USA: Za atakami na tankowce stoi Iran

14 czerwca 2019, 16:28
840_472_matched__pcxr52_160721NOR652449
Fot. U.S. Navy

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył w czwartek Iran o przeprowadzenie dwóch ataków na tankowce w Zatoce Perskiej. Strona amerykańska doszła do takich wniosków na podstawie m.in. informacji wywiadowczych oraz rodzaju użytej broni. Co więcej, w czwartek wieczorem marynarka amerykańska ujawniła nagranie wideo, pokazujące jak siły irańskiej Gwardii Rewolucyjnej usuwają niewybuch miny z jednej z burt

Dwa tankowce - norweski MT Front Altair pływający pod banderą Wysp Marshalla i japoński Kokuka Courageous - były w czwartek celem niezidentyfikowanego ataku u wybrzeży Iranu w Zatoce Omańskiej. W jednym przypadku na pokładzie doszło do eksplozji i pożaru, w drugim do bliżej nieokreślonego incydentu i uszkodzenia kadłuba. Z obu jednostek ewakuowano łącznie 44 członków załóg.

image
Załoga niszczyciela USS Bainbridge (DDG 96) podczas udzielania pomocy marynarzom z japońskiego tankowca Kokuka Courageous. Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Jason Waite / cencom.mil

Ani marynarka wojenna USA, która pospieszyła z pomocą tankowcom, ani operatorzy jednostek nie wyjaśnili, co spowodowało atak, ani kto go przeprowadził. MT Front Altair płonął przez kilka godzin; ogień strawił połowę jednej z burt statku - pisze Associated Press.

Czwartkowy incydent jest drugim w ciągu miesiąca na tym strategicznym akwenie. Na początku maja u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich doszło do "ataków sabotażowych" na cztery statki handlowe, w tym saudyjskie tankowce. Do ataków nikt się nie przyznał, ale doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton obwinił o nie Iran. Teheran odrzuca te oskarżenia.

Ocena rządu Stanów Zjednoczonych jest taka, że Islamska Republika Iranu jest odpowiedzialna za ataki, które miały miejsce dzisiaj w Zatoce Omańskiej (...) Strona amerykańska doszła do wniosku, że za atakami stał Iran, na podstawie "informacji wywiadowczych, rodzaju użytej broni, poziomu umiejętności potrzebnego do przeprowadzenia takiej operacji, podobnych ostatnio ataków irańskich na statki" i tego, że żadna grupa działająca w regionie incydentów nie dysponuje do tego odpowiednimi środkami.

Mike Pompeo, Sekretarz Stanu USA

Z opinią tą zgodziły się Wielka Brytania i Arabia Saudyjska. Atak potępiły Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Egipt. Chwilę po jego słowach prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że w jego ocenie ani Stany Zjednoczone, ani Iran nie są gotowe na porozumienie.

Władze irańskie, podobnie jak inne państwa regionu, nie przyznały się do przeprowadzenia ataków. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział w czwartek, że incydent "jest bardzo podejrzany" i w celu uniknięcia dalszych napięć wezwał kraje regionu do rozmów.

image
Burta tankowca Kokuka Courageous / Fot. www.navy.mil

Wojsko USA ujawniło w czwartek wieczorem nagranie wideo, pokazujące jak siły irańskiej Gwardii Rewolucyjnej usuwają niewybuch miny z jednej z burt japońskiego tankowca.

O godz. 16.10 czasu lokalnego łódź patrolowa IRGC (Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej) Gashti zbliżyła się do tankowca M/T Kokuka Courageous i (...) została nagrana jak usuwa niewybuch miny dywersyjnej z M/T Kokuka Courageous

Rzecznik CENTCOM, kpt. marynarki wojennej Bill Urban

Wcześniej o istnieniu nagrania informowała agencja Reuters.

Centralne Dowództwo ujawniło również zdjęcia, na których widać najwyraźniej minę przyczepioną magnetycznie do burty statku, zanim została ona usunięta później w ciągu dnia.

PAP/Defence24.pl

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 69
Reklama
Poinformowany
niedziela, 16 czerwca 2019, 12:19

Dowody tego są na tej samej półce co informacje o broni nuklearnej w Iraku.

magazynier
sobota, 15 czerwca 2019, 21:08

Czekamy na informacje z Iranu o pochodzeniu tego czworościanu. chyba, że wybuchł po dostaniu się w niepowołane ręce.

Davien
niedziela, 16 czerwca 2019, 12:54

Panie magazynier, az tak nisko oceniasz Irańczyków ze własnej bomby nie potrafia rozbroic?

hym108
sobota, 15 czerwca 2019, 16:53

ONZ zapropnwalo niezalzne sledztwo. Jestem pewien ze Usa zablokuje jak nie raz bywalo.

Davien
sobota, 15 czerwca 2019, 19:10

Hym, jak na razie to wszelkie śledztwa ONZ blokowała Rosja więc nie kłam i do tego głupio:)

hym108
niedziela, 16 czerwca 2019, 04:25

Czas pokaze jak bedzie w tym przadku. Ale sprawdz sobie w gogle aneksje kanalu Panamskiego za Noriegi i wyrok ONZ w sprawie odszkodwania. I blokade Usa wyroku. Oni olewaja ONZ. pozdriwam:)

Davien
niedziela, 16 czerwca 2019, 17:39

Panie hym i po co zmyslać:) Kanał Panamski od chwili budowy był pod jurysdykcja amerykańską a traktat z 1977r zapewnił panamie przyszły dostep do tych terenów co nastapiłao do ko nca w 1999r i od tego czasu jest to właśność Panamy, wcześniej od chwili budowy był własnością USA. Wystarczy?

Jehowa
sobota, 15 czerwca 2019, 14:49

A ja widziałem ludzi z pejsami, którzy te tankowce atakowali i udowodnijcie mi, że tak nie było. Słowo, przeciw słowu.

Davien
sobota, 15 czerwca 2019, 19:11

No popatrz, USA pokazało dowody a twoje zmyslanie nimi nie jest.

zuch6
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 10:53

ta mina o ile to mina mogła być podłożona przez kogokolwiek komu zależy na wojnie USA z Iranem a takich krajów kilka jest, film tego nie przesądza. z drugiej strony nie rozumiem czemu nie została podłożona poniżej linii wodnej, Irańczycy mają chyba nurków.

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 20:44

Oczywiście że mógł ja podłozyć kto inny ale wtedy Irańczycy powinni ją pokazać a nawet jak ją zauwazyli to wezwać kogoś do asysty, Akurat ich dizałania udowadniają ze coś jednak w tych zdjęciach jest. Akurat nie posądzam rządu w Teheranie że kazał podłozyc minę ale zeby im sie Korpus pasdaran-ów ze smyczy nie zerwał.

ignorant
sobota, 15 czerwca 2019, 14:44

nie znam się ale czy to nie rosja przed atakiem na Gruzje też walute na potęge skupowała jak teraz ?

PiotrEl
sobota, 15 czerwca 2019, 13:14

Prymitywizm prowokacji wskazuje bezposrednio na USA albo Anglie. Na serio rozpatrywac pomysl ze Iran atakuje statek japonski dzien po wizycie (pierwszej po 40 latach) premiera Japonii serio moga traktowac tylko w USA, Anglii i Polsce.

aktualizator
sobota, 15 czerwca 2019, 12:29

Za atakami na te tankowce stoją służby USA i Izraela, ten drugi dostarczył OP typu Delfin który wystrzelił torpedę. Chodziło o dyskredytację Iranu podczas wizyty premiera Japonii.

YOGI
sobota, 15 czerwca 2019, 12:20

Panie Davien wie pan co to jest Projekt TP AJAX kto go zorganizował kto płacił i na czyje zlecenie żeby nie ta sprawa dziśiaj sytłacja mogła być inna . AS ugina się pod kosztami wojny w jemenie ostatnio był ostrzał skuteczny Huti patryjoty nie pomogły . Najwięcej zyskuje Rosja gaz z Kataru ropa z zatoki morze przestać płynoąć jeśli nawet popłynie to koszty ubezpieczenia będą astronomiczne

palin
sobota, 15 czerwca 2019, 11:48

Wg amerykanów wynika tez, żę Syria sam siebie zaatakowała.

Ovni
sobota, 15 czerwca 2019, 08:37

A ja myśle że to Marsjanie i Ameryka nie chce żeby Świat się o tym dowiedział więc dlatego oskarża Iran.

yaro
sobota, 15 czerwca 2019, 08:24

To robota wspólna USA z Izraelem. USA to zaplanowały a OP Izraela już wcześniej przedostał się na do cieśniny i czekał tylko na dobry moment by storpedować tankowiec. Wiedzieli kiedy premier Japonii będzie w Iranie i tak to przygotowali.

22
sobota, 15 czerwca 2019, 02:18

Jaki interes miał by Iran w atakowaniu tankowców? Dlaczego miał by na siebie sprowadzić wojnę? Cała ta sytuacja powoli przypomina mi sprawę broni chemicznej w Iraku . Znam taki jeden kraj, który bardzo by się ucieszył gdyby USA zaatakowały Iran.

Yuro
sobota, 15 czerwca 2019, 15:08

Chyba masz na myśli Izrael. Ewentualnie Arabie Saudyjska.

Davien
sobota, 15 czerwca 2019, 12:04

Panie 22 w Iraku znaleziono tony broni chemicznej i pocisków z ładunkiem chemicznym wiec niezła wpadka. A najbardziej z zaatakowania iranu przez USA cieszyłaby sie Rosja:)

Rafal
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 15:49

Davien w formie :)

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:28

O Rafała wypuscili z zamkniecia i dorwał sie do klawiatury:)) Ech oberwie się twojemu prowadzącemu:)

zaciekawiony
niedziela, 16 czerwca 2019, 19:34

Gdzie znaleziono? Co? Już właściwie zwyczajowo opowiadasz nonsensy. Znaleziono symboliczne ilości środków podwójnego zastosowania, nie mających jako takie statusu bojowych. W samych USA agencje odpowiedzialne za znalezienie irackiej BMR przyznały się do niepowodzenia więc nie bardzo wiadomo kogo chcesz przekonać.

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:33

Panie zaciekawiony, rozumiem że kilkaset pocisków artyleryjskich z gazami bojowymi to symboliczna ilość?? I jeszcze podwójnego zastosowania?? A co do miejsca to polecam arsenał w Amarekh skąd Amerykanie pozyskali kilkaset pocisków z Sarinem:) Niepowodzeniem zakończyły sie natomiast poszukiwania broni jadrowej co było jedna z przyczyn inwazji wiec znowu wpadka na całego:)

Znowu to samo
niedziela, 16 czerwca 2019, 02:08

Gdzie znaleziono? Co? Kiedy? W sensie piszemy historie alternatywna?

22
niedziela, 16 czerwca 2019, 00:15

A gdzie podział się mój wcześniejszy post? Ktoś tu wprowadził cenzurę? I gdzie w Iraku rzekomo znaleziono tą gotową do użycia broń chemiczną lub biologiczną ? Proszę z łaski swojej podać nazwę miejscowości i dać linka do NIEZALEŻNEGO OD USA ŹRÓDŁA TEJ WIADOMOŚCI. Bo ja pamiętam wręcz groteskowe " dowody" przedstawione przez USA w postaci odnalezionych urządzeń do chemicznej ochrony roślin. :)

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:34

No popatrz a ja pamietam kilkaset pocisków i rakiet z Sarinem z arsenału w Amarekh wiec jak widac znowu panie 22 wtopa:)

naiwny
sobota, 15 czerwca 2019, 10:22

ja tam sie nie znam tylko czemu Wielki Brat skupuje złoto na potęge? ktoś mi przypomnie jak było przed Gruzja itd ?

tut
sobota, 15 czerwca 2019, 00:23

Dla czego na nagraniu jest wskaźnik zanurzenia, a na zdjęciu go nie ma? Może ja coś źle widzę?

hym108
sobota, 15 czerwca 2019, 00:07

Ciekawe czy ktos w to uwierzy? Jesli podpbne oskarzenia wzgedem np Iraku okazly sie klamstwem? Ataki sie pojawiaja wtedy gdy dla Usa to pasuje. To tak jak "Atak Polakow na radiostacje w glowicach" - pasowal dla Hitrela. Ciekawe czy sa naiwni co w to wierza/

Olender
sobota, 15 czerwca 2019, 09:14

Też mi się to z Gliwicami skojarzyło

Davien
sobota, 15 czerwca 2019, 03:52

Hym, po pierwsze kup sobie lepszy translator, po drugie w Iraku znaleziono tony BMS wiec niesciemniaj. Nie było broni jadrowej ale tu juz wmoczyła CIA.

hym108
sobota, 15 czerwca 2019, 16:55

Panie Davien, wpisz w gogle "raport CIA o broni masowego razenia w irakiu" - teraz samo CIA prznalo ze to byla sciema. W Wielkiej Brytani komisja parlametrna tez zbadla sprawe. Tony Blair tez byl poifrmowny ze to sciema. Chodzilo o wywalnie wojny i "urobinie" ulidzi by mylsli ze wojna jest sprawiediwa. pozdrwiam

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:36

To po kolei kilkaset pocisków artyleryjskich z gazami bojowymi w ciagu 3 lat po 2003r odnalezione w składach, pózniej nastepne kilkaset rakiet i pocisków z sarinem z arsenału Amarekh które amerykanie po prostu kupili od Irakijczyków.

CIA & Mossad
sobota, 15 czerwca 2019, 14:50

Panu już dziękujemy. Przynajmniej dzisiaj.

Davienici są niesamowici
sobota, 15 czerwca 2019, 11:53

"...w Iraku znaleziono tony BMS wiec niesciemniaj...". A gdzież i kiedy to się stało?

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:36

2003-2006r a pózniej arsenał Amarekh i kilkasek głowic z sarinem:)_

22
sobota, 15 czerwca 2019, 11:46

Niby gdzie w Iraku odnaleziono broń chemiczną natychmiast gotową do użytku w ciągu 20 minut, tak jak zapewniał prominentny urzędnik amerykańskiej administracji na sesji ONZ? Podaj proszę mi konkretne miejsce w Iraku, gdzie były składowane głowice z broną chemiczną , wraz ze środkami jej przenoszenia. Bo jak na razie opinii publicznej takie fakty nie są znane.

Davien
sobota, 15 czerwca 2019, 19:23

Znalziono magazyny z bronia chemiczna i pociski artyleryjskie z gazami bojowymi wieć jak widac... Aha nic nie było o natychmiastowej gotowosci do uzycia tylkoo obecnosci BMS wiec nie szukaj jak zwykle dziury w całym.

22
niedziela, 16 czerwca 2019, 20:19

GDZIE ZNALEZIONO? Proszę podać nazwę miejsca w Iraku, gdzie znalezioną tą broń. Bo sami amerykanie w końcu przyznali, że Saddam NIE MIAŁ takiej broni. Niech Pan wreszcie przestanie dezinformować.

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:37

No odwale za ciebie prace domowa: arsenał Amarah i kilkaset pocisków z sarinem w 2006r wystarczy?

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:29

Przyznano że nie miął broni jadrowej a o to chodziło, a co do chemicznej to sobie poszukaj pracy domowej nie mam zamiaru za ciebie odrabiac.

andys
piątek, 14 czerwca 2019, 23:56

Jaki interes miałby mieć w tym Iran? USA - wiadomo jaki miały.

Rafal
piątek, 14 czerwca 2019, 22:15

To Iran, napewno, oni by mieli za duzo do stracenia na tachich "zaczepkach" Powoli to przypomina poczatek wojny w Wietnamie, albo Irak 2013.

Miś o bardzo małym rozumku
sobota, 15 czerwca 2019, 22:17

Oczywiście, że to Iran. Ostatnio biedują po amerykańskich sankcjach. Ktoś w rządzie sobie podliczył ile kontrybucji można by ściągnąć z USA po wygranej wojnie i właśnie próbują ją wywołać. Naszczęście amerykanie zachowują zimną krew i nie dają się wciągnąć.

Davien
sobota, 15 czerwca 2019, 03:55

A niby co panei Rafał było w Iraku w 2013r? Bo Saddam skończył zdaje sie sporo wczesniej. A co do Wietnamu to rozumiem że mówisz o napadzie komunistów z Północy na Połudnei?

Rafal
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 12:07

O sorry Davien mialo by 2003 I zekoma bron chemiczna ktorej do tej pory szukaja. A Wietnam, no coz Zatoka Tonkińska to co bylo?

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:47

Rafał atak na Irak miał kilka powodów z czego najwazniejszym miała byc al-kaida( i tu sie potwierdziło) oraz posiadanie przez Irak broni jądrowej i masowego rażenia( znaleziono jedynie broń chemiczna w tym głowice z sarinem w arsenale Amarah) Wietnam panie Rafał to napaść komunistów z Wietnamu północnego na Wietnam Południowy. Natomiast incydent w zatoce Tonkińskiej to dwa wydarzenia z czego pierwsze czyli starcie z kutrami wietnamskimi jest prawdziwe, a drugie 2 dni pózniej to akurat pomyłka radarzystów co potwierdziła w 2005r NSA. Natomiast administracja Johnsona wykorzystała też to drugie zdarzenie i to wszystko.

tragedia
sobota, 15 czerwca 2019, 14:52

Nie on pisze o Wietnamie w kontekście napaści "białych" na "żółtych" i WSZYSTKICH tego następstwach, aż do porzucenia Wietnamu Pd. przez "sojusznika"

stara mnie wnerwia
piątek, 14 czerwca 2019, 22:14

Kochani, a ja obawiam się, że to działania Izraela, któremu bardzo zależy by rękami Wielkiego Brata rozbroić Iran, który obecnie jako jedyny może dać im oklep. Mam jedynie nadzieję, że uda się to rozwiązać politycznie, a nasze krynice mądrości nie wyślą chłopaków przeciw Persom.

