USA: test broni hipersonicznej zakończony sukcesem

28 września 2021, 13:15
Raytheon+Northrop+Grumman+sign+teaming+agreement+on+scramjet (1)
Rys. Raytheon
Reklama

Stany Zjednoczone przetestowały hipersoniczną broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z hipersoniczną komorą spalania - poinformował w poniedziałek Pentagon. To pierwszy od 2013 roku udany test tego rodzaju broni w USA.

Test odbył się w zeszłym tygodniu. "To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji" – powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

"Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku" - dodał.

"Rakieta, zbudowana przez Raytheon Technologies, została wypuszczona z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika strumieniowego ScramJet firmy Northrop Grumman" – oświadczyła DARPA.

Z kolei Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles&Defense, zaznaczył, że "ministerstwo obrony określiło broń hipersoniczną i zdolności antyhipersoniczne jako najwyższe priorytety techniczne dla bezpieczeństwa naszego narodu".

"Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą mieć możliwość powstrzymania użycia tej broni przez inne kraje” – dodał.

Reklama
Reklama

Technologia silnika ScramJet firmy Northrop wykorzystuje dużą prędkość rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, aby umożliwić ciągły lot z prędkością hiperdźwiękową. "Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych" – wyjaśniła DARPA w komunikacie.

W lipcu Rosja poinformowała, że z powodzeniem przetestowała hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon, broń, którą prezydent Władimir Putin reklamował jako część nowej generacji systemów rakietowych, które nie mają sobie równych na świecie. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 224
Reklama
Hanys
czwartek, 30 września 2021, 14:06

amerykanie chyba guzik mają, nie pokazali nawet momentu startu w przeciwieństwie do Rosjan, którzy broń hipersoniczną instalują już na bombowcach, okrętach podwodnych i nawodnych :) Czyli krótko mówiąc - amerykańska g prawda, wizualizacja artystyczna i propaganda jak zwykle :)

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:12

Jak na razie Rosjanie jedyna broń hipersoniczna jaka maja zainstalowali w ilości 6-ciu sztuk na antycznych rozsypujacych sie UR-100 o których nie wiadomo czy wystartuja czy zwyczajnie eksploduja w silosie:))

Wewo
piątek, 1 października 2021, 09:47

O lotniskowcach zapomniałeś. Zresztą rosyjskie lotniskowce są dużo lepsze od amerykańskich. No i cały jeden Su-57 też będzie miał jedną rakietę hipersoniczną. Trzeba też wspomnieć o latających i zapierających dech w piersiach cudach techniki: Su-75, MiG-41, PAK DA, PAK TA. Nie to co jakieś setki wizualizacji np. takiego F-35

Kot
czwartek, 30 września 2021, 16:03

Zapomniałeś napisać że wy Rosjanie instalujecie nawet te rakiety do wózków sklepowych. Oczywiście te rakiety które każdy widział ...

i tyle w temacie...
piątek, 1 października 2021, 09:23

@Kot Jak na razie amerykańską widzieliśmy tylko na grafice i to w wersji demonstratora technologii na etapie odłączył się od nosiciela, uzyskał jakąś prędkość, porównywalna z seryjnymi Chińskimi i Rosyjskimi . Nie rozumiem tej licytacji, w tym przypadku są do tyłu, w innych do przodu. Normalna kolej rzeczy.

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:13

Jak na razie to właśnie waszego Cyrkona nikt nie widział bo pokazujecie zamiast niego przemalowany X-51A. Rosja NIE MA żadnych seryjnych hipersoników.

bender
piątek, 1 października 2021, 19:58

To nie jest pierwszy udany test amerykańskiego pocisku z silnikiem scramjet. Są również filmy z kamery na takim nośniku. Wystarczy poszukać.

i tyle w temacie...
środa, 6 października 2021, 10:33

@bender To jest pierwszy udany rozruch silnika demonstratora pocisku hipersonicznego USA. Poprzedni test: demonstrator zachował się jak pustak zrzucony z pałacu kultury, czyli po prostu spadł.

Józek Bryjka z Ochotnicy
środa, 29 września 2021, 17:58

W końcu zadziałał w USA silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania, brawo. Nie tylko ruski 3M-22 Cyrkon będzie na świecie.

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:14

Taak tyle ze silniki scramjet w USA działały od dekad, to nie Rosja:))

v,cnbmnvc,mbnvc
środa, 29 września 2021, 15:20

Kolejny sygnał, że USA zaczyna się rozkręcać.

Y
środa, 29 września 2021, 14:30

tymczasem rosyjskie okręty podwodne wkrótce będą uzbrojone w "Cyrkon"

Z
środa, 29 września 2021, 17:35

Widzieliśmy jak skończył "Kursk" przez poprzedni ruski wynalazek.

Y
czwartek, 30 września 2021, 06:00

Doucz sie kolego co eksplodowało na kursku a potem dopiero pisz.

X
czwartek, 30 września 2021, 19:57

Nie trzeba nic się uczyć, jak upadłe państwo bez kasy bawi się bronią, to katastrofa gotowa :)

Y
piątek, 1 października 2021, 06:17

Nie przesadzaj. USA to nie jest jeszcze upadłe państwo.

ruski stek bzdur...
sobota, 2 października 2021, 10:09

Za to Rosja na pewno :P

Skleroticus
środa, 29 września 2021, 22:54

Fakt skończył ale zdaje się, że bardziej przez amerykańską torpedę z Memphis ;)

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:16

Wow, to Amerykanie przemycili ROSYJSKĄ torpede kalibru 650mm do wnetrza Kurska i jeszcze pzrekupili kapitana krazownika Piotr Wielki by staranował Kurska??

Trol
czwartek, 30 września 2021, 16:05

A wyczytała es to pewno w tym miejscu gdzie Rosjanie piszą że do drugiej wojny przystąpili dopiero w 1941 roku...

TT
środa, 29 września 2021, 14:17

rosyjski pocisk hipersoniczny "Cyrkon" z silnikiem bezpośrednim osiągnął prędkość olszy 9000 km / h, wkrótce zostanie wystrzelony z łodzi podwodnej, fregaty zostały już wystrzelone. pocisk przeciw okrętom "Onyx" ma również silnik z bezpośrednim przepływem i został opracowany w 1975 roku, prędkość 3200 km / h

Onuca
środa, 29 września 2021, 22:35

No ostatni komunikat rosyjskiego mon mówi o 7 machach i zasięgu 350 km. Z testu na test obniżają jego prędkość.

GB
czwartek, 30 września 2021, 10:25

Odnośnie prędkości to też niemożliwe. Co do zasięgu to nie wiem.

Skarpetka
czwartek, 30 września 2021, 10:24

nie było takiego komunikatu, był inny, że cel był oddalony o 350 km, jakbyś myślał głową a nie onucą to komunikat ten jest bardzo ważny ponieważ testowano czas reakcji systemów elektronicznych tej rakiety na bliski cel, przy tej prędkości czasy reakcji muszą być bardzo szybkie, ale do tego potrzebna jest głowa nie onuca

bender
piątek, 1 października 2021, 19:54

Sugerujesz, że zasięg minimalny to 350 km? Przelecenie tego dystansu zajęło pociskowi rozpędzanemu do 7 Mach jakieś 3 minuty, to raczej sporo na reakcje pokładowej elektroniki.

drugi Deviant
środa, 29 września 2021, 13:58

A nie pisałem, że się w końcu uda. No i się udało-trzeba było wprawdzie czekać aż 8 lat żeby nam cokolwiek wyszło ale yes, yes, yes! Brawo dla naukowców z programu Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) tj. Raytheona i Northrop Grummana. Koledzy z farmy (Davien, GB, bender itd.) w ramach podtrzymywania morale wprawdzie cały czas pisali, że nasza armia to już "ma" ale takie mieli zadania no i dobrze bo przecież nie mogliśmy przyznać, że jesteśmy pod względem broni hipersonicznej w czarnej dup.e w porównaniu do Rosji czy Chin. A teraz już pójdzie z górki: za następnych 5-8 lat ten pocisk osiągnie dojrzałą postać a za kolejne 6-8 lat wprowadzimy go na uzbrojenie. (Wprawdzie w tym czasie Rosja i Chiny będą miały podobne rakiety o 2-3 generacje lepsze ale przecież i nasi inżynierowie nie przestaną pracować i na pewno nie jest to ich ostatni sukces.). A kto wie, może i w przypadku "konkurencyjnego" programu AGM-183A ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon ) Lockheed Martina też w końcu nastąpi przełom i uda się przeprowadzić udaną próbę (to, że wszystkie dotychczasowe były kompletnie nieudane o niczym przecież nie świadczy) a wtedy za 15 lat możemy mieć nawet dwa różne pociski hipersoniczne zdolne do służby bojowej. Żeby tylko nasz budżet tyle czasu wytrzymał i nie doszło do bankructwa naszego wspaniałego mocarstwa. Tak więc wiedzcie sowieckie trolle że, systematycznie dajemy odpór reżimom i nie dopuścimy do tego aby wasze armie wyprzedziły nas w tej technologii o więcej niż 20 - no góra 25 lat.

RedzawszewszedzieBad
czwartek, 30 września 2021, 07:15

Rusek, rusofil czy inne badziewie, przeżyłem trochę w komunie i znam sztuczki dezinformacyjne orków ze wschodu, podczas gdy Rosjanie cieszą się SU-57 US 6 gen buduje, bawimy się dalej? Teraz zagwozdka, dlaczego za komuny ludzie uciekali z bloku pod patronatem Rosji i dlaczego teraz uchodźcy też omijają ją szerokim łukiem? Bo to czarna dziura cywilizacyjna i jestem pewien, że największą karą dla zdrajcy Snowdena jest życie w tym dziwnym kraju.

montańska norka
czwartek, 30 września 2021, 15:34

Kolejny fanek pastuszkowa albo inne badziewie hihihihi. Łebek do góry i pierś do przodu, zamiast żałosnego szlochu - w końcu coś się waszemu idolowi w końcu udało w dziedzinie broni hipersonicznej.

Piżmowiec syberyjski
czwartek, 30 września 2021, 18:52

W maju 2021 roku naukowcy z University of Central Florida i Naval Research Laboratory zaprezentowali prototyp rewolucyjnego silnika detonacyjnego HyperReact. Amerykanie twierdzą, że jeśli technologia ta doczekałaby się odpowiedniego dopracowania oraz poprawy stabilności, można by wykorzystywać ją nawet do wyniesienia promu lub samolotu kosmicznego na orbitę. W prototypie HyperReact naukowcom udało się unieruchomić detonację w silniku, dzięki czemu duża część energii została przekierowana na ciąg. Według ich szacunków napęd ten mógłby rozpędzić pojazd do prędkości od Mach 6 do nawet Mach 17...

ruski stek bzdur...
środa, 29 września 2021, 14:37

Buahahahaha ! USA 25 lat za Ruskimi ? Buahahahahahahahaha ! Chyba w piciu samogonu, no ale dla pokrzepienie serc da da Wania , a Moskwicza w F1 jak nie ma , tak nie ma :)

Ukraińska prawda
czwartek, 30 września 2021, 02:40

Co tym z tam F1 ,jakby świata poza nią nie bylo

ruski stek bzdur...
czwartek, 30 września 2021, 20:04

To jest przykład ruskiej technologii w motoryzacji...

Ukraiński stek bzdur...
piątek, 1 października 2021, 06:19

A jakie amerykańskie bolidy masz w F1?

bender
piątek, 1 października 2021, 19:36

Np. Ford to były silniki Cosworth, a później kupił zespół marki zależnej Jaguar. Wycofali się z F1 w 2004.

ukraiński stek bzdur...
sobota, 2 października 2021, 06:12

Czyli nie ma. I wszystko jasne.

ruski stek bzdur...
sobota, 2 października 2021, 15:15

Tak samo jest, jak ruska super-broń :P

Monkey
piątek, 1 października 2021, 21:41

@bender: Przecież @Ukraiński stek bzdur... zapytał sie o obecne amerykańskie bolidy w F1. A nie o kogos, kto kupił jakiś zespół zależny. I do tego mamy 2021 rok, a nie 2004... W ogóle nie ospowiedziałeś na pytanie @Ukraiński stek bzdur...

Stiepan
środa, 29 września 2021, 19:00

Za to u nasze Syrenki rozdają karty w F1.

Zmiękło Ci kakao bo
środa, 29 września 2021, 17:42

w kwestii broni hipersonicznej to USA są za FR i ChRL.

Gruszwik
środa, 29 września 2021, 19:24

I tak i nie. Rosja sięgnęła po zwykle pociski balistyczne i wyszły im hipersoniki osiągające predkosc kilku Machów. Amerykanie celują w prędkości kilkunastu-kilkudziesieciu Machów, które są poza zasięgiem Rosji. Jeśli im wyjdzie to odstawia resztę o lata świetlne. Tu prowizoryczne przeróbki nie przejdą. Albo zasięg będzie marny, albo prędkość.

yaro
środa, 29 września 2021, 19:45

Cyrkon ma silnik scram Jet

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:18

Doprawdy?? A kupiliscie go od Indii czy ukradliscie jakis ze złomowiska w USA?

GB
środa, 29 września 2021, 20:17

Nie ma. Wygląda jak Onyks.

yaro
środa, 29 września 2021, 22:37

nie wygląda wygląda jak rakieta ze scramjet

Kr.
czwartek, 30 września 2021, 10:31

Cyrkon posiada zwykły silnik strumieniowy ramjet.

Rk.
czwartek, 30 września 2021, 13:47

zobacz sobie szkice bo tylko te są dostępne, jest scramjet

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:19

Na szkicach to pokazujecie amerykański X-51A jakoCyrkona więc co się dziwisz ze jest tam i scramjet który USa ma od lat:))

czwartek, 30 września 2021, 22:04

niech będzie, że jest scramjet, ale bez "c"

czwartek, 30 września 2021, 17:12

Na szkicach to Amerykanie latają UFO.

GB
czwartek, 30 września 2021, 10:25

Widziałeś strzelania to wygląda dokładnie jak Onyks.

yaro
czwartek, 30 września 2021, 14:41

model był prezentowany na targach ...

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:20

Na targach to pokazywaliście X-51A udajacy Cyrkona

czwartek, 30 września 2021, 20:05

Na targach to są makietki, jak u was wszystko

GB
środa, 29 września 2021, 19:05

Nie mogą być, gdyż FR i ChRL nie mają rakiet hipersonicznych.

ha ha ha
środa, 29 września 2021, 19:45

Na pewno mają lepsze niż USA

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:21

Nie mają, Chiny nie bawią sie w coś takiego,poszli w HGV a Rosja udaje że ma cos takiego a odpala Oniksy:)

Jest tylko jeden Davien
środa, 29 września 2021, 14:34

W tym czasie Rosja i Chiny wprowadzą dalej najszybsze zegarki i największe mikroprocesory... Nie porównuj błaźnie g... do czekolady Rosja to państwo zoombi, Pooglądaj sobie infrastrukturę, pojazdy i przedmieścia np w Krasnojarsku, Kazaniu, Saratovie itp. A póżniej się możesz dalej błaźnić na forum :) Ten kraj czwartego świata to tylko może fałszywe wybory wprowadzić :P

Bumer
czwartek, 30 września 2021, 11:42

Dokładnie.Ci ludzie nie byli w Stanach i nie mają porównania.Patrzą na Rosję i wydaje im się,że to koniec Świata.

sfsdfwerewqrwertew
środa, 29 września 2021, 15:14

Nie łącz Rosji i Chin, to zupełnie dwa różne światy. O ile Chiny mają szanse dogonić USA, o tyle Rosja tych szans niema.

Jest tylko jeden Davien
środa, 29 września 2021, 16:22

Co prawda, to prawda, nie można łączyć Rosji i Chin. Chiny też nie mają szans, chodź są lata świetlne przed Rosją.

Detektor
środa, 29 września 2021, 17:50

100/100

lekarz
środa, 29 września 2021, 12:24

Ciekawe jest opracowanie grupy amerykańskich uczonych niewojskowych. Jest dość krytyczne jeżeli chodzi o sens użycia takiej broni. Powyżej 7 Mach staje się łatwo wykrywalna przez satelity z powodu emisji ogromnej ilości promieniowania cieplnego. Wykonanie 1 skrętu o promieniu wielu kilometrów pochłania 45% posiadanej energii znacznie skracając osiągi np. zasięg.

ktos
czwartek, 30 września 2021, 13:11

omg ty sadzisz ze te rakiety beda zawracac czy co? To bron manewrujaca w sensie pojedynczysch stopni. PRzy tej predkosci zakret o 45stopni powodowalby rozerwanie pocisku na czesci. Natomiast co z tego ze wykryjesz odpalenie tej broni i nawet bedziesz widzial jej lot jak nie zdazysz nic zrobic. Chyba ze umiesz ewaukowac budynek w 5 min. C oz reszta bez znaczenia bo budynek i tak dostanie. Taka bron nie niszczy miast tylko obiekty jak elektrownia, tama itp...

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:23

A pokiego mam ewakuowac budynek jak dla systemów OPL jak Patriot PAC-3+ czy nawet SAMT/T Cyrkon to dość łatwy, lecący prosto cel? A powstał jako pocisk przeciwokretowy.

i tyle w temacie...
środa, 29 września 2021, 14:26

@lekarz .... dodatkowo USA zafundowało sobie na pokładzie takiej broni podgrzewacze indukcyjne :) Przy takiej prędkości nie da sie wykonać manewru o kont 45 stopni ze względu na naprężenia. przy takiej szybkości tylko drobne korekty w sekundach.

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:26

Po pirwsze manewr o 45 stopni moze wykonac ale zajmie mu to dziesiatki kilometrów, żadnych gwałtowniejszych manewrów

Whiro
środa, 29 września 2021, 18:52

Czyli to jest w końcu broń manewrując czy nie? Bo jeśli nie to czy nie będzie jej łatwiej zestrzelić niż rakiet balistycznych , które są szybsze?

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:25

Manewrowac może ale nie gwałtownie i jedynie wykonuje zaprogramowane wcześneij manewry w zaprogramowanych momentch lotu. Jakikolwiek gwałtowneijszy manewr i po Cyrkonie.

yaro
środa, 29 września 2021, 10:49

"Próby hiperdźwiękowej rakiety „Cirkon” z wykorzystniem nawodnego nosiciela zakończone. Przeprowadzono ponad 10 startów ( w tym jeden z naziemnego standu ) z pokładu fregaty proj. 22350 Admirał Gorszkow. Próby będą kontynuowane z wykorzystaniem okrętu podwodnego."

fesdxsz
środa, 29 września 2021, 17:38

I skończy jak Kursk?

yaro
środa, 29 września 2021, 19:05

Jakoś dwa lata już strzela nimi i pływa dalej ...

GB
środa, 29 września 2021, 20:17

Nie było strzelań z okrętów podwodnych.

yaro
środa, 29 września 2021, 22:38

mówimy o Gorszkowie czytaj ze zrozumieniem

GB
czwartek, 30 września 2021, 10:26

Jaki Gorszkow, odpowiedziałeś na post z SSGN Kursk (ten który zatonął).

yaro
czwartek, 30 września 2021, 13:48

czytaj ze zrozumiewniem "Przeprowadzono ponad 10 startów ( w tym jeden z naziemnego standu ) z pokładu fregaty proj. 22350 Admirał Gorszkow. Próby będą kontynuowane z wykorzystaniem okrętu podwodnego.""

yaro
środa, 29 września 2021, 10:46

"Korea Północna przetestowała nowy typ rakiety balistycznej z szybującym pojazdem hipersonicznym. Zestaw został wystrzelony z poligonu Mupyong Ri wczoraj rano czasu lokalnego. Rakietę określono jako Hwasong-8. Północnokoreańskie media określiły pocisk jako strategiczny, co może oznaczać możliwość przenoszenia głowicy nuklearnej. Z opublikowanego zdjęcia wynika, że pojazd jest podobny do chińskiego DF-17" --- to już nawet Korea jest lepsza od USA

środa, 29 września 2021, 16:23

A kiedy niszczyciel imperium koła Jowisza ? :)

yaro
środa, 29 września 2021, 19:05

Jak USA opracuje broń hipersoniczną.

piątek, 1 października 2021, 11:57

No to słycham o tych niszczycielach imperium , bo USA już dawno taką bron ma :P Dajesz... ?

ruski stek bzdur...
piątek, 1 października 2021, 08:15

Jak rosjanin będzie mieć drugie buty .

piątek, 1 października 2021, 08:14

A kiedy wyasfaltujecie przedmieścia ? ;)

czwartek, 30 września 2021, 20:14

To czyli już :)

czwartek, 30 września 2021, 16:38

Po co

Kot
czwartek, 30 września 2021, 09:36

USA będzie wcześniej przesycona hipersonikami niż faszystowska Rosja.

Fredka
czwartek, 30 września 2021, 13:48

To już nigdy nie nastąpi ...

Olgino
środa, 29 września 2021, 07:03

Strasznie bolesna informacja. Dla niektórych.

AlS
wtorek, 28 września 2021, 23:43

Zamiast się ośmieszać, lepiej siedzieć cicho, co niektórzy porównujący rakietę z silnikiem scramjet do Kindżała. Ten drugi jest niczym innym jak rakietą balistyczną o spłaszczonej trajektorii lotu. Zużywa paliwo na nabranie prędkości i lot na zadany pułap, później sustainer podtrzymuje jego szybkość przez góra kilkadziesiąt sekund. Następnie leci beznapędowo i każdy manewr oraz wejście w gęste warstwy atmosfery to dla niego utrata energii i prędkości. Scramjet jest silnikiem atmosferycznym, czyli nie zabiera utleniacza. Tzn. zabiera pewną ilość, żeby częściowo spalić paliwo w rdzeniu, które następnie jest dopalane we właściwej komorze spalania za pomocą powietrza atmosferycznego. Główny problem do rozwiązania to tzw. flame holder, czyli trzymacz płomienia. W takim huraganie, jaki panuje we wnętrzu silnika o komorze naddźwiękowej, nawet gorące spaliny bogate w paliwo zostają natychmiast ugaszone, jeśli nie zastosuje się odpowiednich sztuczek. Tymi może być np. podgrzewanie indukcyjne, ogrzewające komorę spalania do wysokiej temperatury. Opanowanie tych technologii nie jest łatwe, znacznie łatwiej przystosować całkiem zwyczajną pod względem użytego silnika rakietę do lotu po spłaszczonej trajektorii. Ale zysk jest podstawowy - taki pocisk nie musi zabierać utleniacza, a z chemii pewnie wiecie, że tlen o liczbie atomowej 16 (węgiel 12) do lekkich nie należy. Więc taki pocisk poleci kilka razy dalej w locie napędzanym, zachowując energię na przebicie gęstych warstw atmosfery i manewry.

i tyle w temacie...
środa, 29 września 2021, 12:39

@AIX Ale rzeczywistość jest następująca: jest Rosyjska seryjna rakieta hipersoniczna, jest Chińska seryjna rakieta hipersoniczna, zostały one wdrożone, są nosiciele tych broni i przeszkolone załogi. W USA przeprowadzono pierwszy test demonstratora i tyle. Poprzedni test skończył się na tym że demonstrator odczepił się od "nosiciela" włączyło się zasilanie i całość spadła na ziemię ( mniej więcej jak pustak zrzucony z Pałacu kultury) . Taki jest "zysk" dla USA. A co do "podgrzewania indukcyjnego" paliwa, to pomijając tarcie o powietrze przy szybkościach powyżej 2mach i temperaturach jakie powstają (vide sr-71), gratuluję pomysłu z indukcją...

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:30

Rzeczywistośc jest nastepująca: nie ma seryjnych rosyjskich rakiet hipersonicznych, nie ma seryjnych chińskich rakiet hipersonicznych nie zostały wdrozone i nie sa przeszkolone załogi. Kinżał NIE JEST hipersonikiem ale zwykłym ALBM Chiy majajedynie szybujaca głowicę hipersoniczna, Rosja podobnie, przy czym w Rosji wg Szojgu ciagle nie wiedzą jakie Awangard ma wymiary i ile waży( podawał dwie rózne rzeczy:))

ciekawy
środa, 29 września 2021, 17:19

Gdzie jest ta rakieta? Jakieś zdjęcie?

rusłach
czwartek, 30 września 2021, 22:09

lata tak szybko, że żaden aparat fotograficzny nie nadąża

M
środa, 29 września 2021, 14:49

Prawie każdy rakietowy pocisk balistyczny jest hipersoniczy, to żaden wyczyn (prędkość powyżej 1,5 km/s). Ale manewrująca rakieta hipersoniczna z silnikiem strumieniowym, o płaskiej trajektorii lotu, latająca na (relatywnie) niskim pułapie, odporna na ogromne temperatury (tarcie) i o dużym zasięgu, to zupełnie inna bajka. Jak na razie dla Chin i Rosji jest w sferze marzeń. M

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:31

Chiny nawet sie w to nie bawią, poszły w szybujaca strategiczna głowice hipersoniczna DF-ZF

Polanski
środa, 29 września 2021, 14:35

Przecież człowiek ci tłumaczy, że poleci kilkakrotnie dalej i szybciej. Co tu można nie rozumieć? Nawet ja rozumiem.

i tyle w temacie...
środa, 29 września 2021, 14:45

@Polanski .. albo poleci od razu na księżyc, to już będzie całkiem daleko

bender
piątek, 1 października 2021, 19:16

Dalej nie rozumiesz... Na Księżyc nie poleci, bo potrzebuje powietrza atmosferycznego. Ale na Ziemi poleci dalej niż rakieta o tej samej masie, bo nie potrzebuje zbiornika z utleniaczem. W przeciwieństwie do chińskich szybowców hipersonicznych własny napęd pozwala na odzyskanie energii po manewrach. Czyli otrzymujesz pocisk niewiele wolniejszy od balistyka, ale za to lecący niżej i do tego manewrujący.

Kwik Sputnikowcow bezcenny
wtorek, 28 września 2021, 21:26

Brawo USA w końcu będą pierwsze na świecie precyzyjne rakiety z takim silnikiem.Rosjanie ze swoimi makietami mogą trafić co najwyżej w jakiś kraj ale nie miasto

Kwik Montanowców bezcenny
środa, 29 września 2021, 07:51

od demonstratora do precyzyjnej rakiety to jeszcze 12 lat trzeba

Kot
środa, 29 września 2021, 19:02

Pomyliłeś Rosję z USA.

Polanski
środa, 29 września 2021, 15:08

W Rosji to by było bardzo szybko.

piątek, 1 października 2021, 11:45

tak szybko jak twoje dwie eskadry Su-57 do końca 2021 roku

Polanski
sobota, 2 października 2021, 12:21

Że co proszę? Jakie moje? Nic na ten temat nie wiem. Dobrze jest czytać ze zrozumieniem.

Wicher
wtorek, 28 września 2021, 20:18

Ta bron hipersoniczna to wciąż melodia przyszłość. Myślę że to perspektywa 20 lat, za nim te zabawki będą miały znaczenie. Jeśli chodzi o bron strateg8iczną lepiej pójść w hurt. Czyli stworzyć powiedzmy 20 tysięcy rakiet o o średnich zdolnościach. Nikt się przed tym nie obroni, ilość to jakoś sama w sobie.

ciekawy
środa, 29 września 2021, 12:23

Przy zdolnościach inżynierskich i produkcyjnych USA to jest kwestia kilku najbliższych lat. O bombowcu B-21 jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał, do dzisiaj nikt nie widział nawet prototypu a oni już na starcie produkują 5 egzemplarzy.

Levi
środa, 29 września 2021, 09:32

Saddam tez tak kombinowal. przegral.

taka prawda
wtorek, 28 września 2021, 17:52

I znów brakuje pełnej informacji ponieważ nic nie powiedziano jak ten demonstrator poleciał. Wiadomo tylko tyle, że osiągną zakładaną prędkość i koniec, można to zinterpretować w sposób oczywisty, po osiągnięciu zakładanej prędkości rakieta przestała istnieć. Poza tym wygląda tak samo jak ruski Kindżał.

środa, 29 września 2021, 15:39

Bo kindżał jest z USA. Poczytaj coś

Ck
środa, 29 września 2021, 02:08

Prawda w w rosji a to dobre tam nawet nie wiedza ze istnieje i to że tam są zwyki ludzie okradani od kiedy powstała i nic z tym nie robia bo to cieny lud pogodzony z batem

Trol
wtorek, 28 września 2021, 19:30

A od kiedy to kindżał ma napęd scramjet. ?

No skąd
środa, 29 września 2021, 08:56

A jaki ma? Masz jakieś info w tej sprawie? To jest nadal tajne

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:32

Kinżał to zwykły ALBM czyli Air Launched ballistic Missile. A teraz sobie sprawdż jakie silnikimaja rakiety balistyczne:))

Polanski
środa, 29 września 2021, 15:11

Ciekawe, że w Stanach nic nie jest tajne. No, ale Amerykanie to naiwni są po prostu.

M
środa, 29 września 2021, 14:52

Co jest tajne? Że ruscy podczepili pod miga 31 pocisk Iskander z napisem kindżał ?

ciekawy
środa, 29 września 2021, 14:14

Żadne tajne. Wystarczy zobaczyć jego zdjęcie pod Migiem-31. Napęd scramjet wymaga dużego wlotu powietrza do silnika. Kindżał nie posiada czegoś takiego. To zwykła rakieta balistyczna która jak każda zwykła rakieta posiada zbiornik na utleniacz.

M
środa, 29 września 2021, 14:55

Ehm.. Kindżał, czyli Iskander posiada silnik na paliwo stałe. Utleniacz jest w paliwie (stałym) i stanowi jakieś 70% jego masy. Ale oczywiście, Kindżał nie posiada napędu strumieniowego, tylko zwykły, przaśny silnik rakietowy na paliwo stałe.

ciekawy
środa, 29 września 2021, 16:08

Co nie zmienia faktu że to zwykła rakieta którą Rosjanie na potrzeby propagandy nazwali pociskiem hipersonicznym. Dziwne że swoich ICBMów tak nie nazywają bo one latają dużo szybciej.

bender
piątek, 1 października 2021, 19:05

Kim właśnie zaczął ;-)

ktos
środa, 29 września 2021, 08:53

nie musi... bo nie ma analogow.

i tyle w temacie ...
środa, 29 września 2021, 07:28

@ no właśnie Trol Artykuł jest o broni hipersonicznej, info, że amerykanie przeprowadzili udany test. Czyli prototyp odłączył sie od nosiciela i uruchomiony został napęd. Przypomnijmy, ze poprzednio prototyp odpadł od nosiciela i spadł na ziemię.

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:33

Tyle ze awaria nie była w pocisku ale w bombowcu:))

środa, 29 września 2021, 14:13

A ja przypominam, że ruski rakiety Kalibr nie trafiły nawet w kraj w który celowano :)

Monkey
wtorek, 28 września 2021, 17:29

Ciekawie się robi, bo Amerykanie doszlusowują do chińsko - rosyjskiej czołówki. Z drugiej strony pojedyncze próby tych pocisków tak w USA, jak i w Rosji jeszcze niczego nie przesądzają.

Davien
wtorek, 28 września 2021, 18:23

Monkey, i Chiny i Rosja bawiły sie w szybujace głowice hipersoniczne z których USA zwyczajnie zrezygnowało bo ICBM-y sa i szybsze i skuteczniejsze. A w dziedzinie pocisków hipersonicznych jak widac wyprzedzili i Rosje i Chiny.

DSA
środa, 29 września 2021, 13:11

Amerykanie nie zrezygnowali z gliderów. Wręcz przeciwnie - ze wszystkich aktywnych programów jedynie HAWC opiera się o scramjet. Reszta, np: programy Long-Range Hypersonic Weapon i Conventional Prompt Strike, Air-Launched Rapid Response Weapon to systemy boost-glide odpalane z ziemi, z pod wody i z powietrza.

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:37

Nie dokłdnei. Rosyjski Awangard czy chiński DF-ZF to zupełnie inna broń, są to zwykłe głowice szybujące wynoszone standardowymi ICBM-ami, a amerykańskie systemy działają na nieco innej zasadzie.

Żołnierz
wtorek, 28 września 2021, 19:43

o i tu dobrze mówisz

Monkey
wtorek, 28 września 2021, 19:42

@Davien: Widać co???:-)))))

bender
piątek, 1 października 2021, 19:04

Widać funkcjonalny scramjet.

sobota, 2 października 2021, 06:15

Po jednym tescie nie możesz stwierdzic, że jest funkcjonalny.

Polanski
sobota, 2 października 2021, 12:24

Pokaż funkcjonalny rosyjski scramjet. Nawet po jednym teście. A co? Nie macie?

Monkey
piątek, 1 października 2021, 21:44

@bender: Hahahaha!!! Widać na rysunku, to i owszem. A u Papcio Chmiela Tytus był uczłowieczony:-)))) Takie nawiązanie do mojego nickname:-)))

Davien
środa, 29 września 2021, 00:26

Jak sobie kupisz lepsze okulary to zobaczysz:)

Gracz
wtorek, 28 września 2021, 19:12

Jak to kiedy Rosjanie mówili o pocisku o prędkości powyżej 5 macha to nie był według ciebie pocisk hipersoniczny jak USA mówi o 5 to już jest

Davien
środa, 29 września 2021, 00:27

Dziecko, żeby scramjet w ogóle zadziała to prędkośc musi byc Ma5+ wiec już się nie osmieszaj.

tak
środa, 29 września 2021, 14:23

rakieta Onyx opracowany w 1975 roku, ma silnik z bezpośrednim przepływem, prędkość 3200 km \ h, Prędkość cyrkonu 10 000 km \ h

GB
środa, 29 września 2021, 17:40

Gdzie widziałeś Cyrkona? Cały czas pokazują Onyksa. Co więcej chodzą słuchy że chcą kupić hindusko-rosyjskiego Brahmosa.

ruski stek bzdur...
piątek, 1 października 2021, 08:17

On widział cyrkona w pierścionku z tombaku który kupił dla lubej :)

Monkey
piątek, 1 października 2021, 21:46

@ruski stek bzdur...: Z twoimi poglądami się nie zgadzam, ale gra słów na wysokim poziomie;-)))

montańska norka
piątek, 1 października 2021, 19:08

Nie osądzaj innych wg. siebie hihihi.

ukraiński stek bzdur...
sobota, 2 października 2021, 06:16

Brawo.

Kot
wtorek, 28 września 2021, 19:32

Zagrajmy... Rakieta hipersoniczna to nie tylko prędkość. To pewne cechy napędu, menewrowosc, celność.

dim
środa, 29 września 2021, 06:01

A był może jakiś komunikat z USA o "manewrowości, celności" ? Czytam tylko, że pocisk osiągnął prędkość. Co oczywiście, że brzmi jak wchodzenie do wyścigu, nie jak wychodzenie zeń zwycięzcą.

Davien
środa, 29 września 2021, 13:02

Widzisz dima , Rosjanie chwala sie tym Cirkonem ae jakimś cudem nikt go nie widział w naturze a jako Cirkonapokazuja X-51A Waverider;) A tu nie dośc ze osiagneli Ma5+ to juz maja manewrowanie przecwiczone na X-51A nad którym dalej prace własnei darpa kontynuowała i widzimy własnei efekt tych prac.

tt
środa, 29 września 2021, 14:25

norweskie statki zwiadowcy są pewni, że pocisk "cyrkon" jest i leci bardzo szybko

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:42

Wow, kolejny co mu się jacys mityczni Norwegowie odezwali:)) czyzby voodoo zmienił nicka?:)

nn
czwartek, 30 września 2021, 20:18

Na nie Wenezuelskie ? He he he...

GB
środa, 29 września 2021, 17:40

Taaa. Nie ma takiego infa.

piątek, 1 października 2021, 06:22

Nie ma? A podobno na twoim runecie wszystko jest.

sobota, 2 października 2021, 09:34

A nie na twoim ?

Chateaux
wtorek, 28 września 2021, 22:56

Tu w ogóle nie ma mowy o rakiecie, lecz o pocisku hipersonicznym, a wiec wykorzystującym do lotu tlen z atmosfery ibaerodynsmiczną siłę nośną. W przeciwieństwie do rakiet.

yaro
wtorek, 28 września 2021, 17:53

Doszludują najwcześniej za 5-7 lat to dopiero tylko demonstrator co nawet skręcać nie potrafi.

Łowca NKWD
wtorek, 28 września 2021, 19:33

Najlepiej skręca cyrkon...po sznurku do celu nieruchomego.

Chyżwar
wtorek, 28 września 2021, 22:44

Tak samo, jak "wunderwaffe", które nazywa się "Szkwał". Czyli rosyjski demonstrator technologii, Niemcy idą tą samą drogą. Pomyśleli lepiej, ale do zrobienia torpedy jak należy ją zrobić nie zamiarują wprowadzać jej u siebie i oferować innym.

amerykański hipersonik
środa, 29 września 2021, 10:36

"Szkwał" jest na uzbrojeniu co najmniej 20 lat ....

Chyżwar
środa, 29 września 2021, 18:11

"Szkwał" to torpeda, którą chyba tylko Rosjanie mogli uznać za dopracowaną i przyjąć na uzbrojenie. Jest hałaśliwa i ciężko sterowalna, na dodatek niebezpieczna dla użytkownika. Niemiecka superkawitacyjna "Barracuda", która nazywa się teraz inaczej nie ma problemów ze sterowaniem. Mimo tego Niemcy nie wprowadzają takich torped. Uważają, że trzeba nad nimi jeszcze popracować, żeby zrobić z tych torped skuteczną broń.

środa, 29 września 2021, 14:15

Szkwał występuje co roku nad akwenami wodnymi, ruska rakieta to jakaś pomyłka, jak wyścigi Moskwicza w F1 :)

Łowca CIA
wtorek, 28 września 2021, 21:01

Cyrkon wchodzi na uzbrojenie i trafia w cel

środa, 29 września 2021, 12:36

Tak samo jak twoje dwie eskadry Su-57 do końca 2021 roku.

jęczenie onuc to norma
środa, 29 września 2021, 12:09

Gdzie i kiedy... ? Cyrkon to ruski złom jak wynalazki w przemyśle cywilnym. ( Moskwiczem też do celu dojedziesz chyba... ) :P :P

Lexman
środa, 29 września 2021, 09:34

Mig 57 tez wszedl. A jak szbko lecial... Ale tylko raz.

Brawo jasiu
środa, 29 września 2021, 01:21

Jasne...

Davien
środa, 29 września 2021, 00:28

Cyrkon to Yeti, wszyscy w Rosji o nim gadaja ale nikt go na oczy nie widział:))

yaro
środa, 29 września 2021, 13:43

Próby hiperdźwiękowej rakiety „Cirkon” z wykorzystniem nawodnego nosiciela zakończone. Przeprowadzono ponad 10 startów ( w tym jeden z naziemnego standu ) z pokładu fregaty proj. 22350 Admirał Gorszkow. Próby będą kontynuowane z wykorzystaniem okrętu podwodnego.

GB
środa, 29 września 2021, 17:45

Dobrze wiesz że dziś poszło info o strzelaniu Wulkanem z Wariaga i Granitem z Omska. I tu pokazano trafienie jednej z tych rakiet w jednostkę morską (istnieje więc prawdopodobieństwo że druga nie trafiła). Nigdy nie pokazano żeby Cyrkon (lub to co się uważa za Cyrkon, a to pewnie Onyx) trafił w cokolwiek... Zresztą balistyczny Iskander też w nicnie traf!ił, nie pokazono także Kindżała żeby w cokolwiek trafił.

Bg
środa, 29 września 2021, 19:52

I Ci nie pokażą, może jeszcze silnik chcesz zobaczyć. Rzeczywiście masz wiele do powiedzenia w tym temacie .

GB
środa, 29 września 2021, 20:20

Ale pokazano start rakiety nazwanej Cyrkon. Dziwnie podobny start do starego Onyksa. Po drugie właśnie dziś pokazano trafienie w jednostkę morską przez Granita lub Wulkana. Można?

yaro
środa, 29 września 2021, 12:54

taaaaaa "Próby hiperdźwiękowej rakiety „Cirkon” z wykorzystniem nawodnego nosiciela zakończone. Przeprowadzono ponad 10 startów ( w tym jeden z naziemnego standu ) z pokładu fregaty proj. 22350 Admirał Gorszkow. Próby będą kontynuowane z wykorzystaniem okrętu podwodnego."

GB
środa, 29 września 2021, 17:45

Wow... I nie pokazano jak ten Cyrkon w cokolwiek trafia? 10 prób i ZERO realnych / udowodnionych trafień.

piątek, 1 października 2021, 08:22

A czy kiedykolwiek oni w coś trafili ? Prócz szpitali...

Davien
wtorek, 28 września 2021, 18:23

No popatrz a juz lata temu X-51A i X-43 robiły to co dla Rosjan ciagle jest czarna magia:))

Reaper
środa, 29 września 2021, 00:29

Przypomina mi się Radziecki Chołod jak i okręty podwodne projektu Andromeda, a to były lata 80 . . .

Davien
środa, 29 września 2021, 13:04

Widzisz Reaper ale Kholod to przeróbka pocisku z S-200 i tak sie skończył a co ma wspólnego Alfa z pociskami hipersonicznymi,poza tym że jak większość rosyjskich wynalazków okazała sie udana inaczej to pewnie nie wiesz:))

yaro
wtorek, 28 września 2021, 20:10

Z komunikatu DARPA wynika, że demonstrator technologii prawidłowo oddzielił się od nosiciela, włączył się jego rakietowy silnik przyspieszający, a po uzyskaniu wymaganej prędkości uruchomił się hybrydowy silnik strumieniowy (ang. scramjet). Demonstrator wykonał samodzielny lot. Nie podano jednak, jak był on długi. To o tyle ważne, że do tej pory Amerykanom nie udało się uzyskać stabilnego, kontrolowanego lotu hiperdźwiękowego dłuższego niż kilka minut.

Davien
środa, 29 września 2021, 00:30

Yaro, po pierwsze rekordy prędkości i zasięgu lotu napedzanego dla hipersoników ciagle należą do USA wiec jak widac Rosja miała jeszcze mniej od nich( Chiny nie bawia się w pociski hipersoniczne a jedynie w HGV. po drugie Juz X-51A latał normalnie, a X-43 spokojnie przekraczał Ma9,6 na wysokosci kilkudziesięciu kilometrów

ciekawy
wtorek, 28 września 2021, 22:58

Kilka minut z prędkością hipersoniczną może oznaczać pokonany dystans liczony w tysiącach kilometrów. Pytanie ile konkretnie wynosiła ta prędkość. LM pracuje nad pociskiem hipersonicznym o prędkości Mach 25.

Davien
środa, 29 września 2021, 13:06

Juz osiagneli Ma9,6 na 33km więc nie będze to trudne( X-43)

drugi ciekawy
środa, 29 września 2021, 10:38

pracować to sobie może, a Rosjanie pracują nad pociskiem hipersonicznym Mach 35 ..

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:45

Wow, a jak to cos ma wrócić na ziemię jak ciut ponad Ma25 to pierwsza kosmiczna:))

ciekawy
środa, 29 września 2021, 14:17

Pracują nad pociskiem hipersonicznym który przekracza pierwszą prędkość kosmiczną? Kłamstwa mają jedną wadę. Muszą mieć sens towarzyszu. Twoje go nie mają.

Chateaux
wtorek, 28 września 2021, 22:58

I jak sie nie udawało, to zawsze publicznie informowali o nieudanym tescie. W przeciwieństwie do Rosjan.

yaro
wtorek, 28 września 2021, 20:07

Też nie potrafiły skręcać, te lata pokazały jak daleko USA jest za Rosją i Chinami w tej technologii.

Baca
środa, 29 września 2021, 09:37

Trzycia prowda. Popatrz na x43 latal, skrecal, pelen wypas

Davien
środa, 29 września 2021, 00:32

NO popatrz jak na razie to lataja amerykańskei pociski i demonstratory a waszych podobno istniejacych Cyrkonow nikt na oczy nie widział. I ciagle jako Cyrkona przedstawiacie X--51A wiec daruj sobie kiepskie kłamstwa.

ciekawy
wtorek, 28 września 2021, 23:02

A co niby pokazała Rosja? Podwieszonego Iskandera pod Migiem-31 i nazwanego Kindżał? Przecież to zwykły pocisk balistyczny tyle że wystrzeliwany z samolotu - nic więcej.

JSM
wtorek, 28 września 2021, 16:19

Broń hipesoniczna nie chroni przed inną bronią hipersoniczną.

GB
wtorek, 28 września 2021, 17:17

Niekoniecznie. Niszczysz takim atakiem dowodztwo, lub wyrzutnie rakiet hipersonicznych i załatwione.

dim
środa, 29 września 2021, 06:11

@GB. Niezupełnie. Rosyjski (przykładowo) pocisk odpalany być może z normalnego samolotu, jakich trochę mają i w wielu miejscach mogą być stacjonowane. A atakujący nie wie w których. Raczej przyjąłbym, że broń hipersoniczna jest to kolejna dziedzina nowoczesnej produkcji, w której USA nie będą mieć pozycji światowego lidera. Z zupełną pewnością przyjąłbym założenie, że proces osiągania przez Chiny pierwszej światowej pozycji trwa dalej. A wpływy USA zajmują coraz bardziej pozycje wyłącznie obronne, przy tym dość biernie.

viper
środa, 29 września 2021, 15:52

Przyjmuje się hipotezy. Potem je trzeba udowodnić. Stwierdzenie "z zupełną pewnością przyjąłbym założenie" jest absurdem z punktu widzenia zasad logiki stworzonej przez starożytnych Greków.

GB
środa, 29 września 2021, 14:49

Przecież wiadomo gdzie są bazy MIG-31.

Davien
środa, 29 września 2021, 13:12

Jedyny rosyjska broń hipersoniczna odpalana jest wyłacznie z silosa rakiet balistycznych a mają jej całe 6 sztuk. jak podwiesisz Awangarda pod samolot to spadnie:)) USa w dziedzinie pocisków hipersonicznych jest akurat na prowadzeniu a Chiny nie bawia sie w ta dziedzinę tak jak USA nie bawi sie w hipersoniczne głowice szybujace jak Chiny i Rosja bo ICBM-y sa zwyczajnie lepsze. Aha Cirkon to Yei,wszyscy o nim mówia, nikt go nie widział poza udającymi go podkolorowanymi zdjeciami X-51A.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 28 września 2021, 16:08

13 lat temu też głosili, że testy były sukcesem... A jakim sukcesem był YAL-1 czy railgun - Amerykanie po testach nie mogli się nachwalić! : D

Davien
wtorek, 28 września 2021, 18:24

YAL-1 zestzreliwał rakiety balistyczne z ponad 800km a testy X-51A zakończyły sie pełnym sukcesem fanku.

bania Davien
środa, 29 września 2021, 15:34

Wprawdzie zdążyłem się już przyzwyczaić do twoich konfabulacji (a często wręcz jawnych kłamstw) i nie robią na mnie większego wrażenia ale w związku z powyższymi bzdurami mam krótkie pytanie: a kiedyż to i gdzie YAL-1 zestrzelił rakietę balistyczną z odległości ponad 800 km? Odpowiesz konkretnie czy jak zwykle zaczniesz próbować nieudolnie mataczyć albo uciekniesz z podkulonym ogonem, żeby z dwa dni bezrefleksyjnie ponawiać te brednie pod innym artykułem jak gdyby nigdy nic?

Davien
czwartek, 7 października 2021, 10:48

11 lutego 2010r i 3 lutego 2010r, wystarczy , czy dalej robisz z siebie totalnego...:)

bania Davien
sobota, 9 października 2021, 08:59

Wiem, że problemy z rozumieniem języka polskiego masz bardzo duże więc cierpliwie powtórzę pytanie: "kiedy i gdzie YAL-1 zestrzelił rakietę balistyczną z odległości ponad 800 kilometrów?"

Dav
środa, 29 września 2021, 12:54

YAL-1 okazal sie porazka na ktora wydano miliardy, nigdy nie spelnil stawianych mu wymagan, X-51A z czterch testow tylko ostatni okazal sie sukcesem, klamco.

R
środa, 29 września 2021, 10:31

YAL-1 okazal sie porazka na ktora wydano miliardy, nigdy nie spelnil stawianych mu wymagan, X-51A z czterch testow tylko ostatni okazal sie sukcesem, klamco.

Daleko patrzący.
wtorek, 28 września 2021, 17:38

I YAL i Railgun były pełnymi sukcesami. Koszty zdecydowały.

GB
wtorek, 28 września 2021, 15:44

Jedną sprawą są osiągi, ale drugą tak samo ważną to celność rakiety przy prędkościach hipersonicznych. Drobny błąd i rakieta zamiast w cel wojskowy trafia w miasteczko jak przykładowo rosyjski Iskander w Gruzji w 2008 roku.

Komentator
środa, 29 września 2021, 06:23

Albo w porodówkę czy chińską ambasadę w Belgradzie. W Belgrad jednak trafiły.

GB
środa, 29 września 2021, 17:49

Przy czym Tomahawki mają jednak bardzo dużo trafień w ważne cele na wojnach. Zaś rosyjskie pociski manewrujące trafiły w szpital w Syrii, w pustynie w Iranie, i parę mało istotnych baraków terrorystów. A balistyczny Iskander nie trafił dotychczas w nic (Gruzja, Karabach).

Davien
środa, 29 września 2021, 13:15

Komentatorku w Chińska ambasade trafiły zwykle bomby JDAM bo pomylono koordynaty ale na podane trafiły punktowo za to rosyjskie pociski i bomby regularnie trafiaja w szpitale i szkoły

R
czwartek, 30 września 2021, 12:01

Dodaj, ze amerykanie lubia sobie postrzelac w wesela, reporterow itp itd i to bardzo prcyzyjnie.

X
piątek, 1 października 2021, 08:28

A ruskie w bezbronne szpitale, dziennikarzy i w samych siebie, bo na YT jest pełno filmów jak super systemy S... walą rakietami w siebie, bo nie odpala drugi silnik :P

Chyży Rój
wtorek, 28 września 2021, 15:54

Celem była Gruzja tak ogólnie.

wtorek, 28 września 2021, 16:56

Jasne hahahaha

Davien
wtorek, 28 września 2021, 18:25

Dokładnei tak, w końcu gdzieś w Gruzje trafili,a ze nie tam gdzie chcieli... Norma przy rosyjskich pociskach rakietowych.

antyDavien
środa, 29 września 2021, 10:39

trafili nie trafili a Gruzja poległa w kilka dni łącznie, że ośmieszyli ich siły zbrojne w porcie

GB
środa, 29 września 2021, 14:52

No akurat flota rosyjska to w tej wojnie się ośmieszyła. Jej krążownik Moskwa nie potrafił rozróżnić kutrów rybackich od gruzińskich jednostek wojennych i gdyby nie wojska lądowe, które zajęły port to rosyjska to okręty gruzińskie miały szanse przetrwać bez strat.

Reaper
środa, 29 września 2021, 00:32

Szczególnie kiedy to tego czeczeńskiego wodzireja Toczką zmietli, co jeszcze w tamtych czasach co TV trąbiło że telefonów satelitarnych namierzyć nie można.

GB
środa, 29 września 2021, 14:53

To nie była Toczka, tylko bomba kierowana.

środa, 29 września 2021, 13:40

USA dało im namiary zdaje mi się.

Davien
środa, 29 września 2021, 13:16

No popatrz wyjatek potwierdzający regułę:))

Harry Potter
wtorek, 28 września 2021, 15:41

Rosja ma wszystko. Taa... Kwestia czasu, kiedy Chiny upomną się o swoje ziemie. Bye, bye, Władywostok.

oto jest pytanie
wtorek, 28 września 2021, 17:20

A co ze Lwowem?Jak już się wszyscy przeprowadzicie do Wrocławia?

środa, 29 września 2021, 13:38

O czym piszesz? Po ii. wojnie we Lwowie i okolicach zostało około 30 tys. Polaków.

ciekawy
środa, 29 września 2021, 13:05

Odnoszę wrażenie że z niewytłumaczalnego powodu pijesz do Ukraińców. Muszę cię zmartwić. Obecnie w Polsce jest ich aż o 1 milion mniej niż przed pandemią. Wynika to z faktu że przez ten czas aż tylu wyjechało do Niemiec.

Ojojoj
wtorek, 28 września 2021, 16:51

Prędzej Niemcy upomną się o Pomorze. By by Gdańsk.

POLAK
wtorek, 28 września 2021, 19:47

Żebysmy my się nie upomnieli o Brandenburgie...

Wawiak
środa, 29 września 2021, 22:58

Jak tak dalej pójdzie, to przyłączymy w końcu Berlin do Macierzy ;-) Żartuję OC. Z wyjątkiem żądnego jakiegokolwiek "sukcesu" Putina, nikt normalny ie chce się w Europie bawić w zmianę granic. Naturalnie wszędzie się trafią jednostki, ale nawet wśród coraz mniej licznych osób pochodzących z Kresów RP oraz ich potomków, większość ma chyba świadomość, że sprawy zaszły za daleko, by dało się ot, tak wrócić do tego, co było... Oby zrobiło się na tyle spokojnie, by mogli oni chociaż groby Bliskich spokojnie odwiedzać. Oby czas uleczył rany.

wtorek, 28 września 2021, 17:09

Dodaj jeszcze Śląsk -cały .....

NNNNNN
wtorek, 28 września 2021, 17:19

Wspaniała sprawa. Będę żył w Niemczech bez ruszania się z domu.

Hahaha
środa, 29 września 2021, 01:24

No do Moskwy chyba nie dojadą, chociaż może jednak tak.

mixmix
wtorek, 28 września 2021, 23:37

Nie żył, tylko wegetował. Mam torbę szkolną dziadka z zaborów, całe nauczanie po niemiecku, książki, zeszyty, słowem niewolnictwo. Więc to nie żarty. Chyba że chcesz być niewolnikiem bez prawa głosu jak to w zaborach było.

ruski stek bzdur...
środa, 29 września 2021, 14:22

Ty wegetował, bo on jest na tyle mądry, że wiem, że jego życie zależy tylko od niego, a nie od twoich fobii czy stereotypów nieudaczniku

środa, 29 września 2021, 14:19

Ty z takimi poglądami już jesteś niewolnikiem, a ja wybieram milion razy Niemcy, niż wspólne życie z takimi baranami jak ty ...

Wawiak
środa, 29 września 2021, 23:00

Nikt cię tu nie trzyma na siłę. Droga wolna.

Tweets Defence24