US Navy kontra chińska flota. Taktyka MacArthura w wykonaniu Waszyngtonu

20 marca 2021, 11:13
210309-M-CG913-254
Fot. US Marine Corps
Reklama

Amerykanie ćwiczą nowe sposoby działania, mające im pomóc w kontrolowaniu szlaków morskich na zachodnim Pacyfiku. Jest to modyfikacja drugowojennej taktyki generała MacArthura, która obecnie zakłada przejmowanie kolejnych wysp i kontrolowanie z nich pobliskich akwenów za pomocą systemów rakietowych i artyleryjskich.

Wszystko wskazuje na to, że Amerykanie wprowadzają nową koncepcję obrony szlaków morskich zachodniego Pacyfiku w podtekście – przed agresywnymi działaniami chińskiej marynarki wojennej. W czasie manewrów „Castaway” („Rozbitek”) na jednej z wysepek niedaleko Okinawy, przez prawie dwa tygodnie amerykańskie wojsko dopracowywało taktykę działania, której celem było przejmowanie kolejnych wysp i kontrolowanie z nich pobliskich akwenów. W tym celu wykorzystywane były niewielkie grupy bardzo dobrze wyszkolonych żołnierzy, wzmocnionych mobilną artylerią oraz wspartych samolotami bojowymi w technologii stealth.

Taktyka nazwana „operacją ekspedycyjnych, wysuniętych baz” (expeditionary advanced base operations) miała pokazać, jak stosunkowo małe i mocno rozproszone siły mogą przejąć i utrzymać odległe od baz terytorium we wczesnych fazach konfliktów. Jest ona dopracowywana faktycznie od października 2020 roku, gdy zorganizowano manewry „Noble Fury”. To właśnie wtedy amerykańscy żołnierze 3 Dywizji Piechoty Morskiej ćwiczyli szybkie zajęcie wyspy ze znajdującym się na nim lotniskiem i rozmieszczenie tam mobilnych wyrzutni rakiet „ziemia-ziemia” typu M142 HIMARS. Dzięki takim systemom rakietowym Amerykanie zamierzają później kontrolować pobliskie akweny morskie (w promieniu kilkuset kilometrów), utrudniając tam działanie okrętom przeciwnika.

W przeprowadzonych pięć miesięcy później manewrach „Castaway” realizowano podobny scenariusz, jednak z dodatkowymi uwarunkowaniami, zbliżającymi całą sytuację do rzeczywistej. Użyte przy tym siły wyraźnie wskazują, że pojęcie „małe i rozproszone siły” w wydaniu amerykańskim to tak naprawdę co najmniej kilkusetosobowe grupy wojsk. W ćwiczeniu „Castaway”, które zaczęło się 8 marca br., wzięło bowiem udział w sumie ponad trzystu Marines z 3. batalionu rozpoznawczego, komandosi z 1. batalionu 1. Grupy Sił Specjalnych („Zielonych Beretów”) oraz żołnierze z 320. Dywizjonu taktyk specjalnych sił powietrznych.

image
Reklama

Działanie wspierały i zabezpieczały z powietrza cztery samoloty skróconego startu i pionowego lądowania F-35B Lightning II z lotniczej bazy piechoty morskiej Iwakuni w Japonii. Z kolei do transportu wyrzutni rakietowej HIMARS z 12. Baterii S, 3. Batalionu Marines użyto samolot transportowy C-130 Hercules. Amerykańscy artylerzyści pokazali, że są w stanie bardzo szybko wyładować pojazdy z ładowni samolotu i je rozlokować w dżungli.

Zarysy testowanej w ten sposób taktyki działania zostały opracowane w czerwcu 2018 roku przez Laboratorium badawcze piechoty morskiej w Quantico w Wirginii (Marine Corps Warfighting Laboratory). To własnie wtedy określono , że niewielkie, rozproszone siły wysunięte naprzód w odpowiednim czasie, „trudne do namierzenia”, „zabójcze, ale odporne”, są w stanie wykonywać precyzyjne uderzenia na konkretne cele, bez konieczności niszczenia wszystkich sił przeciwnika.

