USA: okręty podwodne z bronią hipersoniczną

21 lutego 2020, 12:49
Virgnia
Uderzeniowy, atomowy okręt podwodny Virginia Block V będzie wyposażony w 6 modułów uzbrojenia VPM (Virginia Payload Module), w których zmieści się 40 rakiet manewrujących Tomahawk lub nieokreślona jeszcze ilość pocisków hipersonicznych. Fot. General Dynamics Electric Boat
Reklama

Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że pierwszymi jednostkami, jakie otrzymają uzbrojenie hipersoniczne będą uderzeniowe, atomowe okręty podwodne typu Virginia. Uzbrojenie ma być w gotowości operacyjnej już w roku finansowym 2028, a do jego odpalania mają być wykorzystane moduły uzbrojenia VPM (Virginia Payload Module).

Amerykańskie siły morskie już zadecydowały, że konwencjonalne rakiety hipersoniczne zostaną po raz pierwszy zainstalowane na okrętach podwodnych typu Virginia wersji Block V. Oznacza to, że ostatecznie zrezygnowano z pomysłu by do tego wykorzystać, cztery większe okręty podwodne typu Ohio – te egzemplarze, które wcześniej przerobiono z nosicieli rakiet balistycznych SSBN na nosiciele rakiet manewrujących SSGN.

Opcja ta byłaby tańsza i wydajniejsza. Okręty SSNG typu Ohio mają bowiem obecnie możliwość przenoszenia aż 154 rakiet manewrujących (zamiast 24 rakiet balistycznych), podczas gdy obecne wersje Virginii mają takich stanowisk startowych jedynie dwanaście. Po wprowadzeniu wersji Virginia Block IV takie stanowiska startowe mieszczą się już nie w pojedynczych silosach, ale w dwóch umieszczonych w części dziobowej, modułach VPM o średnicy 2,13 m (takiego samego rozmiaru jak wyrzutnie rakiet balistycznych Trident na strategicznych okrętach podwodnych typu Ohio), z których każdy mieści w sobie sześć startujących pionowo pocisków manewrujących typu Tomahawk.

W wersji okrętów podwodnych Virginia Block V planuje się zamontować na śródokręciu cztery kolejne moduły VPM (każdy dla 7 pocisków) zwiększając tym samym do czterdziestu sumaryczną ilość rakiet manewrujących na okręcie. Będzie to jednak nadal mniej niż na okrętach podwodnych typu Ohio, ale należy pamiętać, że Virginie są jednostkami zupełnie nowej generacji o większych szansach na wykonywanie zadań na współczesnym teatrze działań morskich.

Środki finansowe na wprowadzenie nowego uzbrojenia pojawiły się już w projekcie budżetu na rok finansowy 2021. To właśnie w nim zawarto o 5% więcej pieniędzy na badania i rozwój (w sumie około 21,5 miliarda dolarów) - w porównaniu do roku 2020. Ma to pozwolić na dalsze rozwijanie m.in. takich projektów jak: nowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi typu Columbia, samoloty F-35, nowe wersje rakiet Tomahawk MST (Maritime Strike Tomahawk), rakiety hipersoniczne CPS (Conventional Prompt Strike), systemy laserowe, środki walki cybernetycznej czy systemy bezzałogowe.

Na samą broń hipersoniczną Amerykanie zamierzają przeznaczyć około 1 miliarda dolarów. W dokumentach budżetowych uzasadnia się to uzyskaniem dzięki programowi CPS możliwości prowadzenia "precyzyjnych i szybkich uderzeń w rejonach konfliktu na platformy nawodne i podwodne". Siły Stanów Zjednoczonych mogłyby w ten sposób wykonać atak precyzyjną bronią konwencjonalną w dowolne miejsce na Ziemi w czasie mniejszym niż godzina wykorzystując do tego wyrzutnie: lądowe, zainstalowane na okrętach nawodnych i podwodnych.

Pozwolić na to mają rakiety składające się z dwóch głównych części: dwustopniowego silnika startowego i marszowego o średnicy 876 mm oraz hipersonicznej, beznapędowej głowicy bojowej - szybującej C-HGB (Common Hypersonic Glide Body). Pociski te mają być w gotowości operacyjnej w roku finansowym 2028, a więc dziesięć lat po pierwszych, udanych testach prototypu (przeprowadzonych jesienią 2017 r.).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
PiotrEl
wtorek, 25 lutego 2020, 07:35

Wycierajcie buźki, żeby się nie zapluć z entuzjazmu, że USA jest tylko 10 lat za Rosją! Jak byście nie kłamali Rosja ma już 3 typy broni hipersonicznej. Dwa operacyjne "Awangard" i "Kindżał" oraz jeden na ostatnich próbach przez wprowadzeniem do służby "Cyrkon". Zanim amerykanie coś tam wyczmonią pojawi się jeszcze na pewne lądowy hipersoniczne wariant "Iskandera" z zasięgiem do 1000 km nazwany zapewne "Polskim wariantem".

Davien
środa, 26 lutego 2020, 00:44

Taak, ale wiesz ze Awangard doiero wchodzi do eksperymentalnej eksploatacji , Kinzał nie jest pociskiem hipersonicznym ale zwykłym ALBM, takim sporo gorszym GAM-87 Skybolt a Cyrkon to Yeti( kazdy słyszał, nikt nie widział). Aha wyjasnij czemu nazywasż Kinzała hipersonicznym a Iskander-M nie choc Kinzał to przeróbka Iskander-a:)

Fanklub Daviena
poniedziałek, 24 lutego 2020, 22:36

Ziew... Napiszcie coś takiego, jak USA to wprowadzi. Bo na razie na tym portalu wyczytałem, że Amerykanie zamierzają wprowadzić Zumwalta z railgunem, LCS z wymiennymi modułami bojowymi, rakiety CUDA do F-35, programowany granatnik XM-25, zwalczać rakiety balistyczne laserem z Boeinga YAL-1, działko laserowe do F-35, HMCS do F-22, IRST do F-22, DIRCM na AH-64 i CH-47, drukowanie 3D części zamiennych do samolotu w jednostkach zamiast sprowadzania od producenta, Kinetic Energy Interceptora, Expeditionary Fighting Vehicle, Future Combat System, a bodaj w 2014 po raz pierwszy ogłosili, że rezygnują z rosyjskich silników RD-180 i będą stosować własne i tak już 6 rok co roku to powtarzają itd. Dlatego droga redakcjo, piszcie co USA zrobiło, a nie jak Davien, opowiadajcie co się USA śni. :)

Davien
środa, 26 lutego 2020, 00:48

Rosja za to próbowała wprowadzic Su-57 i mamy puzzle na ziemi, i to tyle z waszych możliwosci:) Aha, zapraszam na Kubinkę tam to znajdziesz mase tego co Rosja miała wprowadzić a skonczył sie na pokazie w muzeum. Dla twojej wiedzy na F-22 wprowadzaja HMCS czyli cos czego Rosja nie ma, prosty Szczel nim nie jest, maja IRST na F-22 KEI panie funklub tez latał , RD-180 uzywaja na jednej, najsłabszej rakiecie nosnej ale jak snisz to śnij dalej:)

men
sobota, 22 lutego 2020, 18:00

takie odpowiednie podsumowanie dysputy o technologiach Rosja/USA ,,,,,,,,,,,,,,,z Tyma: długachny monolog, kto wynalazł żarówkę, genialny samouk Rosyjski Ładygin czy Amerykański imperialista Edison,........... podsumowanie monologu: niewątpliwie żarówkę wynalazł genialny samouk Rosyjski Ładygin, Edison za to wynalazł żarówkę która działała......................... ot co.

Hejka
sobota, 22 lutego 2020, 16:44

Uderzeniowe atomowe okręty podwodne? Pociski hipersoniczne w przestrzenie kosmicznej wokół Ziemi. To chyba tylko średnio 400 km do pokonania i 5 minut aby wykonać atak w dowolne miejsce na Ziemi (bronią konwencjonalną oczywiście). No tak. Chyba nie można uzbrajać satelitów w bojowe rakiety hipersoniczne. Traktat to traktat. Jeszcze nie można. Ale jak któreś z państw z poza traktatu umieści broń na orbicie lub będzie chciało to zrobić? To inne "traktatowe" kraje będą musiały się chyba bronić. No ale nie da się wejść na pokład lecącej rakiety kosmicznej aby sprawdzić jaki wiezie ładunek...

Davien
niedziela, 23 lutego 2020, 10:01

Panie hejka,mozna obładowac satelite masa pocisków i dopóki nie bedą to pociski jądrowe to się traktatu nie złamie. Dlatego nie łamała go rosyjska stacja Salut-3 z działkiem 23mm na pokładzie. Zakazane jest jedynie umieszczanie broni masowego razenia w kosmosie.

