USA: Nowa wieża dla przeciwpancernych TOW

29 stycznia 2020, 10:36
wieża
TOGPK 2.0 Fot. US Army
Reklama

Nową opancerzoną wieżyczkę TOW Objective Gunner Protection Kit (TOGPK 2.0) otrzymają operatorzy tych ppk na zamontowanych na rożnego rodzaju wozach wsparcia US Army i USMC. Za jej opracowanie w głównej mierze odpowiadała firma Picatinny Arsenal. Wojsko postawiło wobec wieżyczki spore wymagania. Przy niewielkiej masie ma znacznie podnieść zapewnianą osłonę balistyczną dla żołnierzy.

Ciężka wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych BMG-71 TOW (Tube-launched, Optically-tracked, Wire-guided) oprócz wersji BMG-71F TOW 2B (kierowanie radiokomendowe) ma naprowadzanie w wykorzystaniem przewodu. Zmusza to operatora do pozostania na zewnątrz pojazdu aż do momenty osiągnięcia (lub nie) przez  pocisk wybranego celu. To z kolei naraża go na ostrzał z broni strzeleckiej lub porażenie odłamkami pocisków artyleryjskich. Tymczasem strzelec powinien przede wszystkim skupić się  na naprowadzaniu ppk a nie na myśleniu czy jest w danej chwili dobrze chroniony.

Ppk TOW jest obecnie montowany na różnego rodzaju pojazdach takich jak np.   M1045/M1045A1/M1045A2 TOW Missile Carrier i M1046/M1046A1 TOW Missile Carrier (oba bazujące na HMMWV z pojedynczą wyrzutnią).

Nowa wieżyczka TOGPK 2.0 ma zapewniać jednocześnie odpowiednią osłonę balistyczną, świadomość sytuacyjną i wymagany pełny zakres kątów naprowadzania ppk TOW. Dla jej opracowania cenne uwagi wnieśli żołnierze US Army i USMC.

W konstrukcji wykorzystano m.in. najnowsze płyty opancerzenia opracowane w Combat Capabilities Development Command Army Research Laboratory. Charakteryzują się dalszą redukcją masy w porównaniu z poprzednio stosowanymi wersjami a przy tym  zapewniają odpowiednią osłonę balistyczną. Dlatego wieżyczka, zgodnie z oczekiwaniami, nie podniesie masy całego wozu.

TOGPK 2.0 trafi również na nowe JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) podobnie jak wieżyczka Objective Gunner Protection Kit (OGPK – z 12.7 mm wkm M2 i 40 mm granatnikiem automatycznym) na warianty JLTV Heavy Guns Carrier (HGC).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
rada
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:50

Idealne rozwiązanie dla Polski.

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 15:33

TOW-y? A niby czemu jak sa znacznie lepsze pociski bez archaicznego SACLOS?

Izydor Pupko
środa, 29 stycznia 2020, 16:29

Taka prosta , prymitywna i bardzo tania OBROTNICA , w artykula nazywana "wieżyczką" , jest najlepszym i najtańszym sposobem na uzbrojenie naszych pojazdów wojskowych w broń zarówno strzelecką jak i wyrzutnie ppk. Taką obrotnicę można zamontować zamiast wieży na "SPAJKOBUSACH" czyli BWP-1 i Rosomakach . W tej obrotnicy można umieścić np. wyrzutnię SPIKE LR lub każdą inną broń. W ten sposób omijamy problemy z integracją wież z ppk czy konieczność zakupu drogich modułów uzbrojenia z głowicami optoelektronicznymi. W przypadku użycia takiej obrotnicy wystarczy , że operator uzbrojenia wychyli się z wnętrza pojazdu do obrotnicy i już może prowadzić ogień z zamontowanej w niej broni. Takie obrotnice moglibyśmy zastosować we wszystkich naszych starszych pojazdach wojskowych czyli niektórych BWP-1 , niektórych Rosomakach bez wież Hitfist , MRAP-ach , HMMWV i innych zamiast drogich modułów uzbrojenia. Dziwię się ,że MON nie wpadł jeszcze na taki pomysł!

as
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:48

Mądrze prawisz zgadzam się w 100 %

Pirat
środa, 29 stycznia 2020, 14:22

Bardzo łatwe rozwiązanie.

Fanklub Daviena
środa, 29 stycznia 2020, 12:32

Co na to nasz kłamczuch "TOW nie jest SACLOS bo to przestarzała technologia fanku" Davien? :)

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:05

No popatrz funku, zawsze pisąłem ze TOW to SACLOS i ze jest to archaiczne rozwiazanie, tyle ze twoja Rosja nic nowego wymyslic nie potrafi:) Ale czego sie spodziewać po funklubie:)

Fanklub Daviena
czwartek, 30 stycznia 2020, 09:02

Dobrze wiesz, że kłamiesz... :)

He he
środa, 29 stycznia 2020, 14:03

Bardzo interesujący komentarz. Aż tak boleśnie zalazł ci za skórę? Cóż za małostkowość!!

Fanklub FR
środa, 29 stycznia 2020, 13:40

Wszyscy wiemy że hegemonem technologii jest Rosja za nią długo, długo nic .

Tweets Defence24