Ten nowy sposób działania ma być dowodem, że Stany Zjednoczone nie zamierzają pozostawić swoich sojuszników w Azji i będą pomagać w powstrzymaniu Chin przed zawłaszczaniem kolejnych terytoriów oraz przed siłowym przejęciem kontroli nad Tajwanem i wyspami na Morzu Południowochińskim.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Reklama
yaro
niedziela, 21 marca 2021, 05:21

Po raz kolejny nie uratowały Saudyjczyków amerykańskie systemy Patrioty. Plemię Huti z Jemenu w piątek przeprowadziło atak dronami na rafinerię Saudi Aramco, w wyniku którego strategiczny obiekt zaczął płonąć. Huti przyznali się do ataku.

Autor
niedziela, 21 marca 2021, 15:22

Pomyliłaś z pancyrem?

No skąd
niedziela, 21 marca 2021, 20:20

Sadi mają Pansyry? Coś nowego

Ech
sobota, 20 marca 2021, 23:57

W razie konfiktu jestescie gotowi umierac za USA?

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 12:49

A ty jestes gotów za Rosję?

Plumq
niedziela, 21 marca 2021, 11:22

Na pewno nie za Rosję:)

Ech
niedziela, 21 marca 2021, 13:59

Wyslali juz naszych na pustynie Iraku i Afgastanu wysla i na morze poludniwo -chinskie. Tylko musimy wybudowac nowe okrety.

dyktus
sobota, 20 marca 2021, 22:29

Jak wszystkim wiadomo, sprawka światowej epidemii koronowirusa to sprawka Chin. I co ? Tyle ludzi zmarło, wza progiem światowy kryzys i nikt Chinom nic nie zrobił i nie zamierza robić. Jeden Trump grzmiał z Białego Domu i odgrażał się Chińczykom.I co ? Zaraz rozchorował się na covid -19. A nasz dyzio z Pałacu Namiestnikowskiego jeszcze zakupił szczepionki od tych którzy zarazili świat... Chiny to zdecydowana potęga a USA to już coraz bardziej kolos na glinianych nogach machający szabelką...

qwert
niedziela, 21 marca 2021, 16:37

Ten wirus, to raczej robota Jankesów, żeby zlikwidować chińską konkurencję

arkos
niedziela, 21 marca 2021, 12:12

Rozmawiać a kupić szczepionki to dwa pojęcia. Nie ma rekomendacji MZ na zakup chińskiej szczepionki

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:46

Patrząc jak Żorżeta z amerykańskiej ambasady układała Polin listę leków refundowanych, to nie MZ Polin udziela rekomendacji na szczepionki... :D

Smiechow
sobota, 20 marca 2021, 18:42

Od czasów starożytnych ,poprzez wojny napoleońskie i II WŚ przebieg działań wojennych jest ten sam : Gdy hegemon przegrywa ,sojusznicy przechodzą na stronę dotychczasowego wroga i dożynają Pana. Oczywiście może zdarzyć się przypadek-ewenement... :) Jeżeli ktoś sądzi ,ze Filipińczycy czy Wietnamczycy zapomnieli o ludobójstwie dokonanym przez Amerykanów ,Japończycy o bombie atomowej i 0,5 mln ofiar dywanowych bombardowań Tokio, czy też Niemcy o Dreżnie czy Hamburgu itd,itd......,jest naiwny jak dziecko .Oni pamiętają ,podobnie jak my pamiętamy o zaborach i Katyniu ,czekając na okazję do rewanżu . Gdy Amerykanie zaczną przegrywać to nawet armia Tajwanu obróci się przeciwko nim ,bo Chińczykowi bliższy Chińczyk ,Koreańczykowi Koreańczyk .A wam kto byłby bliższy ..Amerykanin ,czy Polak ? ;)

sdkflsdklfksdafk
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:25

Gdy zaczną przegrywać, to ... Rosja się przestraszy i zacznie im pomagać, już teraz po cichu, tak żeby nikt nie zauważył trochę im pomaga.

Maciek
sobota, 20 marca 2021, 23:09

To źle zadane pytanie. Zapytaj kto jest bliższy Wietnamczykom, Chińczyk, czy Amerykanin. Kto jest bliższy Polakom, rusek, czy Amerykanin. Odpowiedzi chyba znasz?

qwert
niedziela, 21 marca 2021, 12:57

Odpowiedź jest prosta, Wietnamczykowi bliższy jest Chińczyk, bo żyją obok siebie od pokoleń. To samo dotyczy Polaków i Rosjan. Jankesi w tym przypadku zawsze są elementem obcym

andrzejto
niedziela, 28 marca 2021, 19:18

Jak rozumiem wojna Chińsko-Wietnamska pod koniec lat 70-tych to był przypadek?? Chinole rozpychają się w swoim sąsiedztwie i są postrzegani jako zagrożenie. Tak samo jak my postrzegamy Rosjan. Żyjemy obok siebie, co nie zmienia tego, że nie mamy ochoty na rosyjską wizję świata.

pragmatyk
niedziela, 21 marca 2021, 20:42

Strzał w kolano. Moze powiesz kiedy Polacy przed IIwojną swiatową wojną wyjeżdzali do Rosji ,bo ja widziałem Dworzec Morski ,skąd Polacy wyjeżdzali do Stanów.

Michał
poniedziałek, 22 marca 2021, 05:58

O imperium rosyjskim słyszał?

tylko pytam...
sobota, 20 marca 2021, 18:17

Będa działąć jednostki specjalne, zaopatzrenie same bedą sobie produkować w zwiazku z Chińską blokadą, ciekawostka: "oraz wspartych samolotami bojowymi w technologii stealth." a skąd toto będzie startować aby chronić 'kolejnych wysp" ?? A te samoloty bojowe w "technologii stealth" to dopiero powstaną ? bo te co są nie nadają się do działania w związku z bezmiarem tamtejszych akwenów... Ten artykuł to tak ku"pokrzepieniu serc" ???

szon
niedziela, 21 marca 2021, 10:43

Amerykanie opracowują bezzałogowe niewykrywalne tankowce.

Fiziol
sobota, 20 marca 2021, 22:28

F 35 B

tylko pytam...
niedziela, 21 marca 2021, 12:44

Rozumiem, ze wg. Ciebie F 35 B nadaje się do działania na tych gigantycznych obszarach, gotowość bojową odtwarzać będą na lotniskowcach stealt, które wspierane będą zaopatrzeniowcami typu stealt, a wokół nich latać będą zbiornikowce też stealt ?!?!? itd ...

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 18:30

A po co stealth jak ani Chiny ani Rosja nei maja jak zagrozić LGU:))

tylko pytam...
niedziela, 21 marca 2021, 19:33

Zapytaj o to Autora Artykułu.

niedziela, 21 marca 2021, 16:08

Samoloty należące do US Marine Corps zaatakowały 27 września 2018r. cele na terytorium Afganistanu.

Borsq
sobota, 20 marca 2021, 17:36

Ten "nowy sposób działania" to raczej strategia nie MacArthura tylko Japończyków. Zależy, czy Chińczycy będą mieli wyatarczająco zmasowane siły, by Amerykanów po kolei z tych wysepek wykurzać... A może zamiast tego sami zastosują metodę "żabich skoków" i wiele z tych punktów oporu obejdą, odcinając je od zaplecza?

Tani
niedziela, 28 marca 2021, 06:35

Nie McArthur ani Japy tylko Nimitz. Bo to flota wymyslila nie armia.

Thomas Jetson
sobota, 20 marca 2021, 17:09

Zasada jest niezmienna. Jak mawiał Thomas Jetson. Jeśli jakiś kraj sam się nie dorobi, nie wymyśli tylko ukradnie, to po odebraniu mu źródła sukcesu powróci do naturalnego stanu biedy very quickly

Valdore
sobota, 20 marca 2021, 19:38

Jak widać los Rosji zapowiada się fatalnie:)

Sarmata
sobota, 20 marca 2021, 22:05

Nie zrozumiales że ten artykuł nie jest o Rosji?

Fiński snajper
sobota, 20 marca 2021, 16:04

"Ten nowy sposób działania ma być dowodem, że Stany Zjednoczone nie zamierzają pozostawić swoich sojuszników w Azji i będą pomagać w powstrzymaniu Chin przed zawłaszczaniem kolejnych terytoriów oraz przed siłowym przejęciem kontroli nad Tajwanem i wyspami na Morzu Południowochińskim." - Ta, już to widzę :D Będzie jak z Kurdami, a potem davien będzie latać po forum i pisać, że no przecież USA to nic z Kurdami nie podpisywało, to panie jak to tak bronić bez papierka? Natomiast każdy trzeźwo myślący jak sobie prześledzi historię i jak ta pomoc USA wyglądała (Wietnam i ucieczka, Afganistan i ucieczka, jedynie wojna w Korei okupiona potężnymi stratami, bo Chińczycy złoili tam Amerykanom skórę) to nie liczy na Amerykanów. No może poza takim krajem w Europie Środkowej, co popsuł sobie relacje z każdym innym krajem, a po przejęciu władzy przez Bidena już nawet na USA nie ma co liczyć.

taka prawda
sobota, 20 marca 2021, 21:30

Dokładnie tak: zmykają jak zające. Ale to chyba nie powód do niepokoju a raczej do ulgi. Świat będzie bezpieczniejszy.

Whiro
sobota, 20 marca 2021, 20:49

Ty i twój kolega monkey macie duże braki w historii. Afganistan i ucieczka? Ale to chyba ten z lat 80 tych. Korea i ucieczka? A jak o kurdach mowa to tych. Afrin czy tych z idlib? Bo tych drugich sprzedała Rosja. A jak tam czują się Syryjczycy jak im Izrael za błogosławieństwem Rosji zrzuca bomby na głowy? Ciesz się że naszym sojusznikiem jest USA a nie ruscy....

Davien
sobota, 20 marca 2021, 19:42

Jak widac fakt że twoje bajki upadły z hukiem wywołał ostry atak histerii u snajperka:)W Korei to Chiny tak dostały w... że mało kto z nich wrócił za Jalu, a jedyne co KRLD i CHiny zyskały to masakrę własnych wojsk:)Ale, ale porównajmy Koreę Płd z USA i KRLD z Rosją, mówi samo za siebie:))

To nie tak było
sobota, 20 marca 2021, 19:01

Źle wyciągane wnioski. USA walczyło z komunistycznymi przygłupami by nie zarazili i nie zniszczyli całego globu tą chorą ruską ideą dla nierobów. Idea ta jeszcze się tli w Rosji Chinach Korei Pólnocnej. I na tym chyba koniec. Wietnam? jest normalny i rozwija się Korea Południowa kwitnie w najlepsze a Północna to skansen komunizmu z wszystkim atrakcjami. A cóż to za historia że Chińczycy złoili skórę Amerykanom w Korei? Nie znalazłem wzmianki o tym.

Ech
sobota, 20 marca 2021, 22:31

Wietnamem rzadzi Komunisytrczna Partia Wietnamu, do dzis, Marks to Niemiec, i sama mysl lewicowa to Rewolicja Francuska.

Monkey
sobota, 20 marca 2021, 18:14

@Fiński snajper: Wojna w Korei była prowadzona pod auspicjami ONZ. Tylko dlatego Amerykanie także tej nie przegrali, bo mieli wsparcie wielu sojuszników. Nie symboliczne, a realne. Co do reszty, napisałeś prawdę,. Konkluzja jest dokładna: na USA nie można liczyć, bo zawsze sa gotowi zrobic woltę.

Bumer
sobota, 20 marca 2021, 17:47

Taaaa.Jak pokazuje historia najlepiej to na ruskich można liczyć.Nie opuszczą cię aż do śmierci.Amerykanie świeci nie są ale wole nich niżczerwoną zarazę,która nigdy nic dobrego nie przyniosła.

No skąd
niedziela, 21 marca 2021, 10:47

Wyjechali bez jednego wystrzału. Gdzie się uczyłeś człowieku?

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 12:52

Bo im się kraj rozsypał i zwyczajnie musieli:)

sobota, 20 marca 2021, 23:27

I to jest samo sedno sprawy

Ech
sobota, 20 marca 2021, 22:31

Tak naprawde to na nikogo nie mozna liczyc:)

Olo
sobota, 20 marca 2021, 14:21

Ten nowy sposób działania pokazuje Chiczykom czego sie moga spodziewac i jak powinni sie do tego przygotować

Tani
sobota, 20 marca 2021, 18:57

Jest ok,tylko jest jeden problem ci Marines beda dzialac w zasiegu rakiet chinskich i to nie morskich tylko ladowych. Ale......lepiej cos robic jak nic nie robic. A cwiczyc zawsze mozna a nawet powinno sie. Hegemon pada i to dobre nie jest. Pada rozwalony wlasnymi rekami i wl palcyma. Czyli wracamy do zrodel ,,pomoz sobie sam a niebo ci pomoze,,bo USA na pewno nie. Bo ja bym napisal tak USA utracilo mozliwosc operowania duzymi jednostkami operacyjnymi poza granicami kraju.

Trol
sobota, 20 marca 2021, 21:05

Jeśli USA z 10 cioma grupami lotniskowców nie mają możliwości działać poza granicami kraju. To nie dziwie się że biedaków z Rosji stać co najwyżej na napadanie Gruzji, Ukrainy czy Czeczeni. Bo z czym do ludzi...

uświadamiacz troli
niedziela, 21 marca 2021, 10:28

Amerykańskie lotniskowce są dobre do napaści na Somalię czy inny Bangladesz. Przy ataku na Chiny czy Rosję pójdą na dno w kilka minut.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 12:53

A czym niby chcecie je zatopic?? Przestarzałymi pociskami pokr czy równie kiepskimi OP?:))

niedziela, 21 marca 2021, 10:57

Amerykanska flota ma koszmarną wręcz przewagę nad chińską: "https://www.defence24.pl/kto-wygra-bitwe-o-morze-poludniowochinskie-analiza

Tani
czwartek, 25 marca 2021, 19:22

Tu mozna by dyskutowac,Chiny maja wszystko u siebie. USA musi obskoczyc caly swiat. Jeszcze ma przewage technologiczna ale na jak dlugo? 20 lat?

Mirosław
sobota, 20 marca 2021, 16:58

Sposób działania Chińczyków, pokazuje Amerykanom czego mogą się spodziewać i jak powinni się do tego przygotować.

Mireczek
sobota, 20 marca 2021, 22:36

Błąd - Chin to nawet nie mogą na satelitach zobaczyć, Chińczycy budują okręty i stocznie tak żeby jak najbardziej były schowane przed satelitami. Natomiast zachód ma to do siebie, że lubi obwieszczać taktyki, plany i sprzęty jeszcze przed otwarciem szampana. Taka to różnica mireczku.

Tani
poniedziałek, 22 marca 2021, 16:47

Mozesz zobaczyc bo buduja pod dachem ale wykanczaja na otwartej przestrzeni. Buduja bardzo duzo i szybko.

jur
sobota, 20 marca 2021, 13:11

Tak trzymać!!!

Tweets Defence24