USA z propozycją dla Iranu ws. porozumienia nuklearnego

10 kwietnia 2021, 10:57
1024px-thumbnail
Zdjęcie poglądowe. Fot. Departament Stanu USA
Reklama

Podczas odbywających się w Wiedniu amerykańsko-irańskich rozmów na temat odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku Stany Zjednoczone przedstawiły Teheranowi "bardzo poważną propozycję" - poinformował w piątek wysoki rangą amerykański urzędnik administracji państwowej.

Amerykańscy negocjatorzy "wysunęli bardzo poważny pomysł i wykazali prawdziwą chęć wznowienia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., pod warunkiem, że Iran będzie stosował się do zapisów umowy" - powiedział dziennikarzom urzędnik.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone oczekują od Iranu "wzajemności" w wysiłkach na rzecz wznowienia porozumienia. "Widzieliśmy pewne oznaki wzajemności, ale z pewnością są one niewystarczające. Pytanie brzmi, czy Iran jest skłonny (...) przyjąć to samo pragmatyczne podejście, jakie przyjęły Stany Zjednoczone, aby ponownie wypełniać swoje zobowiązania wynikające z umowy" - zaznaczył.

Jak pisze agencja Reuters, delegaci obu krajów przedstawili w Wiedniu swoje twarde stanowiska na temat możliwości powrotu do umowy. Według niektórych źródeł w rozmowach zanotowano pewien postęp, ale strona amerykańska obawia się impasu w negocjacjach.

image
Reklama

"Jeśli Iran będzie trzymał się stanowiska, że porozumienie zostanie odnowione pod warunkiem, że najpierw każda sankcja nałożona od 2017 roku zostanie zniesiona, to zmierzamy w kierunku impasu" - powiedział amerykański urzędnik.

Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 r. przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. W 2018 r. jednak ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Reklama
Marco Polo
niedziela, 9 maja 2021, 08:01

No tak, USA, Żydzi którzy wszędzie gdzie się pojawia wywołują wojny wojny, Rosja mogą mieć bomby nuklearne, ale Iran już nie...

XYZ
czwartek, 22 kwietnia 2021, 14:11

To były rozmowy USA - Iran , a nie amerykańsko - irańskie. W Ameryce Północnej i Ameryce Południowej jest więcej krajów , a nie tylko USA . A może to były rozmowy amerykańsko - bliskowschodnie ?

Ech
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 01:08

Nalezy nalozyc sankcje na USa za wycifanie sie z porozumenia Antyatomowego.

Monkey
niedziela, 11 kwietnia 2021, 18:55

Amerykanie wycofali się z traktatu, więc chyba jest logiczne, że najpierw to oni muszą powrócić do negocjacji. I jeśli wtedy Iran będzie coś kręcił, to jak najbardziej da to podstawę do utrzymania sankcji i do nałożenia kolejnych, jeśli okaże się to konieczne.

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 20:10

Amerykanie się wycofali, Iran go złamał wiec jak widac to Iran tu jest ta strona co narozrabiała. I to iranowi zalezy a nei USA.

adam
niedziela, 11 kwietnia 2021, 13:26

Wyglada na to, ze Tramp mial racje !

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:58

będzie się działo. Iran wzbogaca uran do 20% bodajże i potrzebuje coś koło 2 lat na zbudowanie bomby. Kiedy Iran zdobędzie broń A z automatu zrobię to saudowie, turcy, Egipcjanie i Bóg wie kto jeszcze. Komuś puszczą nerwy

Andrettoni
niedziela, 11 kwietnia 2021, 11:23

Dlaczego nie zorganizowano tego w Warszawie? Jak trzeba było Iranowi dokopać to byliśmy pierwsi. Dlaczego nie naprawiliśmy teraz złego wrażenia? To pokazuje, ze nie jesteśmy partnerem tylko popychadłem.

ja
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 01:09

My robimy co nam karza

niedziela, 11 kwietnia 2021, 23:07

Przecież to było dokładnie odwrotnie.

Sarmata
sobota, 10 kwietnia 2021, 22:48

Czas działa na korzyść Iranu bo USA wraz z upływem czasu są coraz słabsze. Coraz więcej sankcji i te sankcje z czasem staną się pośmiewiskiem. Im więcej sankcji wobec innych tym bardziej te sankcje są nieskuteczne.

klawiatura
sobota, 10 kwietnia 2021, 20:35

Dziwne, konferencja nie była zorganizowana w polsce ? mamy już przecież doświadczenie w organizowaniu konferencji w sprawie Iranu. Widać jak poważnie jesteśmy traktowani.

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:51

nam wystarczy że Pompeo dostał kosza z 5G, w KGHM-ie a i ambasady do Jerozolimy też nie przenieśliśmy. Konferencja była przykrywką dwu spraw

peel
sobota, 10 kwietnia 2021, 19:51

Uważam że każdy kraj ma takie samo prawo do posiadania broni atomowej. Nie ma żadnego powodu żeby jedne kraje taką broń mogły mieć, a inne - nie. Zresztą posiadanie broni atomowej w zasadzie gwarantuje danemu państwu bezpieczeństwo przed agresją, a jej brak - kusi agresorów. Wystarczy popatrzeć na przykład Ukrainy czy Libii - zrezygnowały z broni atomowej i szybko stały się ofiarami napaści. Jeżeli Iran będzie miał bombę atomową, Izrael zapewne przestanie zabijać Irańczyków i może wreszcie zapanuje między nimi trwały pokój :)

While
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:24

Albo Izrael zamieni się w jeszcze większą pustynie którą i tak jest. :)

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:33

Dziecko a kto umrze przed Izraelem zamieniony w radioaktywną chmurkę?? Bo Arabowie nie mają takiego zamiaru:)

serio?
sobota, 10 kwietnia 2021, 22:41

ile masz lat? 10? Pensjonariuszom zakładu psychiatrycznego też byś dał karabiny maszynowe bo....inni mają?

trzcinq
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:41

@Pl masz rację. Iran powinen pozbyć się marzeń o atomie Izrael powinen się go pozbyć definitywnie. Sankcje zniesione a w regionie spokojniej. Sprawiedliwie? Ano Sprawiedliwie! bo to wytrąciło by Teheranowi najwiekszy powód by stworzyć swoją broń nuklearną. Izrael.tak naprawdę też jej nie potrzebuje bo i po co? Zresztą jego oficjalne zbrojne ramię (USA) takową ma

Ministrant
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:03

A kto dał Izraelowi i innym krajom mieć broń atomową a Iranowi nie. Pamiętacie jak rozbrajali Ukrainę z broni atomowej Rosja i USA gwarantowali pokój, a później Rosja zajeła Krym , Donbas a jakby Ukraina miała atom to by chyba tego nie zrobili

dd
sobota, 10 kwietnia 2021, 17:15

Iran ma mocne karty, asem jest gotowe do podpisania wynegocjowane porozumienie gospodarcze z Chinami które pozwoli ominąć amerykańskie sankcje. Rosja przestaje mieć dla Chin znaczenie jeśli chodzi o dostawę surowców energetycznych. Iran ma czas i nic nie musi a czas to ... uran, coraz więcej wzbogaconego uranu. Wymiana morskich ciosów czy prowokacje Izraela nic tu nie zmienią chyba że sytuacja wymknie się spod kontroli. Z wizerunkowego punktu widzenia USA jako kraj który jednostronnie zerwał JCPOA musi pierwszy do niego wrócić. Demokraci są elastyczni i widać pozytywny potencjał po stronie Blinkena który negocjował JCPOA ale moim zdaniem nie dojdzie do porozumienia. Irańczycy są w coraz lepszej sytuacji negocjacyjnej a Amerykanie nie oferują nic spektakularnego co więcej oczekują redukcji programu rakietowego Iranu co nie było przedmiotem porozumienia. Irańczycy nie przeszli też do porządku dziennego nad zabójstwem gen. Sulejmaniego. Do wyborów prezydenta w Iranie nic się nie zmieni a dalej będzie impas. Jedyna szansa to natychmiastowy powrót do JCPOA i negocjowanie wzmocnienia kontroli MAEA nad irańskim programem co będzie wizerunkową porażką USA które Blinken może spróbować przekuć na chwilowe ustępstwo

