USA: brak zgody co do izraelskiej aneksji

26 czerwca 2020, 10:16
1280px-White_House_Washington_South
Fot. Cezary p/CC BY-SA 4.0

Podczas trzech dni rozmów doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa nie osiągnęli porozumienia w sprawie zgody dla Izraela na aneksję części ziem Zachodniego Brzegu Jordanu administrowanych przez Tel Awiw — poinformował Reuters, powołując się na anonimowych urzędników Białego Domu.

Zobacz także
Reklama

"Jak dotąd nie ma ostatecznej decyzji w sprawie kolejnych kroków wdrażających plan Trumpa" - powiedział jeden z urzędników amerykańskiej administracji, odnosząc się do prezydenckiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, zgodnie z którym mogłoby dojść do rozszerzenia suwerenności Izraela na osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Reuters wyjaśnia, że Donald Trump brał udział w niektórych rozmowach swoich doradców, które w sumie trwały trzy dni. Po ich zakończeniu zdecydowano, że przed ostateczną decyzją potrzebne będą dalsze analizy i kolejne dyskusje.

Zgodnie z ogłoszonym w styczniu br. planem mającym rozwiązać kryzys izraelsko-palestyński USA uznają żydowskie osiedla, zbudowane na ziemiach palestyńskich, jako część Izraela. Na tej podstawie izraelski premier Benjamin Netanjahu na 1 lipca wyznaczył początek rządowej dyskusji na temat aneksji części terenów Zachodniego Brzegu, w tym całej Doliny Jordanu.

Netanjahu już we wrześniu 2019 roku zapowiedział chęć aneksji części terenów, zamieszkanych przez Palestyńczyków. Jego zamiary zaczęły przybierać bardziej realne kształty 28 stycznia br., gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, pozwalający Izraelowi na aneksję dużej części okupowanego Zachodniego Brzegu, w tym osiedli żydowskich, które są uważane za nielegalne przez większość społeczności międzynarodowej.

Przeciwko aneksji wypowiedziała się Unia Europejska, oddzielne ostrzeżenia wystosowały też resorty spraw zagranicznych Francji i Niemiec, swój sprzeciw wyraziła również Liga Arabska, a ostatnio także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do władz Izraela o zrezygnowanie z planów aneksji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Reklama
Orthodox
sobota, 27 czerwca 2020, 18:18

Czy ten skrawek ziemi wart jest dla Izraelitów ciągłego życia w swoistym stanie wojennym, przerywanym co rusz faktyczną wojną?

Oleg
sobota, 27 czerwca 2020, 23:14

@Orhodox To nie sa Izraelici tylko Izraelczycy. A to jest zasadnicza roznica. Oni nie maja nic wspolnego z Zydami biblijnymim

Pentagram
piątek, 26 czerwca 2020, 19:43

Wszystko sie może zdarzyć przed wyborami a w dużej mierze zależy lobby żydowskigo. Czy pójdzie za Joe Bidenem?

wvs
sobota, 27 czerwca 2020, 23:23

Ponad 70% zydow amerykanskich tradycyjnie glosuje na demokratow, niezaleznie od staran republikanow.

yike
środa, 8 lipca 2020, 03:33

A ich miliarderzy opłacają obydwie partie

Otto
piątek, 26 czerwca 2020, 17:56

Naród, który w swojej historii tyle wycierpiał stworzył jedno z największych w historii gett, w którym trzyma cały naród palestyński.

Saladyn
sobota, 27 czerwca 2020, 03:23

A kogo to obchodzi to po pierwsze!! a po drugie Palestyńczycy to ludność arabska napływowa bo Arabowie historycznie stamtąd nie pochodzili tylko zasiedlili przyczyniło się Imperium Rzymskie robiąc żydkom i innym nacjom rzeźnie i później Krzyżowcy powtarzając rzeźnie mieszkańcom regonu a były to rożne ludy i rożne wyznania. Generalnie region to stan wojny od tysięcy lat z czasami pokoju więc to co jest teraz to stan normalny.

Cóż
sobota, 27 czerwca 2020, 14:41

Szalom drogi wędrowcze. Współcześni Żydzi nie mają żadnych praw historycznych do Palestyny, nie ma nawet genetycznego powiązania większośći z nich z regionem. Palestyńscy Arabowie są potomkami Fenicjan którzy żyli tam od tysiącleci.

Andrzej
sobota, 27 czerwca 2020, 18:57

"Współcześni Żydzi nie mają żadnych praw historycznych do Palestyny" Dlaczego nie mają praw? Nigdy nie było kraju Palestyna. Przyszło Imperium Osmańskie i zajęło te tereny. Imperium Osmańskie poszło na 1. wojnę światową po stronie Niemiec i przegrało. Zwycięzcy ustalili nowy porządek (czy w tym coś dziwnego?) i to będąc uprzejmymi do tego stopnia że zrobili to za pomocą Ligi Narodów, do której podpięto nie tylko zwycięzców. Po 2.ww państwa zwycięskie przy pomocy ONZ ustaliły że powstanie Izrael. To są tereny Żydów od 3 tysięcy lat, więc mają prawo tam być. Kto tam migruje jeśli nie Żydzi?

Cóż
sobota, 27 czerwca 2020, 23:19

>Dlaczego nie mają praw Ponieważ dowód ich pochodzenia z tamtego regionu nie istnieje poza ich fantastyką religijną. >Nigdy nie było kraju Palestyna Kłamstwo. Istniało ono ponad 2 tysiące lat temu, przed Judaizmem czy spisaniem żydowskiej tradycji >Zwycięzcy ustalili nowy porządek (czy w tym coś dziwnego?) 2 uwagi: 1.Ten porządek ustaliły nieistniejące już mocarstwa i jest on przedawniony. 2. Jeśli uważasz, że prawo siły ma pierwszeństwo przed moralnością i etyką w kontaktach międzynarodowych, to jest to wyłącznie twoja opinia, wynikająca z żydowskiego suprematyzmu który reprezentujesz. Dla nas, Polaków jest odrażająca. >Państwa zwycięskie przy pomocy ONZ ustaliły że powstanie Izrael. Bzdura. Ustaliło to imperium Brytyjskie, działające według postanowień umowy z ruchem syjonistycznym. Chodzi oczywiście o deklarację Balfoura, do której doszło dzięki poparciu żydowskiej finansiery dla UK w Iwś, można powiedzieć transakcji wiązanej.

Jabadabadu
sobota, 27 czerwca 2020, 22:21

ONZ ustaliło, że powstanie Izrael, Palestyna i Kurdystan. Dla porządku. Szalom.

czytelnik D24
sobota, 27 czerwca 2020, 16:14

Nie kłam. Palestyńczycy pochodzą od Ludów Morza którzy byli nikim innym jak ludami koczowniczymi. W dzisiejszej Palestynie umieścił ich faraon jak przegrali wojnę z Egiptem.

Marco64
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:06

Kolego, ludy morza to filistyni. Izrael opuścił Egipt idąc zupełnie naokoło przez co uniknął miejscowej apokalipsy czyli zderzenia ludów morza z Egiptem. Ten drugi po tym zderzeniu nigdy nie powrócił do poprzedniego znaczenia. Izraelowi pozostało dzięki temu prostsze zadanie podporządkowania sobie okolicy z której wyemigrowali 400 lat wcześniej. To min niedawne polskie odkrycia.

Cóż
sobota, 27 czerwca 2020, 23:08

Do ludów morza, którzy byli koalicją wielu mieszkańców basenu morza śródziemnomorskiego, należeli między innymi Grecy, więc okreslanie ich jako koczowników jest zwyczajnym kłamstwem historycznym. I owszem, lud Peleset (pochodzenia możliwie własnie Greckiego) został tam osadzony przez Faraona, po czym zmieszał się z ludnością miejscową, na długo zanim Judaizm w ogóle zaistniał.

Observer
piątek, 26 czerwca 2020, 17:08

No dobra, ale kto tam był pierwszy - Żydzi czy muzułmanie?

Marko64
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:08

Dawid żył trochę wcześniej niż machomet:)

Derwisz
piątek, 26 czerwca 2020, 19:41

Kolego to byli Filistyni/Palestyna Słynny lud morski ktory pokonał imperium Hetytow a, Izraelici z nimi walczyli przez dlugo czas

piątek, 26 czerwca 2020, 23:34

Uważa się już że Ludy Morza nie były powodem upadku Hetytów.

Milutki
piątek, 26 czerwca 2020, 18:05

Pierwszy był jeszcze kto inny ale Żydzi uznają że dokonali holokaustu tych nacji i że teraz należą im się prawa do ziemi swoich byłych ofiar. Muzułmanie to religia , jej wyznawcy zanim przyjęli te religię tam mieszkali

Wujaszek Anton
piątek, 26 czerwca 2020, 16:37

Czekamy na głos Daviena. Zaraz udzieli nam wykładu z zakresu prawa, stosunków międzynarodowych, historii, wojskowości, arabistyki, ekonomii, amerykanistyki, politologii i geografii. Nie mogę się doczekać.

Davien
sobota, 27 czerwca 2020, 01:00

Moze jakies embargo na Izrael za atomowki?

Cóż
sobota, 27 czerwca 2020, 14:42

A kto ma je nałożyć? Ukochane przez ciebie mocarstwo amerykańskie, które uwielbia służyć narodowi wybranemu?

vcncd
sobota, 27 czerwca 2020, 16:14

nie, no to przecież jasne i oczywiste, że powinno je nałożyć ukochane przez ciebie mocartswo rosyjskie.

Cóż
sobota, 27 czerwca 2020, 23:22

To nie związek radziecki pozwolił Mossadowi ukraść sobie zarówno rudę uranu, jak i technologie jądrowe, tak jak zrobiły to amerykańskie tajne służby. Zostało to opisane dosyć wyczerpująco i tylko jednostki będące historycznymi analfabetami o tym nie wiedzą.

czytelnik D24
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:42

No cóż. Zatem wygląda na to, że jesteś historycznym analfabetą. To nie Mosad (tak, piszemy przez jedno S) ukradł technologie jądrowe Amerykanom tylko Rosenbergowie którzy byli rosyjskimi agentami. Ich oficerem prowadzącym był rezydent KGB w Waszyngtonie Aleksander Fieliksow. Później oficjalnie potwierdził to sam Nikita Chruszczow.

Abu AbFajr
sobota, 27 czerwca 2020, 14:37

Kto owe embargo miałby nałożyć skoro Izrael ma w garści cały rząd USA? Pozwolenia nie ma ze względu na stan światowej gospodarki. Gdyby nie COVID i słabnąca rola USA jako hegemona - pozwolenie by dostali.

ta sama historia
piątek, 26 czerwca 2020, 16:23

Może obawiają się, że zostaną sami jedyni ze swoim poparciem dla Izraela. W ostatnich latach stało się to rutyną.

Milutki
piątek, 26 czerwca 2020, 14:40

Plan został stworzony po to aby całkowicie zaanektowac Zachodni Brzeg Jordanu w dłuższej perspektywie wysiedlić lub wymordowac Palestyńczyków. Na początku Syjonisci zaanektują tylko część Zachodniego Brzegu, później pod jakimś pretekstem np. niegospodarnosci Auttonomii Palestyńskiej zajmą gęsztę i będą dyskryminowac Palestyńczyków różnymi metodami zmuszać do wyjazdu. Syjonisci twierdzą otwarcie że należy im się caly Zachodni Brzeg , uznają zawarte w swoich świętych pismach holokaust pierwotnych mieszkańców Kaananu, plan Trumpa zupełnie nie odnosi się do tych spraw a obowiązkiem pokojowego współżycia narodów obciąża tylko Palestyńczyków.

12345
piątek, 26 czerwca 2020, 13:40

Niestety skończy się na tym, że państwa arabskie się w przyszłości zjednoczą i zepchną Izrael do morza. Tak będzie. Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

Orthodox
sobota, 27 czerwca 2020, 18:05

Na czarną godzinę Izrael zaopatrzył się w broń A. To po specyficznych stosunkach z USA gwarancja istnienia tego państwa.

Karkoszka
sobota, 27 czerwca 2020, 22:24

Wystarczy poczytać Pięcioksiąg. Jeżeli to prawda co tam jest napisane, to jak ognia bałbym się: 1) odbudowy Świątyni, 2) Wielkiego Izraela. Oczywiście gdybym był Żydem. Szalom.

Davien
sobota, 27 czerwca 2020, 11:01

Próbowały od 1948 roku i za kazdym razem izrael roznosił je w pył wiec marz dalej:)

czytelnik D24
piątek, 26 czerwca 2020, 15:08

Jakie znaczenie ma powiedzenie "uderz w stół a nożyce się odezwą" w kontekście tego co napisałeś w pierwszym zdaniu?

wyjaśniam
sobota, 27 czerwca 2020, 10:08

"zajmij Izraelu nasze ziemie, a my się skrzykniemy i Ci pokażemy" - takie znaczenie mają jego/jej słowa. Jednak kompletnie się z nimi nie zgadzam. Nie zrobią nic Izraelowi. Dookoła jest bieda aż piszczy. Poza tym mają na świeżo wiele przegranych wojen czy bitew i wiedzą jaka to bezwzględna siła.

czytelnik D24
sobota, 27 czerwca 2020, 11:43

Jeżeli takie znaczenie maja jego/twoje słowa to znaczy że kompletnie nie rozumie/sz co oznacza to powiedzenie.

Pawel
piątek, 26 czerwca 2020, 14:52

Nie sadze. Maja za slabe sluzby wywiady a i sa tez podzielone.Czasy Nasera sie skonczyly sie

Jerycho
piątek, 26 czerwca 2020, 14:10

Sunnici i Szyici Wahabici i Alawici Hahahaha Na noże pójdą

Pankracy
piątek, 26 czerwca 2020, 13:34

Przypominam ten sam Antonio uciekał z Trypolisu pofczas ataku Haftara zamiast wesprzeć rzad SPECJALISTA

ccc
piątek, 26 czerwca 2020, 13:01

A teraz coś z historii: Przemówienie B. Franklina, 1789 Istnieje poważne zagrożenie dla USA. Tym zagrożeniem jest Żyd, gdyż w każdym kraju, gdzie Żydzi się osiedlili, doprowadzili do obniżenia poziomu moralności i handlowej uczciwości. Trzymają się na uboczu, nieprzystosowani. Próbują zniszczyć inne narody od strony finansowej, jak to było w przypadku Hiszpanii i Portugalii. Przez ponad 1700 lat uskarżali się na swój nieszczęsny los, mianowicie na to, że zostali wygnani ze swej ziemi, ale, proszę panów, gdyby cywilizowany świat oddał im dzisiaj z powrotem Palestynę, to natychmiast znaleźliby powód, żeby tam nie powrócić. Dlaczego? Ponieważ są wampirami, żyją z innych wampirów. Nie potrafią sami siebie utrzymać: muszą żyć z chrześcijan lub z innych ludzi, którzy nie przynależą do ich rasy. Jeżeli nie zostaną wyrzuceni ze Stanów Zjednoczonych na mocy konstytucji na okres co najmniej stu lat, to jeszcze napłyną do naszego kraju w takiej liczbie, ze zaczną tu rządzić i zniszczą nas przez zmianę formy naszego rządu za którą my Amerykanie przelewaliśmy krew i poświęcaliśmy nasze życie, dobytek i wolność osobistą. Jeżeli Żydzi nie zostaną wykluczeni z USA, to w ciągu dwustu lat nasze dzieci będą pracować w polu, aby ich wyżywić, podczas gdy oni będą z zadowoleniem zacierać ręce w swoich bankach. Ostrzegam was ponownie, jeśli nie wykluczycie [stąd] Żydów na zawsze, wasze dzieci i dzieci waszych dzieci będą was przeklinać w swoich pacierzach. Ideały Żydów nie są ideałami Amerykanów, i chociaż żyją oni wśród nas od pokoleń, ten lampart nie jest w stanie zmienić swojej skóry. Oni zagrażają naszym instytucjom, zatem powinni zostać wykluczeni stąd przez konstytucję. Benjamin Franklin, Stany Zjednoczone Ameryki, 1789 r.

Dzik
piątek, 26 czerwca 2020, 14:54

Piszesz o USA czy tez o Polsce przedwojennej? Popytaj starszych w jaki sposob wykorzystywali ludzi i okradali Polakow. A myslisz ze sama ideaologia nazizmu z czego ewoluowala? Lud wybrany, nadludzie. Cos swita?

Davien
sobota, 27 czerwca 2020, 11:03

Wiesz trollu zapoznaj sie z genealogia nazizmu i skończ zasmiecac forum.

Eter
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:11

Narodowy socjalizm czyli pomysł na połączenie marksizmu z dominująca rola niemieckiego narodu potrzebującego przestrzeni życiowej i walczącego o przetrwaniem swej wspaniałej kultury z niszczącym go od środka pasożytem. W to uwierzyli Niemcy.

Kapustin
piątek, 26 czerwca 2020, 14:25

Stalin sie z nim ZGADZAŁ i w 35r zainstalował pierwszy zydowski Gulag OBÓZ koncentracyjny Do 47 wymordowano 47 tys rosyjskich żydów Obóz ostatnie do dzisiaj CHWALA RAD

Eter
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:15

Natomiast Żydzi Litwacy stanowili większa cześć NKWD i innych organów represji. W sowietach wrogości narodowej nie było bo należeli oni do internacjonalistów czyli socjalizmu nienarodowego w przeciwieństwie do szowinistycznego socjalizmu narodowego Niemców.

taka prawda
piątek, 26 czerwca 2020, 13:01

„Żydzi są bardziej podatni na choroby systemu nerwowego niż inne narody i ludzie pośród których żyją. Histeria i neurastenia wydają się być najczęstsze. Niektórzy bardzo doświadczeni żydowscy lekarze posunęli się nawet tak daleko, że stwierdzili iż większość z nich to neurastenicy i histerycy”. (The Jewish Encyclopedia, t. IX, (1905), s. 225). Tutaj nie ma mowy o normalnych żydach ! Normalni żydzi są absolutnym przeciwieństwem SYJONISTÓW. Syjoniści to lewacy. To ci sami którzy zrobili wszelkie krwawe czystki, od październikowej rewolty w 1918 roku począwszy, przez finansowanie i współpracę z nazistami, przez liczne zabójstwa polityczne na terenie CCCP i Polski. Teraz to ta sama banda zasiada w organizacjach "żydowskich" - głównie w fundacjach.

no comment
piątek, 26 czerwca 2020, 13:00

Aha, nie są pewni czy podarować swoim kumplom czyjeś ziemie zamieszkane przez miliony ludzi czy jednak nie podarować. Łaskawcy.

Trebla
piątek, 26 czerwca 2020, 12:51

To im wolno takie rzeczy robić?

klawiatura
piątek, 26 czerwca 2020, 12:45

Nasi za to wyrażają pełną zgodę, nawet nie trzeba zadawać pytania.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 13:45

Rosja pewnie tak, bo ani UE ani Polska nei zgadzaja sie na cos takiego, tak samo jak nie uznały aneksji wzgórz Golan:)

dajcie to
piątek, 26 czerwca 2020, 20:47

To czy sie polska zgadza czy nie zależy od namiestnika Morszbacher. Stanowisko UE nie ma tutaj nic do tego. Swoją drogą Morszbacher musi być ostrro poirytowana tymi interwenscjami z ambasady, dlatego nasi już odruchem warunkowym (jak pies Pawlowa) na wszystko się zgadzają.

Davien
sobota, 27 czerwca 2020, 11:04

No to do roboty i udowodnij swoje chore brednie.

Dzik
piątek, 26 czerwca 2020, 14:56

No usmailem sie. Czarne jest biale a biale jest czarne

Ech
sobota, 27 czerwca 2020, 01:02

Ostatnia konferecja Bliskowschdnia w Wawie to wlasciwie bylo slepe nasladownictwo amerykanskiej poltyki

Karkoszka
sobota, 27 czerwca 2020, 22:27

Ta wielka hucpa została wywalona w powietrze przez Nataniachu - pomimo starań USA i Polski. W obydu przypadkach wbrew swoim interesom. Bywa.

Genau
piątek, 26 czerwca 2020, 13:28

Zgodę na co, bo nic nie napisałeś?

Tweets Defence24