USA wycofują część wojsk z Zatoki Perskiej

2 kwietnia 2021, 14:39
patriot saudi arabia
Fot. Air Force Tech. Sgt. Michelle Larche
Reklama

Na polecenie prezydenta Joe Bidena Pentagon rozpoczął wycofywanie części amerykańskich sił zbrojnych z regionu Zatoki Perskiej, w tym baterii rakiet Patriot rozmieszczonej w Arabii Saudyjskiej – poinformował w czwartek "Wall Street Journal".

Stany Zjednoczone wycofały już z regionu Zatoki Perskiej co najmniej trzy baterie amerykańskiego rakietowego systemu Patriot, w tym jedną z Arabii Saudyjskiej – doniósł "WSJ". Jak napisał dziennik, Pentagon przenosi z regionu także inne jednostki i rezygnuje ze stałej obecności lotniskowca w regionie Zatoki Perskiej.

Przedstawiciele amerykańskiej administracji nie wykluczają dalszych redukcji. W wypowiedziach podkreślają, że dotychczasowe działania to jeden z pierwszych etapów zmniejszania obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

"Usunięcie baterii systemu Patriot, (rezygnacja) ze stałej obecności lotniskowca oraz innych wojsk oznacza, że region ten może opuścić kilka tysięcy żołnierzy (USA). Pod koniec ubiegłego roku było tu ok. 50 tys. żołnierzy amerykańskich, dwa lata temu w/w okresie największego napięcia między administracją (Donalda) Trumpa a Iranem – ok. 90 tys."  odnotował "WSJ".

Dziennik zaznaczył, że Waszyngton rozważał również wycofanie z regionu systemu rakietowego THAAD (Terminalnej Wysokościowej Obrony Strefowej), który przeznaczony jest do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej fazie ich lotu. Ostatecznie nie zdecydowano się na taką decyzję.

Reklama
Reklama

Część sprzętu z Arabii Saudyjskiej, w tym m.in. drony, może zostać dyslokowana w regionach, które w uznaniu USA są kluczowe z punktu widzenia globalnej rywalizacji z Chinami i Rosją  spekulował "WSJ".

Decyzje Waszyngtonu o redukcji amerykańskiej obecności wojskowej nie przychodzą w łatwym okresie dla Arabii Saudyjskiej. Od stycznia kraj ten doświadczył ponad 80 ataków rakietowych, którym w wielu przypadkach towarzyszyły ostrzały z dronów. Odpowiadają za nie szyiccy rebelianci Huti z Jemenu, gdzie Arabia Saudyjska od lat zaangażowana jest w konflikt zbrojny, w którym jedną ze stron otwarcie popiera Iran.

Po objęciu urzędu Biden zobowiązał się do rewizji stosunków z Rijadem, które ze prezydentury Donalda Trumpa były bardzo bliskie. Nowy przywódca USA pojął kilka kroków, które nie spodobały się bliskowschodniej monarchii. Wśród nich jest zamrożenie sprzedaży amerykańskiej broni wykorzystywanej przez Arabię Saudyjską w wojnie w Jemenie oraz upublicznienie raportu, który obciąża saudyjskiego następcę tronu Mohammada ibn Salmana odpowiedzialnością za morderstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Jednocześnie władze USA zapewniają, że zamierzają utrzymać sojusznicze relacje z Rijadem i deklarują dalszą pomoc monarchii w obronie przed rakietowymi atakami z Jemenu. Ażeby im zapobiec, Waszyngton jest gotów dalej dzielić się z Saudami swym nowoczesnym sprzętem wojskowym. Chciałby jednak, by Arabia Saudyjska przejęła większa odpowiedzialność za ochronę swojego własnego terytorium.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
bc
niedziela, 4 kwietnia 2021, 09:32

Czas najwyższy, już jakiś czas temu stali się samowystarczalni energetycznie.

Alfret
sobota, 3 kwietnia 2021, 21:27

Czy czasami Amerykanie nie mieli skasowac jakiegos lotniskowca z racji jego wieku i wielkosci? Widocznie padlo na lotniskowiec z tego wlasnie akwenu. Przypomne jeszcze, ze swego czasu Trump wycofywal wojska z Korei, aby zwiekszyc pule finansowa w rozdaniu po stronie Koreanczykow!

