Reklama

USA przygotowują nowy pocisk powietrze-powietrze dalekiego zasięgu

4 listopada 2017, 18:11
Ilustracja: US Department of Defense

Z danych opublikowanych w amerykańskich dokumentach budżetowych wynika, że w Stanach Zjednoczonych od dwóch lat trwają prace nad nowym typem pocisku powietrze-powietrze, mającym na celu "utrzymanie przewagi powietrznej".

Projekt realizowany jest pod nadzorem Biura Sekretarza Obrony, znajduje się obecnie we wstępnej fazie opracowywania. Z dostępnych materiałów wynika, że w minionym roku fiskalnym miano zakończyć fazę wstępną projektu, analizę jego konstrukcji i całościowego sposobu struktury ataku przeprowadzanego przy jego wykorzystaniu - od identyfikacji celu do jego przechwycenia i zniszczenia (tzw. kill chain).

Projekt pozostawał dotychczas niezauważony wskutek terminologii użytej do jego opisu - wykorzystano bowiem frazę "emerging capabilities technology development" (rozwój i badanie zdolności nowych technologii), wykorzystywaną dotychczas zazwyczaj, choć nie wyłącznie, w przypadku projektów mających na celu rozwój środków walki elektronicznej.

Znana jest również odtajniona ilustracja, przedstawiająca opracowywany pocisk, mający zastąpić wykorzystywane obecnie pociski Raytheon AIM-120D AMRAAM. Przedstawiona na niej broń - duży, dwustopniowy pocisk - odpalany jest z wewnętrznych komór uzbrojenia samolotu F-22.

Czytaj też: "Długie ramię lotnictwa USA". Nowy wariant pocisku AMRAAM

Na rozpoczęcie prac nad nowym uzbrojeniem przeznaczonym do walki powietrznej na duże odległości niewątpliwie wpłynął fakt opracowywania przez Rosję i Chiny nowych rodzajów broni tego rodzaju, mających przewyższać osiągami dotychczas wykorzystywane uzbrojenie amerykańskie, czyli najnowszy obecnie wykorzystywany pocisk tego rodzaju AIM-120D, którego zasięg szacuje się na 160 km.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
prostownik bzdur
sobota, 4 listopada 2017, 19:52

"którego zasięg szacuje się na 160 km" - Davien i olo tak szacują. Ci co go mają, to wiedzą, że skuteczny zasięg przeciwko myśliwcom to < 70 km... Oczywiście pod warunkiem, że będzie działał, bo tylko rakiety z silnikami produkcji norweskiej są niezawodne i takie bierze USA dla siebie a te z produkcji własnej wysyła na eksport i po pobycie na mrozie (duże wysokości) nader często stają się niewypałami.

yaro
niedziela, 5 listopada 2017, 21:21

Tak oni zawsze uważają, że jak Ameryka cos zrobi to juz działa tak jak PR o nich napisało. A wystarczył niedawny atak na syryjskie Su22 gdzie super hiper pocisk krótkiego zasięgu nie trafił i do zestrzelenia trzeba było używać pocisku naprowadzanego półaktywnie.

dkdodkfrjfi
niedziela, 5 listopada 2017, 07:05

Zapewne nie tylko ich pociski mają problemy z działaniem po pobycie hen wysoko, tak jak nie tylko my mieliśmy/mamy problemy ze schodzeniem z wyrzutni malutkich/ fagota

yaro
sobota, 4 listopada 2017, 21:36

"nader często stają się niewypałami." Mowa o rosyjskich odpowiednikach? Takich jak te sprzedane Indiom? Indie poszły po rozum do głowy i zmieniają już wojskowych dostawców. Amraamy mają trzykrotnie więcej uzytkowników jak R77

Ślązak
sobota, 4 listopada 2017, 18:53

uzbrojenie do walki spoza horyzontu ważniejsze od samolotu

Zafca
sobota, 4 listopada 2017, 18:47

To ma być wariant powietrze-powietrze pocisku Sky Ceptor / Stunner..... Już wcześniej o tym informowano.

prawieanonim
niedziela, 5 listopada 2017, 01:17

Ale to Izrael testował na F-16 i jako pocisk 1-stopniowy.

LL
sobota, 4 listopada 2017, 22:47

Bez napędu strumieniowego to byłoby nieporozumienie gdyż wzrost zasięgu spowodowałby wzrost masy pocisku. Przy napędzie strumieniowym przynajmniej część tlenu do spalania paliwa pocisk pobiera z powietrza, co znacząco wydłuża zasięg. Na podobnej zasadzie działa Meteor, podobne konstruują Rosjanie, choć w ich wypadku jak zwykle niewiele wiadomo na pewno.

Suawek
poniedziałek, 6 listopada 2017, 13:43

Alternatywną to Ty tworzsz. Kto wg Ciebie wynalazł komputer? układ scalony, tranzystor? Gsm powstało w skandynawii, ale bez amerykańskich mikroprocesorów/pamięci oprogramowania nie dało by się go nawet zaprojektować.

male be
sobota, 4 listopada 2017, 23:50

może sie wydawać że to bez znaczenia. a ja inaczej zapytam. czemu wszyscy posługujemy się telefonami i komputerami made in usa? (produkowanymi wszędzie). może te pociski nie są jakimś przełomem. ale starczy na dziś. reszta może podbiegać.jeśli na coś zwracałbym uwagę to może bardziej na chińskie dokonania. ładują sporo kasy to i efekty muszą być. to co na północ jest niech sobie cicho zdechnie. :-)

Suawek
poniedziałek, 6 listopada 2017, 13:58

Akurat te telefony i tablety to raczej są angielskie, bo prawie każdy z nich ma w sobie procesor(y) oparte na rdzeniu ARM, firmy Arm Holdings która jest angielska. Tzn do zeszłego roku była.

obsrywator
poniedziałek, 6 listopada 2017, 11:03

A to GSM jest "made in USA"? I znasz jakiś model komórki produkowany w USA? Bo modele komórek produkowanych w Rosji np. znam! Komputer też wynaleziono w USA? W której alternatywnej rzeczywistości? :-D

HO ! ho
poniedziałek, 6 listopada 2017, 08:30

małe be - ale mniemanie że to produkuje ameryka ? Ciekawe myślenie się wyłania ! No cóż z błędu nie wyciągniemy pana - TRUDNO ?

niki
niedziela, 5 listopada 2017, 12:47

Te komputery, tablety czy nawet procesory sa przeważnie ze znaczkiem Made im China, Made in Malezia itp.

amerikan drim
niedziela, 5 listopada 2017, 11:47

Made in usa? Mój komputer to kloc-laptop MSI (mocne podzespoły, podatny na modernizacje) - Tajwan. Telefon Samsunga - Korea Południowa, wcześniej różne Nokie, niestety Nokia to już przeszłość. Tablet, budżetowy chińczyk Lenovo. Chcesz mi powiedzieć że to tak naprawdę produkty "made in usa"?

kubuspuchatek
sobota, 4 listopada 2017, 23:07

Jak to szacuje się. Davien shercann już dawno pisali o tym że ten pocisk ma 200+ km, a tutaj szacuje się. A do tego Rosjanie opracowali już lepsiejszy? jak to możliwe nie mają tyle kasy w budżecie i im nie wolno opracowywać takich pocisków. Nie wolno tak dobrze pisać o Rosjanach. Przecież amerykański koncern zbrojeniowy zawsze zapewnia przewagę - tak pisze shercann - a ta przewaga to reanimacja 40 letnich F16 i F15 .

J0231
niedziela, 5 listopada 2017, 10:48

Zdaje się że to kolega "udawadniał" że zasięg AIM-120D w żadnym wypadku nie wynosi 160 km.

Ślązak
sobota, 4 listopada 2017, 21:46

@fernando " Znana jest również odtajniona ilustracja, przedstawiająca opracowywany pocisk, mający zastąpić wykorzystywane obecnie pociski Raytheon AIM-120D AMRAAM. Przedstawiona na niej broń - duży, dwustopniowy pocisk - odpalany jest z wewnętrznych komór uzbrojenia samolotu F-22." Dostrzegasz różnicę pomiędzy "wewnętrzny" a "zewnętrzny"?

halny
sobota, 4 listopada 2017, 21:15

ojjjj kolejny szalony pomysł inżynierów z USA (właściwie to inżynierowie z Indii i Pakistanu), kolejna próba dogonienia Rosji która posiada już taki pocisk i w przeciwieństwie do Ameryki on już jest i dobrze działa a ten amerykański będzie na pewno dużo kosztował a celność to pominiemy milczeniem.

Davien
niedziela, 5 listopada 2017, 17:25

Oj halny, rosyjski odpowiednik AMRAAM-a ma całe 110km zasiegu i stara głowice z pierwszych R-77 wiec jak zwykle wpadka:) R-37M nie nadaje się do zwalczania mysliwców więc powodzenia w bajkach, a co do celności to rosyjskie rakiety jakos w nic trafic nie mogą, co dobitnie udowodniły R-27:)

fernando
sobota, 4 listopada 2017, 20:13

Jeśli uwzględnimy iż tok prac już trwa 2 lata , a końca nie widać to kiedy ten przebój wejdzie do wojska ? Przy obecnych kłopotach finansowych ale i mało nowoczesne uzbrojenie w armii amerykańskiej ? A skoro to pocisk będzie umieszczony na zewnętrznych pylonach to gdzie jego nie widoczność ( stealh ) ? Coś za coś !

bono
niedziela, 5 listopada 2017, 05:49

Czy kolega czytał artykuł? Pisze tam jak byk że odpalany z wewnętrznych komór..nie z pylonów. Ponadto każda armia na świecie chciałaby mieć "takie kłopoty finansowe" jak najpotężniejsza armia na świecie , czyli amerykańska.

Rom
sobota, 4 listopada 2017, 23:21

Nie zewnętrzne tylko wewnętrzne komory

jarekch
sobota, 4 listopada 2017, 22:04

"Przedstawiona na niej broń - duży, dwustopniowy pocisk - odpalany jest z wewnętrznych komór uzbrojenia samolotu F-22."

Czesio
sobota, 4 listopada 2017, 21:57

Przeciez stoi jak byk, ze pocisk odpalany jest z komor wewnetrznych. Skad wziales te pylony?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama