Wiemy jakie jednostki wycofa USA z Niemiec. Co trafi do Polski? [RELACJA]

29 lipca 2020, 15:10
200724-A-HE629-007M
Fot. US Army Sgt. Justin Ashaw, domena publiczna
Reklama

Amerykanie stawiają kropkę nad i w zakresie przenoszenia części sił z Niemiec. Właśnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych Marka Espera, zastępcy Przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Johna E. Hytena i poprzez łącza wideo Dowódcy US EUCOM gen. Toda D. Woltersa. Można się było na niej dokładnie dowiedzieć, kto będzie beneficjentem zmian w architekturze sił dyslokowanych na stałe do Europy. Słowem kluczem była rotacyjność oraz elastyczność w dysponowaniu własnym potencjałem militarnym.

Konferencja prasowa, odnosząca się do istotnego dla bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego, amerykańskiego European Staretgic Force Posture Review - strategicznego elementu szerszego przeglądu amerykańskich dowództw w zakresie ich doświadczeń, potrzeb oraz wyzwań w ich domenach działania.

Wiadomo, że takiego gruntownego przeglądu dokonało amerykańskie Dowództwo Europejskie (US EUCOM). Tak aby pozwolić na lepsze dostosowanie potencjału amerykańskiego do wyzwań, jakie pojawiają się w architekturze bezpieczeństwa europejskiego oraz światowego. Oczywiście cała uwaga została przy tym skupiona na planach wycofania części wojsk amerykańskich, które na co dzień stacjonowały w Niemczech. Pewne szczegóły w planach Pentagonu i US EUCOM mogą oczywiście jeszcze ulegać pewnym zmianom. Jednak wiemy, że ostatecznie ok. 11,9 tys. żołnierzy amerykańskich wyjedzie z Niemiec, z czego nawet 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw.

Jeden z najważniejszych członków obecnej administracji w Białym Domu zaznaczył, że celem władz jest budowa bardziej efektywnych sił i utrzymania współpracy z sojusznikami Stanów Zjednoczonych w Europie. Przy czym ma nastąpić optymalizacja amerykańskiej obecności militarnej na świecie. Chodzi bowiem o lepsze ulokowanie sił i środków, żeby były bardziej efektywne we współczesnym świecie. Generalnie, zdaniem szefa Pentagonu, przed US EUCOM stoi pięć kluczowych wyzwań:

  1. Wzmocnienie odstraszania Rosji
  2. Wzmocnienie NATO
  3. Zagwarantowanie pewności sojusznikom
  4. Poprawa strategicznej elastyczności Stanów Zjednoczonych i operacyjnej elastyczności US EUCOM
  5. Zadbanie o wojskowych i ich rodziny w tym procesie przeobrażeń sił i środków.

Tym samym, według szefa amerykańskiego resortu obrony wskazał, iż około 5600 wojskowych będzie dyslokowanych z Niemiec do innych państw Sojuszu. Zaś ok. 6400 ma powrócić do Stanów Zjednoczonych. Znaczna część z tych jednostek będzie zaangażowana w rotacyjną obecność w Europie. Sekretarz Obrony podkreślił, że zmiany nastąpią w sieci amerykańskich dowództw w Europie. Mają być one przesunięte bliżej struktur dowodzenia NATO w Belgii oraz we Włoszech. Przesunięcia w systemie dowodzenia mogą objąć grupę nawet 2 tys. amerykańskich wojskowych. 

Zauważono, że ok. 4,5 tys. żołnierzy z 2nd Cavalry Regiment ma trafić do Stanów Zjednoczonych. Wszystko podczas przerzucania rotacyjnego innych jednostek osadzonych na KTO Stryker bardziej na wschód w rejon Morza Czarnego. Nie dojdzie do zmniejszenia obecności amerykańskiej w bazie lotniczej Mildenhall w Wielkiej Brytanii. Grupa 2500 lotników oraz innych członków sił powietrznych, odpowiedzialnych za tankowanie w powietrzu oraz działania specjalne pozostanie na Wyspach Brytyjskich. 

Zaznaczono, że eskadra myśliwska oraz elementy skrzydła myśliwskiego z Niemiec zostaną przesunięte do Włoch. Jako powód Mark Esper miał wskazać kwestię bliższego rozlokowania względem Morza Czarnego oraz potrzeb flanki południowej NATO.

W przypadku Polski, szef Pentagonu miał wskazać, że oprócz wspomnianych posunięć i rotacji sił, ogłoszonych przez prezydentów D. Trumpa i A. Dudę, planowana jest również rotacja na terytorium Polski głównego elementu nowo odtwarzanego dowództwa V Korpusu Armii. Oczywiście, tuż po tym, jak polskie władze zgodzą się na Umowę o Współpracy Obronnej i zostaną ustalone wszelkie kwestie szczegółowe w zakresie obciążeń.

W trakcie konferencji prasowej, Sekretarz Obrony zauważył, że mamy do czynienia ze zmieniającym się NATO. Szczególnie, w kontekście wchodzenia nowych państw do sojuszu i wobec tego przesuwania się granic Sojuszu względem sytuacji obserwowanej w toku zimnej wojny. Trzeba zauważyć, że proces redyslokacji wojsk amerykańskich jest złożonym procesem, który będzie rozpoczęty w kolejnych tygodniach. Co więcej, Pentagon ma rozmawiać o konkretnych dyslokacjach wojsk wycofywanych z Niemiec z Kongresem, tak aby dostosować to do potrzeb widzianych, także z perspektywy parlamentu. Mark Esper podkreślił również, że Pentagon szeroko konsultuje całą sprawę z Departamentem Stanu i ze swoimi partnerami w NATO.

Słuchając wystąpienia szefa resortu obrony w Stanach Zjednoczonych można odnotować, że Mark Esper jest zadowolony z dotychczasowych doświadczeń w zakresie wysyłania rotacyjnych formacji. Wskazując przy tym na zgromadzone know-how na przykładach wyniesionych m.in. z Polski. Jego zdaniem wojska wysyłane w formie rotacyjnej są bardziej skoncentrowane na swoich misjach. Ważne są również doświadczenia wyniesione z zarządzania odstraszaniem bombowcami strategicznymi, które mają już teraz Stany Zjednoczone. Amerykanie chcą zapewnić sobie większą elastyczność w działaniach i jednocześnie być mniej przewidywalnymi dla potencjalnych przeciwników, tak aby oni nie mogli odczytać od razu możliwości amerykańskich sił zbrojnych. 

Mark Esper, pytany o słowa Donalda Trumpa wskazujące na polityczny wymiar decyzji przesunięcia wojsk z Niemiec, a nie strategiczne podwaliny takich roszad, wskazał, że Stany Zjednoczone nadal będą miały wojska w Niemczech. W dodatku mowa jest o bardzo sporym zgrupowaniu w tym europejskim państwie. Jego zdaniem, Stany Zjednoczone dostosowują się zwyczajnie do nowych granic strategicznego odstraszania NATO. Wobec tego M. Esper twardo bronił stanowiska, że jest to kwestia praktyczna w planowaniu obronnym.

Sekretarz Obrony zauważył, że rotacyjność ma odpowiadać na nowe potrzeby widziane oczami dowódcy US EUCOM. Może to oczywiście dotyczyć kwestii południa kontynentu, wschodniej flanki, ale również nowych potrzeb na północnych rubieżach NATO. Mark Esper podkreślił, że dzielenie się kosztami to istotny element w zakresie potrzeb odstraszania NATO oraz generalnie podnoszenia zdolności sojuszniczych. Wskazał też ponownie na wagę  wydawania 2 proc. PKB przez poszczególne państwa Sojuszu.

W trakcie konferencji swój głos wyraził również zastępca Przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. John E. Hyten. Wskazał on na to m.in., że flanka wschodnia wcześniej stanowiła zupełnie inny obszar, gdy adaptowano dotychczasową obecność amerykańskich wojsk w Europie, w ramach NATO. Jego zdaniem, szczególnie dziś trzeba dokonać usprawnienia i zyskać większą elastyczność, o której wielokrotnie mówił Sekretarz Obrony. 

