USA: Nowa wieża dla przeciwpancernych TOW

29 stycznia 2020, 10:36
wieża
TOGPK 2.0 Fot. US Army

Nową opancerzoną wieżyczkę TOW Objective Gunner Protection Kit (TOGPK 2.0) otrzymają operatorzy tych ppk na zamontowanych na rożnego rodzaju wozach wsparcia US Army i USMC. Za jej opracowanie w głównej mierze odpowiadała firma Picatinny Arsenal. Wojsko postawiło wobec wieżyczki spore wymagania. Przy niewielkiej masie ma znacznie podnieść zapewnianą osłonę balistyczną dla żołnierzy.

Zobacz także
Reklama

Ciężka wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych BMG-71 TOW (Tube-launched, Optically-tracked, Wire-guided) oprócz wersji BMG-71F TOW 2B (kierowanie radiokomendowe) ma naprowadzanie w wykorzystaniem przewodu. Zmusza to operatora do pozostania na zewnątrz pojazdu aż do momenty osiągnięcia (lub nie) przez  pocisk wybranego celu. To z kolei naraża go na ostrzał z broni strzeleckiej lub porażenie odłamkami pocisków artyleryjskich. Tymczasem strzelec powinien przede wszystkim skupić się  na naprowadzaniu ppk a nie na myśleniu czy jest w danej chwili dobrze chroniony.

Ppk TOW jest obecnie montowany na różnego rodzaju pojazdach takich jak np.   M1045/M1045A1/M1045A2 TOW Missile Carrier i M1046/M1046A1 TOW Missile Carrier (oba bazujące na HMMWV z pojedynczą wyrzutnią).

Nowa wieżyczka TOGPK 2.0 ma zapewniać jednocześnie odpowiednią osłonę balistyczną, świadomość sytuacyjną i wymagany pełny zakres kątów naprowadzania ppk TOW. Dla jej opracowania cenne uwagi wnieśli żołnierze US Army i USMC.

W konstrukcji wykorzystano m.in. najnowsze płyty opancerzenia opracowane w Combat Capabilities Development Command Army Research Laboratory. Charakteryzują się dalszą redukcją masy w porównaniu z poprzednio stosowanymi wersjami a przy tym  zapewniają odpowiednią osłonę balistyczną. Dlatego wieżyczka, zgodnie z oczekiwaniami, nie podniesie masy całego wozu.

TOGPK 2.0 trafi również na nowe JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) podobnie jak wieżyczka Objective Gunner Protection Kit (OGPK – z 12.7 mm wkm M2 i 40 mm granatnikiem automatycznym) na warianty JLTV Heavy Guns Carrier (HGC).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
rada
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:50

Idealne rozwiązanie dla Polski.

Davien
piątek, 31 stycznia 2020, 15:33

TOW-y? A niby czemu jak sa znacznie lepsze pociski bez archaicznego SACLOS?

Izydor Pupko
środa, 29 stycznia 2020, 16:29

Taka prosta , prymitywna i bardzo tania OBROTNICA , w artykula nazywana "wieżyczką" , jest najlepszym i najtańszym sposobem na uzbrojenie naszych pojazdów wojskowych w broń zarówno strzelecką jak i wyrzutnie ppk. Taką obrotnicę można zamontować zamiast wieży na "SPAJKOBUSACH" czyli BWP-1 i Rosomakach . W tej obrotnicy można umieścić np. wyrzutnię SPIKE LR lub każdą inną broń. W ten sposób omijamy problemy z integracją wież z ppk czy konieczność zakupu drogich modułów uzbrojenia z głowicami optoelektronicznymi. W przypadku użycia takiej obrotnicy wystarczy , że operator uzbrojenia wychyli się z wnętrza pojazdu do obrotnicy i już może prowadzić ogień z zamontowanej w niej broni. Takie obrotnice moglibyśmy zastosować we wszystkich naszych starszych pojazdach wojskowych czyli niektórych BWP-1 , niektórych Rosomakach bez wież Hitfist , MRAP-ach , HMMWV i innych zamiast drogich modułów uzbrojenia. Dziwię się ,że MON nie wpadł jeszcze na taki pomysł!

as
czwartek, 30 stycznia 2020, 10:48

Mądrze prawisz zgadzam się w 100 %

Pirat
środa, 29 stycznia 2020, 14:22

Bardzo łatwe rozwiązanie.

Fanklub Daviena
środa, 29 stycznia 2020, 12:32

Co na to nasz kłamczuch "TOW nie jest SACLOS bo to przestarzała technologia fanku" Davien? :)

Davien
czwartek, 30 stycznia 2020, 01:05

No popatrz funku, zawsze pisąłem ze TOW to SACLOS i ze jest to archaiczne rozwiazanie, tyle ze twoja Rosja nic nowego wymyslic nie potrafi:) Ale czego sie spodziewać po funklubie:)

Fanklub Daviena
czwartek, 30 stycznia 2020, 09:02

Dobrze wiesz, że kłamiesz... :)

He he
środa, 29 stycznia 2020, 14:03

Bardzo interesujący komentarz. Aż tak boleśnie zalazł ci za skórę? Cóż za małostkowość!!

Fanklub FR
środa, 29 stycznia 2020, 13:40

Wszyscy wiemy że hegemonem technologii jest Rosja za nią długo, długo nic .

Tweets Defence24