Reklama

Siły zbrojne

USA: "Przełomowa" modernizacja transporterów Stryker

Fot. gdls.com
Fot. gdls.com

Stany Zjednoczone zdecydowały o rozpoczęciu programu modernizacji pojazdów bojowych Stryker. Transportery planuje uzbroić się w automatyczne armaty kalibru 30 mm i wyrzutnie pocisków kierowanych Javelin. Jest to kierunek zgodny ze zmianami, postulowanymi przez przebywające w Europie oddziały kawalerii amerykańskiej. Program będzie jednak docelowo dotyczyć wszystkich pojazdów, co jest dowodem na zmiany priorytetów Departamentu Obrony.

Jak pisze Breaking Defense, planowana modernizacja miałaby polegać na wyposażeniu około połowy pojazdów Stryker (bez uwzględniania wersji specjalistycznych), wykorzystywanych przez siły lądowe armii amerykańskiej, w automatyczną armatę kalibru 30 mm. Druga część pojazdów otrzymałaby wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin. Projekt miałby objąć wszystkie jednostki liniowe. Modernizacja uzbrojenia wiązałaby się też z wymianą i modernizacją sensorów i celowników Strykerów. Jest to jednak dopiero pierwszy etap większych zmian, planowanych dla tych pojazdów przez wojsko Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: "Europejskie" Strykery z armatami 30 mm.

Przedstawiciele przemysłu otrzymali od nas ankietę, jej celem jest nawiązanie dialogu z przemysłem zbrojeniowym, poznanie pomysłów producentów, którzy poinformują nas, czym możemy być zainteresowani, poza nowym uzbrojeniem i związanymi z nimi sensorami

Kierownik programu Stryker dla Armii, płk Glenn Dean

We wspomnianej ankiecie armia USA wskazała obszary potencjalnych modernizacji, którymi jest zainteresowana. To zwiększenie bezpieczeństwa pojazdu, sieciocentryczność, zagadnienia związane z logistyką oraz mobilnością. Większość z rozwiązań, które zaproponuje przemysł obronny, zostanie jednak wprowadzona już po rozpoczęciu produkcji seryjnej nowych, silniej uzbrojonych Strykerów, mają one stanowić nieco odsunięty w czasie element trwającej modernizacji tego pojazdu.

Podkreśla się, że przeprowadzenie kompleksowego programu modernizacyjnego ma na celu zwiększenie zdolności rażenia formacji wyposażonych w transportery Stryker. Płk Dean stwierdził, że docelowo planuje się uzyskanie szerszych efektów, niż tylko wzmocnienia siły ognia pojedynczych pojazdów, należy się więc spodziewać rozwiązań, które ułatwią wzajemne współdziałanie transporterów czy też ich współpracę z innymi środkami walki. W perspektywie modernizacja powinna przyczynić się też do wzmocnienia poziomu ochrony wnętrza pojazdów, systemów wykrywania i sieciocentrycznych.

 

US Army nastawia się przy tym na wykorzystywanie dostępnych już technologii i rozwiązań sprzętowych, także tych, które pierwotnie przeznaczone były na rynek cywilny ("off-the-shelf"). Ma to duże znaczenie w kontekście budżetu przeznaczonego na program rozwoju Strykera i dążenia do ograniczenia kosztów w kontekście obecnej sytuacji finansowej Pentagonu. Gotowe rozwiązania pozwolą na relatywnie tanie zwiększenie możliwości modernizowanego sprzętu.

Dotychczasowe modernizacje Strykera, który wszedł na wyposażenie wojsk USA w latach 2002-2003, związane były ze zwiększeniem jego przeżywalności przy wybuchu bomb i min. Znaczna część, ok. jednej trzeciej wszystkich użytkowanych pojazdów, otrzymała zmieniony kadłub, którego dno ukształtowane jest w kształt litery V, co zwiększa odporność na wybuch ładunków.

Plan modernizacji uzbrojenia całości floty transporterów Stryker oznacza do pewnego stopnia odejście od koncepcji lekko uzbrojonych pojazdów, służących raczej do transportu piechoty niż jako środek walki. Ma to szczególne znaczenie w kontekście obaw o potencjalną konfrontację amerykańskich brygad zmotoryzowanych z pododdziałami zmechanizowanymi potencjalnego przeciwnika, co świadczy o położeniu większego nacisku na działania w ramach konfliktu konwencjonalnego. Wreszcie, jest dowodem na to iż Amerykanie przykładają coraz większą wagę do modernizacji konwencjonalnych jednostek wojsk lądowych.

Przypomnijmy, że armata automatyczna 30 mm została wprowadzona jako część zatwierdzonego programu modernizacji Strykera dla US Army Europe. Koszt tej części programu szacowany jest na ok. 95 mln USD. Zdaniem płk. Deana prace projektowe są już bardzo zaawansowane, podpisano także umowę z producentem pojazdu, firmą General Dynamics. Kontrakt o wartości 75 mln USD zakłada dostarczenie prototypu zmodyfikowanego Strykera w grudniu 2016 r., natomiast pierwszy pojazd seryjny ma trafić do wojska kilka miesięcy później.

 

Reklama

Komentarze (4)

  1. leon

    pod Rosjan przeprowadzają modernizacje

  2. HALFORD40

    CZY STRYKERY SA LEPIEJ OPANCERZONE OD ROSKOW

    1. Podbipięta

      Zależy to od wersji.Zmodernizowane Stryker y są porównywalne z Rośkami.

  3. AR

    Strykery są chyba zdecydowanie słabsze od naszych Rosomaków, prawda? Z tą wieżą na działko 30 mm wyglądają też na bardzo wysoki cel.

  4. gosc

    Dlaczego polowa ma miec rakiety a druga polowa dzialka. Nie mozna jednoczesnie? U nas na nasze Rosomaki planuje sie - juz od 10 lat - wprowadzic i to i to na jednym wozie. Co prawda z wieza bezzalogowa ZSSW-30.

    1. HVR

      Nie chcą pakować kasy w stary sprzęt bo z tego co się orientuję w niedalekiej przyszłości USA chce pozyskać KTO

    2. Podbipięta

      Amerykanie musieli poprawić zawieszenie by dopancerzyć swe Strykery na misjach.,Nasze Rośki od początku miały większą masę całkowita a był problem w doposażeniu wież załogowych w ppk / który rozwiązano/.Oni mają trudniej.

    3. Vvv

      Ich niektóre strykery maja tez tow-2b wiec to troche dziwne. Moze chcą mieć zestaw x6-8 jevinow na jednej platformie to by wtedy to miało sens.

Reklama