USA: były operator Sił Specjalnych aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji

25 sierpnia 2020, 12:40
Members_of_the_U.S._Air_Force_Special_Operations_Command,_assigned_to_the_23rd_Special_Tactics_Squadron
Fot. Christopher Lange/U.S.A.F.

Były żołnierz amerykańskich Sił Specjalnych (SF "Zielone berety") został aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji. Według amerykańskiego kontrwywiadu ten 45-letni mężczyzna współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU nawiązał już w 1997 roku. Od tego czasu wykorzystywał służbę w jednostkach specjalnych również po opuszczeniu wojska, a wszystko w celu uzyskania możliwości pracy dla kontraktorów zewnętrznych związanych z amerykańskim bezpieczeństwem i obronnością oraz w przypadku NATO.

Peter Rafael Dzibinski Debbins został oskarżony o przekazywanie informacji związanych z obronnością Stanów Zjednoczonych agentom obcego państwa. Do zatrzymania mężczyzny doszło zaledwie tydzień po aresztowaniu innego oskarżonego o szpiegostwo — byłego oficera CIA, który miał sprzedawać informacje o dużej wartości wywiadowczej służbom ChRL.

Według amerykańskich służb Debbins miał współpracować z rosyjskim wywiadem o rok dłużej, niż świadczą o tym podpisane przez niego dokumenty — bowiem od grudnia 1996 r. Współpraca, którą na razie udokumentowano zapewne dowodami możliwymi do przedstawienia w sądzie, zakończyła się natomiast w styczniu 2011 r. Przez cały ten czas mężczyzna miał przekazywać Rosjanom informacje na temat jednostek amerykańskich Sił Specjalnych, w tym — jednostki chemicznej. Po zakończeniu aktywnej służby w 2008 roku Debbins miał również dostarczać GRU informacje na temat swoich wcześniejszych misji. Miał przy tym występować w relacjach z Rosjanami, jako Ikar Lesnikov. Co więcej, po 2011 r. wspomniany agent rosyjski miał pracować, jako konsultant dla firm działających w branży bezpieczeństwa i obronności. Wiele emocji wywołują również jego formy aktywności naukowej, które miały być podejmowane wokół Institute of World Politics.

Mężczyznę oskarżono także o pomoc rosyjskim agentom w rekrutowaniu nowych szpiegów w szeregach amerykańskiej armii. Miał dostarczać w tym celu przydatne informacje na temat swoich byłych kolegów z Sił Specjalnych — podaje Infosecurity Magazine, który zwraca również uwagę, iż to dwa areszty związane z zarzutami szpiegostwa w USA w ciągu zaledwie tygodnia. Rosjan interesowały również istotne obszary w aktywności amerykańskich wojsk specjalnych na kierunkach gruzińskim oraz w Azerbejdżanie.

"Dwa zatrzymania za szpiegostwo w ciągu minionego tygodnia pokazują, że musimy zachować czujność wobec działań wywiadowczych naszych dwóch największych adwersarzy" - komentuje sprawę cytowany przez serwis asystent prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego USA John C. Demers.

"Debbins złamał przysięgę, którą składał jako oficer armii USA. Zdradził Siły Specjalne i stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego naszego kraju przez ujawnienie oficerom rosyjskiego wywiadu tajnych informacji, m.in. szczegółów dotyczących jego jednostki i innych żołnierzy Sił Specjalnych" - ocenił prokurator. "Nasz kraj obdarzył oskarżonego największym możliwym zaufaniem, a on użył go jako broni przeciwko Stanom Zjednoczonym" - dodał. Za popełnione przestępstwa Debbinsowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

PAP/JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Saw
wtorek, 25 sierpnia 2020, 23:00

No i to jest kara, a nie tak jak u nas od 1 do 10 lat za szpiegostwo, jeszcze z możliwością wcześniejszego wyjścia za dobre sprawowanie. Kuriozum.

vipmig
wtorek, 25 sierpnia 2020, 19:31

Ważna ciekawostka to Debbins ożenił sie z rosjanka której to ojciec jest oficerem w armii rosyjskiej.

Fanklub Daviena
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:24

Skripal i Litwinienko są cacy a on brzydki zdrajca? Co za obłuda... :)

y
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:23

Ale Go nie otruli jak to robią Rosjanie...

antyfanklub Daviena
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:13

ty jednak masz kłopot z myśleniem.......czy ktoś go otruł jak wy to macie w zwyczaju.... patrz Nawalny.... bandycki kraj to i metody bandyckie....SSowiecki trollu

puenta
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:10

Zapytaj pozostałych, których współpracowali z obcym wywiadem i nie udało im się uciec z Rosji, albo ich rodzin. Zapomniałem, że w Rosji nie ma po nich już śladu.

Tweets Defence24