Wojciech
piątek, 14 czerwca 2019, 22:02

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo jest ostatnią osobą na Ziemi której bym w tej sprawie zaufał. Zwróćcie uwagę: Amerykanie obserwowali jak tzw. "Irańczycy" zdejmują niby minę ale pomimo tego, że wszystko widzieli już sporo wcześniej NIE ZATRZYMUJĄ tych "Irańczyków" choć mieliby twarde dowody. Zadowalają się jakimś filmikiem, który nie wiadomo co i kogo przedstawia. Jak dla mnie ci "Irańczycy" to byli Saudyjczycy. Gdyby to robili Izraelczycy to by było przeprowadzone sprawniej i skuteczniej a tak spartolona robota z tą miną to tylko Arabowie.

Mniej niż 10 sekund
sobota, 15 czerwca 2019, 13:48

Kolego, po pierwsze, Amerykanie zaczęli obserwować statek po ataku, po drugie zaś Irańczycy podpłynęli do niego ściągnąć niewybuch, który by ich zdemaskował, po tym jak załoga go opuściła i nie było żadnych świadków. Pomylili się. Tak w ogóle, to Iran to robi celowo, "tit-for-tat", eskalując sytuację, wiedząc, że szanse na wojnę są znikome. To takie odgrażanie się po oberwanym wpier... Póki co, sankcje działają na Iran całkiem dobrze. I to było do momentu, gdy te osiem egzemplowanych państw jeszcze kupowało ropę i gaz. A teraz będzie tylko gorzej. Jeżeli wybierają izolację, ich sprawa, zachód nie musi tego tolerować i współpracować z nimi.

CdM
niedziela, 16 czerwca 2019, 01:24

I co przeszkodziło Amerykanom nadal obserwować ten kuter, już po tym jak ściągnął ów niewybuch? A może i zatrzymać?

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 20:46

Panie CdM to cos nazywało sie Strieła-2M i leciało w kierunku Reapera.

Mniej niż 10 sekund
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 16:29

Irańczycy strzelali do Reapera z MANPADSa, to go wycofano. Nie wiem w czym masz problem.

PUNX
sobota, 15 czerwca 2019, 12:21

Też stawiam na saudów a zleceniodawca to sam

jacek
piątek, 14 czerwca 2019, 20:20

nie wierzę że to sprawka Iranu...

Kondor
piątek, 14 czerwca 2019, 18:50

A dlaczego nie Izrael?

otto
piątek, 14 czerwca 2019, 22:01

A dlaczego nie Burkina i Faso?, przecież nie od dziś wiadomo że kraj ten spiskuje i zamierza przejąc kontrolę nad światem i księżycem.

Davien
piątek, 14 czerwca 2019, 21:09

Panie Kondor, a czemu Izrael miąłby sobie psuc całkiem dobre stosunki z Saudami i narażac się i to powaznie USA i japonii. Do tego to nie łódż Mossadu nagrano ale Strazników Rewolucji.

22
sobota, 15 czerwca 2019, 11:52

Sprawdziłem sobie z nudów część Pana komentarzy . Wszędzie i zawsze zajadle broni Pan na tym portalu polityki Izraela. Przeczy Pan nawet oczywistym faktom, lub interpretuje je w pokrętny sposób. Nie jest Pan w żadnym wypadku obiektywny. W Pana rozumowaniu Izrael ma zawsze rację, a reszta świata się myli. To jest zadziwiające postępowanie.

Szokers
sobota, 15 czerwca 2019, 10:23

No pomyślmy, dlaczego Izraelowi mogłoby zależeć na prowokacji na linii Persowie - Zatokowcy - USA. No jest to zagadka której nawet Szerlok by nie ogarnął.

Mniej niż 10 sekund
niedziela, 16 czerwca 2019, 02:24

Zadaj sobie inne pytanie: czy Izrael musi teraz cokolwiek robić by stosunki te były złe? Przecież wojny z tego nie będzie...

Szokers
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 05:54

Czy będzie czy nie będzie to tego nigdy pewnym być nie można. Na pewno jest im rękę zaognianie sytuacji. I tyle.

Mniej niż 10 sekund
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 16:30

Tyle, że osiągnęli już to co chcieli: sankcje i izolację... więc...

Kowalskiadam154
sobota, 15 czerwca 2019, 09:02

Tak Iran podpala tankowce a Irak miał broń chemiczną

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 14:49

No poatrz pan miał: kilkaset pociskó z arsenału w Amarah to nie widmo:) Iran też juz atakował tankowce w latach 80-tych dopóki mu USA nie zatopiło połowy floty.

sobota, 15 czerwca 2019, 08:46

Jesteś naiwny niczym 5-cio letnie dziecko...

Tweets Defence24