Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USA i Wielka Brytania w europejskich projektach obronnych

Makieta "europejskiego" myśliwca FCAS/SKAF. Czy jego program zostanie połączony teraz z programem Tempesta? / Fot. Maciej Szopa
Makieta "europejskiego" myśliwca FCAS/SKAF. Czy jego program zostanie połączony teraz z programem Tempesta? / Fot. Maciej Szopa

Unia Europejska dopuści niektóre wybrane państwa do swoich programów obronnych – poinformowali agencję Reuters anonimowi dyplomaci unijni. Nie oznacza to jednak, że do współpracy zostanie dopuszczony każdy. Wymogi dotyczą zarówno kwestii technicznych jak i… moralno-politycznych.

Co warte podkreślenia nie chodzi przy tym o robienie politycznych ukłonów względem państw leżących poza Unią Europejską ale raczej o zwiększenie własnych konkurencyjności i umożliwienie tworzenie na Starym Kontynencie jak najdoskonalszych systemów uzbrojenia.

Decyzja o dopuszczeniu firm zagranicznych jest komentowana jako zakończenie ponad dwuletniego impasu, który rozpoczął się od wyjście Wielkiej Brytanii z PESCO (Permanent Structured Cooperation), programu w ramach którego mają być wspólne europejskie programy zbrojeniowe i lotnicze. Odejście to było powiązanie z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, czyli tzw. Brexitem.

Teraz warunkowo do projektów europejskich zostanie dopuszczana Wielka Brytania, ale także Stany Zjednoczone (które dotąd i tak brały niejednokrotnie udział w europejskich przedsięwzięciach, nowe postanowienia nie przekreślają dotychczasowych przywilejów firm amerykańskich), a także Norwegia czy wszystkie inne kraje, które „wspierają i utrzymują wartości europejskie”, jak podaje Reuters. Warunkiem jest także możliwość przekazania przez firmę w państwa spoza UE rozwiązań technicznych albo stanowiącego wartość dodaną z punktu widzenia Europy know-how.

To wszystko oznacza, że współpracować z w wybranych programach europejskich będą mogły nawet państwa tak odległe jak np. Australia, Japonia czy Republika Korei, ale już nie Turcja, która choć oficjalnie kandyduje do struktur europejskich to jest uważana za kraj podminowujący UE i zwalczający demokrację.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama