Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USA: umowa ramowa na dostawy granatników Carl-Gustaf

Granatnik Carl-Gustaf M4 (M3E1). Fot. U.S. Army
Granatnik Carl-Gustaf M4 (M3E1). Fot. U.S. Army

Saab podpisał wieloletnią umowę ramową z rządem Stanów Zjednoczonych, która umożliwi U.S. Army, U.S. Marines i U.S. Special Forces składanie zamówień przez pięć lat, do łącznej wysokości 445 milionów dolarów.

Niedawno podpisana umowa ramowa pozwala Stanom Zjednoczonym składać zamówienia na granatniki jednorazowego użytku AT4 oraz amunicję do granatników wielokrotnego użytku Carl-Gustaf. Pierwsze zamówienie, w wysokości 83 milionów dolarów, zostało złożone wraz z podpisaniem porozumienia.

Zdaniem Görgena Johanssona, szefa działu Saab Dynamics, podpisana umowa wzmacni relacje producenta z amerykańskimi siłami zbrojnymi, użytkującymi systemy walki lądowej produkcji Saab już od kilku dekad. Przedstawiciel Saab Dynamic uważa, że nieprzerwane relacje tego rodzaju są wyraźnym dowodem na to, że strona amerykańska ceni elastyczność i skuteczność dostarczanego uzbrojenia.

Zamówienie zostało złożone w drugim kwartale 2019 r.

Produkowane przez Saab granatniki AT4, jak i Carl-Gustaf (w USA funkcjonujący jako MAAWS) mają długą historię użytkowania w Stanach Zjednoczonych. Od 1987 r. Saab dostarczył amerykańskiej piechocie ponad 600 tysięcy granatników jednorazowych AT4, zarówno bezpośrednio ze Szwecji, jaki i wyprodukowanych w USA na licencji. Obecność systemu CarlGustaf w Stanach Zjednoczonych datuje się na rok 2013, kiedy to trafił do katalogu Future Years Defense Program (FYDP) – tzw. „program of record”. W 2018 r. ogłoszono, że U.S. Army pozyska najnowszą wersję systemu - Carl-Gustaf M4 (w USA funkcjonującą jako M3E1).

Reklama

Komentarze (5)

  1. Steve

    Kiedy wreszcie zakupimy tego typu granatniki? Przecież to pilna potrzeba.

    1. pomz

      Nie potrzeba nam tego. Nawet wot ma rpg-7. A to oczko w glowie obecnego monu. Zreszta pewnie kupią CG dla specjalsow, po pilka, kilkanascie sztuk. Nie starczy kasy na wszystko

    2. QRF

      W takim razie przydały by się lepsze głowice do tych naszych stareńkich RPG... Jednorazowe granatniki też by się przydały, rosyjska piechota jest nimi mocno nasycona.

    3. fhmf,jbm

      Zdaje mi się, że MON chce granatniki, które nie są bronią zespołową. Jeśli tak, to nici z nowych głowic do RPG-7 mimo tego, że są. Biorąc pod uwagę obecne realia życzenie MONu jest zresztą całkiem logiczne. Bardzo źle natomiast, że jak do tej pory są to tylko i wyłącznie życzenia.

  2. Obywatel Wschód RP (po 1,3 roku służby w WOT).

    Witam, nam pozostają legendarne Vis-y na Tygrysy!!!! A może by tak weterani AK napisali do MON prośbę o granatniki CG dla piechoty WP pomni swoich doświadczeń z Panzegrenadier SS i Wetmaht!!!! :)

    1. Marek

      Lepiej niech poproszą o większą ilość PPK oraz rodzinkę RGW-90 i RGW-110, Carl-Gustafy jednostkom aeromobilnym i specjalnym pozostawiając. Z tego co pamiętam, jeśli zdecydowalibyśmy się na RGW, to jest spora szansa na to, że robilibyśmy je u siebie.

  3. EPP

    Panowie, w US Army Carl Gustaf jest "artyleria" plutonu piechoty do walki s "soft targets", a w USMC (piechota morska) - "artyleria" druźyny piechoty. Dla obrony ppanc jest duźo ppk Javelin i TOW (jeśli dojdzie przesz lotnictwo i artyleria)

    1. Marek

      My nie mamy takich pieniążków jak Amerykanie, więc jeśli chodzi o broń ostatniej szansy w postaci granatnika przeciwpancernego nie powinno być miejsca na półśrodki takie jak AT4 czy nie rewelacyjny pod tym względem i dość drogi Carl Gustaf. Ten ostatni owszem. W ilości większej niż jest. Ale nie dla WOTu, czy każdej drużyny piechoty.

  4. obiektywny

    hehehe z tego wynika ze amerykanskie ppk na dzisiaj nie spelnia wymogow pola walki ,yankesi raczej rzadko kupuja uzbrojenie z europy,w tej dziedzinie raczej odstaja i to sporo

    1. hgjhgkjhgjh

      Ostatnio jest sporo zakupów USA w Skandynawi ...

    2. Marek

      Bzdura. Ani AT-4, ani Carl-Gustaf nie mają niczego wspólnego z PPK. Poza tym AT-4 robią u siebie, natomiast z Carla-Gustafa przy wszystkich jego zaletach w chwili obecnej granatnik przeciwpancerny jest że tak powiem średni.

    3. dokk

      Carl Gustav to nie jest ppk

  5. Pa

    Czemu mon nie dokonuje zamówień ? Skoro USA kupuje to znaczy ze jest bardzo dobry sprzęt

Reklama