Hejka
wtorek, 25 lutego 2020, 08:24

Zahipnotyzowało mnie zapewne to wszędzie powtarzane zdanie o pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Co ciekawe istnieją niemniej opracowania prawne mówiące o celowej wykładni traktatów w tym zakresie potwierdzające pokojowe wykorzystanie kosmosu. Ale praktyka mówi chyba coś innego. Na razie zajmuje mnie analiza struktury toksyny jadu australijskiego śmiercionośnego pająka więc w wolnej chwili wrócę do opracowań dotyczących prawnych aspektów militaryzacji kosmosu. Ciekawe jest też opracowanie też naszego Senatu w tym zakresie.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 00:50

Hejka, prawnie zakazane jest jedynie umieszczanie BMR w Kosmosie, a to jest zakaz militaryzacji obiektów kosmicznych i ciał niebieskich.

Zbigniew
sobota, 22 lutego 2020, 14:06

Prosimy o wyraźne stwierdzenie zamierzeń polskich sił zbrojnych w temacie floty podwodnych okrętów uderzeniowych. Poza innymi argumentami pomyślcie że mając rurociąg podwodny powinniśmy go strzec!

chateaux
sobota, 22 lutego 2020, 05:56

Tylko czy to wciąż jeszcze będzie okręt myśliwski, czy już raczej nieruchawy SSGN?

Davien
niedziela, 23 lutego 2020, 10:03

Mysliwski,tu mamy zaledwie 40 pocisków a nei 154 jak na SSGN typu Ohio. Rosyjskie 885 mają zabierac podobno więcej a dalej sa klasyfikowane jako SSN-y.

Pentagram
piątek, 21 lutego 2020, 20:25

Virginia block V ani broń hipersoniczna to nie HITY w budżecie US A co? 2.3mld usd za teleskopy w podczerwieni oraz 3 wahadłowce

fifi
piątek, 21 lutego 2020, 19:48

Będzie. Albo nieokreślona jeszcze ilość.

Pol
piątek, 21 lutego 2020, 19:42

Nasi geniusze nawet konkursu na takie badania nie ogłosili bo lobby zabrania. Kosy i sierpy będą teraz w pgz będą klepać .

Gość 444
piątek, 21 lutego 2020, 18:43

A My nawet konwencjonalnych nie mamy

codybancks 20
piątek, 21 lutego 2020, 18:14

Ja myślę, że jakieś 39 rakiet hipersonicznych się zmieści !!

Wieczysław
piątek, 21 lutego 2020, 14:56

A skąd oni wezmą te rakiety hipersoniczne jak tylko Federacja Rosyjska je ma :). Rosyjska nauka jest o lata przed zachodem. I teraz stało się jasne że to Rosja wiedzie prym na świecie, ma silna gospodarkę (a nie zadłużoną jak USA), Rosja rozdaje karty na Bliskim Wschodzi i Afryce, a za chwilę będzie decydować środkowej Azji. I to z Rosją muszą się układa Chiny :) ROSJA TO POTĘGA, otwórzcie wreszcie oczy!!!!!!!!!!! Nie słuchajcie mediów zachodnich bo te tylko kłamią i manipulują!!!! Wystarczy poczytać niezalanych mediów

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 22 lutego 2020, 18:22

Rosja to taka potęga że wszystko ma swoje inne i lepsze niż reszta świata! ma swoją lepszą historię a nawet ma swoją Fizykę !!! i to jest wybitne osiągnięcie na nobla !!!

spoko
niedziela, 23 lutego 2020, 03:29

Grzegorz I beda mieli swoj internet oraz WIKI I tam beda cuda :)))

Kiks
sobota, 22 lutego 2020, 17:24

Może i jakieś tam media są niezalane, ale ty raczej jesteś. I pokaż mi tę ruską broń hipersoniczną. Nie mają jej i długo jeszcze mieć nie będą.

chateaux
sobota, 22 lutego 2020, 05:54

I tylko przypadkiem, gdy Putin z duma ogłosił w rosyjskiej telewizji budowę pierwszego rosyjskiego smartfona, po kilku tygodniach okazało się, że został opracowany na podstawie technologii amerykańskiej, wyprodukowany w Chinach, a rosyjska była jedynie plastikowa obudowa. Bo już nie ekran - wyprodukowany w Korei.

Max
piątek, 21 lutego 2020, 20:19

Wiaczysław Ty nie rozumiesz co piszesz. Chińczycy już przykrywają Was czapkami. O Amerykanach nawet nie warto wspominać.

Tomek
piątek, 21 lutego 2020, 19:40

A co na to mówią lekarze ;)

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 21 lutego 2020, 18:06

Dawno juz tak się nie uśmiałem! Naprawdę taki stand-ap! Jestem pod wrażeniem.Zastanawiam się tylko jakie trzeba mieć kwalifikacje żeby coś takiego napisać!

