Okręt US Navy wpłynie na Morze Czarne

6 grudnia 2018, 12:17
oz54j4_120306NXG305100
Fot. US Navy
Reklama

USA podjęły niezbędne przygotowania do wysłania okrętu wojennego na Morze Czarne, co następuje w wyniku narastających napięć w regionie po zajęciu przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymaniu ukraińskich żołnierzy - informuje telewizja CNN.

Amerykańskie wojsko zwróciło się do Departamentu Stanu, aby powiadomił władze Turcji o możliwych planach wysłania okrętu wojennego na Morze Czarne - twierdzi CNN powołując się na trzech anonimowych przedstawicieli amerykański władz. Według wysokiej rangi urzędników wysłanie okrętu będzie odpowiedzią na rosyjskie działania przeciwko Ukrainie w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne i Morze Azowskie.

Zgodnie z Konwencją z Montreux z 1936 roku Stany Zjednoczone są zobowiązane powiadamiać Turcję o swych jednostkach pływających zmierzających do cieśnin Bosfor i Dardanele, które łączą Morze Śródziemne z Morzem Czarnym. W postanowieniach konwencji zapisano, że kraje, które nie leżą nad Morzem Czarnym, muszą powiadamiać Turcję, z co najmniej 15-dniowym wyprzedzeniem o przejściu przez cieśniny.

Władze w Kijowie uznały wydarzenia z 25 listopada w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, kiedy Rosjanie ostrzelali trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, przejęli je i aresztowali 24 członków ich załóg, za agresję Rosji wobec Ukrainy.

Rosjanie zarzucają Ukraińcom, że nielegalnie przekroczyli ich granicę państwową. Ukraina mówi, że do zatrzymania doszło na wodach międzynarodowych, a marynarze nie złamali prawa międzynarodowego, więc powinni być traktowani przez Rosję jako jeńcy wojenni. W związku z incydentem Ukraina ogłosiła w ubiegłym tygodniu stan wojenny w obwodach na granicy z Rosją, z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii i w regionach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło w środę, że rosyjskie wojska na Krymie, który Moskwa anektowała w 2014 roku, przeprowadziły ćwiczenia wojskowe z przeciwlotniczym systemem rakietowym Pancyr - podaje na swej stronie internetowej CNN. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Davien
piątek, 7 grudnia 2018, 06:30

Ryszard, LGU nie może zgodnie z traktatami międzynarodowymi tam popłynac, bo lotniskowce nie moga przechodzić przez Bosfor.

rED
czwartek, 6 grudnia 2018, 23:31

A przecież wystarczy zamknąć cieśniny dla ruskich okrętów do póki nie oddadzą kutrów i nie przestaną blokować drogi wodnej.

Ryszard
czwartek, 6 grudnia 2018, 18:02

Poproszę tam LGU.. najpierw zrobiliby porządek w Donbasie i na Krymie, a później pomogli Ukrainie odzyskać kontrolę nad własną granicą. Eh, marzenia.. .

Czepialski
czwartek, 6 grudnia 2018, 17:45

Czy określenie okręt wojenny nie jest trochę jak 'masło maślane'? Okręt może być jedynie wojenny...

King
czwartek, 6 grudnia 2018, 17:10

Nie że się czepiam, ale od kiedy okręty US pływają pod południowo koreańskimi flagami? Dla ścisłości okręt na zdjęciu to południowo koreański Sejong (DDG991).

Lord Godar
czwartek, 6 grudnia 2018, 14:49

Cytat : "Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło w środę, że rosyjskie wojska na Krymie, który Moskwa anektowała w 2014 roku, przeprowadziły ćwiczenia wojskowe z przeciwlotniczym systemem rakietowym Pancyr - podaje na swej stronie internetowej CNN." Czy to znaczy że być może wystrzelali wszystkie okoliczne mewy ???

Tweets Defence24