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 13:11

w Iranie obowiązuje "ezzat" wiec nie ustąpią!!! Realna opcja to inwazja, zniszczenie zakładów etc. Mają już 2,5 tony nisko wzbogaconego uranu, w zeszłym roku zaczęli wzbogacać do 20%. Wszelkie porozumienia to naiwność parszywieńkiego zachodu i gra na czas Iranu, np w czasie poprzedniego porozumienia "nagle" pojawiło się 19 tyś wirówek których być nie miało. Stuksnet trochę roboty zrobił ale Iran wszystkie opóźnienia nadrobił i jest ZDETERMINOWANY do uzyskania atomówki. To oznacza dym

Ech
niedziela, 11 kwietnia 2021, 00:45

Na azjatyckich stronach jest dokadna analiza tego porozuminia Iran- Chiny, na raazie to bez rewleacji, bardziej jak list intencyjny malo konretow. Moze kiedys. Tez sie nie zgadzam z mocnymi kartami. Papatrz sam USa - zerwalo umowe i choc inni sygnotariusze - UE, Rosja i CHiny to nie "cienkie bolki" - robia co chca. Moim zdaniem wiec skoro nawet UE musi grac jak USA zagra co tu mowic o Iranie. Ten nie moralny kraj - USA - zrwajac umowy rzada by inni je respektwali. MAm nadzije ze kiedys sie to skonczy. Ale to tylko nadzieja.

Komentator
sobota, 10 kwietnia 2021, 15:08

Oj chyba te propozycje nie są zbyt poważne. Nie ma innej drogi na zatrzymanie programu jądrowego Iranu niż zniesienie wszystkich sankcji, a Teheran w żadne "poważne propozycje" Waszyngtonu już po prostu nie wierzy. Pozycja Bidena w tych negocjacjach po tym jak Trump uznał że "to zła umowa" jest żadna, USA chcą wstrzymać program atomowy Iranu i jednocześnie wyjść z twarzą z tego bagna. Problem w tym, że słowa USA nie mają w tym przypadku żadnej wartości, Teheran uwierzy jedynie w czyny, poparte gwarancjami że kolejny lokator białego domu nie wywróci znowu stolika. I tutaj Amerykanie mają potężny problem. Ich sojusznicy na Bliskim Wschodzie będą mieli potężny problem by zrozumieć że w sytuacji nadpodaży ropy USA otwiera szeroko bramy dla eksportu irańskiej ropy. Jakby tego było mało, Iran i tak tą ropę sprzedaje na chiński rynek, a próba siłowego zatrzymania tego eksportu to zajmowanie chińskiej własności, że wszystkimi tego konsekwencjami. Tutaj nie ma dla USA dobrego wyjścia, czego by nie zrobili, i tak są w plecy.

Davien
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:32

No cóz jak widac bez wycofania sie Iranu ze wzbogacania uranu nic nie będzie, sankcje zostaną a jedyny kto na tym straci to Iran. A co do srzedaży ropy dla Chin to te same się do sankcjiUSA przyłączyły komentatorku.

poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 07:42

Fabien USA może Chinom skoczyć nie te czasy powoli Chiny przejmują wszystko jeśli Amerykanie będą za dużo skakać to Chinole utra im nosa

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 20:12

Dziecko, Chiny same się do sankcji przyłaczyły bez słowa z USA wiec jak widać pozostało czi tylko się rozpłakac:)

biały
niedziela, 11 kwietnia 2021, 19:49

jakoś europa nie przywróciła sankcji względem Iranu

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 20:13

Europa nie bo usiłowali ratować JCPOA po wycofaniu się USA , tyle że się okazało że Iran pokazał im srodkowy palec zwyczajnie łamiac postanowienia układu.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 11 kwietnia 2021, 17:27

Chiny kupują już 40% irańskiego wydobycia. Popatrz na irańskie wydobycie i pkb - sankcje USA nie działają, bajarzu i z roku na rok, wraz ze słabnięciem pozycji USA w światowej gospodarce i polityce, będą tracić na znaczeniu. Jedyne co jeszcze Iranowi do szczęścia brakuje, to jakiegoś kretyńskiego posunięcia USA, np. odcięcia Rosji od SWIFT - po tygodniu od tego kretynizmu będzie nowy światowy ład gospodarczy, gdzie USA będą miały tylko tyle do powiedzenia ile mają PKB, czyli do kilkunastu procent i szantaż USA się skończy... :D

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 20:15

Taak, tak kupuja ze jak w tamtym roku złapali tych co nielegalnie kupowa;li to kiepsko sie to dla nich skończyło:)) Chiny kupuja za to z Wenezueli mimo sankcji USA wiec znowu ci się wszystko pomerdało. A Rosja w swiatowej gospodarce prawie sie nie liczy, to biedny kraik bedacy dla Chin kolonia surowcowa i tanią stacja benzynowa.

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:58

czy sankcje zrobiły wrażenie na Iranie? Czy jest możliwy jednolity sankcyjny front świata? Ilu naukowców zginęło w "niewyjaśnionych" lub nie, okolicznościach? Mści się głupawa i krótkowzroczna polityka USA, zabezpieczyli granice Iranowi od wschodu- talibski Afganistan, rozjechali Irak- zachodni hamulec, pozwolili na ekspansję w kierunku Morza Śródziemnego, już nie mówię że zainicjowali irański program atomowy porozumieniami z Pahlavim. Dziś proliferacja broni A upada a jankesi mogą zatrzymać Iran TYLKO inwazją na którą nie mają sił

Davien
środa, 14 kwietnia 2021, 20:18

Zrobiły i to dużo, powodując powazne straty w gospodarce Iranu. A co do Zatrzymania Iranu, to USA nie musi tam nawet jednego zołnierza wysyłać, wystarczy że zniszcza z powietrza i morza armie Iranu a reszta zajma sie nienawidzący szyitów sunnici. W Iraku Saddam był akurat prorosyjski więc powodzenia w fantazjach,

Pl
sobota, 10 kwietnia 2021, 14:21

A niech budują swoje rakiety z głowicami atomowymi. Iran powinien dodatkowo wymagać by Izrael zniszczył swoje głowice. Jeśli im chcą robić inspekcję to Iran powinien robić w Izraelu.

Naiwny
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:44

MFW spodziewa się wzrostu cen na surowce energetyczne a przede wszystkim rpę naftową już w 2021r w wysokości 40%. Jest artykuł w def24 energetyka. Już tylko ten fakt powoduje, że Zachód w tym USA powinny być zainteresowane ponownym wejściem na rynek naftowy produkcji Iranu - w pełnej wysokości. Tylko to może przychamować prognozowane wzrosty cen ropy naftowej. A chyba nie trzeba tłumaczyć, że powrót cen ropy w okolice 90-100 dolarów za baryłkę to czarny scenariusz dla USA. Nie tylko z powodu olbrzymiego wzrostu dochodów Rosji. Problem USA polega nie na tym jak wrócić do porozumień z Iranem ale jak to zrobić aby nie wyjść na całkowitego idiotę i zachować choć trochę z wizerunku głównego rozgrywającego na świecie. Wizerunek USA już jest fatalny a po przyjęciu Irańskich warunków zupełnie się zawali - przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Z kolei Iran nie musi ustępować. Sankcje są bolesne ale Teheran od kilku dekad żyje w ich cieniu. Już się przyzwyczaili a do tego mają świetne wytłumaczenie dla swego społeczeństwa kto jest ich wrogiem, jak im zagraża i kto odpowiada za wszystkie Ich kłopoty. Amerykanie tak naprawdę nie mają alternatywy. Albo się dogadają albo będą musieli zacząć uczyć się żyć w świecie gdzie Iran a za chwile inne Państwa regionu uzbroją się w broń atomową. Rozwiązanie militarne problemu atomowych zbrojeń Iranu nie istnieje. Wybiórczy atak może program opóźnić ale w efekcie tylko zwiększy irańską determinację. A wojna na pełną skalę to kolejny gwóźdź do końca amerykańskiego imperium.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 10 kwietnia 2021, 15:02

No z cenami ropy to USA akurat ma dylemat. Byli dzięki łupkom prawie samowystarczalni, ale 75% "szczeliniarzy" zbankrutowało, bo poniżej 80 USD/baryłkę amerykańskie łupki są nieopłacalne. Dlatego z jednej strony chcieliby drogiej ropy dla "szczeliniarzy" i przeciwko Chinom, z drugiej strony by nie chcieli drogiej ropy z uwagi na Rosję i Iran... To tak jak z demokracją - USA by jej chciały w Azji, Afryce i Ameryce Południowej... pod warunkiem, że wybory wygrają proamerykańskie kacyki a nie antyamerykańskie. :D

