USA: Osoby transpłciowe będą mogły służyć w armii

26 stycznia 2021, 10:34
1024px-US_Navy_090514-N-4451V-548_Vice_President_Joe_Biden_meets_with_Basic_Underwater_Demolition-SEAL_(BUDS)_students_at_Naval_Amphibious_Base_Coronado
Fot. Mass Communication Specialist First Class Ryan Valverde/U.S. Navy
Reklama

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden uchylił w poniedziałek zakaz służby w wojsku dla osób transpłciowych. Bardziej inkluzywna armia jest silniejsza - argumentuje Biały Dom.

"Zezwolenie wszystkim wykwalifikowanym Amerykanom na służbę swojemu państwu w mundurze jest lepsze dla wojska i dla kraju, gdyż inkluzywna siła jest skuteczniejsza. Mówiąc najprościej, jest to słuszne i leży w naszym interesie narodowym" - przekazano w oświadczeniu Białego Domu.

"Prezydent Biden wierzy, że tożsamość płciowa nie powinna przeszkadzać w odbywaniu służby wojskowej, a siła Ameryki tkwi w jej różnorodności" - stwierdzono.

Zniesienie zakazu służby wojskowej dla osób transpłciowych jest spełnieniem kampanijnej obietnicy Bidena. Za takim krokiem optowały w USA środowiska LGBTQ. Zakaz służby w wojsku dla osób transpłciowych ogłosił w lipcu 2017 roku poprzedni prezydent USA Donald Trump. Zakaz dotyczył głównie osób z dysforią płciową, przewidując nieliczne wyjątki. Trump argumentował, że transpłciowi żołnierze spowodują "ogromne koszty leczenia i zakłócenia".

Decyzja Republikanina odwróciła politykę zatwierdzoną przez Pentagon pod rządami Baracka Obamy. Demokrata zapoczątkował proces, który końcowo umożliwić miał osobom transpłciowym otwartą służbę w wojsku.

Reklama
Reklama

Badanie RAND Corporation z 2016 roku wykazało, że liczba osób transpłciowych w amerykańskim wojsku sięgała 2,5 tysięcy.

W poprzednim tygodniu Biden w zarządzeniu mającym na celu "zapobieganie i zwalczanie dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową lub orientację seksualną" wezwał szkoły w całym kraju do umożliwienia sportowcom transpłciowym uczestniczenia w zawodach sportowych w zgodzie z ich tożsamością płciową. Niezastosowanie się do tego skutkować może utratą finansowania.

Zarządzenie to spotkało się z zadowoleniem środowisk LGBTQ i wywołało krytykę amerykańskich konserwatystów. Abigail Shrier na łamach "Wall Street Jorunal" oceniła, że to "początek końca sportu kobiet".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Andrettoni
piątek, 29 stycznia 2021, 10:59

Każdy ma prawo bronić swojego kraju bez względu na to co ma między nogami i jak tego używa. Kobiety w wojsku nie służą do seksu i homoseksualiści też nie po to tam trafią. Molestowanie to przestępstwo bez względu na to kto kogo molestuje. O gwałcie nawet nie wspomnę. Byle nie robić z tego afery z wymianą stopni na płciowe i bezpłciowe albo ankiet jakie porobili w Bundeswerze. "Czy dzisiaj czujesz się bardziej mężczyzną czy kobietą?" K... pająkiem! Służyć ma prawo każdy, tylko ma służyć, a nie zajmować się ideologią - to nie komitet rewolucyjny.

Student
środa, 27 stycznia 2021, 02:38

Bardzo dobra decyzja. Konserwatyści w USA nie mają żadnych argumentów przeciw temu żeby pozwolić normalnym ludziom z zdolnościami fizycznymi i psychicznymi do służby, służyć. Sprzeciw i krytyka są czysto polityczne bo Biden, bo demokraci. A prosty lud który się boi czegoś czego nie rozumie to kupi

Przemo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:48

40% transseksualistów podejmuje próby samobójcze, niezależnie czy mieli operację zmiany płci, czy nie mieli. W armii to stwarza niebezpieczeństwo. Obama do tego wprowadził przepisy, zgodnie z którymi armia miała finansować terapie hormonalne i operacje zmiany płci dla żołnierzy.

Zbig gniew
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:53

To teraz w US Army strach będzie schylić się po mydło pod prysznicem.

AA
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:47

Chińczyki i ruskie muszą się turlać ze śmiechu

BB
środa, 27 stycznia 2021, 10:05

ja bym się bał teraz wpaść w niewolę amerykańską xDDD

Terminus Est
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:17

Świetna wiadomość!

tzu
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:27

a Chiny na to ......

grzesiek
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:08

Koniec świata. Lewicowcy przejęli władzę w USA. W Europie już dawno. Niedługo wpadną na pomysł by budować im trzecią toaletę dla osób trans. Świat chyli się ku upadkowi.

TomekS
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:02

Przecież taki pomysł funkcjonuje, nuektore szkoły w GB i w US praktykują. Oczywiscie trwa wielka dyskusja czy nie jest to forma dyskryminacji i nie powinni korzystać ze zwykłych toalet. Zmartwię Cię ale jakiej glupoty byś nie wymyślił, gdzieś na Zachodzie jest już stosowna ustawa...

Tweets Defence24