarium Gdyńskiego kina 3D, mieszczącego się w budynku w pewien sposób przypominającego mały okręt podwodny.

Tajemnicza inwestycja rozpoczęta w kwietniu br. na przedłużeniu Skweru Kościuszki w Gdyni od razu wywołała duże zainteresowanie internautów. Całkiem słusznie zauważyli oni bowiem, że na końcu Mola Południowego przy Akwarium Gdyńskim zaczęto budować coś, co kształtem do złudzenia przypomina mały okręt podwodny. Od razu pojawiło się więc przypuszczenie, że w ten dziwny sposób może się właśnie rozpoczynać długo wyczekiwany program modernizacyjny Marynarki Wojennej pod kryptonimem „Orka”.

Zaczęto również spekulować (szczególnie na grupie facebookowej „Gdynia o wszystkim”), że może to być pojemnik na wieloryba, scenografia do filmu o kapitanie Nemo, tunel aerodynamiczny, makieta statku kosmicznego czy nawet wjazd do tunelu łączącego centrum Gdyni z Oksywiem. Niestety rzeczywistość okazała się mniej atrakcyjna. Portalowi Trójmiasto.pl. udało się bowiem wyjaśnić, że nie chodzi o okręt podwodny, ale o budynek, w którym zostanie zainstalowane kino 5D. Utrzymano się jednak w charakterze zabudowań znajdujących się na Molu Południowym, ponieważ kino to zostanie umieszczone w czymś, co będzie faktycznie z daleka przypominało okręt podwodny.

image
Fot. Maria Dura

Jest więc obły kadłub, lekko uwydatniony kiosk, obła część dziobowa i jedna śruba z trzema płatami na rufie. Pochodząc bliżej można się jednak od razu zorientować, że nie chodzi o rzeczywisty okręt podwodny, ale o przypominający go, niewielki budynek. Świadczy o tym chociażby oszklona cześć dziobowa i rufowa oraz schody prowadzące do wewnątrz przez drzwi umieszczone w „prawej burcie”. To oszklenie oraz widoczne wszędzie „nity” przypominają jednak charakterem okręt podwodny kapitana Nemo „Nautilus” z powieści Julisza Verne’a: „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” i „Tajemnicza Wyspa”.

Dziennikarze Trójmiasta.pl wyjaśnili dodatkowo, że inwestycja jest prowadzona przez firmę Sea Park, która wynajęła teren od znajdującego się tuż obok Akwarium Gdyńskiego. Firma ta najprawdopodobniej przeniosła czasowo już istniejące kino z Parku Ewolucji w Sławutówku koło Władysławowa.

image
Fot. Maria Dura

Decyzja o realizacji takiej inwestycji w Gdyni jest racjonalna z kilku powodów. Po pierwsze powstająca na Molo Południowym konstrukcja, nie szpeci otoczenia swoim kształtem wpasowując się w ogólny pejzaż. Po drugie kino 5D będzie niewątpliwie wielką atrakcją turystyczną dla odwiedzających Gdynię, szczególnie w momencie, gdy złagodnieją obostrzenia wprowadzone przez pandemię.

Równie ważne jest także to, że w pewien sposób dopasowano ten nowy budynek do planów wyciągnięcia na Skwer Kościuszki wycofanego z Marynarki Wojennej okrętu podwodnego typu Kobben (ex. ORP „Sokół”), który ma tam służyć jako eksponat muzealny. Skwer Kościuszki i Molo Południowe staną się w ten sposób unikalnym ciągiem turystycznym, gdzie będzie można zobaczyć faktyczne okręty i żaglowce, jak również odbyć podróż w głębinach morskich dzięki Gdyńskiemu Akwarium i wirtualnej rzeczywistości dzięki technologii 5D.

Kino 5D daje bowiem możliwość pokazania obrazów trójwymiarowych, połączonych z odtwarzaniem zewnętrznych zjawisk fizycznych (np. poprzez „inteligentne” fotele i zapachy). W ten sposób widz staje się w jakiś sposób uczestnikiem obserwowanego wydarzenia.

Natomiast program „Orka” Marynarki Wojennej nadal pozostaje zawieszony na czas nieokreślony.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Znafca
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 13:11

Ja tam widzę te wyloty na tow i zaczepy do dronów podwodnych. Polska górą biało czerwoni.

biały
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 12:49

nonsens to zakamuflowany statek kosmiczny

Patry
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 10:38

na początek myslałem że to jakiś tajny program dzieki któremu nasi "podwodniacy ..." pozbawieni okrętów będą ćwiczyć w wirtualnym środowisku symulację wojny podwodnej i w momencie pojawienia się sprzętu z marszu osiągną przyspieszoną gotowość bojową ...

Krzys
niedziela, 18 kwietnia 2021, 19:08

Kino, ale o dużych zdolnościach ofensywnych.

Szwej
niedziela, 18 kwietnia 2021, 17:13

No to zdolności do budowania floty okrętów podwodnych już mamy, teraz tylko zamówienia z MON i jazda z koksem ;)

Konfederata
niedziela, 18 kwietnia 2021, 16:07

To jest miś na skalę naszych obecnych możliwości *smutek*. Czas na suwerenną Polskę !

Rataj
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 15:10

To jest bardzo słuszna koncepcja. Słuszną linię ma nasze państwo:)

jacek
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:36

można by go uzbroić też w Tomahawki, oczywiście po zgodzie Kongresu...

Nemo
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:30

Temat w sam raz na defence24.

Monkey
niedziela, 18 kwietnia 2021, 21:39

@Nemo: Panu komandorowi sie akurat nudziło, więc postanowił napisać taki a nie inny artykuł. Nie zdziwiłbym się, gdyby to była tak naprawde ironia, ponieważ założę się (nie znając oczywiście pana komandora osobiście), że musi go jako emerytowanego oficera PMW strasznie gryźć sytuacja w jakiej ten rodzaj Sił Zbrojnych RP się obecnie znajduje.

MI6
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:24

nawet to kino 5D jakieś takie pomostowe

Rataj
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 15:11

Ale koszty będą jak za prawdziwe OP. Plus modernizację i prawo opcji...

niedziela, 18 kwietnia 2021, 19:17

Niestety to kino będzie zdecydowanie lepsze i nowsze od naszych OP... W przypadku kina nie ma miejsca na rozwiązania doraźne ;)

Kuriozalne
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:07

Brzydkie to coś....

Qwe
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:50

To jest nasze wunderwaffe, Rosjanie już się boją..

.
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 05:31

W życiu nie wpadną na to że coś co wygląda jak okręt podwodny to zwykłe kino. Takiej maskirovki nawet oni nie wymyśli. Teraz skołowani nie będą wiedzieć czego się spodziewać po czymś co wygląda jak zwykłe kino. Muszą to uwzględnić w swoich planach strategicznych, tym podstępnym sposobem zyskaliśmy przynajmniej rok.

Miś
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:42

:\ To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

Tomasz34
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:05

To jest kino, tylko i wyłącznie. A że będzie atrakcją turystyczną, to jest raczej pewne.

Jedi
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:24

To właśnie pokazuje na ile nasze państwo w rzeczywistości stać. Smutny ten obraz.

Grzegorz z Gdyni
niedziela, 18 kwietnia 2021, 17:06

Nie myl pojęć. To nie państwo tylko samorząd.

Tomasz34
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:07

Polska tworzy różne wzory uzbrojenie, ale nie okręty podwodne. Komunizm upadł 31 lat temu. Kiedy ten przemysł miał się rowzinąć? Bo okręty (i statki nawodne dla różnych armatorów) Polska produkuje.

Mietek
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:18

W 5D zapach "Orki 1" nie jest ciekawy....

MIŚ
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:11

Zamiast okrętów w technologii 5G będziemy mieć kina w kształcie sterty złomu w technologii 5D.

Tomasz34
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:08

Czyli coś co jest realne i może istnieć, bo okrętów podwodnych w technologii 5G nie ma.

Tweets Defence24