Reklama

USA rozważają rozszerzenie obecności w Afganistanie

25 lutego 2015, 19:03
Fot. Sgt. Brandon Aird/US Army
Defence24
Defence24

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zamierzają rozlokować w Afganistanie elementy dowództwa 7. Dywizji Piechoty - podaje agencja Tribune. Waszyngton bierze pod uwagę wydłużenie obecności wojskowej na terytorium kraju w stosunku do pierwotnych planów.

Amerykański kontyngent wydzielony ze składu 7. Dywizji Piechoty będzie liczyć około 100 żołnierzy. Rozpocznie działania wiosną i będzie prowadzić operacje w Afganistanie przez okres jednego roku.

Jak podaje agencja Tribune, sekretarz obrony Ashton Carter poinformował, że władze w Waszyngtonie biorą pod uwagę wydłużenie obecności na terytorium Afganistanu. Obecne plany zakładają, że Amerykanie mieliby wycofać wojska do końca 2016 roku.

Znaczna część komentatorów uważa jednak, że pozbawione wsparcia sił sojuszniczych jednostki afgańskich sił bezpieczeństwa nie będą zdolne do sprawowania kontroli nad terytorium kraju. Wskazuje się na podobieństwa do sytuacji w Iraku, gdzie po wycofaniu wojsk koalicji działania na szeroką skalę rozpoczęła organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie, uznawana za zagrażającą państwom Zachodu.

Obecnie w Afganistanie realizowana jest również misja doradczo-szkoleniowa Sojuszu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem Resolute Support. Biorą w niej udział także jednostki Sił Zbrojnych RP. Została ona rozpoczęta w miejsce operacji ISAF, zakończonej w ubiegłym roku.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama