W Czechach powstała agencja zajmująca się współpracą obronną

14 kwietnia 2021, 14:07
Rbs-70 Czechy
Czeska wyrzutnia RBS-70. Fot. Jan Kouba, Ministerstvo Obrany České Republiky
Reklama

Minister obrony Czech Lubomir Metnar zaprezentował we wtorek nową Agencję Międzyrządowej Współpracy Obronnej (AMOS), która ma wspierać producentów uzbrojenia z Czech, negocjować kontrakty i przygotowywać je do ostatecznego podpisu.

Metnar powiedział, że na świecie działa siedem takich agencji i Czechy znalazły się w tym gronie. Przypomniał, że producenci uzbrojenia i techniki wojskowej od lat domagali się utworzenia przy ministerstwie obrony podobnej instytucji.

Przemawiał za tym fakt, że część kontraktów m.in. na śmigłowce lub radary zawierano z innymi państwami przez umowy międzyrządowe. Agencja nie ma odpowiadać za zakupy lub sprzedaż, lecz zapewnić prowadzenie negocjacji na szczeblu rządowym i ostatecznie proponować brzmienie umowy, którą z innym rządem podpisywałby czeski dostawca uzbrojenia.

Takiej umowie towarzyszyć ma gwarancja jakości wydawana w imieniu rządu Czech przez Wojskowy Instytut Techniczny, a także dodatkowe międzyrządowe umowy o współpracy wojskowo-technicznej, czyli o różnych formach i zakresach offsetu.

Szef resortu obrony wyjaśnił, że agencja została stworzona na podstawie współpracy m.in. ze Szwecją, Francją, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi i dodał, że jej działalność zwiększy wiarygodność i konkurencyjność czeskich producentów na rynku eksporterów broni.

Czeski przemysł obronny zatrudnia około 20 tys. osób i ma sprzedaż na poziomie około 2 mld euro rocznie. 90 proc. produkcji sprzedaje się za granicę. Agencja ministerstwa obrony ma ściśle współpracować z resortami spraw zagranicznych, przemysłu i handlu oraz finansów.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Wert
czwartek, 15 kwietnia 2021, 19:56

Da się da się a u nas nic się nie da

rozczochrany
środa, 14 kwietnia 2021, 22:38

A w Polsce? Nie ma żadnego rządowego wsparcia dla eksportu broni a nawet jest sabotaż w postaci listy krajów do których broni Polsce eksportować nie wolno, mimo że inne kraje to robią.

Tweets Defence24