Wawiak
piątek, 9 kwietnia 2021, 10:03

Nie bój nic, wam i tak nie sprzeda, więc albo sobie wyremontujecie swój stawiacz zasłony dymnej w postaci Kuzniecowa, albo odpuścicie temat okrętu z samolotami.

Wojmił
sobota, 3 kwietnia 2021, 14:10

Arabia saudyjska po prostu powinna zatrudnić byłych amerykańskich żołnierzy do swych sił zbrojnych a do sił specjalnych operatorów Black Water...

Muminek
sobota, 3 kwietnia 2021, 11:51

spada znaczenie ropy to i bliski wschód jest Amerykanom niepotrzebny ...

Jaro
niedziela, 4 kwietnia 2021, 11:20

Amerykanom nie ale Europekczycy nie są wstanie zabezpieczyć swoich dostaw ropy nie mają środków do tego .. Europa nie ma floty , z wyjątkiem Francuskiej Marine Corp która też ma swoje zadania na Morzu Śródziemnym.

Kot
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 09:27

Europa nie ma floty? Głupie Włochy mają dwa lotniskowce, a Rosją jednego trupa.

Wawiak
piątek, 9 kwietnia 2021, 10:05

Rosja i Europa??? Wolne żarty.

groenendal
sobota, 3 kwietnia 2021, 11:48

Stany Zjednoczone zadeklarowały ,że będą nadal dostarczać swój supernowoczesny sprzęt do ochrony Arabii Saudyjskiej... Jak ten supernowoczesny sprzęt sprawdza się na wojnie w Jemenie i w ochronie rafinerii to chyba już każdy wie...

mieszkańcy AS się ucieszą
sobota, 3 kwietnia 2021, 18:41

No akurat wycofanie tych Patriotów to wyjdzie zwykłym obywatelom AS na dobre bo w razie ataku wrogich rakiet nie będą musieli uciekać dodatkowo przed tymi właśnie Patriotami, które odpalone niby do celu zaraz zawracają o 180 stopni i widowiskowo uderzają w ziemię powodując ogólną panikę wśród mieszkańców których miały podobno chronić.

Davien
sobota, 3 kwietnia 2021, 15:55

Masakruje rosyjski i irański sprzęt i rakiety?:)

Monkey
piątek, 2 kwietnia 2021, 19:41

Dokładnie, niech saudyjskie lenie wezmą sie same za robotę. Myślą, żę jak płacą, to wszystko sie zrobi za nich, jak w ich systemie opieki zdrowotnej na przykład. Zresztą, takiego zbrodniczego i represyjnego rządu kraje demokratyczne z definicji nie powinny popierać. Ale są łase na pieniądze, rujnując tym samym swój prestiż na areniemiędzynarodowej. Dlatego nikt juz nie traktuje (poza naszym tzw. rządem) USA poważnie. Mało tego, my tez płacimy Amerykanom za ochronę. Zamiast płacić naszym obywatelom. To jakaś paranoja. Przecież z naszego terytorium też mogą sie nagle wycofać i co im zrobimy? Już nie mówiąc o innych korzyściach z posiadania własnych, narodowych sił zbrojnych zamiast najemników. Tych miała Kartagina i jak skończyła w walce przeciwko obywatelskiej armii Rzymu?

Jak już
piątek, 2 kwietnia 2021, 18:01

Powinni tym lotniskowcem przypłynąć pod Ukrainę...

Muminek
sobota, 3 kwietnia 2021, 11:50

proponuję na Bajkał ...

Autor
sobota, 3 kwietnia 2021, 00:49

Ta, do zatoki gdańskiej

Are
piątek, 2 kwietnia 2021, 21:49

Noo, pewnie na morze Azowskie. M. Czarne to akwen w którym trudno o swobodę a łatwo o wypadek (łódź podwodna).

ret
piątek, 2 kwietnia 2021, 18:14

Mają za dużo lotniskowców?

mat
piątek, 2 kwietnia 2021, 17:58

Wycofują bo będą stacjonowały na Ukrainie w ramach ćwiczeń Domański 2021.

Tweets Defence24