USA stworzy „kodowane” granaty dymne

16 października 2021, 07:17
DARPA_dymne
Fot. DARPA
Reklama

Amerykańska agencja DARPA chce opracować system zasłon dymnych, który będzie chronił przed obserwacją przez przeciwnika, jednocześnie nie zasłaniając widoczności własnym wojskom.

Program, oznaczony „Coded Visibility” (ang. kodowanej widoczności) ma na celu stworzenie specjalnych, „asymetrycznych” zasłon dymnych. Zakłada się wykorzystanie w tym celu specjalnego systemu pozwalającego jednocześnie maskować własne siły i pozwalać na prowadzenie obserwacji nawet w wypadku zastosowania środków dymnych. Istnieją różne warianty, zarówno "pasywne", jak i "aktywne", te ostatnie zakładają dostosowanie właściwości środka maskującego w czasie rzeczywistym w zależności od warunków.

W celu stworzenia systemu "kodowanej widoczności" mają zostać wykorzystane najnowocześniejsze technologie, m.in. metamateriałów, związków biochemicznych czy modelowania. DARPA zapowiada współpracę z agencjami departamentu obrony. Pierwszym krokiem ma być webinarium zorganizowane 21 października, gdzie potencjalni oferenci mają przedstawić swoje propozycje. Sam program ma zostać sfinalizowany demonstracją technologii zasłon dymnych.

Wbrew pozorom program „Coded Visibility” ma na celu rozwiązanie ważnego problemu, z którym borykają się amerykańskie (i nie tylko) siły zbrojne. Stosowanie zasłon dymnych, w tym wielospektralnych, jest coraz ważniejsze z uwagi na nasycenie pola walki środkami obserwacji technicznej i systemami rażenia.

Przykładowo, odpalenie granatów dymnych to standardowa reakcja na opromieniowanie wozu bojowego przez laser (mogący służyć np. do naprowadzania pocisków rakietowych). Niedawno Defense News informowało zresztą, że system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową ma być integrowany z architekturą docelowego, modułowego systemu ochrony aktywnej pojazdów, a także z Abramsami w przyszłej wersji SEP v4.

Dodatkowo, jak czytamy w komunikacie DARPA, co najmniej część z obecnie stosowanych środków chroniących przed  obserwacją z użyciem systemów termowizyjnych jest toksyczna i wymaga stosowania środków ochronnych przez żołnierzy piechoty. Wszystkie te problemy ma rozwiązać nowy system.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
ratrak
sobota, 16 października 2021, 17:44

Ależ Amerykanie mają technike-w głowie się mieści.Oni po prostu wprowadzaj wszystkie pomysły w życie -na uzbrojenie ,

Dziadek
niedziela, 17 października 2021, 00:03

Anglosaska kultura, inne zwyczaje, inaczej to wszystko zorganizowane niz u nas ale powoli zjadani sa przez prymitywna kulturę azteków

Juras
sobota, 16 października 2021, 17:36

Teoretycznie do zrobienia poprzez polaryzacje czasteczek przepuszczajacych swiatlo . Ale jak mowie, teoretycznie …?

jurgen
sobota, 16 października 2021, 11:21

niegłupie

Fanklub Daviena i GB
sobota, 16 października 2021, 16:20

Niewykonalne... Nie jest możliwe zrobienie zasłony dymnej z selektywnymi "oknami" i wyposażenie żołnierzy w stosowne filtry, których (chodzi o filtry) nieprzyjaciel błyskawicznie by nie skopiował. No chyba, że przepuszczalność zasłony i filtrów byłyby programowane tuż przed użyciem, ale na coś takiego USA nie ma technologii, no chyba, że w sennych marzeniach Daviena... :D

Anno
niedziela, 17 października 2021, 22:03

Stary dowcip. Rozmawia rosyjski żołnierz z amerykańskim. Amerykanin chwali się jak to u nich jest dobrze w armii, że mają dobry sprzęt , że dobrze ich szkolą itp. Amerykanin mówi , że oni dostają dziennie równowartość 8 tys. kalorii. Na to Rosjanin: Kłamstwo. Żaden człowiek nie zje dziennie 30 kilogramów ziemniaków!

kaczkodan
poniedziałek, 18 października 2021, 22:04

Kilokalorii. A gdy się wie, że kilogram ziemniaków ma 750 (surowe)/660(ugotowane) kilokalorii dowcip przestaje być śmieszny. Proponuję zmienić na 5000 kkalorii (rzeczywista racja żywnościowa) i 7.5 kg ziemniaków!

Krzychu
niedziela, 17 października 2021, 00:08

Patrz i sie ucz jak to sie robi w Ameryce. Wiesz ile jest prywatnych mini labolatoriow w wiekszych miastach amerykanskich probujacych wdrozyc/wymyslic wlasna metode produkcji grafenu? Plus ci ktorych stac zeby kupic prawa do ktoregos z patentow (tego polskiego nie mozna)

niedziela, 17 października 2021, 16:02

I co z tego grafenu po ponad 10 latach wynikło - pokażesz efekty praktyczne?

jurgen
sobota, 16 października 2021, 17:04

jesli można zaprogramowac w ogóle, to można i bezposrednio przed uzyciem

Fanklub Daviena i GB
sobota, 16 października 2021, 09:34

Davien, a jak chroni taka zasłona dymna w kolorach tęczy, jaka była przy artykule D24 o wojskach holenderskich miotających straszliwe groźby przeciw zagranicznych hackerom? :D

Tweets Defence24