Uzbrojone roboty ochronią S-400 w Kaliningradzie

28 listopada 2016, 15:43
Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjska Bezzałogowa Platforma Lądowa (BPL) oznaczona Platforma-M (z ang. Unmanned Combat Ground Vehicle - UCGV) będzie jednym z elementów systemu ochrony zestawów przeciwlotniczych systemu ziemia – powietrze dalekiego zasięgu S-400 Triumf (SA-21 Growler) rozlokowanych w Obwodzie Kaliningradzkim.

Oprócz tych zadań ma ona służyć do prowadzenia rozpoznania, patrolowania czy wsparcia działań wojsk lądowych i specjalnych również w akacjach antydywersyjnych czy antyterrorystycznych.

Platforma-M to opancerzony BPL powstały w Instytucie Naukowo-Konstrukcyjnym Progress w Iżewsku. Został on uzbrojony w 7,62 mm km PKT/PKTM i uniwersalną wyrzutnię dla czterech granatników przeciwpancernych, wszystko to zamontowano na stabilizowanych platformach. Po raz pierwszy te BPL zaprezentowano podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja 2014 roku w Kaliningradzie.

W skład systemu zobrazowania i rozpoznania wchodzi radarowa stacja rozpoznawcza oraz stabilizowana optoelektroniczna głowica wyposażona m.in. w kamery dzienne, noktowizyjne/termowizyjne i dalmierze laserowe.

BPL może pracować w trybie automatycznym i półautomatycznym. Zasięg działania systemu kierowania szacowany jest na 5 do 6 km od operatora.

Bazując na powyższych danych wydaje się, że Platforma-M wykonana została z myślą o prowadzeniu zadań kontrolno-inspekcyjnych, monitorowania, prowadzenia rozpoznania oraz przekazywania danych o wykrytych obiektach czy systemach uzbrojenia a nawet pełnienia funkcji lokalnego centrum dowodzenia lub bazy służącej do przesłania i analizy danych.

Czytaj więcej: Obwód Kaliningradzki – rakietowy straszak Rosji

Przy tym, charakteryzuje się ona zwiększoną mobilnością (porównywalną do możliwości pojedynczego żołnierza) w terenie a zastosowany układ ruchu posiada wysokie parametry jezdne w takich trudnych warunkach. Już wcześniej zademonstrowano skuteczność tej platformy m.in. podczas ćwiczeń w symulowanym zwalczaniu grup terrorystycznych.

W Rosji intensywnie rozwija się BPL różnych klas m.in. niedawno ujawniono  bazujący na BMP-3 projekt nazwany Vikhr czy zupełnie nowy Uran-9. Zastosowano w nich zdalnie sterowane sensory optoelektroniczne, systemy śledzenia czy laserowe dalmierze oraz centralną jednostkę sterującą a przy tym silnie uzbrojono w automatyczne armaty średniego kalibru, wyrzutnie ppk i przeciwlotnicze oraz km/wkm i granatniki automatyczne.

Takie podejście świadczy o chęci zastąpienia w armii rosyjskiej żołnierza w wykonywaniu niektórych zadań przez maszyny oraz pokazuje wysoki priorytet nadany pracom i badaniom nad coraz doskonalszymi BPL. 

 

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24