Reklama

Legislacja

Ustawa antyterrorystyczna zaskarżona do TK

Fot. Michał Józefaciuk, Senat/Wikimedia, CC BY 3.0
Fot. Michał Józefaciuk, Senat/Wikimedia, CC BY 3.0

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar twierdzi, że dziewięć artykułów ustawy antyterrorystycznej jest sprzecznych z polską konstytucją, Kartą Praw Podstawowych UE i europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga. 

Jak poinformowało biuro RPO, stustronicowy wniosek rzecznika "przedstawia argumenty za ułomnością poszczególnych przepisów". "Pokazuje, że choć ustawa miała szczytny cel - uporządkowanie przepisów i wzmocnienie bezpieczeństwa w kraju - to napisana została tak nieprecyzyjnie i ogólnie, że służby specjalne otrzymały ogromne i niekontrolowane uprawnienia, a ludzie nie mogą mieć pewności, że nie będą na tej podstawie ścigani" - głosi komunikat RPO.

Czytaj więcej: "Wiele hałasu o nic". Ustawa antyterrorystyczna podobna, jak na Zachodzie

Według RPO ustawa nie pozwala zrozumieć np. o kim i z jakiego powodu można zbierać informacje, kogo i za co można aresztować, kiedy można zakazać demonstracji albo odciąć internet. Bodnar uważa, że jednym z powodów tej sytuacji był pośpieszny tryb prac i nieuwzględnienie istotnych uwag zgłaszanych przez ekspertów i organizacje społeczne.

Czytaj więcej: Ustawa antyterrorystyczna - krok do zwiększenia bezpieczeństwa Polski. "Kluczowa rola przepisów wykonawczych i wzmocnienia służb"

Zwalczanie terroryzmu i prawidłowe rozpoznawanie zagrożenia terrorystycznego niewątpliwie stanowi istotne zadanie państwa, którego obowiązkiem jest stanie na straży bezpieczeństwa osób pozostających w jego jurysdykcji. Wobec tego pozytywnie należy ocenić podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tym obszarze. Jednak wszelkie środki prawne służące do osiągnięcia tego celu muszą być proporcjonalne i ingerować w prawa człowieka jedynie wówczas i jedynie w takim zakresie, jaki jest konieczny i niezbędny.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Ustawę o działaniach antyterrorystycznych uchwalono 10 czerwca, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją 22 czerwca. Według rządu ma ona podnieść efektywność polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb. Jej projekt od początku był krytykowany przez opozycję i organizacje broniące praw człowieka. Apelowały one o niepodpisywanie ustawy, argumentując, że poważnie ograniczy ona prawa i wolności obywatelskie. RPO apelował zaś, by prezydent skierował ustawę do TK.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Emil łowca głupoty

    Po co nam taka ustawa przecież jak wszyscy wielce oświeceni politycy prawią, nam nie grożą żadne ataki terrorystyczne !!! Zgodnie z tą ustawą każdy, kto wejdzie nawet przypadkiem na jakąś podejrzaną stronkę a w dodatku nie daj Boże coś tam napisze może zostać uznany za terrorystę i "zapuka" do niego o godzinie 2 w nocy ABW... Albo inny przypadek gdy nasi "wielcy" sojusznicy będą znowu pokazywać jak nas "bronią" i tymi swoimi 4 ciężarówkami objeżdżać nasze miasta ( kontrolować nastroje społeczne ) i w tym czasie jakiś biedny pijaczek przemknie rowerem lub na piechotę przed tą "silnie" uzbrojoną kolumną to może zostać potraktowany jak terrorysta i bez pardonu zastrzelony co również gwarantuje ustawa o przemieszczaniu się obcych wojsk po naszym terytorium i używaniu przez nich ostrej amunicji nawet w czasie pokoju i nie na terenie poligonów !!! Do tego dochodzi jeszcze ustawa 1066 i mamy komplet zbrodniczych aktów prawnych uchwalonych niby to przez "prawdziwych polaków" przeciwko swojemu narodowi...!!!

Reklama