Reklama

Geopolityka

USA: 100 mln dolarów na rozwój AEGIS

Kontrakt na dalsze prace nad systemem AEGIS został podpisany (Locheed Martin)
Kontrakt na dalsze prace nad systemem AEGIS został podpisany (Locheed Martin)

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych podpisała pięcioletnią umową z koncernem Lockheed Martin za 100,6 milionowi dolarów na inżynieryjne wsparcie okrętowych systemów walki na wszystkich amerykańskich okrętach AEGIS. Przy czym pod pojęciem wsparcie rozumie się tu nie tylko wsparcie logistyczne systemu AEGIS, ale również jego modernizację, projektowanie, rozwój i integrację.

Nowy kontrakt jest traktowany przez Locheed Martin jako dowód uznania za dotychczasowe działania tego koncernu mające na celu zmniejszenie kosztów wykorzystania systemu AEGIS oraz sposób wprowadzania na nim innowacji. Udało się to osiągnąć poprzez zwiększenie produktywności, wprowadzanie i wykorzystywanie systemów automatycznego testowania a także coraz większy udział w produkcji małych przedsiębiorstw (small business).

CZYTAJ WIĘCEJ: Udany test. Do stworzenia skutecznej tarczy antyrakietowej nie potrzeba elementów w Europie Środkowej

System AEGIS jest obecnie wykorzystywany na ponad 100 okrętach przez 6 różnych państw. Przez specjalistów jest uważany za najlepszy okrętowy system walki na świecie. W połączeniu z najnowszymi wersjami rakiet Standard i radaru AN/SPY-1 stał się ważnym elementem programu obrony balistycznej BMD. Okręty AEGIS mogą być bowiem wykorzystane do zwalczania rakiet balistycznych, a tym samym włączone do budowy tarczy antyrakietowej (Aegis Ballistic Missile Defense).

AEGIS jest systemem rozwojowym. Powstało w sumie osiem jego podstawowych wersji (tzw. baselines) i kilkanaście typów, a obecnie pracuje się nad wersją BMD 5.0 Baseline 9. Co więcej niejako oddzielnie od ostatnio podpisanego kontraktu, Agencja Obrony Rakietowej (US Missile Defense Agency) pracuje się nad jeszcze nowszą wersją BMD 5.1.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z Tarczą? Amerykanie mają wątpliwości (ale naciskają na Polskę)

Przypomnijmy, że pierwsze trzy krążowniki typu Ticonderoga otrzymały możliwość udziału w BMD w czerwcu 2006 roku. W 2009 roku takich okrętów było już 18 (w tym 15 niszczycieli typu Arleigh Burke). Jak widać po obecnym kontrakcie i procesie wprowadzania rakiet SM-6 (News z 2 marca 2013) ich liczba w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie. Czy w tych działaniach będzie jeszcze miejsce na poważne potraktowanie przez Amerykanów wcześniejszych planów budowania tarczy antyrakietowej w środkowej Europie? Z newsa na news coraz bardziej w to wątpię.

Maksymilian Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama