USA i Turcja rozmawiają o Patriotach

16 lipca 2018, 12:21
130204-D-NI589-1452_(8445325271)
Amerykańska wyrzutnia Patriot w Gaziantep, Turcja Zdjęcie: DoD / Glenn Fawcett
Defence24
Defence24

Trwają amerykańsko-tureckie negocjacje dotyczące warunków ewentualnej sprzedaży systemu Patriot - ujawniła podczas salonu lotniczego Farnborough 2018 Tina Kaidanow, pełniąca funkcję Asystenta Sekretarza Stanu USA ds. Polityczno-Wojskowych. Nie sprecyzowała, czy podczas europejskiej imprezy odbywają się spotkania dwustronne w tej sprawie.

Jak wyjaśnia Tina Kaidanow, podczas targów lotniczych Farnborough 2018 amerykańska delegacja powadzi rozmowy z sojusznikami w sprawie zwiększenia sprzedaży uzbrojenia. Są one wynikiem zmian w prawie eksportowym zatwierdzonych przez prezydenta Donalda Trumpa w kwietniu bieżącego roku. 

Amerykański Departament Stanu prowadził rozmowy z przedstawicielami Turcji „by zrozumiałe było jak może wyglądać porozumienie w sprawie Patriota”. Chodzi o to, aby upewnić się, że zakup i eksploatacja amerykańskich systemów "nadal wspierają strategiczne relacje między nami a naszymi sojusznikami. W przypadku Turcji taką kwestią jest system Patriot" - wyjaśniają dyplomaci.

Turcja planuje zakupić systemy obrony powietrznej S-400 Triumf od Rosji, co wywołało oburzenie wśród członków NATO. Wcześniej Turcja kontemplowała również możliwość pozyskania systemów obrony powietrznej od Chin. Zakup ten może doprowadzić do komplikacji w pozyskaniu przez Turcję amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35.

"Ostatecznie obawiamy się, że kupując te systemy od Rosjan, (Turcy - przyp.red.) będą wspierać niektóre z niedobrych zachowań, których doświadczamy z ich strony (Rosji -przyp.red.) w różnych miejscach, włączając w to Europę, ale także gdzie indziej" - wyjaśnia Tina Kaidanow. 

Paweł K. Malicki, Juliusz Sabak

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24