Oprócz szefa resortu obrony i przedstawiciela Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, w konferencji wziął udział za pomocą łączenia wideo, również Dowódca US EUCOM, gen. Tod D. Wolters. On również zaznaczył stanowczo, że nowe zmiany w architekturze amerykańskich jednostek mają wpłynąć na elastyczność strategiczną, możliwość odstraszania Rosji i przede wszystkim podniesienie efektywności NATO oraz uzyskanie niezbędnego poziomu współpracy z partnerami. W jego opinii, wspomniane dyslokacje w sferze dowództw bliżej struktur natowskich mają przede wszystkim przyspieszyć proces podejmowania decyzji.

Podkreślił on również zasadność przerzutu F-16 z Niemiec do Włoch, bliżej Morza Czarnego i flanki południowo-wschodniej. Zaś żołnierze wycofani do Stanów Zjednoczonych mają być lepiej przygotowani do reagowania kryzysowego, na wypadek potrzeby przerzucenia ich w konkretne miejsce. 

Na pytanie o redukcje infrastruktury w Niemczech, wprost wskazano, że najwięcej stracić może Stuttgart. To stamtąd mają być przemieszczeni Amerykanie, którzy w części trafią do Mons i generalnie innych lokacji w Belgii. Generał zauważył, także, że pewne mniejsze dowództwa trafią z Niemiec również do Belgii, np. do istniejących elementów dowództw sił powietrznych. Otwartym pytaniem pozostaje również przemieszczenie US AFRICOM w konkretne, nowe miejsce. 

Co ciekawe, Morze Czarne pojawiało się w wypowiedziach Amerykańskich dygnitarzy politycznych i wojskowych o wiele częściej niż Polska i państwa nadbałtyckie. Trzeba wprost stwierdzić, że to Włochy oraz Belgia stają się ewidentnie największymi beneficjentami redyslokacji w obrębie Europy.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 192
Reklama
Piotr-de
środa, 14 kwietnia 2021, 09:09

a gówno wiecie. Nikt do Polski przeniesiony nie zostal. Wręcz przeciwnie, Amerykanie zwiekszają ilość stacjonujących w Niemczech żołnierzy o 500. Stan 13.04.2021.

martin
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:58

Żołnierze USA wyłączeni spod polskiego prawa. Oddamy obiekty wojskowe i nie będziemy mieli tam wstępu. Oto szczegóły „sukcesu” polsko-amerykańskiego porozumienia!!!

Dhydz
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:53

Co za trolnia w komentarzach..

Czytelnik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:03

nim więcej ruskiego trola w komentarzach, tym bardziej potwierdza to, iż decyzja relokacji jednostek US do Polski to dobra decyzja.

LMed
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:56

No i ten Fort Trump mógłby ktoś odszczekać, bo prezydentowi nie wypada.

12345
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:34

USA jest w tej chwili w ostatnich chwilach szczytu swojej potęgi. To gigant na glinianych nogach. A historia uczy, że imperia stale się zmieniają.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:06

Wyobraź sobie że identyczna opinię czytałem na Onecie 20 lat temu.

jg
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:46

no i? imperia nie upadają w jeden dzień, to proces trwający latami i nieubłagany. To, że mówi się o tym od 20 lat, samo w sobie coś znaczy. I nie chodzi o proamerykańskośc, prochińskośc czy prorosyjskośc, tylko o wielkie, globalne zmiany, które nadciągają coraz szybciej i trzeba spojrzeć na to trzeźwym okiem, z punktu widzenia polskiej racji stanu. Zaprzeczanie nic tu nie pomoże. Skończyły się czasy, klapek na oczach - jedynym pewnikiem jest zmiana. Jak to się skończy nikt nie wie, nawet ruski troll, który ma teraz używanie, że "ameryka się kończy". Nie o to chodzi. Kończy się świat jaki znamy.

pols
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:45

Warto przyjrzeć się faktom: pokrycie kosztów obecności amerykańskich wojsk i promowanie amerykańskich interesów w Europie to jedyne, co interesuje polityków USA.Polska jest jedynym krajem, który gra rolę posłusznego pieska Trumpa, dlatego część żołnierzy z Niemiec trafi do Polski. Amerykanie stawiają jednak warunek, że żołnierze przyjadą do Polski dopiero po tym jak Warszawa podpisze „porozumienie o współpracy obronnej” oraz umowę o „podziale obciążenia”. Chodzi o kwestię pokrycia kosztów obecności amerykańskich wojsk. Jak duże będą te pieniądze, ile właściwie Polska będzie musiała zapłacić tego wciąż nie wiadomo. Sojusz z USA jest nic niewarty. Podejście Trumpa do polityki zagranicznej jest bowiem mocno biznesowe: wyrwać co się da, dając w zamian jak najmniej.Podejście takie może pomóc wydusić od amerykańskich sojuszników parę dolarów więcej, ale koszt w formie zniszczonych stosunków i reputacji będzie znacznie wyższy. Polsko-amerykański sojusz stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Gotowość Polski do udostępnienia swojego terytorium dla infrastruktury wojskowej, wykorzystywanej przez Stany zjednoczone i NATO, stanowi zagrożenie dla naszych sąsiadów.W ten sposób nie tworzy się większe, lecz mniejsze bezpieczeństwo dla nas. A od kiedy to amerykanie sa hahahaha gwarentem "bezpieczeństwa". Tak amerykanie "pomogli" Kurdom, że obecnie słuch o nich zaginał.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:48

Wiem ze wg opini tzw forumowiczów ( glownie z S . Petersburga) Amerykanie nie są gwarantem bezpieczenstwa ,są wg nich natomiast Rosjanie. Smiechu warte ,jak wygląda tzw " przyjaźń " z ruskimi przerabialismy 50 lat i to wystarczy . Caly swiat wie że jedyną przeciwwaga dla Mordoru są USA i oprócz takich " demokracji " jak Wenezuela ,Syria Korea Polnocna itp nikt w Rosji nie chce sojusznika . Rosja to odmienny stan swiadomosci i tego nie przeskoczysz

Wawiak
niedziela, 2 sierpnia 2020, 23:19

Clue imprezy jest w tym, by oszacować na ile im zależy i odpowiednio twardo negocjować. Chyba nie spodziewasz się, że będą tutaj, bo np. nas lubią? W polityce liczą się twarde interesy. Ja natomiast mam wrażenie, że nasi politycy nie mają bladego pojęcia na czym zależy Amerykanom i jak wartościową kartę stanowi np. nasze położenie geograficzne. To jest karta wprawdzie o skończonej, ale dość wysokiej wartości.

Ech
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:25

musimy miec elity niezaleznie myslace a nie lizusowe

zxc
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:08

Naiwna wiara Błaszczaka i Dudy w sojusz z USA jest porażająca, amerykanom zależy wyłącznie na naszych dolarach za broń i gaz LNG nasze bezpieczeństwo mają głęboko gdzieś. A jaki sojusznikiem są USA przekonali się ostatnio Kurdowie w Syrii, a także Wietnam Południowy i my w Jałcie. PiS chce płacić amerykańskim najemnikom którzy w razie draki dadzą drapaka a na naszą armie pieniędzy nie ma.

lolos
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:04

MY NAWET NIE POSIADAMY OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ DLA ZGRUPOWANIA WOJSK TO WIADOMO, ŻE AMERYKANIE NIE BĘDĄ SIĘ NARAŻAĆ. RZĄDY PO-PIS MAJĄ W NOSIE ŻYCIE ŻOŁNIERZY. WYSTARCZY IM DAĆ PODWYŻKĘ I NE MA OFICJALNIE WYCIA PRZE MUNDUROWYCH. Sry za caps ;)

KOKOS
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:00

No niestety przywileje społeczne w tym wiele wojskowych kosztują. Albo sprzęt albo przywileje. Najlepsze jest to że np oficer idzie na pełną emeryturę po przepracowaniu 25 lat. Zabiera emeryturę ok 4-5.000 zatrudnia się w sztabie i dorabia ok 2500zł. Robi różne szkolenia np zakładania paneli słonecznych i inne kolejne bzdury bo nie wykonuje tego zawodu. Płaci wojsko. Dlatego np nie ma pieniędzy na wojsko. PRZYWILEJE.....................

niejaki Błochin
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:42

Z drugiej jednak strony to Rosja w 1994 roku zagwarantowała Ukrainie nienaruszalność granic, po czym sama te granice naruszyła. USA zaś na nas jakoś nigdy nie napadło. Trzeba mieć w pamięci "słowność Rosji".

