Uzbrojony dron kontra T-72

14 lutego 2018, 15:35
Dron Bojowy MQ-9 Reaper

Najbardziej znany bojowy BSL - MQ-9 Reaper (eksploatowany m.in. przez USAF) - fot. USAF


W obronie syryjskich rebeliantów i wspierających ich działania doradców amerykańskich, należący do US Air Force bezzałogowiec MQ-9 Reaper zniszczył czołg T-72.

Decyzja o użyciu drona przeciwko nacierającym wojskom wynikła z meldunków sytuacyjnych przesyłanych przez amerykańskich wojskowych znajdujących się w centrum walk. Zniszczenie czołgu wynikało z faktu, że znajdował się on w położeniu, z którego prowadził ogień zagrażający zdrowiu i życiu amerykańskich żołnierzy. Podjęciu decyzji o użyciu uzbrojenia towarzyszył przy tym brak potwierdzenia czy w czołgu znajduje się rosyjska czy syryjska załoga.

Napięcie w obszarze prowadzonych działań wzrosło po tym jak prorządowe siły zbrojne rozpoczęły w prowincji Dajr az-Zaur walki ze wspieranymi przez USA Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF). USA w dniu 7 lutego br. uruchomiły dodatkowe wsparcie sił powietrznych (m.in. z wykorzystaniem myśliwców F-22A Raptor, F-15E Strike Eagle) i artyleryjsko-rakietowych systemów HIMARS by zapewnić ochronę swoim sojusznikom oraz amerykańskim doradcom działającym w strefie walk.

Ocenia się , że w wyniku dotychczasowych walk zginęło od 100 do 200 żołnierzy sił pro-reżimowych (w tym rosyjskich najemników). Jak na razie amerykanie nie potwierdzają do końca tych doniesień a jedynie oceniają, że w starciu uczestniczyły siły wielkości batalionu, których wartość bojowa jest obecnie analizowana. Ponadto podkreślają, że armia amerykańska użyje wszelkich możliwych sił w obronie własnych żołnierzy, a przy tym nie prowadzi żadnych działań ofensywnych przeciw armii Assada a jedynie te mające na w celu ostateczną likwidację ISIS w regionie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
LOLek
niedziela, 18 lutego 2018, 20:25

\"brak potwierdzenia czy w czołgu znajduje się rosyjska czy syryjska załoga\" –> No zaraz. Rosjanie państwowi potwierdzili, że NAS TAM NIET. A czy tankisty mieli syryjskie obywatelstwo, to inna sprawa. Jeżeli pojazd był nieoznakowany, to też byłoby potwierdzone – państwowy rosyjski.

Rafał Mierzwa
czwartek, 15 lutego 2018, 19:29

Zamiast śmigłowców bojowych powinniśmy kupować (a najlepiej sami budować) tego typu urządzenia. Taki dron może pozostawać w powietrzu przez 28h, operować z pułapu zupełnie nieosiągalnego dla helikopterów rozwijając prędkość przelotową wyższą niż prędkość maksymalna u AH-64. W dodatku kosztuje mniej więcej połowę tego co Apache.

say69mat
piątek, 16 lutego 2018, 09:43

Po pierwsze, tego typu narzędzia pola walki są z reguły naprowadzane przez załogi śmigłowców szturmowych. Po drugie, aby produkować tego typu uzbrojenie trzeba dysponować przemysłem, kulturą techniczną oraz ... kulturą zarządzania rzeczonym przemysłem. Plus - drobiazg - urzędników Ministerstwa ON, którzy są w stanie realizować proces modernizacji technicznej sił zbrojnych. Czyli zdefiniować cele modernizacji, opracować narzędzia realizacji i następnie ... zrealizować, w praktyce rządzenia.

dropik
piątek, 16 lutego 2018, 09:38

taki dron, w porównaniu do apache jest bezbronny jak kaczka wobec myśliwych...

Do panatwa
czwartek, 15 lutego 2018, 18:47

Należy wysłać pozew przeciwko Niemcom do którego przyłącza się Amerykanie w 100% za straty poniesione w łączności między kontynentalnej i utracone zyski do dnia dzisiejszego jaka była zniszczona radiostacja w Babicach w 1945 r i nakazanie jej odbudowy wraz zapłaceniem bilionowych strat. Bo dziś moglibyśmy być dostawca usług na cały świat.

igor_uk
czwartek, 15 lutego 2018, 14:28

Rosja przyśle im tyle sprzętu... na tym można zakończyć analizę pewnego kremlinga. Rosja nie jest w stanie ochronić swoich sołdatów przed zapowiedzianym bombardowaniem a ma wysłać \"tyle\" sprzętu ;) Przypomnę tylko, że Putin zaszył się na Kremlu, bo obawiał się czy sam nie dostanie odłamkiem

Polak
czwartek, 15 lutego 2018, 13:22

Polska to kraj najlepszych szybowcòw na świecie jeżeli chodzi o konstrukcje wszystkich wciągamy nosem Amerykanie mają jeszcze nasz szybowiec sprzed wojny który lata i bije dzisiejsze są jeszcze w Polsce ludzie co odbudowują te konstrukcje zapomnieni. Tak że potencjał jest do zbudowania własnych raperów ale loby PGZ niedopuścić nikogo z Polski bo zagrażało by to utratą środków grube ryby.

JSM
czwartek, 22 marca 2018, 11:39

To było dawno.

dropik
piątek, 16 lutego 2018, 09:40

najlepsze szybowce robią w Niemczech. Drony to nie szybowce i problemem nie jest płatowiec a system kierowania , obserwacji i komunikacji. Sam płatowiec jest mało istotny

Odp
piątek, 16 lutego 2018, 15:28

Płatowiec jest istotny bo bezposrednio przeklada sie to na czas lotu i zuzycie paliwa a samo sterowanie czy naprowadzanie mozna prowadzic na wiele sposobow. Nawet przez wczesniejdze zsprogramowanie kturego nieda sie zaklucic po przez rozpoznawanie terenu przez drona jak to sie dzieje w aparatach telefonicznych w rozpoznawaniu twarzy. Panie mondralinski. Dodatkowo panie taki dron jezeli wykryje zagrozenie moze wyloczyc silnik brak emisi cieplnej i dzwiekowej i leciec lotem slizgowym w tym czasie .W nocy cichy zabujca. Najlepsze konstrukcje robia polacy z drewna sosnowego a za granica juz tego niepotrafia gdzie kazdy gram ma znaczenie.

aster
czwartek, 15 lutego 2018, 18:40

Polska zawsze miala ludzi ktorzy dobrze \"kombnoja\" problemem jest takie ze w czsie 2 ws , duzi tych ludzi zostalo wymordowanych lub wyemigrowalo , komunizm dokonal jescze wiekszego znisczenia , zdolni ludzie ucieklai na zachod , po 89 kto zdolniejszy jest \"kupowany\" przez zachodnie koncerny , a my zostajemy z przecietnymi naukowcami/konstruktorami . 10 milionowa Szwecja konstruje mysliwce , bwp, op , a my , nie potrafimy ? jestesmy glupsi ? NIE ! musimy zaczac placic takie pierniadze , zdolnym ludzia zeby nie mmysleli o wyjezdzie.

JÓZEK
czwartek, 15 lutego 2018, 13:14

rzeczywistość pokazuje ...czołgi w dzisiejszym wydaniu to anachronizm ....

Czy słońce, czy deszcz.... i takie tam.
piątek, 16 lutego 2018, 12:22

Czołgi niebronione, bez wsparcia bądź źle wykorzystywane to faktycznie strata pewna, ale spróbuj ruszyć do natarcia bez czołgów albo zorganizuj obronę bez wsparcia pancerów.... przypominam, że ciągle są jeszcze żołnierze. To są Ludzie nie androidy....

Zet
czwartek, 15 lutego 2018, 15:41

Dlatego kluczowi gracze pompują pieniądze w modernizacje MTB. Takich madrych co wieszczyli koniec czolgów, czy walk manewrowych w powietrzy były już cale tysiące.

Davien
piątek, 16 lutego 2018, 12:46

No cóz obecnie walka manewrowa jest praktycznie możliwa jedynie podczas takich wojenek jak w Syrii a, bo w konflikcie pełnoskalowym to praktycznie nierealne.

analiza geostrategiczna
czwartek, 15 lutego 2018, 10:24

Efekt jest taki, że Syria gromadzi siły na brzegu Eufratu, Rosja przyśle im tyle sprzętu do forsowania rzeki, że USA nie będą mogły ustalić w którym miejscu uderzą i Syria czeka tylko z ofensywą na likwidację pozostałych ognisk islamskiej rebelii na tyłach a potem uderzy z całą siłą w celu odbicia 3 największych pól naftowych okupowanych przez USA w Syrii. Raczej nie jest możliwe, by Syria zrobiła to bez zgody Rosji, więc będą mieć osłonę opl rosyjską. I wtedy zobaczymy czy USA pójdzie na otwartą wojnę, tym razem już nie \"z ISIS\" tylko już jawnie o zagrabienie syryjskiej ropy. Oczywiście istnieje możliwość, że Trump przehandlował z Rosjanami Ukrainę, której USA nie stać utrzymywać (zwłaszcza jak ruszy Nord Stream 2 i nie będzie się dało nakładać 150$ haraczu na rosyjski gaz), za Syrię, ale na razie nie widać oddawania Ukrainy Rosjanom, więc i Rosjanie nie pozwolą USA okupować Syrii. Turcja też nie...

dropik
piątek, 16 lutego 2018, 09:54

co za głupoty. co ma do tego nieistniejący north stream 2 . nie zbudują go wcześniej niż za kilka lat. A wpływy za przesył gazu nie mają aż takiego wielkiego znaczenia dla stabilności Ukrainy. Syria nie ma takich sił mogących usnąć USA i Kurdów z tych terenów, a ruska opelotka stacjonuje za górami za lasami i tu nic nie może. Same pancyry to za mało.

Davien
czwartek, 15 lutego 2018, 14:59

A skad Rosja ma wziaść tyle sprzętu i jak wyobrażasz sobie forsowanie rzeki przy panowaniu w powietrzu USA?. Pytanie raczej czy Rosja zaryzykuje konflikt z USA którego nie ma szans wygrać dla dyktatorka z Syrii? Co do NS2 to juz Dania nawet go blokuje a Gazprom i Rosja wpadaja w taka desperacje że chca od UE żądać odszkodowań jak go zablokują:) Wiec panie \"analiza\" śnij dalej:)

patriot
czwartek, 15 lutego 2018, 08:35

A skąd tam Himars skoro mieli tylko lotnictwo tam wysłać ?

zxcvb
środa, 14 lutego 2018, 22:09

.Ciekawe co by było gdyby nawet takie 2 Szyłki były w pobliżu? Spadłby jak Izrealskie F-16?

Marek
czwartek, 15 lutego 2018, 13:07

Nic by nie było, poza tym, że prócz teciaka one także zaliczyłyby poczęstunek w postaci AGM-114.

Davien
czwartek, 15 lutego 2018, 11:38

To zostałyby rozwalone przez tego Reapera zanim by w ogóle mogły uzyc swoich działek i tyle:)

maciek
czwartek, 15 lutego 2018, 09:41

Lata za wysoko dla Szyłek

cynik
czwartek, 15 lutego 2018, 08:55

Zapewne mielibyśmy dodatkowe filmiki od Amerykanów z niszczeniem Szyłek... Proszę powiedz nam wszystkim jak działka o maksymalnej donośności w pionie 2km miałyby dosięgnąć drona osiągającego pułap 15km? Czekamy.

Rakle
czwartek, 15 lutego 2018, 09:52

Rozumiem, że posiadasz filmik na którym dron atakuje z 15 kilometrów czołg ?

cynik
piątek, 16 lutego 2018, 06:33

Bo to bardzo byłoby logiczne gdyby drony o pułapie max. 15km latały na wysokościach umożliwiających strącenie ich z ręcznych wyrzutni plot i byle WKM-ów na pickupach... Pułap operacyjny MQ-9 Reaper to 7,5-8km co dalej 4x poza zasięgiem Szyłek. Tyle w temacie.

Marek
czwartek, 15 lutego 2018, 14:42

A po co? AGM-114 ma zasięg do ośmiu kilometrów i o ile wiem Reaper takowe przenosi. A to już grubo ponad możliwości Szyłki

ktos
czwartek, 15 lutego 2018, 07:54

Nic by nie bylo. Szylki maja krotki zasieg i moglyby co najwyzej popatrzec na drona.

tyle
środa, 14 lutego 2018, 21:31

A u nas koledzy , nicków nie będę wymieniał chcą czołgi atakować, między innymi Caracalami. Przypomnę , że MQ-9 Reaper to konstrukcja która ma ponad 10 wiosen, a my już ładnych parę lat żyjemy w 21 wieku.

dropik
piątek, 16 lutego 2018, 13:27

w tych okolicznościach przyrody nawet warmate by miał szanse. co innego jeśli w poblizu jest sprawna opelotka lub wre

zxcvb
środa, 14 lutego 2018, 21:09

No tak, Amerykanie umieszczają żołnierzy w środku walk, a potem tylko mówią, że ich ochraniają.

cynik
czwartek, 15 lutego 2018, 08:59

Dopóki rosyjscy najemnicy wspierani przez bojowników irańskich i prorządowe milicje nie zaatakowały amerykańskich pozycji na wschodnim brzegu Eufratu, wyzwolonego przez koalicję spod władzy ISIS już jakiś czas temu, to nie był żaden \"środek walk\"... Walki się teraz toczą na północy gdzie assadowcy dobijają resztki niezrzeszonych a Turcja próbuje przyłączyć do siebie kolejną prowincję Syrii.

Zorrro
środa, 14 lutego 2018, 20:52

Jeden dron i po czołgu...może kupić 100 tys takich dronów i jednym uderzeniem wybić 1000 ruskich czolgow...? To chyba najtańsza opcja?

technik
czwartek, 15 lutego 2018, 08:43

Patrząc na to co się dzieje w UE to dalej uważasz, że Rosja jest największym wrogiem Polski? Za 50 lat jak większość krajów w UE przyjmie szariat jako oficjalne prawo to każdego słowiańskiego Rosjanina chrześcijanina będziesz miłował jak brata.

Gol
czwartek, 15 lutego 2018, 13:28

W Rosji, żyje więcej muzułmanów niż w całej UE. Tego drobnego faktu nie zapomnij bo szacunki wskazują, że za 30 lat w Rosji będzie 51% muzułmanów.

#ak
czwartek, 15 lutego 2018, 11:49

Wątpię. Były kiedyś czasy, gdy nawet sąsiadowaliśmy z państwami muzułmańskimi, a największym wrogiem i tak była słowiańska Rosja.

dasda
czwartek, 15 lutego 2018, 09:55

Tylko , że my dla tych słowian, braci, chrzescijan nie jesteśmy ani słowianami ani chrześcijanami. Słowianin i chrześcijanin wg Rosjanina to członek prawosławnej cerkwii, my jesteśmy łacinnikami, odszczepieńcami itd. dajcie więc juz spokuj z tymi bzdurami o panslawiźmie.

pytanie który belzebub gorszy
czwartek, 15 lutego 2018, 09:45

Ale to nie są chrześcijanie, Rosja jest w 90% ateistyczna. Postsowieci. Jak chcesz wiedzieć co będzie jak oni tu wejdą, to popatrz jak wygląda Donieck i Ługańsk.

Arcytechnik
czwartek, 15 lutego 2018, 09:39

Do tego czasu Rosjanie-chrześcijanie będą żyć tylko na emigracji, a \"Słowianie\" z Rosji ruszą pod hasłami dżihadu islamizować Europę, tak jak ją wcześniej chcieli komunizować ...

JSM
czwartek, 15 lutego 2018, 02:34

Taki dron kosztuje tyle co Leo 2A7 albo i więcej.

infernoav
czwartek, 15 lutego 2018, 13:32

Watpliwe. Elektronika bardzo potaniała. Dzisiejsze drony male kosztuja miedzy 1 a 2 mln dolarow. Dla porownania Leo2A7 to koszt miedzy 13 a 15 mln dolarow.

Davien
czwartek, 15 lutego 2018, 11:40

Więcej, koszt Reapera to ok 15mln $

Rafał Mierzwa
czwartek, 15 lutego 2018, 19:27

I tak się opłaca.

war is coming
piątek, 16 lutego 2018, 09:55

Niesamowicie się opłaca koszt maszyny i rakiet o wrażliwości na WRE nie wspomnę. Opłacalność rośnie szczególnie gdy trafi na czołg z aktywnym systemem ochrony patrz arena/trophy. Co gorsza nie tylko t-90 i t-14 zdaje się mają montowane systemy aktywne a zapewne modernizowane t-72 czas przestać bujać w obłokach i skupić się na ziemi.

Davien
piątek, 16 lutego 2018, 12:55

Po pierwsze MQ-9 zabiera 4 Hellfire\'y lub Brimstone II wiec taki APS normalnie nie wyrobi jak odpali w czołg wszystkie, po drugie co do WRE to po wpadce w Iranie systemy zostały zmienione a żeby zakłócic łączność satelitarną to musiałbyś umieścić zakłucacz między MQ-9 a satelita. Powodzenia Oczywiście że się opłaca bo nie tracisz w razie czego wyszkolonej załogi ale nikt nie ma zamiaru atakować kilkoma dronami kolumn czołgów Od tego są A-10 i F-16 z JSOW. . Nie ma tez sensu zastępowanie dronami MBT bo to po prostu głupota.

RoDong
środa, 14 lutego 2018, 18:53

Ciekawe czy USA wydałoby zgodę na sprzedaż Reaperów z Hellfire dla Polski. Wątpię. To jest opcja wobec Kruka i realne wzmocnienie zdolności niszczenia czołgów. My też musimy pomyśleć o podobnych konstrukcjach. WB E ma Łosia z bombą Lark warto pomyśleć o integracji Pioruna w wersji powietrze-powietrze a w przyszłości nowa wersja Spike, Pirat itp.

ass
czwartek, 15 lutego 2018, 11:08

Realne wzmocnienie zdolności do niszczenia czołgów to w naszym przypadku dobry zwiad, artyleria z inteligentna amunicją oraz OPL z prawdziwego zdarzenia Narew do osłony tejże artylerii.

zły
czwartek, 15 lutego 2018, 10:00

Integracja Łosia z Piorunem i Spike\'em? Odważnie. Przy rozpiętości 6m, długości ~3m i masie startowej 85 kg i udźwigu szacowanym na 30 kg nie oczekiwał bym szału. Spike z wyrzutnią i systemem celowania waży ok 25 kg. A bomba szybująca Larus ma masę określaną na poziomie 6 kg.

no ale
czwartek, 15 lutego 2018, 09:48

Problem w tym że takie drony dość łatwo zestrzelić jak się ma czym, a w naszym regionie takiego sprzętu nie brakuje.

2zddk
czwartek, 15 lutego 2018, 09:01

A dlaczego by nie ? Kilka państw poza USA posiada MQ-9 Reaper.

Tweets Defence24