USA: Rakiety AARGM za 171 mln dolarów

3 października 2018, 12:07
AARGM Kielce (1)
Fot. J.Sabak
Reklama

Koncern Northrop Grumman podpisał kontrakt o wartości 171 mln dolarów na dostawy pocisków przeciwradarowych AGM-88E AARGM dla US Navy oraz sił powietrznych Włoch i Australii. Pociski należą do siódmej transzy produkcyjnej, komunikat koncernu nie precyzuje ich liczby. 

Kontrakt zawarty na dostawy AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile) dotyczy pocisków przeznaczonych dla US Navy. Za pośrednictwem marynarki USA, w ramach programu FMS, rakiety trafią również do sił powietrznych Australii oraz Włoch, które w kwietniu bieżącego roku przetestowały i certyfikowały je do użycia na samolotach Tornado ECR.

Jest to o tyle istotna kwestia, że Włochy były jednym z fundatorów programu AARGM, a zgodnie z obecnym komunikatem Northrop Grumman pociski są już przekazywane do służby operacyjnej na Tornado. We wrześniu Pentagon zakontraktował przebudowę 32 rakiet HARM na pociski AARGM, z których 29 trafi do Włoch. 

AGM-88E AARGM to ponaddźwiękowy pocisk rakietowy, przeznaczony przede wszystkim do niszczenia wrogich stacji radiolokacyjnych oraz innych celów w przypadku których kluczowa ma być szybkość wykonania ataku. Jego zasięg to ponad 110 km, a naprowadzanie może być realizowane zarówno pasywnie, na źródło emisji fal radiowych, jak też z wykorzystaniem radaru milimetrowego. Pocisk wykorzystuje elementy starszych rakiet HARM, co obniża koszty produkcji oraz umożliwia przebudowę AGM-88B do standardu AGM-88E.

Rakieta AGM-88E AARGM jest zintegrowana z samolotami F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet i E/A-18G Growler. Dodatkowo pociski mogą przenosić włoskie Tornado ECR. W przyszłości pocisk ma zostać przenoszony także z F-35. We wrześniu br. decyzję o pozyskaniu rakiet AARGM podjęła Polska, co będzie się wiązać z integracją pocisków na samolotach F-16C/D Jastrząb.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Davien
piątek, 5 października 2018, 18:17

Rafał, jeszcze taki mały dodatek: Więc twierdzisz wbrew wszelkim oficjalnym wypowiedziom przedstawicieli MO FR i oficjalnie podawanym faktom że pociski 3M-14 nie maja wersji z głowica jadrowa????? No tu juz pojechałeś:)

Davien
piątek, 5 października 2018, 18:15

Rafał, nic na to nie poradzę że nie znasz nawet osiagów zwykłego 3M14 :) Co do pułapu to napisałem że JASSM nie jest takim złomem jak 3M14 by latac na wysokości 400m, nie wiem gdzie widzisz sprzeczność, no ale z mysleniem u ciebie.... A co do wysokości lotu 3M14 to zapraszam do Syrii:)

Rafal
piątek, 5 października 2018, 11:52

@Davien, czytaj ze zrozumieniem, w info o nowyej generacji JASSM napisales "Prawdziwe osiągi to zasięg dla 3M-14: 1500/2500km (zalezy czy konwencjonalny czy jądrowy) pułap 150-400m (nizej niz 150m nikt ich nie widział) i predkość ok 0,8Ma" a tutaj sugerujesz, ze nie moze nizej niz 400m juz nie mowiac o pisaniu, ze ktos gdzies widzial lecace Kalibry na 150m i to jest twoje zrodla informacji? Najwieksza bzdura o jakiej slyszalem, juz nie mowiac o zasiegu Kalibra i glowicy jadrowej. To juz gorzej niz Gimbaza.

Rafal
piątek, 5 października 2018, 09:25

@Davien, czytaj ze zrozumieniem, w info o nowyej generacji JASSM napisales "Prawdziwe osiągi to zasięg dla 3M-14: 1500/2500km (zalezy czy konwencjonalny czy jądrowy) pułap 150-400m (nizej niz 150m nikt ich nie widział) i predkość ok 0,8Ma" a tutaj sugerujesz, ze nie moze nizej niz 400m juz nie mowiac o pisaniu, ze ktos gdzies widzial lecace Kalibry na 150m i to jest twoje zrodla informacji? Najwieksza bzdura o jakiej slyszalem, juz nie mowiac o zasiegu Kalibra i glowicy jadrowej. To juz gorzej niz Gimbaza.

Davien
czwartek, 4 października 2018, 16:26

Rafał, jakbys umiał czytać, to byś zauważyłe że pisałem o 400m dla 3M14 w poprzednim poście, a to chyba wyzej niż 150m. No ale u ciebie z liczeniem zawsze było kiepsko:))

Rafal
czwartek, 4 października 2018, 12:54

No popatrz @Davien a jeszcze niedawno pisales, ze Kalibry nie lataja nizej niz 150m bo na takiej wysokosci je widziano przelatujace, ekspert sie znalazl.

tomuciwitt
czwartek, 4 października 2018, 10:38

Do @ Fanklub Daviena . Po pierwsze już w temacie z 12 września udowodniłem , że ściemniasz co do ceny obu pocisków . Ale żeby do końca rozprawić się z bzdurami które wypisujesz rozszerze wyjaśnienia . Na koszt wykorzystania broni nie składa się tylko cena jednostkowa z poszczególnych transzy produkcyjnych ( kwota zależy również od długości serii ) ale również koszty opracowania , wdrożenia i adaptacji nosicieli ( np. modernizacji polskich F-16 dla jassm ) . Powołując się na Deagel ( bo sam się na to powołałeś ) to jest tam jak byk , że cena jednostkowa Jassm to 1,7 mln ( choć z GAO wynika , że jest to 1,39 mln ) a AARGM 0,994 mln . Oba programy wystartowały mniej więcej w tym samym czasie . Nawet dzieląc koszty programów przez ilość zamówionych egzemplarzy AARGM jest zdecydowanie tańszy . Poza tym na koszt użycia składa się również koszt samego ataku . Dla przykładu F-18 może zabrać 6 AARG a tylko 2 JASSM . “o stosunkowo wysokim pułapie lotu (ok. 400m) i wg producenta "semistealth" a nie "stealth".” a to ciekawe bo 14 września pisałeś , że “co warunkuje wysoki pułap lotu (150-400m zamiast poniżej 50m” . To jak to jest - 150 m czy 400 m i skąd te dane ? “wyposażony w prymitywną nawigację GPS+INS” Dzięki takiej prymitywnej nawigacji nowoczesna broń osiąga CEP rzędu 3-5 m . Nawigacja satelitarna oprócz dł i szer geograficznej określa również wysokość. Pocisk można zaprogramować do lotu z różną wysokością na poszczególnych odcinkach lotu . Napisz gdzie producent użył określenia “semistealth “ . Pewnie to znowu Twój wymysł ale czekam . "Tomahawk dla ubogich" - bzdura to zupełnie inne rodzaje broni . Jassm ma być przenoszony głównie przez samoloty wielozadaniowe a tomahawk przez okręty i bombowce strategiczne. Użytkownicy JASSM oprócz niezbyt bogatej Polski - USA , Australia , Finlandia - faktycznie same biedne kraje. Do tego Korea Płd , która chciała kupić ale nie dostała zgody .

Davien
środa, 3 października 2018, 23:19

Funku i dalej brniesz w kłamstwa ale to u ciebie norma:) JASSM sa wyposażone w naprowadzanie GPS/INS+precyzyjna głowica IIR czyli cos o czym Rosja w 3M14 czy innym Ch-55 może jedynie pomarzyć:) JASSM może sam wybierac cele w strefie docelowej, naprowadzać sie na obiekty ruchome, jest pociskiem stealth i nie leci na 400m jak rosyjski prymitywny 3M14 ale sporo nizej. Cena JASSM/JASSM-ER to 850tys/1,36mln-dane GAO, natomiast cena AARGM wynosi 870tys.. Wiec jak widac znowu zaliczyłeś kosmiczna wpadkę:) A jak cie interesuje to AGM-86B/C przy zasięgu 2400km kosztuja koło 1mil więc panie fun.... Do tego JASSM jest pociskiem lotniczym a BGM-109 jedynie morskim, doszkol sie funku:)

Fanklub Daviena
środa, 3 października 2018, 15:09

No i jak się wyjaśni sprawa ich liczby to się tomciowitt przekonasz czy są tańsze od JASSM... USA nie ma nic tańszego o takim zasięgu niż JASSM bo to "Tomahawk dla ubogich" wg producenta, wyposażony w prymitywną nawigację GPS+INS z optycznym celownikiem (ale bez możliwości nawigacji wg rozpoznanego terenu, służy tylko do ataku na wprowadzony do niego cel), o stosunkowo wysokim pułapie lotu (ok. 400m) i wg producenta "semistealth" a nie "stealth". AARGM do GPS+INS ma dodatkowo naprowadzanie pasywne na zakłócenia + aktywny radar, więc na pewno nie będzie tańszy...

Tweets Defence24