Ale odlot :)
piątek, 21 lutego 2020, 17:49

Ma silną gospodarkę jakąś 0 amerykańskiej chyba nawet mniej:) Ale akurat w zadłużeniu to nawet Amerykę przegonili:) Co do mediów to trzeba zachować rozsądek. A rozum podpowiada że do USA i Chin należy przyszłość. Wystarczy zobaczyć jak się te kraje rozwijają

kuligen82
piątek, 21 lutego 2020, 17:47

Jasne, jasne. Hehe. Niezależnych

Lars
piątek, 21 lutego 2020, 17:43

Amerykanie myślą że w ciągu 8 lat uda im się wykrawać tajemnice tej broni, która posiadają już Rosjanie.A w najgorszym wypadku pokażą makiety tak jak to zrobili w czasie drugiej wojny światow

Ukulele
sobota, 22 lutego 2020, 10:40

Trochę inaczej. USA chce poznać parametry broni Rosji aby opracować systemy ją zwalczające. Środki napadu opracują własne dostosowane do potrzeb. A parametry mogą być trudne do oszacowania i nawet te 8 lat to może być mało by je poznać.

chateaux
sobota, 22 lutego 2020, 05:55

Czy już podpatrzyli jak Ukraińcy budują turbiny dla rosyjskich okrętów, po tym gdy Ukraina wprowadziła embargo na ich dostawy do Rosji?

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 11:22

Tak, opracowali juz własne, co prawda ciągle jeszcze usuwaja usterki.

michalspajder
sobota, 22 lutego 2020, 22:57

Slowo: "ciagle" jest tu kluczowe:-)))

Davien
niedziela, 23 lutego 2020, 10:04

Tyle ze juz je montuja na okretach więc chyba najwazniejsze problemy rozwiązali.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 01:03

Lars, no popatrz ale to jedynei USA jak na razie ma samolot hipersonizny( co prawda teraz w muzeum po zakonczeniu testów), do USA naleza rekordy w długosci lotu i szybkosci pocisków hipersonicznych wiec jak widac coś chyba nie tak:)

michalspajder
sobota, 22 lutego 2020, 22:57

A my mamy niebieski laser, ktory chyba nawet w muzeum nie jest:-)))Niemcy na BF109R tez mieli przed ostatnia wojna swiatowa rekordy w predkosci lotu, ale czy BF109 btl najlepszym mysliwcem drugiej wojny swiatowej? watpie, chociaz to byla swietna maszyna, jednak klku konkurentow by sie znalazlo.

Davien
niedziela, 23 lutego 2020, 10:16

Michał przykład kiepski że aż... Ale wg ciebie to żaden samolot w II Światowej nie leciał dalej i szybciej niz Me-209 (Me-109R to oznaczenei propagandowe bo ta maszyna związku z Me-109 nei miała to całkiem odrebny samoloty) Bo tak od reki to mogęznależć i brytyjskie i niemieckie i rosyjskie nawet maszyny. A co do X-43 to jak na razie jedyny samolot hipersoniczny co przekroczył Ma9, a niebiskiego lasera uzywaja wszyscy. Ile za to ma pan samolotów hipersonicznych na świecie? Nawet w muzeum?

Ukulele
piątek, 21 lutego 2020, 17:43

Hahahaha brawo:) Trolowanie po całości a pewnie wielu będzie uważało że Pan pisze na poważnie i komentować:)

el ninio
piątek, 21 lutego 2020, 17:40

Ha, ha, ha. Byles w Rosji? Wiesz jak ludzie tam mieszkaja?

Psmiętliwy
piątek, 21 lutego 2020, 14:04

Rosjanie zasiali wiatr a teraz zbiorą burzę :)

Olo
piątek, 21 lutego 2020, 16:53

i to cię rajcuje, że będzie burza? A nie lepiej żeby się wszystko rozeszło po kościach?

luk
piątek, 21 lutego 2020, 16:36

Chodzi ci o propagandę sci-fi? Rosyjska sci-fi propaganda vs propaganda sci-fi z USA...póki co tak to odczytuję

Tomek
piątek, 21 lutego 2020, 19:43

Nie propaganda. Rosjanie mają świetne pomysły, a Amerykanie to po prostu robią. USA może przeznaczyć tyle pieniędzy na taki projekt co cały budżet Rosji na wojsko ;)

Tomek
piątek, 21 lutego 2020, 19:42

To nie propaganda. Rosjanie wymyślili i nie umieją zrobić, a Amerykanie po prostu zrobią. Moga przeznaczyć na to tyle kaski co Rosja przeznacza na cały budżet wojskowy ;)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 21 lutego 2020, 19:29

dobrze odczytujesz

Tweets Defence24