Ech
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:26

usa napadlo na wiele krajow od meksyku po afganistan czy paname

Tomasz33
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:01

Na naszą armię jest coraz więcej pieniędzy z roku na rok. Kurdowie nie mają własnego państwa i nie są w NATO. Więc jak można bronić kraju którego nie ma? Amerykanie wycofują się z bliskiego wschodu na rzecz innych regionów. Amerykanie mają w Polsce bazę antyrakiet, kilka tysięcy żołnierzy, i będą magazyny na sprzęt wojskowy, do którego wystarczy przysłać ludzi. Amerykańskie bombowce strategiczne odbywają ćwiczenia z polskimi myśliwcami. Więc skąd te wnioski że komuś nie zależy? Do tego firmy Google i Microsoft inwestują w Polsce.

Qwe
piątek, 31 lipca 2020, 23:50

No i gdzie Błaszczak ze swymi deklaracjami??? Byliśmy bucybutem, jesteśmy i będziemy. Amerykańska przyjażń tak szumnie reklamowana przez Dudę, Błaszczak i innych to zwyczajna prostytucja - kupujesz nasze produkty to jesteśmy mili, nie kupujesz to ewentualnie popatrz przez barierkę. Na takie sojusze pracujemy.

Tomasz33
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:05

Ach te rosyjskie kompleksy względem USA. Bo z Rosją trzymają tylko takie "potęgi" jak Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Kazachstan itp. Stany zjednoczone nie są głównym partnerem Polski, są na dalszych miejscach. Więc nie tylko o zakupy tu chodzi.

Tomasz33
sobota, 1 sierpnia 2020, 17:13

*partnerem handlowym oczywiście

Kiks
piątek, 31 lipca 2020, 22:32

Sukces Dudy? Litości :D. Większego gamonia Polska nie znała.

ja bym się tak nie napinał
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:51

A wskaż Kiks jednego polityka z Zachodniej Europy, który nie jest gamoniem. Toć Europa od dwudziestu lat zdaje sobie sprawę, że przebiera nogami w miejscu, pozwala imigrantom "przejadać" srebra rodowe i gospodarczo, militarnie, społecznie się dalej cofają. A przypomnę, że to tamte państwa miały pieniądze na różne przedsięwzięcia i więcej mogą. Taka np. Francja ma nawet broń atomową, ale jakoś nie zadeklarowała, że użyje jej w obronie państwa członkowskiego, to po co im ta broń?

Wariat
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:38

Na wyborach to kolega byl,? TERAZ mamy Adriana przez 5lat I co mu ZROBIĄ? Okazja BYŁA i ostal sie złoty RÓG

patriota
piątek, 31 lipca 2020, 20:14

wycie debilnych trolli bezcenne

kj1981
piątek, 31 lipca 2020, 16:04

Podsumowując artykuł: do Polski nie trafią żołnierze wycofani z Niemiec, trafi za to garstka żołnierzy z USA, ale nie na stałe, tylko rotacyjnie. Wbrew wcześniejszym pogłoskom, nie ma nic o tym, że do Polski trafi eskadra Wild Weasels (samoloty wyspecjalizowane w przełamywaniu obrony plot). Połowa wycofanych z Niemiec wojsk wróci do USA, więc całościowo patrząc, siła NATO w Europie zostaje osłabiona. To jest ten wielki sukces, o którym rząd i prezydent mówią od miesięcy? Żenada.

Box123
sobota, 1 sierpnia 2020, 06:04

A ile żołnierzy USA było 5 lat temu? Nawet jeśli teraz trafi tysiąc, a zapewne będzie to wiecej to zawsze to jest krok do przodu. Zaraz będą magazyny na broń, potem baza w Redzikowie Zresztą. Poczekajmy na podpisanie właściwej umowy

Max
piątek, 31 lipca 2020, 15:32

Nic tak nie cieszy Polaka, jak skowyt ruskich trolli. Brawo Polska!

LMed
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:29

Kibic? Brawo Polska a potem Polacy nic się nie stało ( bo generały z Ameryki) i tak bez końca.

Lekarz
piątek, 31 lipca 2020, 23:50

Ale o czym ty piszesz??? Wiesz chociaż sam???

Nowe jak stare
piątek, 31 lipca 2020, 14:11

No to pozostało nam jeszcze tylko czekać na Festiwal Piosenki Amerykańskiej w Zielonej Górze. Może redakcja obejmie honorowy patronat? :-D

Rósofop
niedziela, 2 sierpnia 2020, 17:07

Czemu nie, posłuchamy na niej trochę counrty, zawsze to lepsze niż chóru Aleksandrowa śpiewającego z dna Morza Czarnego :-)

Ułan
czwartek, 30 lipca 2020, 19:33

2% PKB to tylko pretekst do nacisku na Niemcy, bo Włochy wydają 1,22%, Belgia poniżej 1%, a Niemcy 1,36%.

R
piątek, 31 lipca 2020, 10:57

Belgia moze i ponizej 1%, ale zobacz ile np F-35 kupuja.

-CB-
piątek, 31 lipca 2020, 00:47

Pewnie, że pretekst. Przecież te 1,36% to i tak realnie kilka razy więcej, niż nasze rzekome 2%. Poza tym liczy się też efektywność wydawanych środków, bo można wydać i 100%, a nic tak naprawdę nie kupić. Kto rozsądniej zarządza środkami chyba widać na pierwszy rzut oka...

LMed
czwartek, 30 lipca 2020, 19:27

No cóż, znowu sukces jak ten 27:1. Ale walniemy sobie defiladę i jakieś dwa muzea ... zaczniemy budować. WOT dostanie karabinki do unowocześnienia. LeoPL gotowe do defilady ( 4 szt. + rezerwowy). Będzie dobrze.

Box123
piątek, 31 lipca 2020, 00:31

A jaki byłby sukces gdyby nie ten rząd? Przypominam że poprzednicy bali się nawet organizować ćwiczeń ze stanami, ze strachu co powie Rosja. I to już po ataku tej ostatniej na Ukrainę, dodajmy. Może się nie podobać tempo modernizacji armii ale i tak jest ono nieporównywalne z czarną dziura za rządów PO-PSL, a o takiej obecności wojsk USA jaka mamy dzisiaj 5-6 lat temu nikt nawet nie marzył. I to są fakty. A wygląda na to że wkrótce do Polski trafi przynajmniej ok 1,5 tys kolejnych żołnierzy i być może to dopiero początek. Potem budowa magazynów, niedlugo ukończenie bazy antyrakietowej

Lekarz
piątek, 31 lipca 2020, 23:52

Do największych sukcesów obecnej ekipy proponuję zaliczyć roje dronów maciarewicza. Zgodzisz się boc'ie123?

Grzegorz Szumski
piątek, 31 lipca 2020, 21:15

Ciekawe, czy wierzysz w to, co piszesz... Manewry Anakonda, przygotowywał jeszcze MON Siemoniaka, przy zaangażowaniu np generała Skrzypczaka (zdaniem żołnierzy, najlepszego dowódcy w historii III RP). To za Siemoniaka wdrożono i ukończono programy RAK, KRAB, MSBS, zakupiono Leo, przeprowadzono około 30 dużych programów modernizacyjnych. PiS większość z nich rozwalił. Zbudowali WOT i to jest ich zasługa.

tak tak
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:15

Przypomnij może ile Raków i Krabów w ramach tych programów kupił Siemoniak?

db+
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:59

Krabów 24 sztuki, Raków nie kupiono ponieważ PR opóźniły się o 2 lata. Pierwotnie planowano dostawy KMO na lata 2014-18. Przypomnij, jakie programy modernizacyjne rozpoczęto i sfinalizowano (z uwzględnieniem FAK, PR, PP) za rządów PIS? Mogą być nawet te z zerowym offsetem Tylko niech będą nowe, autorskie.

