USA odpowiedzą na ataki w Iraku

8 marca 2021, 10:28
gen. Lloyd Austin z prawej
Generał Lloyd Austin (z prawej)/Fot. US Army
Reklama

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział w niedzielę, że władze USA "zrobią to, co konieczne", by bronić swoich żołnierzy. Nie wykluczył przy tym uderzenia odwetowego na sprawców ataku na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której przebywają amerykańskie siły.

"Chcemy upewnić się, że wiemy kto za to odpowiada. Przesłanie dla tych, którzy zdecydowali się na taki atak, brzmi: spodziewajcie się, że zrobimy co konieczne, by się bronić" - powiedział Austin w wywiadzie dla telewizji ABC News.

"Uderzymy - jeśli uznamy, że powinniśmy - w miejscu i czasie, który sami wybierzemy" - dodał emerytowany generał. Minister odniósł się w ten sposób do środowego ataku rakietowego na iracką bazę lotniczą Ain al-Asad, gdzie stacjonują wojska USA i sojuszniczych krajów. Na atak serca zmarł w czasie tego ostrzału amerykański cywilny pracownik kontraktowy.

Choć Austin powiedział, że dochodzenie w sprawie sprawców ataku nadal trwa, głównym podejrzanym są wspierane przez Iran szyickie bojówki Kataib Hezbollah. Milicja ta wcześniej była celem nalotu USA w odwecie za ostrzał bazy w Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu.

Pytany czy Waszyngton uprzedził Teheran, że odwet amerykański nie będzie oznaczał eskalacji, szef Pentagonu odparł, że Iran jest "w pełni zdolny do oceny uderzenia i działań USA". "Wniosek, który powinni z tego wyciągnąć jest taki, że będziemy bronić naszych żołnierzy i odpowiemy z namysłem. Odpowiedź będzie odpowiednia" - zapewnił Austin.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Andrettoni
środa, 10 marca 2021, 03:50

Może niech wyjadą? Misja USA w Iraku utraciła mandat. Może wypada nie zachowywać się jak wojska ZSRR w Polsce?

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 9 marca 2021, 09:39

Niech się okupant wyniesie z Iraku, to nie będzie tam atakowany! :D

Taka analogia
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:33

Niemcy też byli gotowi swego czasu do obrony swoich żołnierzy we Francji ;)

Davien
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:15

Niemcy okupowały Francję, chyba nie twierdzisz ze 2500 zołnierzy USA okupuje Irak??

No skąd
wtorek, 9 marca 2021, 10:42

Nie? Przecież rząd Iraku poprosił ich o opuszczenie kraju. Nie słyszałeś o tym?

Davien
wtorek, 9 marca 2021, 19:10

NIe rząd ale frakcja szyicka w parlamencie nie majaca zadnej władzy poza doradzaniem premierowi. A USA zawarło z premierem Iraku układ o wycofaniu wojsk amerykańskich, nie słyszałeś?? Ale wg ciebie to Rosja powinna własnei robić w gacie, jak USA w 2500 ludzi okupuje wg ciebie Irak, walczy z terrorystami i jeszcze szkoli siły irackie....

Tweets Defence24