USA kontynuuje naloty w Iraku. Ofensywa islamistów zwalnia [Wideo]

12 sierpnia 2014, 13:21
F/A-18 Hornet ląduje na pokładzie USS George H. W. Bush - fot. US Navy
Reklama

Amerykańskie ataki powietrzne na siły islamskich bojowników zdołały znacznie spowolnić ich postępy w północnym Iraku. Jednak ogólnych postępów sił ISIS (Islamskiego Państwa Iraku i Syrii) nie da się w ten sposób powstrzymać.

Od udzielenia przez prezydenta Baracka Obamę zezwolenia na ataki powietrzne przeciko siłom rebeliantów, do działań realizowanych przez samoloty F/A-18 Super Hornet z lotniskowca George H. W. Bush dołączyły również maszyny należące do U.S. Air Force. Ponad 15 ataków przeprowadziły samoloty F-15E, F-16 i bezpilotowce amerykańskiego lotnictwa. Skutkiem tych działań jest znaczne spowolnienie ofensywy oddziałow ISIS w rejonie Irbilu, stolicy terytorium kontrolowanego przez Kurdów.

Jak podkreśla Pentagon, są to cele zgodne z planami, które nie obejmują zwalczania sił ISIS w całym Iraku, a jedynie działania mające na celu ochronę „obywateli i instalacji amerykańskich” na terenie tego kraju. Działania amerykańskiego lotnictwa nie będą rozszerzane poza tą defensywną formułę i nie maja wpływu na możliwości bojowe ugrupowań terrorystycznych w innych częściach Iraku lub Syrii.

Jest to strategia mająca prawdopodobnie zasugerować że USA nie ma zamiaru wyręczać władz i sił zbrojnych tych krajów w ochronie ich spójności terytorialnej  i bezpieczeństwa. Wielu obserwatorów zauważa jednak iż jest to bardzo krótkowzroczna polityka, gdyż ISIS umacnia kontrolę nad opanowanymi przez siebie terytoriami i będzie nadal sukcesywnie poszerzać swoją strefę wpływu, stanowiąc zagrożenie dla przeciwników politycznych oraz wszelkich mniejszości, w tym religijnych. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
hornet
piątek, 15 sierpnia 2014, 17:43

Ameryka robi to żeby robić coś. ISIS ma to gdzieś. Poza tym islamiści są uzbrojeni w amerykański sprzęt i mają go więcej niż Polska.

Anty Rusek
wtorek, 12 sierpnia 2014, 14:51

I bardzo dobrze, że bombardują! Niech wyplewią tą islamską dzicz co do nogi.

Wojtekus
wtorek, 12 sierpnia 2014, 18:50

Tak to super, ale dlaczego znowu tylko same USA? Gdzie inne pseudo mocarstwa prezace muskuly? Gdzie Arabia Saudyjska i tym podobne kraje arabskie? Jak cos nie tak to wszyscy sie patrza na Ameryke. Ameryce moze to sie znudzic.

ss
środa, 13 sierpnia 2014, 08:39

Na zdjeciu na pewno nie jest Super Hornet, bo ma pólokragly wlot powietrza do silnika, a nie kanciasty jak wersja E/F, zatem to model wczesniejszy

Tweets Defence24