RealMax
piątek, 31 lipca 2020, 21:25

Należy też dodać, że to z budżetu z czasu rządów P.O przypada spłata prawie całej sumy za nasze F-16

RealSF
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:58

No tak bo nie było rat, tylko w umowie zapisano że jak PO wygra wybory to zapłacą za F16.

jajko
piątek, 31 lipca 2020, 19:54

Potem , niedlugo , w przyszlosci itp

LMed
piątek, 31 lipca 2020, 13:31

Jaki byłby sukces nie wiem, bo skąd. Może mniej prymitywnej propagandy na przykład.

dobra zmiana
czwartek, 30 lipca 2020, 10:27

Wszyscy sąsiedzi skłóceni i kruche, zamorskie sojusze. Wypisz, wymaluj jak w 1939 roku :(

Kopara
czwartek, 30 lipca 2020, 19:20

DOJNA ZMIANA wie lepiej

ultraubawiony
czwartek, 30 lipca 2020, 15:30

o, gosh. Czytam komentarze pod artykułem i sama rusko pełowska trolownia, rodem ze sputnika albo tvn.

czwartek, 30 lipca 2020, 20:56

altair
czwartek, 30 lipca 2020, 20:56

W takim razie pierdół się Ty PiSofiucie. Amen !!!

Box123
piątek, 31 lipca 2020, 00:37

Miłośnicy tolerancji i wolności słowa znowu dali pokaz ile te hasełka są dla nich warte. Ale to dobrze. Wystarczy spojrzeć kto jest przeciwko obecnemu rządowi, żeby znowu nabrać chęci żeby jeszcze bardziej go popierać

Gvalch'ca
piątek, 31 lipca 2020, 15:03

przypominam, że obecną władzę popiera 10,4 z 38,4 mln Polaków - nieładnie mówić tak brzydko i większości swoich rodaków

Czytelnik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:07

Przypominam że PO popiera 3mln Polaków, pozostałem 35mln jest przeciwko PO. Boli?

piątek, 31 lipca 2020, 19:59

Opowiadasz zwykłe bzdury. Czynne prawo wyborcze przysługuje po ukończeniu 18 roku życia.

db+
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:08

W II turze uprawnionych do głosowania było 30 268 543 osób. 10 440 648 poparło Andrzeja Dudę. Tak dla porządku.

OTUA
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:13

Tak dla porządku, w demokracji to oznacza że naród wybrał AD, bo RT dostał jeszcze mniej. Wniosek jest taki że ok. 1/3 mających prawa wyborcze z nich nie skorzystała więc się do wyniku nie liczą.

Polak
czwartek, 30 lipca 2020, 15:27

tak, lepiej czyścić toalety u Niemca. Wypisz wymaluj jak 1945-90, tylko z centralą w Brukseli a nie w Moskwie.

Tomasz33
piątek, 31 lipca 2020, 21:14

Niemcy zarabiają tylko 2,5 raza więcej niż Polacy. Polska sama jest krajem imigrantów ekonomicznych z innych państw. A centralę w Brukseli mają wszystkie kraje zrzeszone w UE.

Rumune
czwartek, 30 lipca 2020, 12:35

Nas PiS nie skłocił Bo żaden GŁUPEK sie nie da NABRAĆ

yyt
czwartek, 30 lipca 2020, 11:35

Gorzej bo wtedy sojusznicy byli 600 km od granic RP, teraz jedyny "pseudo" sojusznik jest kilka tysięcy kilometrów.

Tomasz33
piątek, 31 lipca 2020, 23:10

Ten sojusznik posiada w Polsce bazę antyrakiet, kilka tysięcy żołnierzy, i magazyny ze sprzętem wojskowym do którego wystarczy przysłać ludzi. Tu nie ma żadnego "pseudo". A projekcję siły tworzą też m.in. wspólne ćwiczenia wojsk USA i Polski, z eskortą amerykańskich bombowców strategicznych przez polskie myśliwce.

Wojtekus
czwartek, 30 lipca 2020, 15:07

Pozatym obecnie ten sojusznik ma nieopanowanego i niezrownowazonego prezydenta ktory jest milosnikiem Putina.

Maciek
czwartek, 30 lipca 2020, 10:09

No i cały misterny plan (rządowy) przekonywania jacy to jesteśmy ważni i jak znakomite mamy relacje z USA runął. A jeśli Trump nie uzyska reelekcji, co jest niemal pewne, będziemy w całkowitej, ciemnej d. Utrata znaczenia w UE, skłócenie że wszystkimi sojusznikami i sąsiadami, a w zamian iluzoryczne poczucie sukcesu. Tak fatalnie nie prowadziliśmy dyplomacji od czasów przedwojennych.

wert
czwartek, 30 lipca 2020, 20:51

Pleciesz bez pojęcia. Nie zauważyłeś wierzgania Turcji? Za chwilę putin będzie rozstrzygał dostawy wody dla Krymu. Dlatego kierunek Morze Czarne staje się priorytetowy. To tylko oznacza że amerykanie są na bieżąco

Dziadek
czwartek, 30 lipca 2020, 10:54

TYLKO 5-,korpus dziadku A co to znaczy? NOWE lotnisko Starachowice ,2 bazy logistyczne, nabrzeże RORO w Szczecinie, nowy poligon w Drawsku Ponieważ to NATO to bezpośrednie dowodzenie nad korpusem w Szczecinie oraz grupą batalionowa NATO

Wojtekus
czwartek, 30 lipca 2020, 15:10

Dobrze Dziadku. Tez tak bym chcial ale te informacje sa of Ciebie a nie z Pentagonu czy MON. Gdzyby tak bylo to MON by pierwszy o tym nas poinformowal. Rozumiem ze to say dopiero wstepne informacje i wiecej detali bedzie oznajmionych w przyszlosci ale jednak tego co napisales nie uslyszelismy. Dlaczego?

Dziadek
czwartek, 30 lipca 2020, 18:44

Pentagon płaci za Starachowice i roro i poligon dla siebie SUKCES NATO

Max
czwartek, 30 lipca 2020, 12:35

Jak za to wszystko zapłacimy. A skąd kasa jak nawet na mundury nie ma ?

benek
czwartek, 30 lipca 2020, 20:43

A na to kasa będzie. Przy czym to nie cud. To smród.

Zmechu 12
czwartek, 30 lipca 2020, 12:30

No NARESZCIE NATO Trochę porządku i grafik na,tablecie Zgranie batalionów zmechanizowanych Zgranie logistyczne Fajnie co?

Oooooo co chodzi
czwartek, 30 lipca 2020, 12:27

A co na to MON i BŁASZCZAK? Zabiorą im szpice NATO?

65er
czwartek, 30 lipca 2020, 10:08

Nie licz na kogoś licz na siebie. Po 70 latach jesteśmy nie uzbrojeni jak na Państwo prawie 40-to milionowe.

Rezerwa 61
czwartek, 30 lipca 2020, 11:04

Rezerwa liczy na,SIEBIE A sprzęt taki sam od 49lat Trochę patyny nie zaszkodzi

cc
czwartek, 30 lipca 2020, 10:07

natowski general za 2 mld dol

Kopara
czwartek, 30 lipca 2020, 10:29

ŚMIAŁO kolego o kim mówisz?

rmarcin555
czwartek, 30 lipca 2020, 09:56

Ciągle powtarzam: należy natychmiast zwiększyć budżet Ministerstwa Murzyńskości.

Murzynek Bambo
czwartek, 30 lipca 2020, 12:31

Na polne drogi podlasia

tagore
czwartek, 30 lipca 2020, 09:38

Egipt otrzymuje rocznie ok 1 mld dolarów pomocy wojskowej, moze cos takiego i nam sie skapnie zamiast kolejnych kilkuset żołnierzy.?

comet
czwartek, 30 lipca 2020, 10:25

Nie skapnie. O strategicznie położony Egipt amerykanie muszą się starać,a Polska to prymus w klasie lizusó.

Max
czwartek, 30 lipca 2020, 12:36

A Polska nie jest położona strategicznie ? Ciekawe rzeczy pan opowiada.

ktos
piątek, 31 lipca 2020, 09:26

Hmmm o ile wiem w Egipcie jest kanal suezki przez ktory przeplywa znaczna czesc handlu swiatowego a w razie wojny jest bardzo waznym obiektem. Czy cos podobnego mamy w Polsce? Jak odpowiesz na moje pytanie, bedziesz mial odpowiedz na swoje.

Marti
czwartek, 30 lipca 2020, 19:38

Nie jest, bo nie ma ropy... ;-)

piątek, 31 lipca 2020, 08:36

Tylko, że tym tematem w Egipcie zajmują się Włosi i Brytyjczycy.

-CB-
piątek, 31 lipca 2020, 00:50

I kanału Sueskiego.

Max
czwartek, 30 lipca 2020, 22:27

No nie ma:( Ale tak poważnie, to Polska jest w centrum największego mokrego snu USA, czyli nowego Jedwabnego Szlaku. Kto kontroluje Polskę, kontroluje szlak w miejscu które jest przedsionkiem UE, bez której ta inicjatywa nie ma sensu.

Nowator
czwartek, 30 lipca 2020, 10:22

Błaszczak płać te 2ld usd rocznie Tak negocjujesz

yyt
czwartek, 30 lipca 2020, 09:00

Zawsze uważałem że ten sojusz jest nic nie warty. RP winna poważnie podejść do tematu modernizacji technicznej. Jeżeli armia będzie silna sprzętowo to każda administracja USA będzie chciała mieć w Polsce realnego sojusznika i będzie poważnie go traktować. Stawianie się w pozycji żebraka proszącego o ochronę jest żenujące. Obecne ruchy administracji USA kompromitują rząd RP wobec wcześniejszych obietnic i zapewnień.

czwartek, 30 lipca 2020, 18:43

yyt. mam podobne zdanie, powinniśmy wstać z kolan,

j23
czwartek, 30 lipca 2020, 14:29

TYLKO 5-,korpus dziadku A co to znaczy? NOWE lotnisko Starachowice ,2 bazy logistyczne, nabrzeże RORO w Szczecinie, nowy poligon w Drawsku Ponieważ to NATO to bezpośrednie dowodzenie nad korpusem w Szczecinie oraz grupą batalionowa NATO

j23
czwartek, 30 lipca 2020, 12:02

TYLKO 5-,korpus dziadku A co to znaczy? NOWE lotnisko Starachowice ,2 bazy logistyczne, nabrzeże RORO w Szczecinie, nowy poligon w Drawsku Ponieważ to NATO to bezpośrednie dowodzenie nad korpusem w Szczecinie oraz grupą batalionowa NATO

Kopara
czwartek, 30 lipca 2020, 10:58

Adresatem jest MON Lizusy do kwadratu Jak zrobić generała, ZAOCZNIE?

I nie zmienia
czwartek, 30 lipca 2020, 08:45

sie nic bo ew. konflikt zbrojny z FR bedzie sie toczyl ponownie na terytorium Polski. A my jeszcze nie dostalismy reparacji za poprzednia wojne. Tylko pol milionowa armia i potężne sily strategiczne nas chronią przed takim scenariuszem.

Nikt
czwartek, 30 lipca 2020, 21:50

Jak chcesz utrzymać armię o tak dużej ilości? Skad weźmeisz pieniaze na jej utrzymanie?

Wawiak
czwartek, 30 lipca 2020, 14:26

Skąd weźmiesz siły strategiczne? Kupisz od Korei Północnej? Własnej broni atomowej nie jesteśmy w stanie uzyskać - nawet, gdybyśmy nie byli sygnatariuszami paktu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Paweł P.
czwartek, 30 lipca 2020, 08:32

Zaraz zaraz, nie czaicie że są wybory w USA? Przecież to gra pod elektorat, o Polska jak zawsze sobie poradzi – pisałem, że zyska na prze przetasowaniu pozycji. Inna spraw, że niezłą mają totalną opozycję. Ulica i zagranica, skąd my to znamy :)

Zaq
czwartek, 30 lipca 2020, 08:07

No i co na to Błaszczak który pijal z zachywtu nad sojuszem z USA, stare porzekadło mówi umiesz liczyć to licz na siebie PiS wysyła do USA mld dolarów za broń i gaz LNG nawet wolał wydać 2 mld USD na Fort Trump zamiast na polską armię. A jakim sojusznikiem jest USA przekonali się ostatnio Kurdowie w Syrii a my w Jalcie.

Peptyd
czwartek, 30 lipca 2020, 05:09

Panie Błaszczak Pan przyśpieszy modernizacje naszej Armii bo jak widzę wesolo nie jest. Nie jesteśmy aż tak ważni dla US. To sygnał którego nie mozna ignorować. W razie ataku Rosji zostajemy z ręką w śmierdzącym nocniku. Licz zawsze na siebie .

Polarny Miś
czwartek, 30 lipca 2020, 10:18

A KOLEGA to był na,wyborach? Bo teraz to pozamiatane

Wawiak
czwartek, 30 lipca 2020, 14:28

A jaki miałeś wybór? Bo do wyboru miałeś albo takich, co mało lub nic nie zrobią, albo takich, co będą jak ci pierwsi, ale coś jeszcze przy okazji skręcą dla siebie lub rozwalą.

trw
czwartek, 30 lipca 2020, 02:08

"Podwyżka przez obniżkę."

Wojtekus
czwartek, 30 lipca 2020, 15:14

Matematyka okazala sie trudnym przedmiotem dla kierownictwa MONu. A co no to MSZ? Nadal milczy? Brak opini i jakiejkolwiek polityki.

Wojtekus
środa, 29 lipca 2020, 23:32

Dziekujemy Tobie Prezydencie Trumpie. Czyli gdzie w tym wypadla Polska? Po Wloszech, Belgi i pewno Rumunni? Wycofanie 6 tys. Zolnierzy z Europy i przesuniecie dalej na poludnie reszty, wcale niw wzmacnia nas. Czyli jest to zielone swiatlo dla Putina. A co na to Andrzej?

j23
czwartek, 30 lipca 2020, 12:03

TYLKO 5-,korpus dziadku A co to znaczy? NOWE lotnisko Starachowice ,2 bazy logistyczne, nabrzeże RORO w Szczecinie, nowy poligon w Drawsku Ponieważ to NATO to bezpośrednie dowodzenie nad korpusem w Szczecinie oraz grupą batalionowa NATO

Natowiec
środa, 29 lipca 2020, 23:21

Panika w MON bo trzeba będzie się tłumaczyć w Poznaniu Na,razie brało sie pensję z NATO i pierdzialo w,stołek A teraz sam Piąty Korpus i 4-gwiazdkowy general Hahahaha Będzie bolało

Ech
środa, 29 lipca 2020, 23:10

Polacy to naiwni. okazuje sie ze lizusostwo nic nie pomaga.

Grredo
środa, 29 lipca 2020, 23:04

Nie chcieliśmy płacić za modernizację naszej armii będziemy płacić za pseudoobecność. Sprawdziło się pesymistyczne gadanie. Mamy ostatnie pięć lat na budowę możliwości obronnych. Potem USA wyłączą się w kolejną wojenkę i zostaniemy nakłonieni do ekspedycyjnych inwestycji.

Nikodem
środa, 29 lipca 2020, 22:55

Śmiech na sali, gdyż cała operacja wycofywania tych 12 tys. żołnierzy US. Army z RFN potrwa kilka lat. Docelowo w Niemczech będzie stacjonowało 24 tys. Janków, to przecież nadal najwięcej w Europie. Amerykanie zwyczajnie ośmieszają się. Niech wycofają się całkowicie z RFN, jak zrobiły to GB, Francja, Holandia, Belgia, Kanada, Rosja. Janki są żałośni.

Africa Corps
czwartek, 30 lipca 2020, 11:00

Niemcy mają dość Trumpa ale kochaja Amerykanów

Nikodem
piątek, 31 lipca 2020, 13:09

@ Africa Corps Kochają Amerykanów? Kochają okupantów? Co ty piszesz człowieku?

Dzjadzja Fiedzja
środa, 29 lipca 2020, 22:30

1. Wzmocnić odstraszanie Rosji - jak? ano "Zaś ok. 6400 ma powrócić do Stanów Zjednoczonych". Geomarkt. Nie dla idiotów.

j23
czwartek, 30 lipca 2020, 12:04

TYLKO 5-,korpus dziadku A co to znaczy? NOWE lotnisko Starachowice ,2 bazy logistyczne, nabrzeże RORO w Szczecinie, nowy poligon w Drawsku Ponieważ to NATO to bezpośrednie dowodzenie nad korpusem w Szczecinie oraz grupą batalionowa NATO

Andrettoni
środa, 29 lipca 2020, 21:58

W skrócie: wycofamy wojska i przekonamy wszystkich, że to wzmocnienie. Swoją drogą w czasach schyłku Rzymu pomimo największej armii świata ciągle brakowało wojska i też robiono podobne "przesunięcia". To jest to samo co wtedy, tylko z komputerami.

Paweł P.
czwartek, 30 lipca 2020, 08:29

Dzisiaj komputery rządzą, w pewnym sensie. Chociaż na końcu bagnet wystarczy.

Marek
czwartek, 30 lipca 2020, 08:18

W skrócie. Legiony to legiony. Ale bez licznych Auxiliae nie zapewniłyby Pax Romana. Amerykanie od dawna proszą sojuszników od podniesienie wydatków na obronność. Pax Americana może nie jest idealny i nie każdemu nawet tu w Europie się podoba. Ale to dzięki niemu właśnie mamy względny spokój. Turcy z Grekami nie strzelają do siebie nawzajem i tak dalej.

Ech
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:38

Niemcy czuja sie bezpiecznie

rmarcin555
czwartek, 30 lipca 2020, 14:22

@Marek. Pax Americana polega na tym, że masz kupować amerykańskie towary, a Ameryka na Twoje towary cła nałoży. Powodzenia.

Marek
piątek, 31 lipca 2020, 08:45

Biorąc pod uwagę to, co stało się w Korei Południowej i Japonii Chyba tylko w mniemaniu eurofanatyków.

Morswin
czwartek, 30 lipca 2020, 02:53

Zgadzam sie, analogia , uwarunkowania "cisna po oczach"

Baranek
środa, 29 lipca 2020, 23:40

MOŻE ruski wycofa się z KALININGRADU?

Rumune
środa, 29 lipca 2020, 23:15

Rotacja do Rumunii ma sens Nikt tutaj nie gada GŁUPOT

Baranek
środa, 29 lipca 2020, 23:09

No i BARDZO DOBRZE głosuj na,barana

Troll i to wredny
środa, 29 lipca 2020, 21:57

Dzisiaj Infobae podaje info o 30 000 000 DOROSŁYCH Amerykanach, którzy w zeszłym tygodniu nie mieli co jeść. Mówimy o 30 mln głodnych i uzbrojonych po zęby desperatach... The Washington Post informuje o grupach zbrojnych będących w opozycji do obostrzeń i władz. USA za dwa miesiące mogą potrzebować armii u siebie. Jeśli solidnie wqurvieni Chińczycy pomogą, to za tydzień.

tak tak
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:22

Zapomniałeś dopisać że dolar już pojutrze upadnie.

Ech
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:37

nie maja co jesc ale bron maja inni

Radek
czwartek, 30 lipca 2020, 05:48

The Washington Post.... I wszystko jasne.

Ging
czwartek, 30 lipca 2020, 01:32

Moderacja ?

spoko
czwartek, 30 lipca 2020, 00:08

Bedzie wycie na forach poromoskiewskich troli oj bedzie:)))

Kot w butach
środa, 29 lipca 2020, 23:13

To po co Ci jest potrzebna WIZA USA? SIEDŹ W DOMU Z PIS A CIĘ NAKARMI

Wariat
środa, 29 lipca 2020, 23:11

Na 360 mln biednych i głodujących ZAWSZE bylo 18% A CAŁY świat chce tam mieszkać i dostać te WIZY SZCZĘŚCIA PROSZĘ wytłumaczyć?

Ech
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:36

holiwood i propagande maja dobra

KrzysiekS
środa, 29 lipca 2020, 21:51

Po proszę posłuchać wypowiedzi Gen. Ben Hodges u Jacka Bartosiaka 1 kierunek Pacyfik 2. Basen morza Czarnego (Turcja , Rumunia) , Polska jest dziwnie pomijana to jakiś 3 lub 4 rzędny kierunek. Dziwi mnie zachwyt naszych decydentów jakby mieli klapki na oczach.

XXI wiek
czwartek, 30 lipca 2020, 18:31

Mamy XXI wiek i USA musza przygotować się na wojnę USA- Chiny. W USA spadek PKB w II kwartale 2020 roku to ponad 30%, w Chinach wzrost ponad 3%, to oznacza, że USA muszą rozwiązać chiński problem siłowo.

j23
czwartek, 30 lipca 2020, 12:04

TYLKO 5-,korpus dziadku A co to znaczy? NOWE lotnisko Starachowice ,2 bazy logistyczne, nabrzeże RORO w Szczecinie, nowy poligon w Drawsku Ponieważ to NATO to bezpośrednie dowodzenie nad korpusem w Szczecinie oraz grupą batalionowa NATO

R
czwartek, 30 lipca 2020, 09:01

Dokladnie tak, Europa nie jest juz na pierwszym miejscu dla US, wycofani zolnierze nie trafia do nas, gdyby tak sie stalo, bylby to nieciekawy sygnal dla calego NATO. Jezeli juz gdzies cos takiego sie stanie to bedzie tylko garstka zolnierzy nic wielkiego.

Marek1
czwartek, 30 lipca 2020, 08:16

A może po prostu Pentagon określa szanse na agresję FR na wsch. flankę jako skrajnie niskie ?

Kolory
czwartek, 30 lipca 2020, 01:53

No to znaczy ,że u nas nie jest tak napięta sytuacja.Powinno cieszyć ,że nie ta cześć świata na 1 miejscu

rrr
czwartek, 30 lipca 2020, 01:04

Pierwszorzędny to China,China,China, drugorzędny to wschodnia flanka bo czytali Mackindera, choć wygląda na to że wiadome siły walczą by ogon zamiatał psem i by był to Iran co jest na jedwabnym szlaku i sprzedaje ropę tym pierwszym.

Kot w butach
środa, 29 lipca 2020, 23:16

Błaszczak to nie decydent Co innego PREZES

KAR
środa, 29 lipca 2020, 21:35

PiS bredził o stałej obecności, a będą to tylko siły rotacyjne... :)

Tadziu
środa, 29 lipca 2020, 23:06

PIS BREDZI od ,5 lat Nic nie POTRAFIĄ całkowicie

miki
środa, 29 lipca 2020, 20:58

Jak to największy sojusznik USA obejdzie się smakiem i dostatnie resztki. A propos zanim nazwiecie mnie rosyjskim trollem to zadajcie sobie pytanie czy czasem druga strona nie korzysta z tych samych narzędzi.

rozpłaszczony
środa, 29 lipca 2020, 20:36

No i po Forcie Trump . A tak się niektórzy jarali , że i eskadra lotnictwa , artyleria i może coś jeszcze a tu kicha . Ewidentnie wycofanie wojsk z Niemiec do USA i w głąb Europy jest osłabieniem wschodniej flanki . Czas na poważnie wziąć się za modernizację / prawdziwą a nie defiladową / zaczynając od wymiany MON-u .

Desantowiec
środa, 29 lipca 2020, 23:18

5korpus w Polsce Nareszcie MON dostanie kopa w tyłek Bo TERAZ dostaną rozkaz z NATO

rrr
środa, 29 lipca 2020, 20:28

Do USA idzie cała Brygada Stryker choć ma teoretycznie rotacyjnie wracać, do Rumuni? Do Belgi dowództwo EUCOM (7Armia), batalion patriotów, batalion saperów. Do Włoch prawdopodobnie dowództwo Afrykańskie, dowództwo i eskadra f16, batalion inżynieryjny, elementy 173 Brygady. Do Polski dowództwo 5 Korpusu. W Niemczech niewiele zostaje, Brygada śmigłowców i Brygada altyleri, poligony, logistycy z rezerwy, medycy, żandarmi.

Nikt
czwartek, 30 lipca 2020, 14:10

Gdzie masz coś o SBCT u nas?

Pentagram
środa, 29 lipca 2020, 23:03

Doskonała analiza. 5korpus w Polsce To SUKCES Od 2017 Amerykanie mówią to Błaszczakowi a ten NIE rozumie co to oznacza. Brutalnie mówiąc porządek na tej flance NATO

rrr
czwartek, 30 lipca 2020, 22:27

To jak już będą te Dywizje Brygady i bataliony tego korpusu bo na razie sam sztab.

Raf
środa, 29 lipca 2020, 20:15

Ruscy nas leja

Rumune
czwartek, 30 lipca 2020, 00:25

CHYBA ruscy was. OLEWAJĄ Hahahaha

Sejfo
środa, 29 lipca 2020, 20:15

I to by było na tyle..

Raf
środa, 29 lipca 2020, 20:13

Nic nie dostajemy. Poza lomotem od ruskich..

Ruski A2/AD
środa, 29 lipca 2020, 23:08

Łomotu nie będzie jak PIS nas PODDA

codybancks
środa, 29 lipca 2020, 20:08

A ruskie nie mają rotacyjnych wojsk jak USA ??? Też powinni zmieniać swoje wojska jak NATO !!!

BOLEK
środa, 29 lipca 2020, 19:55

czyli ..uj wielki i dwa bąbelki

zas
środa, 29 lipca 2020, 19:45

Mam wrażenie, że to czasopismo jet krypto rosyjskie. Niby tak o amerykanach dobrze i naszej współpracy a jednak ciągle wątpliwości niejasności i ukryta wrogość.. Czyżby to była tak zwana piąta kolumna Putina?

Paweł P.
czwartek, 30 lipca 2020, 10:35

Niestety na to wychodzi +1

Ech
środa, 29 lipca 2020, 23:07

daj spokoj. po Rosji jada jak po dzikiej kobyle. a w interesie Pl jest uwazac na sojusznikow tez. historie 2 wojny pewnie znasz?

Baba Jaga
środa, 29 lipca 2020, 22:58

Ale konkretnie to o co ci chodzi? Za mało na kolanach, czy może nie powinni wspominać o relokacji głównie do Włoch i Belgii?

Pankracy
środa, 29 lipca 2020, 18:57

Tak to jest jak się Obraża RUDĄ BŁASZCZAK DO PRZEDSZKOLA

Baba Jaga
środa, 29 lipca 2020, 22:42

Tak to jest, jak się mówi, że lgbt to nie ludzie i porównuje do bolszewizmu, a dzień później rozmawia z doradcą prezydenta usa i głównym negocjatorem umowy o lokacji wojsk w PL, Richardem Grennelm. Zdeklarowanym gejem i autorem międzynarodowych kampanii walki z dyskryminacją osób lgbt. Podobno PAD nie wiedział. Gratulacje dla orłów dyplomacji.

12345
środa, 29 lipca 2020, 22:07

Mosbacher to niech ucieka z Polski, bo zachowuje się nie jak ambasador, a jak namiestnik Imperium Amerykańskiego na prowincję Polska !!! Taka prawda. Kiedyś to był ZSRR, a teraz to USA nasz PAN !

er
czwartek, 30 lipca 2020, 18:25

...i całe szczęście, że znów nie ruscy, wolę słuchać jazzu niż bałałajki.

czwartek, 30 lipca 2020, 08:40

A Niemieccy

Fanklub Daviena
środa, 29 lipca 2020, 18:50

V Kolumna sprowadza do Polin okupanta i zgadza mu się płacić kontrybucje...

spoko
czwartek, 30 lipca 2020, 00:12

V kolumna czyta Sputnika Oglada RT i jest ciagle wierna Kremlowi

Kot w butach
środa, 29 lipca 2020, 22:04

To właśnie PiS a 2mld usd to prezent od Błaszczak a

Fanklub Daviena
czwartek, 30 lipca 2020, 14:25

Niestety nie od Błaszczaka, tylko podatników... :(

Gts
środa, 29 lipca 2020, 18:41

I znowu "suckes" naszej dyplomacji. Okazuje się, że USA wzmacnia kierunek południowo-wschodni z obawy o lojalność Erdogana wobec NATO. Może do Błaszczaka w końcu dotrze, że słabym się nie pomaga i to już 20 ostatni dzwonek dla PiS do inwestowania w Wojsko Polskie, polskie służby i polskie, choć niekoniecznie państwowe firmy. Były okazje na różne programy z produkcją w Polsce czy to licencyjną, czy kooperacyjną, ale pis je uwalił z powodu lizusostwa wobec USA i mniejszego wobec związkowców niepolskich firm z montowniami na terenie kraju.

Dim Sim
środa, 29 lipca 2020, 22:10

Czy KOLEGA słyszał żeby do GŁUPKÓW coś docierało?

rrr
środa, 29 lipca 2020, 22:10

Skąd wy bierzecie tą Turcję? przecież ewidentnie chodzi o Rumunie, dla nas lepiej u nas na rotacjach brygada pancerna tam zmotoryzowana, tak z Żagania wozili czołgi na Rumunie.

Polish blues
środa, 29 lipca 2020, 18:32

Po przeczytaniu tekstu artykułu odpowiedź na pytanie zawarte w tytule nasuwa się sama - NIC!

Saszka czytaj ze zrozumieniem
środa, 29 lipca 2020, 18:23

Amerykańskie okręty wojenne toną, bazy płoną, a F-35 stoją zniszczone na lotniskach – ponoć tak właśnie przedstawia się obraz wojny USA z Chinami lub Rosją według prowadzonych przez think tank RAND gier wojennych. We wszystkich badanych scenariuszach Amerykanie ponoszą wysokie straty i nie są w stanie udzielić pomocy będącym w tarapatach sojusznikom. W razie konfliktu zbrojnego w Azji, na przykład chińskiej inwazji na Tajwan, Stany Zjednoczone miałyby siedemdziesiąt dwie godziny na wyeliminowanie z walki 350 jednostek chińskiej marynarki wojennej i straży wybrzeża. W razie konieczności przyjścia z pomocą zaatakowanym przez Rosję krajom nadbałtyckim musiałyby zaś zniszczyć 2400 sztuk rosyjskiej broni pancernej. Trudno byłoby tego dokonać, jeśli słabo chronione przed atakiem z powietrza amerykańskie brygady zmechanizowane trafiłyby pod zmasowany ogień wrogiej artylerii rakietowej, bezzałogowców i śmigłowców szturmowych. Równie mało szans na przetrwanie miałoby wszystko, co wymaga długich pasów startowych czy dużych składów paliw albo porusza się na powierzchni wody. Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę eksperci, jest podatność amerykańskich sieci komputerowych, łączności satelitarnej oraz systemów ostrzegania i dowodzenia na zakłócanie i cyberataki. Szacują oni, że wobec dużego natężenia działań wrogich hakerów i oddziałów walki elektronicznej działanie tych systemów mogłyby zostać mocno ograniczone, jeśli nie sparaliżowane całkowicie. David Ochmanek, jeden z analityków RAND, i Robert Work, były zastępca sekretarza obrony, twierdzą, że wysokich strat Amerykanów w ewentualnej przyszłej wojnie można jednak uniknąć. Do tego powinna zaś wystarczyć kwota 24 miliardów dolarów rocznie, co stanowi 3,3% proponowanego przez prezydenta Trumpa budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2020. No co amerykańskie wojsko powinno przeznaczyć takie fundusze? Przede wszystkim na zakup broni kierowanych, zarówno ofensywnych, jak i defensywnych. Skoro Stanom Zjednoczonym brakowało ich w starciach z takimi przeciwnikami jak Libia czy Serbia, tym bardziej mogłyby one nie podołać prowadzeniu wojny z wrogami dysponującymi rozbudowaną bazą przemysłową. Na dłuższą metę, zdaniem Ochmanka, warto także inwestować w broń laserową, mikrofalową, działa elektromagnetyczne oraz systemy zakłócające i chroniące przed zakłóceniami. Work dodaje do tego konieczność rozwoju programów z zakresu sztucznej inteligencji, takich jak lojalny skrzydłowy.

nom
środa, 29 lipca 2020, 21:58

10/10 USA musi optymalizować armię koszt/efekt, to już nie bombardowanie pastuchów tylko starcie z prawie równorzędnym przeciwnikiem

o tym też wiesz i pamiętasz?
środa, 29 lipca 2020, 18:23

KSU - USA Cóż to jest dziś za święto Cóż to za wielka radość Przez nasze piękne miasto Amerykańce jadą W szkolonej w partii ręce Powiewa chorągiewka A w ustach wyćwiczonych Znów zabrzmi stara śpiewka Gwieździsty sztandar, powiewa na ulicy Biją pokłony, zdradliwi politycy Wielka parada, parada na ulicach Nowego pana, fetują niewolnicy W klatce ich wychowano Chodzili na kolanach Gdy zdechł stary santrapa Nowego trzeba pana Może rzuci dolara Lub łaskawie nagrodzi Albo rąbnie rakietą Gdy sługa nie dogodzi Gwieździsty sztandar, powiewa na ulicy Biją pokłony, zdradliwi politycy Wielka parada, parada na ulicach Nowego pana, fetują niewolnicy

nom
środa, 29 lipca 2020, 21:59

ten wierszyk chyba o Putinie ułożyłeś i jego niewolnikach ?

No
czwartek, 30 lipca 2020, 08:28

Nie, to o was!

ccc
środa, 29 lipca 2020, 18:23

Polsko - Amerykańska przyjaźń : Raz ordynarny niedźwiedź, kucnąwszy na łące, W dość niewybredny sposób podtarł się zającem. Zając potem chwalił się żonie przy obiedzie, - Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem. (Waligórski).

spoko
czwartek, 30 lipca 2020, 00:18

Powtarzarz to na kazdym forum Pamietaj ze Niedzwiedz to Rosja a zajaczki to prorosyjskie trole na tym forum I tak wam podziekuje Rosja za ciezka prace na forum

Eryk
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:42

Podziękuje im jak Motoroli na Ukrainie. Słuch po nich zaginie.

kufa
środa, 29 lipca 2020, 18:23

Anżej poleciał do Waszyngtonu i przywiózł kilka zdjęć. Siły US Army pojadą do Włoch i Belgii. Kolejny sukces i wstajemy z kolan.

Zagloba
środa, 29 lipca 2020, 22:11

Ta,dojna ZMIANA nas wykończy bez pomocy ruskuch

taka prawda
środa, 29 lipca 2020, 18:22

Amerykanie zawsze nas Polaków zdradzali i robili w bambuko ! To żaden sojusznik ! Tuż po zakończeniu II WŚ woleli pomagać oblężonym przez sowietów SS-manom we wschodnim Berlinie. Nie byliśmy zaproszeni na wielką paradę zwycięstwa pomimo milionowych ofiar podczas gdy takie Fiji było ... a nie brało udziału w wojnie ! Sprzedali nas ruSSkim pomimo, że gen. Anders bardzo zabiegał aby nas włączyć w 1951 roku do NATO. Dobrze się chociaż stało, że będą musieli mieć wizy do strefy Schengen bo nasi nie potrafią nawet tego wywalczyć ale za to żydkom dają od ręki i ile chcą. Co raz bardziej rozumiem co powiedział Macron, że należy obawiać się roSSji, Chin i USA.

spoko
czwartek, 30 lipca 2020, 00:20

taka sowiecko czerwona prawda

Woit
środa, 29 lipca 2020, 18:12

Było by to głupie posunięcie że strony Pentagonu, gdyby rozmieścili swoje wojska na stałe w Polsce. Nie posiadamy OPL, lotnictwo symboliczne i armia kosynierów (ubogie wyposażenie poj. żołnierza). Nie mamy też kasy, infrastruktury w standardzie do którego przywykli GI Joe, nie mamy technologii ani patentów, które pożądało by USA. Jesteśmy trzecioligowym rynkiem zbytu na ich towary i totalnie od nich zależni. W rządzie (w poprzednich to samo) miernota taka sama jak w MON, gdzie tu do powstania z kolan?

Dalej patrzący
środa, 29 lipca 2020, 18:10

Jakie jednostki USA przejdą z Niemiec do Polski? To okaże się najwcześniej po wyborach na Białorusi. A faktycznie - dopiero po wyborach prezydenckich w USA. Bo do tego czasu hasło "sprowadzam żołnierzy USA z Europy do domu" będzie wabikiem dla wyborców amerykańskich - oczekujących zmniejszania zamorskiej obecności i koncentracji na USA. Nawet gdyby podjęto jakieś "decyzje-minimum" co do relokacji wojsk do Polski, to i tak ostateczne decyzje [być może zasadnicze] nastąpią, gdy nowy [lub stary] lokator Białego Domu dostanie "na otwarcie" raport strategiczny na biurko z rekomendacjami - także co do sił w Polsce i na Wschodniej Flance. Zresztą - odwlekanie decyzji do co przesunięcia wojsk do Polski jest zasadne z punktu widzenia i Waszyngtonu i Warszawy - bo trzyma Kreml w niepewności co do reakcji USA na anschluss Białorusi - a ten jak widać kroi się grubymi nićmi [na razie politycznie] pokazując [mimo maskirowki] zniecierpliwienie i determinację Kremla. Dlatego Kreml bierze Łukaszenkę w dwa ognie [zewnętrzna presja i wewnętrzne wyrywanie dywanika spod nóg], bo chce z niego zrobić swoją posłuszną marionetkę - dla utrzymania pozorów na arenie międzynarodowej, że niby "nic się nie zmieniło".

Oooooo co chodzi
środa, 29 lipca 2020, 17:59

Żołnierz amerykański zobaczył Powidz i wybrał Włochy Hahahaha Dlaczego?

Tadziu
środa, 29 lipca 2020, 17:56

Nawet kibla Błaszczak nie DOSTAŁ A przecież BRAK

Pankracy
środa, 29 lipca 2020, 17:55

Błaszczak wyszedł na GŁUPKA z tymi oświadczeniami No ale jak OBRAZIŁ PUBLICZNIE RUDĄ

Rumune
środa, 29 lipca 2020, 17:53

Szczegóły znane i Rumunia nagrodzona za swój wkład w bazę PATRIOT

LMed
środa, 29 lipca 2020, 17:48

Wiemy, że nic nie wiemy.

Juliusz Cezar
środa, 29 lipca 2020, 17:37

"Co ciekawe, Morze Czarne pojawiało się w wypowiedziach Amerykańskich dygnitarzy politycznych i wojskowych o wiele częściej niż Polska i państwa nadbałtyckie." - no, a po co mają dopakowywać bantustany, które w razie W i tak sprzedadzą za sojusz w razie wojny z Chinami? Przecież tylko samobójca stawia na kraje przegrane, a o amerykańskich sojuszach najlepiej dowiedzieli się WIetnamczycy czy Kurdowie :) Już nie wspominam o rządzie w Afganistanie, który poleci jak tylko USA zawinie resztę majdanu z Bliskiego Wschodu. W politykę to trzeba umieć grać, a Polska tego nie umie. USA zresztą też w porównaniu do Rosji i Turcji nie potrafi rozgrywać polityki na Bliskim Wschodzie.

tak tak
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:28

Zdobycze Rosji na bliskim wschodzie po prostu powalają.

Nikt
środa, 29 lipca 2020, 17:32

Czyli o jeden SBCT w Europie mniej, niezbyt dobra wiadomość

Ja
środa, 29 lipca 2020, 17:30

No i co ma w koncu trafic do Polski?

Murphy
środa, 29 lipca 2020, 22:25

Jeśli tytuł kończy się znakiem clickbajt

Tweets Defence24