Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

US Navy zamówiła boomery. Strategiczna broń za miliardy

Wizja okrętu typu Columbia / Rys. US Navy
Wizja okrętu typu Columbia / Rys. US Navy

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych podpisała kontrakt na pierwszy okręt podwodny nowego typu Columbia, z opcją na kolejny. Umożliwi to rozpoczęcie programu budowy następców typu Ohio, czyli boomerów zdolnych do przenoszenia pocisków balistycznych z głowicami atomowymi.

Ostatni okręt typu Ohio został ukończony w 1997, a pierwsze zostały wprowadzone do służby jeszcze w latach 70. Obecnie służy 18 z 24 pierwotnie planowanych jednostek tego typu. Sześć anulowano w wyniku odwilży po zimnej wojnie, przy czym cztery z powstałych zostały przebudowane do przenoszenia pocisków manewrujących w miejsce balistycznych. W służbie jest więc obecnie 14 nosicieli balistycznych pocisków z głowicami nuklearnymi. Najstarszy okręt typu Ohio ma zostać wycofany już najwcześniej w 2027, a najpóźniej w 2029 roku. Planuje się, że typ Columbia zostanie wybudowany przynajmniej w 12 egzemplarzach. Ostatnia z 12 jednostek zostanie ukończona dopiero w drugiej połowie lat 30.

Kontrakt został zawarty z General Dynamics Electric Boat ma wartość 9,47 mld USD. Wcześniej w 2017 roku General Dynamics Electric Boat otrzymał kontrakt na prace projektowe nad typem Columbia o wartości 5,1 mld USD. W ramach obecnie zakontraktowanych prac zostanie zbudowana i przetestowana prototypowa jednostka USS Columbia (SSBN 826). Zostanie sfinansowana też część budowy pierwszej jednostki przedseryjnej USS Wisconsin (SSBN 827) stanowiącej tutaj opcję, dzięki czemu nie będzie trzeba renegocjować jej ceny, kiedy zapadnie decyzja o budowie.

W ramach kontraktu powstanie również dokumentacja i zostanie zapewnione wsparcie inżynierskie. Budowa USS Columbia rozpocznie się w 2021 roku, a decyzja ws. USS Wisconsin powinna zapaść w 2024 roku. Pierwszy okręt powinien osiągnąć pełną gotowość operacyjną najpóźniej w 2031 roku i wówczas wyruszyć na swój pierwszy patrol bojowy zgodnie z rozkładem działań jednostek tej klasy rozplanowanym przez US Navy. Szacuje się, że koszt pojedynczego okrętu seryjnego nowego typu wyniesie ok. 7,5 mld USD.

Budowa pierwszej jednostki w pierwszej połowie tej dekady powinna odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości i umożliwić dokonanie ewentualnych poprawek w projekcie, tak aby produkcja seryjnych jednostek mogła ruszyć w drugiej połowie lat 20., kiedy to w każdym kolejnym roku ma być podpisywany kolejny kontrakt na kolejny okręt podwodny. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że pozwoli na to budżet.

Przedstawiciele US Navy podkreślają, że projekt Columbii jest już dojrzały i to bardziej niż na tym etapie był projekt jakiegokolwiek amerykańskiego okrętu podwodnego. Teraz ma się rozpocząć faza doszlifowywania projektu wraz z pracami konstrukcyjnymi pierwszej jednostki.

Okręty typu Columbia mają przesłużyć 42 lata w czasie których każda z jednostek ma odbyć 124 patrole bojowe. Każda jednostka ma być uzbrojona w 16 wyrzutni pocisków Trident II D5LE – to o 8 wyrzutni mniej niż w przypadku typu Ohio (obecnie mają one po 20 wyrzutni, zgodnie z wymogami traktatu New START). Oznacza to, że Amerykanie będą mieli w przeszłości mniej boomerów z mniejszą liczbą pocisków. Columbie mają mieć za to cechy trudnowykrywalne, w tym cichy napęd elektryczny. Zanurzone okręty mają wypierać ponad 21 tys. ton, mieć 171 m długości i 13 m szerokości.

Reklama

Komentarze

    Reklama