USA: więcej pomocy wojskowej dla Ukrainy, gdy Rosja zaatakuje

19 czerwca 2021, 13:37
1079px-Armyinform006
Fot. ArmyInform - armyinform.com.ua, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Administracja Joe Bidena w żadnym razie nie zamierza wstrzymywać pomocy dla Ukrainy oraz tamtejszych sił zbrojnych. Pomysły, że wraz ze szczytem Biden-Putin doszło do tego rodzaju zablokowania środków finansowych uznaje dość stanowczo za nonsens. Na razie doszło jedynie do wstrzymania dodatkowego pakietu pomocy wojskowej, który miał być odpowiedzią Waszyngtonu na niedawną koncentrację wojsk rosyjskich u granic Ukrainy. Rzeczniczka Białego Domu powiedziała, że obok planowanej wcześniej i zatwierdzonej przez Kongres pomocy, która jest wdrażana, przygotowano "fundusze awaryjne" na wypadek "dalszego wtargnięcia Rosji na teren Ukrainy".

Biały Dom zareagował na doniesienia prasowe, które sugerowały wstrzymanie pomocy finansowej dla Ukrainy. Jen Paski, sekretarz prasowy obecnej administracji, zaznaczyła, iż pomysł, że Stany Zjednoczone właśnie teraz wstrzymały pomoc w zakresie poprawy bezpieczeństwa Ukrainy, jest wręcz nonsensem. Podkreślając w komentarzu dla mediów, że zaledwie w zeszłym tygodniu – w okresie poprzedzającym szczyt prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji – Waszyngton zapewnił pakiet pomocy o wartości 150 milionów dolarów, w tym obejmujący systemy uzbrojenia. Co więcej, Psaki zauważyła, że właśnie teraz przekazaliśmy całą kwotę przyznaną przez Kongres Stanów Zjednoczonych w ramach inicjatywy pomocy dla poprawy bezpieczeństwa Ukrainy.

Cytowana Psaki stwierdziła, że na dwa dni przed szczytem z prezydent Putinem, prezydent Joe Biden niejako przed całym światem i NATO powiedział, że Stany Zjednoczone nadal będą stawiać na Ukrainę. Umożliwiając stronie ukraińskiej dalsze opieranie się rosyjskiej agresji. Biały Dom zaznaczył, że przygotowano również "fundusze awaryjne" na wypadek dalszego rosyjskiego wtargnięcia na terytorium Ukrainy. Prezydent Stanów Zjednoczonych miał przy tym wprost powiedzieć prezydentowi Rosji, że strona amerykańska będzie niezłomnie popierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Stany Zjednoczone od kilku lat przeznaczają na pomoc dla Ukrainy po 250-300 mln USD rocznie. W przypadku tych środków w żadnym razie niczego nie wstrzymano jeśli chodzi o pomoc dla sił zbrojnych Ukrainy oraz całego państwa. Trzeba przypomnieć, że po niespodziewanym rozmieszczeniu znacznych wojsk rosyjskich na okupowanym Krymie oraz w pobliżu ukraińskich granic Stany Zjednoczone awaryjnie przygotowały dodatkowy pakiet pomocy wynoszący ok 100 mln, ale będący kwotą dodatkową. Gdy Rosjanie dokonali wycofania głównych wojsk, Waszyngton nie zdecydował się na aktywizację dodatkowych sum pomocy.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/
Reklama 

Obecne emocje wokół domniemanego wstrzymania pomocy dla Ukrainy wywołał m.in. tekst Betsy Woodruff Swan oraz Paula Mcleary z „Politico” (pt. ang. „White House freezes Ukraine military package that includes lethal weapons” czyli Biały Dom zamraża pakiet wojskowy dla Ukrainy, który obejmuje śmiercionośną broń). Sama lektura wprowadzenia do wspomnianego tekstu mogła wywołać pewne wątpliwości co do postawy administracji Joe Bidena. Wskazano tam, że amerykańscy „urzędnicy przygotowali broń wartą 100 milionów dolarów, gdy Rosja zgromadziła wojska na granicy (z Ukrainą – Defence24), a następnie wstrzymali działania, gdy zbliżał się szczyt Biden-Putin”. Jednakże w dalszej części tekstu jest wprost wskazane, iż chodzi właśnie o rekomendowany przez amerykańską Radę Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) w tym roku dodatkowy pakiet pomocy.

Lecz było on niejako spięty z problemem znacznego wzrostu obecności wojskowej Rosji przy granicach z Ukrainą. Woodruff Swan oraz Mcleary, zauważają, że od czasu rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku i wybuchu konfliktu zbrojnego Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc wojskową w wysokości około 2,5 miliarda dolarów. W jej skład wchodziły nieuzbrojone drony, systemy łączności dla różnych rodzajów wojsk, wyposażenie indywidualne, pojazdy (w tym typu Humvee w wersji opancerzonej i nieopancerzonej), ale też broń śmiercionośna - np. granatniki przeciwpancerne PSRL, karabiny przeciwsprzętowe czy uzbrojone łodzie Mark IV (zgodę na dostawę ostatnich dwóch wyraziła administracja Bidena w marcu br.

JR

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 129
Reklama
Bula
niedziela, 20 czerwca 2021, 20:47

Moskwa nalezy sie nam pora odebrac co nasze

easyrider
niedziela, 20 czerwca 2021, 16:45

Jak już Putin da polecenie ofensywy, to będzie za późno. Powiedzmy w końcu wprost, że Ukraina ma znaczenie dla obu stron, bo jest to pięćdziesięciomilionowy rynek zbytu i spory zapas siły roboczej, dużo tańszej niż na Zachodzie. Rozwinięta Ukraina z dobrze prosperującym przemysłem, w tym zbrojeniowym to duża konkurencja a to nie jest potrzebne ani Zachodowi ani Rosji. Zachód nie może sobie rady dać z produktami z Korei Płd., które skutecznie wypierają zachodnie. Trzeba więc "pomóc" Ukrainie i "sprywatyzować" ją zanim okrzepnie.

DoDo
niedziela, 20 czerwca 2021, 22:41

Tak jakbyś pisał o Polsce...

Alchemik
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:04

Bo to już sprawdzony u nas scenariusz...

Raf
niedziela, 20 czerwca 2021, 17:59

Liczba mieszkańców Ukrainy jest dużo niższa - najnowsze dane pokazują że ta liczba jest zbliżona do liczby mieszkańców Polski.

sża
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 13:04

Ale za to w Polsce i w Rosji ich przybywa i to w coraz większej ilości.

poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:47

Prawda

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:11

Na analogicznej zasadzie Rosja powinna dostarczać sprzęt wojskowy dla Iranu! :D

Zombi
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 11:05

A od kiedy to USA okupuje Iran?

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:32

Po pierwsze Iran jest objety sankcjami ONZ po drugie Iran nie chce rosyjskiej broni co pokazał dobitnie pry propozycji S-400 stwierdzając że ich własny system oparty o kopie SM-1 jest lepszy.

ech ta dzika Montana
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:37

Kłamiesz i to jak zwykle bardzo nieudolnie. Iran nie jest objęty sankcjami ONZ gdyż sankcje te wygasły kilka miesięcy temu to raz. Bredni o S-400 i kopiach SM-1 szkoda nawet komentować.

easyrider
niedziela, 20 czerwca 2021, 16:47

Oczywiście, że powinna. W szczególności atom. Po to by szachować sunnicką Turcję, sunnickich Saudów i Izrael. Z punktu widzenia Rosji byłoby to jak najbardziej zasadne.

Zawisza_Zielony
niedziela, 20 czerwca 2021, 12:27

Innym słowy jak wybuchnie wojna to USA wyślą Ukrainie środki opatrunkowe i namioty dla uchodźców wraz z agregatami (a może nawet i śpiwory). USA patrzą na Pacyfik, i to tylko to potwierdza

Komsomolska prawda
niedziela, 20 czerwca 2021, 12:09

Prawda jest taka, że Rosja tonie powolutku, pomalutku, a Putin siedzi w bagnie po uszy, jest za cienki by odbił od dna

Gienek
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:55

Rosja to jest taka Korea Północna Europy.

Troll i to wredny
niedziela, 20 czerwca 2021, 22:43

Myślałem ,że będę miał smutny wieczór...dzięki za to, że mnie rozbawiłeś...

tubylec
niedziela, 20 czerwca 2021, 00:34

Komentarze.Z drobnym wyjątkiem sami Ukraińcy od Tymy.

Kot nr 398
niedziela, 20 czerwca 2021, 10:06

Na Ukrainie wielka frustracja ostatnio. Marzenia o wojennych triumfach pod NATOwskim sztandarem się rozmyły, i nastała szara rzeczywistość. MFW nie chce dawać kolejnych rat kredytów, prezydent Zełenski powiedział kilka dni temu że bez tego też dadzą radę czyli klasyczne "rząd się wyżywi". Kuriozalny konflikt wokół gazociągu Nord Stream 2 został rozstrzygnięty też nie tak jak planowano...

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:31

Dlatego powinniśmy reagować. A jak się wspomni o Wołyniu to od razu agresywnie reagują.

Wawiak
niedziela, 20 czerwca 2021, 21:40

Proponuję sprawdzić, czy za Wołyniem 1943 nie znajdziemy brudnych paluch Moskwy. Podziemie ukraińskie mieli świetnie zinfiltrowane przez sowiecki wywiad, a odpalić konflikt polko-ukraiński nie było trudno. Moskwa uwielbia stosowanie zasady "dziel i rządź", a wiadomo, że tamte wydarzenia mają skutki do dziś, co uniemożliwiło np. sprawną współpracę przeciw Moskwie na pokolenia. Cui bono...

X
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 10:01

Tak było.

y
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:31

było tak że to Ukraińcy wpadli na pomysł wymordowania polskiej ludności cywilnej- duża część z nich jest znana z imienia i nazwiska a współczesna Ukraina stawia im pomniki

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 07:52

To nie był konflikt polsko-ukraiński, jak piszesz tylko zaplanowane ludobójstwo. Sprawdzałem - nikt z polskich badaczy nie potwierdza, żeby Moskwa stała za ludobójstwem na Wołyniu. Jedynie badacze ukraińscy próbują tak to przedstawiać co nie ma żadnego uzasadnienia. Pomysł wymordowania Polaków zrodziła się w głowach ukraińskich,a za widły i siekiery, którymi mordowano chwytały ukraińskie ręce.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:05

Popierwsze to działania ZSRS iNiemiec doprowadziły do tego ze masakra na Wołyniu byław ogóle mozliwa, po drugie Rosjanie,adokładniej oddziały NKWD same często inspirowały mordy, po trzecie OUN-UPA mordowały każdego ktobył przeciwko nim

sża
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 06:53

To nie był żaden konflikt polsko-ukraiński. To była okrutna rzeź zamieszkałych tam Polaków dokonana przez ich ukraińskich sąsiadów. Taki ciąg dalszy koliczyzny i Rosja nie miała z tym nic wspólnego.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:06

Rosja maz tym wszystko wspólne, to działąnia ZSRS razem z Niemcami doprowadziły do tego że masakra na Wołyniu była wogóle mozliwa

sża
niedziela, 20 czerwca 2021, 06:33

Cała prawda. To oni tu na forum stale wypisują komentarze o Rosji, że Rosja to walonki, onuce i spiryt, a ich samoloty i czołgi są dykty. Jeżeli liczą na to, że w ten sposób namówią kogoś na wojnę z Rosją, to są w błędzie.

Rain Harper
sobota, 19 czerwca 2021, 23:50

No choroba, Rosjanie na ukraińskim Krymie i w Donbasie - to według Bidena nie jest agresja. Pysznie.

Olgino
niedziela, 20 czerwca 2021, 08:56

To jest prosty mechanizm stosowany przez Rosjan od dziesięcioleci. Wprowadzasz 5 ludzi do pokoju. Protesty!. No ok, wyprowadzasz dwóch. Sąsiedzi zadowoleni, odprężenie reset, itp. Lewica się nie zmienia, nie mądrzeje pod wpływem doświadczeń.

sża
niedziela, 20 czerwca 2021, 06:35

Krym nigdy nie był ukraiński, a Donbas podarował wam Lenin, zresztą wbrew mieszkańcom.

easyrider
niedziela, 20 czerwca 2021, 16:52

Bzdura. Nikt, nikomu niczego nie podarował. Po prostu rozpadł się Sojuz i każdemu coś tam w udziale przypadło. Za 100 lat może sobie Rosja przypomni, że Bajkonur nie powinien należeć do Kazachstanu, tylko do nich.

vis
niedziela, 20 czerwca 2021, 14:42

Krym stał się moskiewski za Katarzyny II, mniej więcej w czasach rozbiorów Polski. Czy to znaczy że mamy oddać moskalom Warszawę?

Wawiak
niedziela, 20 czerwca 2021, 21:42

Wcześniej Moskwa była nasza, choć z drugiej strony za takie dary to ja dziękuję. Więcej z nimi kłopotu, niż z nich pożytku.

Koba
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:57

Okręg Kaliningradzki nigdy nie był rosyjski. Ale jest. I co? Odbieramy, jak Rosja Krym Ukrainie?

niedziela, 20 czerwca 2021, 15:22

Jest was sporo na granicy z obwodem(Akcja Wisła).Odbierajcie.

Rain Harper
niedziela, 20 czerwca 2021, 11:43

Krym nie był też zawsze moskiewski, a po wojnie zwanej krymską rozpoczął się upadek carskiej Rosji.

Zawisza
sobota, 19 czerwca 2021, 23:43

No nie wiem jakiego plaskacza trzeba dostać żeby się w końcu obudzić i zabrać się za rozwój swojego potencjału. Dziś w telewizji i radio słyszałem że jednak ameryka nas nie opuściła... Ręce opadają, czy nie możemy być bardziej samodzielni a nie naiwni. Wydawajmy pieniądze na to co przyniesie korzyść w przyszłości a nie na siłownie, służba zdrowia też nam sukcesu gospodarczego nie zapewni ani nowe krawężniki na wioskach

Herr Wolf
sobota, 19 czerwca 2021, 22:18

Pomoc za naszą kasę!!!

pugh
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:28

Nie wiem ile wpłaciłeś i do jakiego budżetu, ale pisz "za siebie" bo ani po nicku, ani po sposobie wypowiedzi nie ma żadnych "nas"

Arrakis
sobota, 19 czerwca 2021, 19:38

Może wielki brat by nam rzucił z 500 milionów dolarów co roku na nasze wojsko skoro jesteśmy flanką NATO?

komuna+sio
sobota, 19 czerwca 2021, 20:43

Polska to nie Izrael. a pozatym obecnie w Europie dla USA liczą się Niemcy i ZSRR.

pugh
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:30

Utknąłeś kolo mentalnie i historycznie. ZSRR nie istnieje.

no co ty?
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 12:25

Istnieje..

ON
niedziela, 20 czerwca 2021, 10:42

Za to mental CCCP w ZSRR istnieje, a napewno w glowie Putina

Koba
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:54

Istnieje i ma się dobrze. Różnice zacierają się pomiędzy ZSRR i Rosją, to nadal ten sam organizm. Można zamiennie używać nazwy ZSRR - żaden błąd.

cin
sobota, 19 czerwca 2021, 22:43

od II WŚ zawsze to Niemcy dla USA były najważniejsze (wbrew pozorom wcale nie Wielka Brytania, była na drugim miejscu)

Niuniu
sobota, 19 czerwca 2021, 19:31

Czyli jak Rosja zaatakuje i zajmie Ukrainę lub jej część, USA udzielą jej "awaryjnej" materialnej pomocy wojskowej. Co w żaden istotny sposób nie utrudni rosjanom zrobienia tego co zrobią. Prawdopodobnie ten sprzęt nawet nie zdąży dotrzeć do Kijowa przed zakończeniem rosyjskiej kampanii. Ale jak zwykle wszystko jest ok. o ile bezpośrednio nie dotyczy amerykańskich interesów. W Kijowie poważnie powinni się zastanowić czy jednak nie zastosować się do mińskich porozumień.

Ł.
niedziela, 20 czerwca 2021, 11:04

Widzisz. Rosja robi manewry, gromadzi brygady a USA mówia - wyluzujcie bo puścimy przelew. I Rosja odpuszcza bo po co im pyrrusowe zwycięstwo. Nawet u nich nie ma silnych na gruz 200. A działa to dlatego, że USA są wiarygodne

sża
niedziela, 20 czerwca 2021, 06:38

A niby w jakim celu Rosja miałaby zajmować ten upadły kraj?

Koba
niedziela, 20 czerwca 2021, 20:20

Rosja zajmuje różne kraje bez pytania czy są upadłe czy nie. Chodzi o samo zajęcie a nie badanie ich kondycji.

sża
niedziela, 20 czerwca 2021, 22:59

To wymień jakie to kraje Rosja zajęła?

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:35

Tereny Ukrainy, Gruzji Czeczenię, jakoZSRS okupowała Polske, Ukraine Białorus państwa nadbałtyckie, Afganistan jedziemy dalej ruski agencie?

sża
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 16:21

Gdyby Rosja chciała okupować Ukrainę, to by zrobiła to w 2014 roku i to prawie bez walki, a nawet na 3/4 terytorium byliby witani kwiatami. Natomiast Gruzji Rosja nie okupuje, bo Osetia to nie Gruzja, z którą Osetyjczycy nie chcą mieć nic wspólnego. A odnośnie Czeczeni, to przepędzili jedynie z Kaukazu bardzo groźnych i to dla całej Europy terrorystów islamskich, a rządzi tam Kadyrow, za którego zresztą wybudowali w Groznym drugi co do wielkości na świecie meczet, a samo miasto zostało w imponujący sposób odbudowane. A "agencie" to sobie powiedz do lustra.

pugh
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:39

Hmmm.. smutny temat, bo od wieków nic się nie zmienia w zasadzie (a miło by było jakby sojusze były dotrzymywane), jednakże - wspomniana kwota to raczej konkretne środki bojowe, które były by spłacane z otwartej linii kredytowej, więc jest to pomoc realna i realnie szybka. Nie są to czołgi, haubice samobieżne, wozy bojowe. Mogą to być drony, samoloty, środki walki elektronicznej itp. Tak, postrzeganie sytuacji jest takie że sygnotariusze Memorandum Bukaresztańskiego olali je po prostu - Rosja naruszyła granice, a alianci nie zareagowali. Problem że nie zareagowali również Ukraińcy - ktoś miał ZA NICH walczyć? Teraz walczą i są wspierani - to jest różnica.

whoopsie_daisy
sobota, 19 czerwca 2021, 19:25

co oznacza plakietka na hełmie/ mundurze, np w tym przypadku " 1AX1"... ?!

stalowowolanin
sobota, 19 czerwca 2021, 19:17

USA wstrzymali pomoc wojskową dla Ukrainy co oznacza że ich wspierają,,,, Bardziej mnie interesuje jak tam postępy prac w Redzikowie czy tzw. Fort Trump ??? czy także nas wspierają jak NS2

Mario Bross
sobota, 19 czerwca 2021, 18:37

Z analizy tekstu Politico wynika zatem że jest jeszcze gorzej. USA nie zamroziły pakietu pomocy tylko uzależniają jego przekazanie od agresji Rosji. Nie ma zatem bezwarunkowej pomocy USA dla Ukrainy i stałych dostaw dostaw broni zabijającej a będzie sprzęt o wartości 100 mln dol jedynie w razie eskalacji. Czy te 100 mln dolarów zatrzyma Rosję ? tak nikła i jednorazowa pomoc jedynie zachęci do agresji

o0eh9df
sobota, 19 czerwca 2021, 22:45

jak Rosja zaatakuje Ukrainę na poważnie, to wierz mi USA szybko dostarczą pomoc, ale przede wszystkim nie tylko USA. Będzie robione wszystko, żeby Rosja ugrzęzła jak w Afganistanie na kilka lat i żeby finansowo się wykrwawiła.

Rr
niedziela, 20 czerwca 2021, 10:02

A które to kraje tak chętnie wyślą wojska na wojnę w imie interesów Ukrainy, ty się lepiej martw jak będziesz z tej waleczności wiał do Polski żeby cierosyjskie czołgi nie wyprzedziły

Kot nr 398
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:30

To nie jest możliwe z wielu względów. Nawet podczas II wojny na Ukrainie fronty się przemieszczały szybko, i to w obu kierunkach. Samo porównanie Ukrainy i Afganistaniu świadczy o natężeniu fantastyki... Jeszcze inna kwestia to cywilizacyjna zapaść Afganistanu wskutek walki o demokrację.

złośliwy
niedziela, 20 czerwca 2021, 15:27

Oni tak mają. Wystarczy poczytać za jakie działania Rosji Ukraina zgodzi się na uruchomienie NS2.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
sobota, 19 czerwca 2021, 17:31

Tak niech im pomagają. Ja tam ich nie żałuję. Polska od 30 lat działa w interesie Ukrainy a oni nawet nie pozwolili nam godnie pochować naszych przodków.

królewiec
sobota, 19 czerwca 2021, 21:07

Katyń , SMERSZ , Gułag , Sierowa , NKWD pamiętamy tak jak Wołyń

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:29

Akurat WOŁYŃ był na cenzurowanym przez kilkadziesiąt lat i większość społeczeństwa o tym ludobójstwie nie wiedziała.

lol100000
niedziela, 20 czerwca 2021, 00:39

I bardzo dobrze, nie można zapomnieć o żadnych mordach na Polakach, szkoda tylko, że ofiary Niemców i Rosjan są częściej wspominane.

niedziela, 20 czerwca 2021, 10:36

Może dlatego że było ich niewspółmiernie więcej?

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
niedziela, 20 czerwca 2021, 17:31

ale te popełniane przez Ukraińców podczas ludobójstwa był najokrutniejsze (może poza niektórymi popełnianymi przez Niemców) i dotyczyły bezbronnej ludności cywilnej w tym nawet niemowląt

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:40

Jak chcesz się czegos uczyc o okrucieństwie to polecam działania Japonii w Chinach czy Rosji w Czeczenii, tam mogliby sie uczyc i Nacjonalisci z OUN-UPA jak i hitlerowcy. A o Wołyniu nikt nie zapomina.

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:13

Bo 6mln ofiar które spowodowała agresja Niemeic i Rosji to troche więcej niz ok 200 tys maks za kóre zreszta tez częściowo odpowiada Rosja i Niemcy.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
niedziela, 20 czerwca 2021, 17:39

Tylko musisz rozróżnić to, że ta liczba dotyczy obywateli państwa polskiego a nie narodowości polskiej (duża część tych ofiar- pewnie około połowy - to Żydzi). A jeżeli chodzi o ludobójstwo na Wołyniu to liczba dotyczy tylko etnicznych Polaków. Nie są tu wliczani Żydzi, którzy wespół z Niemcami mordowali Ukraińcy.

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:38

Po pierwsze Żydzi miszkający w Polsce to tak samo obywatele {olski, po drugie na Wołyniu UPA-OUN korzystając ze ZSRS i Niemcy zniszczyły polski aparat państwowy mordowali kazdego kto nie był z nimi czy to Polak, Ukrainiec, Rosjanin. . I nei , te 200 tys dotyczy mniej więcej wszystkich ofiar nacjonalistów.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
wtorek, 22 czerwca 2021, 07:53

"ZSRS i Niemcy zniszczyły polski aparat państwowy mordowali kazdego kto nie był z nimi" to tak samo jak UPA - tylko że bardziej drastycznymi metodami

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:13

MOże naucz się czytać po polsku, bo jak widać nic nie zrozumiałeś prowokatorze.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 07:54

Jeszcze powinieneś dodać, że sprawcy Wołynia powinni znaleźć należyte miejsce w historii a nie stać na postumentach pomników.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 07:48

"których"

Chwała Ukrainie
sobota, 19 czerwca 2021, 20:56

Katyń ! Katyń ! Katyń ! Tego nie zapomnimy NIGDY !

Chwała Polsce
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:28

Wołyń! Wołyń! Wołyń! Tego nie zapomnimy NIGDY !

vis
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 06:29

To jeszcze pamiętajmy o OPERACJI POLSKIEJ NKWD. 200 000 ludzi z terenów I Rzeczypospolitej.

Вала Україні Героям Вала
niedziela, 20 czerwca 2021, 19:52

I Wołynia. NIGDY !

sża
niedziela, 20 czerwca 2021, 06:42

Od średniowiecza nie było bardziej okrutnych zbrodni na Polakach, niż te na Wołyniu. I NIGDY ich nie zapomnimy!

pugh
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:44

Zamiast "nie zapominać" może by tak się dokształcić? Ukraina ma do Katynia tyle samo co określenie "polskie obozy śmierci" - miejsce znajduje się na aktualnym terytorium ale zbrodnia popełniona przez kogo innego.

Koba
niedziela, 20 czerwca 2021, 10:02

Może "polskich obozów śmierci" nie dotykaj bo nie jest to kwestia stosunków polsko-rosyjskich czy polsko-ukraińskich tylko polsko-niemieckich. Rozumiem, że podniosłeś ten temat celowo, aby "dokopać". Jeżeli chodzi o Katyń to należy faktycznie się dokształcić. Katyń został "urządzony" przez ZSRR. Jaki w tym udział Ukraińców ? Przecież byli znaczną częścią składową ZSRR. Więc nie ma co się zarzekać, że "to nie nasza wina" i że "nas tam nie było". I rozumiem, że nie pugh tylko Mykoła.

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:41

Koba, dowódca morderców NKWD w Katyniu jak i jego zastepca byli Rosjanie wiec daruj sobie. A do Katynie jak i do Wołynia by nie doszło żeby ZSRS i Niemcy nie wywołały IIWŚ.

KNP
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:13

Stalin i Beria byli Gruzinami. Najliczniejszymi ich ofiarami byli Rosjanie

Jan z Krakowa
niedziela, 20 czerwca 2021, 16:01

Na polskich terenach wschodnich, tzw. kresach, w szczególnosci we Lwowie, a mianowicie (m. in.) w wiezieniach przy ul. Łąckiego (obecnie Kopernika), w Brygidkach przy ul. Kazimierzowskiej (podczas okupacji sowieckiej 1 Maja, obecnie Gródecka), przy ul. Zamarstynowskiej (jest tu pomnik wystawiony przez Ukrainę, ale nazwiska ofiar są podane cyrylicą) trwały mordy więźniów głównie Polaków, kulminacja nastąpiła w dniach najazdu Państwa Niemieckiego na CCCP i tereny okupowane przez CCCP, czyli w czerwcu 1941. NKWD zlikwidowało ok. 35 tys. więźniów. Potem Ukrańcy (nie wszyscy oczywiście) popierani przez okupacyjne władze niemieckie dokonali pogromu ludności żydowskiej we Lwowie. Jest to fakt historyczny, podawany także przez media w Polsce

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:45

Panei Jan, pisałem o Katyniu, co się działo w Lwowie to wiem, dodam tez że tego typu działania NKWD były norma wszędie gdzie musieli sie wycofac a byly wiezienia. I chciałbym przypomnieć że faktem historycznym jest też wywołanie IIWŚ przez ZSRS i Niemcy. Podobnie jak wiele róznych zbrodnipopełnianych przez okupantó na terenach Polski.

123
sobota, 19 czerwca 2021, 17:26

Jak ruskie zaatakuja, to na pomoc bedzie juz za pozno.

Piotr
sobota, 19 czerwca 2021, 20:58

Bez pomocy sobie świetnie dali radę, to z pomocą pogonią iwana pod Moskwę :P

He, he, he
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:43

Tak sobie dali radę że nie mają Krymu i Donbasu

W
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:42

To ta wiocha koło granicy polskiej

qwert
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:45

A gdzież to dali radę ( świetnie) bo ni jak nie mogę sobie przypomnieć

Gosc
sobota, 19 czerwca 2021, 17:12

US ma coraz mniej pieniedzy na walkena dwoch frontach, Roosevelt potrzebowal Rosji zeby wygrac wojne z Hitlerem, Biden potrzebuje Rosji zeby wygrac konflikt z Chinami, Polska jest jak to sie mowi in the US "collateral damage" ;)

Jan z Krakowa
niedziela, 20 czerwca 2021, 12:45

To Rosja potrzebowała Roosvelta, żeby wygrać z Hitlerem.

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:15

A po kiego USA potrzebna Rosja w konflikciez Chinami??? Żeby jeszcze USA musiało sie martwic o zacofaną Rosję? A to nie Roosevelt płakał ciągle o drugi front i groził podpisaniem pokoju z Niemcami ale Stalin.

Raf
niedziela, 20 czerwca 2021, 17:48

Zapytaj Bidena to ci powie, po co spotkał się z Putinem.

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:47

Alez doskonale wiadomo po co sie spotkał Rafciu i nie chodziło o żadną pomoc Rosji w Chinach, ale o Nawalnego, NS-2 i inne sprawy. A tak dla wiadomosi USA nakłąda nowe sankcje na NS-2 i Rosję.

qwert
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:12

To po kiego całe to spotkanie Putina z Bidenem?

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:46

By mu wyjasnic parę spraw o których Putin za Trumpa zapomniał. Własnei USA nakłada nowe sankcje na NS-2 i Rosje:)

Mark
sobota, 19 czerwca 2021, 20:08

..to raczej Stalin potrzebowal Roosevelta by wygrac z Hitlerem.Od tysięcy czolgów,samolotów i pojazdów po tuszonkę i chelmy.

Kot nr 398
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:31

Obaj siebie potrzebowali by razem podzielić świat między nowe supermocarstwa. USA zapłaciło nieco taniej, bo produkcją a nie krwią...

Polak
sobota, 19 czerwca 2021, 20:58

+ Dziesiątki tysięcy ciężarówek

qwert
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:47

No , całe 3% zapotrzebowania frontu ( może 5% w porywach)

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:43

To sobie Qwert sprawdz jaka była najpopularniejsza ciężarówka w armii FR i czemu Studebacker

Kot nr 398
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:40

Ale to było w fazie wojny w której zwycięstwo było już przesądzone, a niewiadomą było tylko kiedy. Poza tym bardzo bym się zdziwił gdyby najpopularniejszą ciężarówką w armii FR (? kiedy? Chodzi o Armię Czerwoną czy dzisiejszą armię federalną?) nie była "połutorka" czyli ZiS-5.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:17

No popatrz nie była, od 1942r zastapiły je Studebackery i dodge:) I Ups, tak miała byc Armia Czerwona.

Rain Harper
niedziela, 20 czerwca 2021, 11:47

I całe fabryki do zbudowania tych 97%

qwert
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:13

Fabryki ruscy mieli swoje, zdążyli przenieść je za Ural

autor ;)
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:26

A kto im te fabryki zaprojektował/wyposażył w latach 1929-1941? Za złoto z cerkwi i ukraińskie zboże? Jakoś tak się dziwnie składa, że głownie amerykański biznes. W czasie wielkiego kryzysu, w CCCP pracowało ponad 1200 amerykańskich specjalistów.

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:49

I produkowały czołgi i samoloty, za miast cięzarówek, wagonów i lokomotyw które dostali od Aliantów. A teraz pomysl jak wygladałyby te dostawy jakby t-34 musiały same zza uralu jechac na front, zakładajac że miałyby paliwo, bo z Baku daleka droga.

Bono
niedziela, 20 czerwca 2021, 23:12

Wszystkie? Tak pod chmurkę?

viper
sobota, 19 czerwca 2021, 20:04

Nie emocjonuj się tak. Rosja i tak wymiera ludnościowo bez jakiejkolwiek wojny.

Raf
niedziela, 20 czerwca 2021, 17:49

Tak samo jak Europa Zachodnia, Ukraina i Polska.

bez emocji
niedziela, 20 czerwca 2021, 00:33

Tak jak Polska.

Kowboj
sobota, 19 czerwca 2021, 23:18

Tak jak starzejąca się Europa i Polska, ale różnica między nami i Ruskimi jest taka, że Ruscy mogą cię odparować zanim rzekomo "wymrą ludnościowo". Niezła propaganda sukcesu, ale jak Rosja "wymiera ludnościowo" przekonała się już Ukraina. Coś jeszcze?

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:16

Jak na razie to Rojsa skutecznie odparowuje sama siebie, ale jak chca wygrać Nagrodę Darwina to niech próbują.

Kowboj Darwin
niedziela, 20 czerwca 2021, 21:42

Tak? A to ja myślałem, że w USA sklepy miejscowa ludność rabuje i wjeżdżają w siebie busami :D To jak to jest?

Buuuu
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:07

Dawno tylu bzdur w jednym miejscu nie było. Rosja nigdy nas nie odparuje. Po drugie napisz coś o odparowaniu np. Chin, które stopniowo przejmują cały rosyjski Daleki Wschód. Rosja zadłuża się na potęgę w Chinach, w Rosji otwierane są bańki chińskie w których zadłużaja się rosyjskie firmy, otwierają się setki chińskich biznesów przejmujących gospodarkę . Do tego Chińczycy mnożą sie jak króliki a Rosja ? Wymiera!! TO jeszcze ! O Polskę się nie martw.

Kowboj
niedziela, 20 czerwca 2021, 16:50

Niezły post, piszesz o mnie że mówię bzdury, a sadzisz kwiatki typu mnożenia się Chin przy ich problemach demograficznych czy przejmowaniu przez Chiny wschodu Rosji. Niezła projekcja, w jakim to science-fiction? Idź, poczytaj trochę, potem wróć dyskutować. Braki w wiedzy masz ogromne.

Kot nr 398
niedziela, 20 czerwca 2021, 14:00

Chińczycy się nie mnożą, mają problemy demograficzne. Podobnie jak podczas II Wojny, Rosja to najtrudniejszy a wręcz nierealistyczny kierunek ekspansji z tego regionu. Wbrew pozorom nie jest to eldorado w każdym miejscu (bogactwa Syberii a nawet i zwykła ziemia uprawna są o wiele dalej na zachód). Do ataku - skrajnie trudne. Po co się tam angażować gdy jest tyle perspektywicznych kierunków? Eksploatować, importować zasoby - to tak.

qwert
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:16

To przejmowanie dalekiego wschodu Rosji przez Chiny to tylko pobożne życzenia

Palmel
sobota, 19 czerwca 2021, 16:39

a czy kiedykolwiek armia rosyjska tam była byli tylko najemnicy

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:17

Była i jest Palmelku, w końcu musza chronić swoich terrorystó jak w Syrii chronili al Nusrę i ISIS.

qwert
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:18

To ruscy do ochrony konwojów Isis używali amerykańskich śmigłowców !!!? Cuda - panie cuda

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:21

Ruscy to uzywali swoich smigłowcó do wywożenia terrorystó z ISIS w bezpieczne miejsce by im się krzywda nie stałą. Konwoje ISIS to jechały, no popatrz tez do ruskich i do Asada a amerykańskei śmigłowce eskortowały konwoje Kurdów.

Polak
sobota, 19 czerwca 2021, 23:03

A pasażera to zestrzeliły białe myszki co branie...

E
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:43

Ukrainicy bo tylko oni mieli w tym interes

hxagon
sobota, 19 czerwca 2021, 19:27

No właśnie, że była. Groby żołnierzy z Pskowskiej dywizji desantowej to potwierdzają. To ich BMD pomylił się o kilkadziesiąt kilometrów .

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:19

Nie tylko BMD, był kiedys kapitalny wywiad z członkiem zalogi T-72B3 spalonego pod Debalcewem. Albo selfie rosyjskich "gierojów" z danymi GPS zdradzajacymi gdize są:)

qwert
niedziela, 20 czerwca 2021, 01:49

Tak spaleni w " mobilnych krematoriach" :))))))))

Rain Harper
niedziela, 20 czerwca 2021, 11:48

To były ciężarówki do utylizacji potrąconych zwierząt.

Tweets Defence24