USA chcą wyjaśnić, czy Pakistan użył F-16 do zestrzelenia samolotu Indii w Kaszmirze

3 marca 2019, 14:37
f16
Pakistański F-16BM. Fot. Asuspine, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Stany Zjednoczone pragną wyjaśnić, czy Pakistan wykorzystał wyprodukowane w USA myśliwce F-16 do zestrzelenia samolotu wojskowego Indii w Kaszmirze - podała w niedzielę ambasada USA w Islamabadzie. Może to naruszać umowę sprzedaży F-16 między USA i Pakistanem.

"Wiemy o tych doniesieniach i poszukujemy więcej informacji" na ten temat - powiedział rzecznik amerykańskiej ambasady. "Bardzo poważnie traktujemy wszystkie doniesienia o naruszaniu (zasad dotyczących) sprzętu wojskowego" - dodał.

Strona pakistańska twierdzi, że nie użyła F-16 do zestrzelenia w środę indyjskiego samolotu, który przekroczył de facto granicę między kontrolowanymi przez Indie i Pakistan częściami spornego regionu, Kaszmiru. Władze w Islamabadzie zapewniają ponadto, że było to działanie w samoobronie.

Reuters przypomina, że USA często włączają do umów eksportowych na sprzęt wojskowy ograniczenia co do jego stosowania.

Napięcie w relacjach między Indiami i Pakistanem gwałtownie wzrosło, gdy indyjskie lotnictwo w nocy z poniedziałku na wtorek zaatakowało na terytorium pakistańskim obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa). Był to pierwszy taki atak od 1971 roku.

JeM przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

W piątek władze Pakistanu przekazały stronie indyjskiej pilota zestrzelonego samolotu, co miało złagodzić napięcie, jednak w nocy z piątku na sobotę między żołnierzami obu stron w Kaszmirze doszło do wymiany ognia, w której zginęło co najmniej ośmiu cywilów.

Zarówno Indie, jak i Pakistan dysponują bronią jądrową, a w przeszłości stoczyły trzy wojny o kontrolę nad Kaszmirem

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Kruk
wtorek, 5 marca 2019, 23:30

Nie rozumiem czemu się tak nakręcacie. Przykład Pakistanu dowodzi ze jednak można skutecznie użyć F-16 bez zgody USA . To, ze teraz będą jakieś dyplomatyczne połajanki nie zmienia faktu, ze w pakistańskim F-16 nie było tajnego "czarnego pudełka" którym Amerykanie wyłączają możliwości bojowe samolotu. Mam nadzieję ze z polskimi F-16 jest dokładnie tak samo. Jak trzeba uzyc to się użyje a potem można się będzie tłumaczyć sojusznikowi.

xyz
poniedziałek, 4 marca 2019, 22:28

Niestety panie Analityk, Raaex ma rację i to bez ruskich mediów

Raaex
poniedziałek, 4 marca 2019, 22:26

Do analityk - Himars działa w oparciu o specjalnie zabezpieczony, wojskowy, amerykański system naprowadzania GPS bez dostępu do niego strzelanie odbywa się na zasadzie " chybił/trafił" z naciskiem na duże chybił. System można wyłączyć. Od i zagadka wyjaśniona. Zresztą i tak bez satelity wielkiego brata to tymi ATACMS to se możemy na wiwat postrzelać....zwłaszcza, że nawet odpowiedniego BSL nie mamy.

Analityk
poniedziałek, 4 marca 2019, 15:59

Raaex: piszesz bzdury tworzone i powielane przez Rosyjskie media.

Marcin
poniedziałek, 4 marca 2019, 15:53

Dlatego należy kupować sprzęt od państw UE i z nimi wchodzić we wszelkie kooperacje. Żaden szanujący się kraj w Europie nie robi interesów z Amerykanami w taki sposób jak my. Bez przetargu, bez znajomości zapisów umowy przez szersze gremia w Sejmie czy samej armii. Obecne stosunki Polski z USA wyglądają dokładnie tak jak stosunki Amerykanów z państwami typu Pakistan, Egipt, Rumunia, Afganistan, Irak etc. Ale poklepanie naszego polityka choćby przez porucznika z US Army wzbudza w nim ogromne i niczym niewytłumaczone podniecenie, a jak się zwrócą per koledzy i przyjaciele to już całkowity odlot. Do nas napiszą czy to prawda, że tankowaliśmy cysterną z Jelcza Amerykańską ciężarówkę.

Raaex
poniedziałek, 4 marca 2019, 12:26

W HIMARS to nawet nie da się odpalić rakiet bez zgody USA. Paranoja za 2 mld.

Aaa
poniedziałek, 4 marca 2019, 12:07

Dlatego jak kupiwać myśliwce to albo grippeny albo eurofigtery. Mogą być gorsze ale będzie można ich samodzielnie użyć!

niki
poniedziałek, 4 marca 2019, 11:53

A myślicie że nasze baterie Patriot będą mogły zwalczać dowolne cele? Zapomnijcie.

Ja66
poniedziałek, 4 marca 2019, 11:15

Czyli sytuacja jak z rakietami Tomahawk, gdy za każdym razem trzeba pytać się w Waszyngtonie czy można ich użyć.

Luke
poniedziałek, 4 marca 2019, 10:02

Napewno Polska tylko moze latac na F16 ale nie moze odpalic rakiety bez zgody USA,normalnie to jest chore, kraje kupuja uzbrojenie zeby sie bronic jak przyjdzie taki czas a nie pytac sie o zgode innego kraju czy moze sie bronic! A kiedy to Turcia zestrzelila Ruskiego Miga to sie nie pytali. USA straszy naiwnych i mniejszych!

Ok bajdur
poniedziałek, 4 marca 2019, 08:16

Czy Polska także ma wpisane ograniczenia co do możliwości użycia naszych f-16? Czy ye samoloty i inne uzbrojenie mają czarne podelko odcinające systemy bojowe? Czu takie same postanowienia będą w programie Homar?

Qaz
poniedziałek, 4 marca 2019, 07:07

Zawsze wiedziałem, że kontakty z USA są ryzykowne pod każdym możliwym względem. Rząd musi się tym zainteresować i pomyśleć czy dalej topić nasze pieniądze w coś, co w żadnym stopniu nie podnosi naszych zdolności obronnych a co gorsza w razie potrzeby nie będzie możliwości użycia tego.

Gracz
poniedziałek, 4 marca 2019, 01:10

USA to obchodzi bo po takiej akcji ich szanse na sprzedaż hindusom samolotów maleją.

Juhas
niedziela, 3 marca 2019, 20:40

Ciekawe z jakimi ograniczeniami eksportowymi, Polska zakupiła swoje F-16?

Quetz
niedziela, 3 marca 2019, 18:49

A co USA mzoe to obchodzic? Czyzby roscili sobie prawo dodecydowania o tym jak kposiadacz danego sprzetu mzoe go uzyc? To zastanawiajace dla potencjalnych nabywcow.

poznaniak
niedziela, 3 marca 2019, 17:56

Państwo wydaje grube pieniądze na samolot made in USA po to by nie móc go wykorzystać do obrony kraju-no bardziej chorej sytuacji to chyba świat nie widział. Polska też produkowała samoloty bojowe na eksport i jakoś nikt nie zabranial odbiorcy używania samolotów .Grecy naszymi maszynami bronili się przed Włochami i to skutecznie. Pamiętajmy ,że Pakistan bronił swojego terytorium .Może warto przemyśleć pewne fakty przed zakupem samolotów w programie Harpia?

Yugol
niedziela, 3 marca 2019, 17:56

Powinny wyjaśnić typ rakiety użytej przez Pakistan a której hindusi nie spodziewali się o F-21 niech zapomną

Marcin
niedziela, 3 marca 2019, 17:40

a jakie Polska ma ograniczenia w użyciu sprzętu Made in USA ? tylko nie piszcie że nie ma.

Luke
niedziela, 3 marca 2019, 17:25

Co to znaczy ze chca, samoloty naleza do Pakistanu i moga je uzywac jak I naco chca. Dlatego sie nie powinno uzalerzniac od jednego producenta czy kraju bo jak sie obrazi big brother na Polske to bedzie zle dla sprzetu i dlatego Polska czy inne kraje swiata powinni pracowac z innymi krajami zeby pozyskac uzbrojenie. RP powinna wspulpracowac z Francja, Rosja, Niemcami, Angliom, Chinami, Wlochami, szwadami a nie tylko z USA, jak juz cos to klepac swuj produkt no ale Polska sie sprzedala!

Plush*
niedziela, 3 marca 2019, 16:24

Kto takie umowy konstruuje? Olać USA Pakistan ma Chiny i JF-17.

Tweets Defence24