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:29

masz zdecydowanie nieaktualne koszty. 80 dolarów parę lat temu (zaczynali od ponad 100 dol) dziś to 40 dolarów. Co nie zmienia faktu że np Saudów wydobycie kosztuje kilkanaście dolarów dlatego kacapia przejęła wydobycie assada a to samo dogadywali z haftarem tylko turcy się wmieszali. Syberia im rozmarza, infrastruktura się rozpada, muszą z kacapi uciekać

dim
sobota, 10 kwietnia 2021, 21:14

Rzut oka w Google i już widzę (u polskich analityków rynku ropy), że już w roku 2017 US-oferty łupkowe spadły do 47 USD za baryłkę. Po prostu drogą część wież wiertniczych zamknięto, a inwestuje się teraz tylko w wydobycia tańsze. Otóż w Rosji z ropą jest IDENTYCZNIE. A odnośnie wydobycia niełupkowego gazu, wręcz nie da się go zatrzymywać, gdy przestaje być opłacalny. Jak robi się to ad hoc z łupkowym. Przy czym firmy USA wciąż odmładzają swą technologię, a Rosjanie nie, nie są w stanie. Przy tym poza Rosją jest już masa nowych złóż, oczekujących na swe miejsce na rynku, okazję inwestycyjną. I plus właśnie Iran. I jeszcze tylko Putinowi brakowało kosztów wojny na Ukrainie.

klawiatura
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:26

O arktyce nie słyszał ? a no ukrainiec, to nie słyszał.

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:35

Taak, a potraficie w tej Arktyce cokolwiek wydobyc bez Zachodu? Ano nie:)

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 11 kwietnia 2021, 11:31

I jeszcze jedno - Rosja ma jedne z najniższych na świecie progów rentowności wydobycia ropy. Powyżej 35USD już domyka im się budżet. Gdy tymczasem zadłużona amerykańskimi zabawkami militarnymi Arabia Saudyjska wychodzi na zero przy 80USD... Dlatego wojnę na "duszenie Rosji niskimi cenami ropy" wygrała Rosja dusząc je jeszcze niżej a Arabia Saudyjska jest na progu bankructwa... Dlatego AS zaczyna wierzgać przeciw USA bo jej już nie stać finansować amerykańską politykę... I nie porównuj zimnego szachisty Putina z pijakiem Jelcynem, który połowę udziału w firmach naftowych Rosji sprzedał Zachodowi i gdy ropa była po 100USD, to do Rosji trafiało tylko połowę z tego. Putin zachodnie "sankcje" i wywołany nimi sterowany krach na rublu "metodą judo" (jak to określili zachodni analitycy) obrócił przeciw Zachodowi i zamiast "ratować rubla" rezerwami dewizowymi jak się tego spodziewały Sorosy tego świata, wydał rezerwy na odkupienie za grosze sprzedanych przez pijaka Jelcyna Zachodowi akcji rosyjskich firm i Zachód wyszedł na idiotów i poniósł gigantyczne straty a Rosja odzyskała własność i jest wolna od długów oraz uniezależniona ekonomicznie. Dlatego obecnie Rosja ma z ropy te same zyski co dawniej przy 2x wyższej cenie... :D

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:39

Funku przy wjnie cenowej Rosja błagała Trumpa by interweniował wu Saudów bo zaczeli zdychac zaduszeni przez AS. Poniżej 50usd sie w Rosji nie opłaca wydobywać a koszty tylko będą rosły podczas gdy u arabów te koszty wynosza 5-10usd za baryłkę:). Aha, ciekawe jak Putin mógł odkupic cokolwiek od zachodu jakmusi płacić dolarami anie bezwartosciowymi rublami:) A te "zyski" Rosji sa takie ze Gazprom i Rosnieft jada na minusie, Rosja tnie wszystko, nawet ukochane zbrojenia Putina .

trzcinq
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:43

Pełna Zgoda- Pełna Prawda

Tweets Defence24