USA inwestują 150 mln dolarów w bazę w Rumunii

22 maja 2021, 07:10
image
Fot. Andrew Layton/U.S.A.F.
Reklama

Amerykanie przygotowują duże inwestycje budowlane, związane z daleko idącą modernizacją i ulepszeniem bazy lotniczej Campia Turzii. Pierwsze prace mają rozpocząć się już tego lata, a ich celem jest zwiększenie obecności, a co za tym idzie lądowej zdolności do obsługi amerykańskiego lotnictwa w regionie Morza Czarnego.

Cel ten w założeniu ma pochłonąć kwotę ok. 152 mln USD, a w jego efekcie ma powstać zaawansowana infrastruktura lotniskowa zdolna do przyjmowania i obsługi ciężkich wojskowych samolotów transportowych, nowoczesnych myśliwców wielozadaniowych czy licznego personelu lotniczego. Dzięki temu zwiększone mają zostać bieżące zdolności U.S.A.F. i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego do szybkiego reagowania kryzysowego w regionie. Dodatkowo stworzone mają zostać warunki do długotrwałego i bezpiecznego przyjmowania i przechowywania amunicji lotniczej.

Inwestycja ma zostać pokryta ze funduszu Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa państw NATO położonych na jej wschodniej flance przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej. Baza jest istotna z punktu widzenia Amerykanów - rozmieszczano tam m.in. bezzałogowce klasy MALE MQ-9 Reaper, często również różnego rodzaju myśliwce wielozadaniowe. Kierownictwem i koordynacją wszystkich realizowanych w tej rumuńskiej bazie lotniczej projektów zajmuje się Centrum Inżynierii Lądowej U.S.A.F., Oddział 4 Centrum Instalacji U.S.A.F., a także U.S.A.F. w Europie i Afryce, Korpus Inżynieryjny U.S. Army oraz Ministerstwo Obrony Rumunii.

image
Reklama

W najbliższym czasie przyznane mają zostać kontrakty na budowę kilku projektu w okresie od maja do sierpnia br.. Dla przykładu 30 milionów dolarów ma pochłonąć budowa nowych płyt postojowych dla myśliwców wielozadaniowych i wojskowych samolotów transportowych oraz lotniskowej powierzchni do rozładunku materiałów niebezpiecznych. Ta ostatnia może obsługiwać maszyny taki jak C-5 Galaxy czy C-17 Globemaster III oraz pozwalać na rozładunek i rozmieszczenie materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych ładunków z pokładu samolotów. 

Dwa kolejne projekty dotyczą kolejno o wartości 32 i 68 mln dolarów dotyczą budowy magazynu paliwa oraz kompleksu magazynów, który pozwoli na długoterminowe przechowywanie zestawu niezbędnego wyposażenia lotniskowego DABS (Deployable Air Base System), pozwalającego na przygotowanie operacji lotniczych również poza stałymi lokalizacjami. Obejmuje on niezbędne wyposażenie, wraz z pojazdami.

Kilka innych projektów ma w założeniu zostać zrealizowanych do końca br. Wśród nich wymienić można budowę magazynu amunicji, która ma pochłonąć 1,7 mln dolarów i składać się z dwóch pokrytymi ziemią magazynów oraz drogi dojazdowej łączącej oba obiekty. Dwa miliony dolarów zostanie z kolei przeznaczonych na budowę ośrodka operacyjnego eskadry, który ma pozwolić na sprawne dowodzenie i kontrolę nad całą eskadrą lotniczą. W jego wnętrzu mają zostać ulokowane pomieszczenia administracyjne oraz wsparcia załóg i operacji lotniczych. Inwestycje na relatywnie dużą kwotę, realizowane z budżetu USA są dowodem na znaczenie, jakie Amerykanie przykładają do rozbudowy infrastruktury na wschodniej flance - w tym wypadku w rejonie Morza Czarnego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
gosc
czwartek, 27 maja 2021, 10:51

pchaja sie na rosje,propaganda idzie pelna para,o zlej rosji.

Arek
niedziela, 23 maja 2021, 07:21

W Rumunii nie ma opozycji która działa razem z obcym państwem na niekorzyść własnego

Szept
niedziela, 23 maja 2021, 18:49

W Rumunii nie ma Polaków więc Amerykanie muszą za wszystko płacić.

xyz
niedziela, 23 maja 2021, 18:12

W Rumunii są rządzący, którzy w interesie obcego państwa działają na niekorzyść własnego.

Andy
niedziela, 23 maja 2021, 15:05

W Rumunii nie ma rządzących, którzy wraz z opozycją działają na niekorzyść własnego państwa.

bobo
niedziela, 23 maja 2021, 14:45

w Rumunii nie ma obcych agentów przy władzy

Zbyszek
niedziela, 23 maja 2021, 00:20

Każde zwiększenie obecności militarnej USA na obszarze trójmorza to dobra wiadomość.

Roman
sobota, 22 maja 2021, 18:52

Generalna rozbudowa/modernizacja bazy lotniczej w Campia Turzii dla potrzeb sił NATO wydaje się być bardzo przemyślaną decyzją. Położenie bazy Campia Turzii w głębi terytorium Rumunii jest zdecydowanie korzystniejsze w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego niż dotychczasowej głównej bazy lotniczej przewidzianej dla sił NATO w Rumunii czyli lotniska Mihail Kogalnicanu, które znajduje się w wojskowej części międzynarodowego portu lotniczego w Konstancy nad morzem Czarnym. W przypadku "gorącego" konfliktu w rejonie morza Czarnego baza Mihail Kogalnicanu może być w pierwszej kolejności narażona na uderzenia wyprowadzone przez potencjalnego przeciwnika z niewielkiej odległości. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku bazy Campia Turzii w rumuńskim Siedmiogrodzie, do której dolot wrogich pocisków czy samolotów jest daleko dłuższy i pozwala na ich wykrycie i skuteczne przeciwdziałanie, co może być bardzo utrudnione dla bazy położonejtuż przy wybrzeżu morza Czarnego.

GB
sobota, 22 maja 2021, 17:35

Kolejna baza z rakietami balistycznymi średniego zasięgu powinna zostać zbudowana pod Charkowem na Ukrainie.

US Army
niedziela, 23 maja 2021, 11:56

Nigdy to nie nastąpi, już USA z dziadzio Bidenem pokazali odwagę jak odpłynęli z Morza Czarnego. Nie fantazjuj, bo rzeczywistość jest jaka jest.

Jakub
niedziela, 23 maja 2021, 21:29

No ale Trump był ten zły

Józek
sobota, 22 maja 2021, 16:51

W czym problem widzicie w Powidzu już powstaje amerykańska baza

AXM
niedziela, 23 maja 2021, 10:02

W tym że w Rumuni amerykanie budują bazę za swoje pieniądze a my bazę dla USA budujemy za swoje.... Polityka zagraniczna leży i efekt wchodzenia przez rząd pis w zad amerykanom

mordimer
sobota, 22 maja 2021, 13:21

oto skutki aktywnej polskiej polityki zagranicznej a'la PiS

tłokfm
niedziela, 23 maja 2021, 12:05

To chyba dobre skutki? Chyba, ze nadajesz z Moskwy.

666
niedziela, 23 maja 2021, 18:16

A ty z Waszyngtonu

Fggggggg
sobota, 22 maja 2021, 22:41

To raczej nic niema wspólnego z polityką zagraniczną PIS. A jeśli ma to jest to dobry skutek.

3454
sobota, 22 maja 2021, 18:49

skutek polityki Lewicy było by to ze sami byśmy ten NS2 wybudowali miedzy Niemcami a Rosja

i tyle w temacie...
niedziela, 23 maja 2021, 18:04

@3454 W takim przypadku zarabiali byśmy kontenery pełne euro za tranzyt.

men
sobota, 22 maja 2021, 12:08

No i git, brawo Rumuni, im budują a u nas my im budujemy, tak na marginesie, wszędzie wokół nas kowboje fundują jakieś granty............ omijając szerokim łukiem w tym względzie najlepszego sojusznika w rejonie........ ciekawe

ta
sobota, 22 maja 2021, 20:42

pis nie jest sojusznikiem Amerykanów. pis był sojusznikiem trumpa, a obecnie pis jest sojusznikiem orbana, kumpla putina i kupuje drony od turcji, na którą jest nałożone embargo za zakup od rosjan systemu s400...

BUBA
sobota, 22 maja 2021, 10:32

A Amerykanskie bazy w Polsce .... nasi wspaniali przyjaciele ...

Monkey
sobota, 22 maja 2021, 23:08

@BUBA: Mając takich przyjaciół nie potrzebujemy wrogów. Nam niczego nie sprezentują, bo już wiedzą, iż gospodarczo doroślismy do poziomu wystarczającego na posiadanie wystarczających środków finansowych żeby im płacić. A politycznie dalej jesteśmy poddanymi, a nie sojusznikami.

Chateaux
niedziela, 23 maja 2021, 15:13

Przeczytales ten artykul? Wynika z niego ze budowa finansowana jest nie przez Amerykanów a przez fundusz Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, czyli z europejskich pieniedzy. Róbcie sobie w Polsce dalej wrogów w UE to bedziecie mieli jeszcze wiecej pieniedzy...

Monkey
niedziela, 23 maja 2021, 19:32

@Chateaux: Własnie mamy całkiem sporo dostać w kilku najbliższych latach z unijnego Funduszu Odbudowy w ramach niedawno przyjetego przez Sejm RP Krajowego Planu Odbudowy. A teraz najlepsze. Owszem, inwestycje pochodzą od Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, ale sa realizowane z budżetu USA. Polecam ostatni akapit. A jeśli fakt, że kwoty podane są w dolarach amerykańskich nie obudził twojej czujności, polecam poczytać czym ta inicjatywa jest, kto i kiedy ja stworzył i kto ją finansuje. I dlaczego. Może strona PISM na początek. Bez ironii czy urazy, @Chateaux.

taka prawda
sobota, 22 maja 2021, 10:16

I tyle w temacie rangi wartości sojusznika dla USA między Rumunią, a Polską ...

Murf fanem Polski
niedziela, 23 maja 2021, 04:18

Czy Rumunia ma tam stacjonującą amerykańską brygadę pancerną? Albo dowództwo amerykańskiej firmy forward Corp? Albo przygotowany zestaw Brygady?

Mixi
sobota, 22 maja 2021, 18:04

Coś w tym jest - jeśli chcesz na kogoś liczyć to licz na siebie w pierwszej kolejności. A u nas my finansujemy w dużej mierze rozbudowę infrastruktury.

yaro
sobota, 22 maja 2021, 10:05

A w bazę w Polsce to ile zainwestują ?

parapsychol75
sobota, 22 maja 2021, 09:55

Trzeba Rosjanom zabrać Krym i Obwód Kaliningradzki, niech wiedzą, że to Wolny Świat, i NATO oraz EU dbają o swoje.

gosc
czwartek, 27 maja 2021, 10:56

powaznie niedouku?zabierz ,to tu kamien na kamieniu nie zostanie.

Tweets Defence24