USA będą krajem wiodącym MSPO 2019

24 października 2018, 07:43
Apache
Amerykański śmigłowiec AH-64 Apache wraz z radarem Longbow prezentowany na MSPO w 2016 r. Fot. Defence24.pl
Reklama

Stany Zjednoczone będą krajem wiodącym Międzynarodowego Salonu Przemysłu Wojskowego w 2019 r., potwierdził to już Departament Obrony USA – poinformował Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, gdzie organizowana jest ekspozycja.

Wystawy narodowe na MSPO w Kielcach miało do tej pory 13 państw: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy Wyszehradzkiej, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa. W tym roku MSPO odbyło się pod hasłem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przypuszczenia dotyczące przyszłorocznej edycji MSPO Mochoń potwierdził we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji obrony. Przekonywał też parlamentarzystów, że zainteresowanie Polską jest w USA duże. Podkreślał, że Amerykanie mają największy przemysł obronny na świecie.

Mamy oficjalną odpowiedź od sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, że USA będą krajem wiodącym. Przygotowania będziemy musieli rozpocząć już niedługo. Stany Zjednoczone były już raz krajem wiodącym 11 lat temu.

prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń

Mochoń powiedział także senatorom, że gdy poprzednim razem USA były głównym państwem MSPO, zarówno organizatorzy, jak i główni goście popełnili błąd, który polega na tym, że program targów był zbyt bogaty. – Amerykanie zaproponowali za dużo seminariów. To była trochę klęska urodzaju. Myślę, że nie powinniśmy już popełnić takiego błędu. Amerykanie też mają tego świadomość – powiedział prezes Targów Kielce.

Odnosząc się do tegorocznej, XXVI edycji MSPO, Mochoń powiedział, że część wystawców amerykańskich wyraziła żal, że choć było ich sporo, to prezydent Andrzej Duda nie odwiedził ich stoiska i nawet symbolicznie nie powiedział "dzień dobry". – Na to będziemy starać się zwracać uwagę, bo co tu dużo mówić, jesteśmy gospodarzem. Jeżeli zapraszamy gości, to wiem, że nie można odwiedzić wszystkich i każdemu uścisnąć rękę, ale będę bardzo prosił o to w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Może w sposób symboliczny, może to nie musi być minister obrony narodowej, ale może wiceminister, żeby podziękować newralgicznym gościom zagranicznym. Oni się ucieszą nawet z drobnego gestu – powiedział prezes kieleckich targów.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz ocenił, że m.in. ze względu na amerykańską wystawę przyszłej edycji MSPO będzie towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie.

Natomiast przewodniczący komisji obrony Jarosław Rusiecki (PiS), który jest senatorem z województwa świętokrzyskiego, wśród najważniejszych wydarzeń tegorocznego MSPO wymienił debatę o nowej dywizji Wojsk Lądowych. Organizatorem tej dyskusji było Defence24. Spotkanie otworzył szef MON Mariusz Błaszczak. – Po obszernym wystąpieniu pana ministra odbyła się bardzo wnikliwa dyskusja wśród ekspertów, a po kilku tygodniach taka decyzja (o powołaniu 18 Dywizji Zmechanizowanej – przyp. red.) ujrzała światło dzienne – zauważył Rusiecki.

Z kolei Mochoń przyznał, że Targi Kielce mają pewien kłopot, bo od trzech lat Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywa się w pierwszym tygodniu września, czyli w tym samym okresie co MSPO. – My mamy związane ręce. Nie możemy uciec, ani tydzień wcześniej, ani tydzień później. (...) Rozmawiałem już organizatorami (forum w Krynicy – przyp. red.). Oni mi tak jakby naiwnie odpowiadali, że jest Festiwal Biegowy, więc musieli przesunąć termin. A gdy pytałem o drugi tydzień września, odpowiadali, że pogoda jest mniej pewna – powiedział Mochoń, co wywołało wesołość senatorów. – Gdyby któryś z panów miał wpływ na organizatorów forum w Krynicy, to stawiam dobre wino – zakończył prezes kieleckich targów.

Prezes Targów Kielce potwierdził we wtorek, że w październiku 2019 r. ma rozpocząć się budowa nowej hali wystawienniczej o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. Jeszcze we wrześniu, w programie SKANER Defence24.pl Mochoń podkreślał będzie to powierzchnia równa trzem istniejącym już halom.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Ok bajdur
piątek, 26 października 2018, 23:24

Temat czwartej dywizji jest ważny, lecz ważniejsze od dyskusji są zskupy najlepszego dostępnego na rynkach światowych sprzętu. Ta dywizja potrzebuje jeszcze minimum batalionu nowoczesnych czołgów i ciężkich bwp Ppk Spike. Bataliony nowej brygady i nowy batalion zmechu nie mogą jeździć na Kto Rosomak. Do tego ptrzebny pułk opl pułk artylerii, logistyka i saperzy. Dopiero wtedy można będzie uznać ją za wartościową jednostkę. Inaczej rostrzelają ją z dystansu prymitywne wersje bm-21 grad.

Willgraf
czwartek, 25 października 2018, 09:53

2018 MSPO odzyskuje niepodleglosc a w 2019 ja traci brawo

Rzyt
czwartek, 25 października 2018, 07:51

W tym kraju, to w ogóle USA jest wiodące. My uważamy, że jest USA i koniec świata. Polska flaga a Texas są podobne, dodajmy tylko gwiazdkę i będzie okej.

Zbigniew
czwartek, 25 października 2018, 02:57

Nową halę zaprojektujcie a nie zrzynajcie z czyjegoś projektu, jak to było w Katowicach z halą która nie dała rady wytrzymać ciężaru śniegu. Tam zerżnięto projekt z Hiszpanii w której dużych opadów śniegu nie ma.

ekonomista
czwartek, 25 października 2018, 00:55

To bardzo zła wiadomość, bo już i tak podpisaliśmy zbyt dużo kontraktów z USA za pieniądze tak naprawdę europejskie. I dlatego fundusze europejskie dla Polski (i dla Rumunii) będą jeszcze bardziej obcięte. Myślę, że te Patrioty za 20 mld i tak nas będą kosztować co najmniej kolejne 20 mld w obciętych dotacjach. **** Ja nie mam nic przeciwko uzbrojeniu z USA, ale niech nam dadzą w ramach bezzwrotnej pomocy!!!

Buba
środa, 24 października 2018, 15:35

Wybiorę się zresztą jak co roku.

RedBull
środa, 24 października 2018, 14:36

To się posypią umowy przed wyborami ;-)

Robot
środa, 24 października 2018, 11:43

Amerykanie będą główną atrakcją z najbogatszą ofertą. Będzie co oglądać. A jak będą Rosjanie to chyba tylko ze stolikiem i kartką >" szukamy wszystkich zdolnych, inteligentnych i chcących zarobić szpiegów, najlepiej z wojsk Amerykańskich "<.

Tweets Defence24