Uzbrojone pojazdy dla chińskich spadochroniarzy

19 maja 2020, 07:41
1495px-NORINCO_VN-4_4x4_VEN
Chiński pojazd 4x4 w Wenezueli. Fot. Cancillería del Ecuador - flickr, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Chińskie wojska aeromobilne otrzymały nową wersję lekkiego pojazdu opancerzonego CS/VN3C 4x4 wyposażonego w bezzałogową wieżę.

Pojazd CS / VN3C, zaprezentowany po raz pierwszy w 2014 r. przez koncern NORINCO (China Ordnance Industries Group Corporation Ltd.) w trakcie Zhuhai AirShow, to nowy rodzaj lekkiego kołowego wozu opancerzonego, zaprojektowanego specjalnie z myślą zadaniach realizowanych przez siły szybkiego reagowania. Pojazd można skonfigurować do wykonywania różnego rodzaju działań, takich jak rozpoznanie, walki w terenie zurbanizowanym lub wykorzystać go w charakterze typowego transportera piechoty. Wśród cech tej konstrukcji wymieniane są: wysoka manewrowość, dzielność terenowa, przygotowanie do desantowania metoda spadochronową oraz możliwość transportu lotniczego na pokładach samolotów transportowych Y9 i Y20.

Konstrukcja CS/VN3C jest klasyczna, z silnikiem i skrzynią przekładniową z przodu. Za silnikiem znajdują się trzy przedziały: kierowania/dowodzenia (kierowca siedzi po lewej stronie a dowódca po prawej), bojowy/wieża po środku oraz desantu z tyłu. W sumie załogę wozu stanowi trzech ludzi (kierowca, dowódca, operator systemu uzbrojenia) plus czteroosobowy desant.

Po każdej stronie kadłuba znajdują się dwie pary pojedynczych drzwi (wcześniej prezentowana wersja posiadała tylko pojedyncze drzwi po bokach) oraz jeden z tyłu. W stropie nad przedziałem desantu zamontowany jest pojedynczy prostokątny właz. Kadłub CS / VN3C spawany i zapewnia ochronę przed ostrzałem z małokalibrowej broni strzeleckiej oraz odłamkami pocisków artyleryjskich. Pojazd być wyposażony w przykręcany pancerz, w celu zwiększenia poziomu ochrony.

CS/VN3C napędzany jest 6-cylindrowym, rzędowym, turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym o mocy 173 kW, co umożliwia rozpędzenie tego ważącego 9000 kg wozu do ok. 120 km/h.

Pojazd jest wyposażony w niezależne zawieszenie z podwójnymi wahaczami, blokadę międzyosiowego mechanizmu różnicowego, centralny system pompowania kół, oraz dwie śruby napędowe. Przygotowanie wozu do pływania zajmuje dwie minuty.

Standardowo CS / VN3C jest wyposażony w jednoosobową wieżę uzbrojoną w armatę 30 mm i karabin maszynowy 5,8 mm. Wygląda ona bardzo podobnie do wieży zamontowanej na bojowych wozach piechoty ZBD-03, również użytkowanych przez chińskie wojska powietrzno-desantowe. Z obu strony wieży zamontowano trzy wyrzutnie granatów dymnych. Wieżę może być także uzbrojona w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowany Red Arrow 73C, czyli chińską kopię rosyjskiego ppk. 9M14 „Malutka”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Buuuu
środa, 20 maja 2020, 11:31

A my hucznie zamówilismy.. 15 sztuk bezbronnych i nieopancerzonych Aero. Klękajcie narody. "Minister" Błaszczak podnosi Polskę z kolan?

werte
wtorek, 19 maja 2020, 12:39

Amunicja 12,7 mm albo standardowe RPG i sprawa załatwiona.

Marek
wtorek, 19 maja 2020, 22:40

A im bardzo, czy może mniej bardzo zależy na ludziach? Zwłaszcza na mężczyznach? Mają ich nadmiar przecież. Natłuką tych i podobnych pudeł ile się da, wadzą nadmiarowych i poślą na Tajwan albo na Syberię. Swoje zrobią. Straty ludzkie pies trącał, bo przy okazji pozbędą się problemu, który stworzyli przez kontrolę urodzeń.

Ktoś
wtorek, 19 maja 2020, 22:20

Generalnie my dla spadochroniarzy kupiliśmy w ogóle nieopancerzone pojazdy. Po prostu limit masy, jaką można przewieźć i desantować.

No skąd
wtorek, 19 maja 2020, 18:59

Człowieku., mają więcej spadochroniarzy, jak my wojska w ogóle

bender
wtorek, 19 maja 2020, 11:25

Pojazdy na zdjęciu nie są nawet podobne do pojazdów z artykułu. Wyglądem i masą CS/VN3C 4x4 jest bardziej podobny do BRDM-2 niż do samochodu patrolowego.

Andrettoni
środa, 20 maja 2020, 08:07

Faktycznie - na kilku stronach wyszukuje mi całkowicie inny pojazd. Nieporównanie groźniejszy z wyglądu... I ten Red Arrow 73C jest ciut lepszą wersją niż Malutka - jest ciut szybszy i lżejszy. 400 mm pancerza na 3 tyś metrów to może nie rewelacja, ale... wystarczy na wszystko oprócz Abramsów. Na warunki np. Afryki - miód-malina. To nie jest broń przeciwko Rosji czy USA, natomiast wraz z lekkimi czołgami wpisuje się idealnie do walk w Afryce. Duży zasięg obserwacji deklasujący lokalny sprzęt, możliwość działania w nocy i otwarty teren działania. Ewentualny przeciwnik to jeźdźcy na wielbłądach albo w najgorszym wypadku wczesne wersje eksportowych T-72, które nawet ich nie zobaczą.

Marek
wtorek, 19 maja 2020, 23:04

Na Białoruś trafiły CS/VN3. Te były typowo patrolowe. CS/VN3C to wersja z wieżą, zupełnie inna. Pojazd na zdjęciu to VN-4 dla Wenezueli.

Kapustin
wtorek, 19 maja 2020, 10:37

Chinska kopia na granice z Rosją Juz to widzę

Tweets Defence24