USA zarzucają Iranowi "nuklearny szantaż"

5 stycznia 2021, 13:21
165708
Fot.:hwww.president.ir
Reklama

Stany Zjednoczone skrytykowały wznowienie przez Iran procesu wzbogacania uranu do poziomu 20 proc., znacznie powyżej limitu określonego w międzynarodowym porozumieniu z 2015 roku, i uznały to za formę "nuklearnego szantażu".

"Wzbogacanie uranu przez Iran do poziomu 20 procent to wyraźna próba nasilenia kampanii nuklearnego szantażu, która zakończy się niepowodzeniem" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu.

Iran poinformował w poniedziałek, że wznowił wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235, co odbywa się w podziemnych zakładach nuklearnych w Fordo na południe od Teheranu.

Reklama
Reklama

Oznacza to kolejne złamanie zawartego w 2015 roku porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie likwidacji jego wojskowego programu atomowego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na Teheran międzynarodowych sankcji. Krok ten utrudni ponadto ewentualne starania amerykańskiego prezydenta-elekta Joego Bidena o ponowne przystąpienie USA do wspomnianego porozumienia, z którego wycofał je w 2018 roku prezydent Donald Trump, by móc przywrócić wcześniejsze sankcje - zauważa Reuters.

Porozumienie ze światowymi mocarstwami - obecnie już tylko z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją i Chinami - zezwala Iranowi na wzbogacanie uranu do poziomu tylko 3,67 proc. zawartości U235, ale doszedł on już do 4,5 proc. i zmierza ku 20 proc. W przypadku materiału dla bojowych ładunków jądrowych poziom wzbogacenia musi wynosić co najmniej 90 proc.

Rzecznik Departamentu Stanu wezwał także Iran do natychmiastowego uwolnienia tankowca pływającego pod banderą Korei Południowej, zatrzymanego w Zatoce Perskiej.

"Reżim (irański) nadal zagraża wolności żeglugi w Zatoce Perskiej, w ten sposób próbując wymusić na społeczności międzynarodowej złagodzenia sankcji" - powiedział rzecznik amerykańskiego resortu spraw zagranicznych.

W poniedziałek irańskie półoficjalne agencje Fars i Tasnim poinformowały o aresztowaniu przez władze Iranu załogi zatrzymanego w cieśninie Ormuz tankowca, który płynął pod banderą Korei Południowej.

Wcześniej władze w Teheranie potwierdziły zatrzymanie tankowca Hankuk Chemi z powodu "zanieczyszczenia olejem" wód Zatoki Perskiej i cieśniny Ormuz

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Ech
środa, 6 stycznia 2021, 03:10

Swiat Hipokrytow. Sami zrywaja porozumienie, poem nazekaja. Sami daja atowke dla Izreala, potem to ukrwaja. Nie wiemczy jest mozliwe bycie wikeszym hipokryta.

Komentator
środa, 6 stycznia 2021, 01:23

Czy autor słyszał o takim pojęciu jak chronologia? Jak Iran mógł złamać jakieś międzynarodowe porozumienie, które przestało obowiązywać w momencie gdy Donald Trump stwierdził że ono jest złe i USA przestały je respektować nakładając kolejne sankcje? Dlaczego Iran ma przestrzegać coś, czego nie zamierzają przestrzegać Stany Zjednoczone? Przecież ten traktat de facto był traktatem zawartym pomiędzy Iranem i USA, reszta sygnotariuszy to zwykli żyranci którzy zresztą również nie poczuwają się do jego przestrzegania. Czy w tym traktacie tylko Teheran się do czegoś zobowiązał? Gdzie są granice śmieszności?

HeHe
wtorek, 5 stycznia 2021, 23:22

"Reżim (irański) nadal zagraża wolności żeglugi w Zatoce Perskiej, w ten sposób próbując wymusić na społeczności międzynarodowej złagodzenia sankcji" - powiedział rzecznik amerykańskiego resortu spraw zagranicznych." - amerykańska "społeczność międzynarodowa" to odpowiednik starych, sowieckich "sił pokoju i postępu" :)

Radek
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:44

Tak naprawdę to podziwiam Iran za siłę spokoju. USA nie wywiązuje się z podpisanej umowy co oznacza, że Iran może wzbogacać Uran nawet powyżej 90% zawartości izotopu U 235. Zerwanie umowy przez jedną stronę oznacza brak zobowiązań drugiej strony do przestrzegania tej zerwanej umowy. Proste jak 2*24.

easyrider
wtorek, 5 stycznia 2021, 15:14

Po co Iran w ogóle tłumaczy się z tego co i do jakiego poziomu wzbogaca? Robią to za swoje, na swoim terytorium. Żadne z państw, które są obecnie w "klubie atomowym" nikogo o żadną zgodę nie prosiło.

biały
środa, 6 stycznia 2021, 16:44

no tłumaczą się aby nie dopuścić ataku na zakłady wzbogacające uran , lepiej się tłumaczyć niż doprowadzić do wojny której nie mają szans wygrać

easyrider
środa, 6 stycznia 2021, 20:20

Jedyne "tłumaczenie" powinno mieć schemat jak w Misiu: nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi? W tłumaczeniu na tę sytuację: nawet gdybyśmy wzbogacali uran - choć tego nie czynimy - nic wam do tego, bo jesteśmy suwerennym państwem; notabene dlaczego wy wzbogacacie?

Tweets Defence24