Viper dla południowokoreańskich Marines? Bell Helicopter szykuje ofertę

21 października 2017, 10:38
AH-1Z Viper
Fot. Bell Helicopters

Amerykański producent bojowych wiropłatów, Bell Helicopter, wykazuje zainteresowanie udziałem w nadchodzącym południowokoreańskim zamówieniu na śmigłowce uderzeniowe. Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt zgłosił koreański korpus piechoty morskiej, który poszukuje maszyn specjalnie przystosowanych do działania w specyficznych, przybrzeżnych warunkach.

Bell Helicopter zamierza wziąć udział w przygotowaniach do południowokoreańskiego przetargu, promując najnowsze wersje konstrukcji przygotowanych specjalnie pod kątem wymogów służby w piechocie morskiej. AH-1Z Viper – bo o nim tutaj mowa – miałby trafić wkrótce na wyposażenie południowokoreańskiego korpusu Marines, w wyniku zaplanowanego gruntownego przezbrojenia formacji. Amerykańska firma liczy na szybkie pozyskanie zamówienia, odwołując się do swojej długiej historii i doświadczenia w obsłudze rodzimej piechoty morskiej, która na przestrzeni dekad wypróbowała w walce kolejne generacje uderzeniowych AH-1.

W ramach postępujących przygotowań do modernizacji swojej formacji zbrojnej, ministerstwo obrony Korei Południowej przygotowało Białą Księgę, w której uwzględniono potrzebę zakupu śmigłowców szturmowych przystosowanych do prowadzenia nadmorskich operacji. Dotąd nie wskazano jednak ani liczby niezbędnych maszyn, ani sugerowanych terminów dostaw.

Czytaj też: SW-4 walczy w koreańskim przetargu

W swojej dalszej treści Biała Księga zakłada również, że korpus Marines Korei Południowej zostanie przekształcony w "grupę operacyjną aktywną na morzu, ziemi i w powietrzu, zdolną do wykonywania różnego rodzaju misji, ze szczególnym uwzględnieniem obrony strategicznych wysp i prowadzenia wielopunktowych, szybkich działań desantowych”. Wskazano również, że przypisane pododdziały morskie przejdą w tym celu restrukturyzację i wzmocnienie w zakresie potencjału rozpoznania i dominacji na polu bitwy. Dedykowane śmigłowce zostaną natomiast włączone do nowo utworzonej grupy lotniczej korpusu piechoty morskiej.

Konkurentem firmy Bell w przygotowaniach do planowanego koreańskiego zamówienia będzie najpewniej rodzima spółka, Korea Aerospace Industries, posiadająca w ofercie śmigłowiec szturmowy produkowany na licencji Airbus Helicopters, H155. KAI otrzymał już wcześniej zamówienie na dostawę 30 morskich śmigłowców transportowych KUH-1 Surion. Realizacja wartego 523 mln USD kontraktu rozpoczęła się jednak w atmosferze skandalu i zarzutów korupcyjnych dla pracowników koreańskiego producenta. Dalsze wykonanie zamówienia zawieszono w obliczu odkrycia wad fabrycznych w odebranych maszynach.

Czytaj też: Airbus Helicopters partnerem Korei Południowej przy budowie lekkiego śmigłowca

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24