US Navy chce kupić 99 samolotów V-22 Osprey za 6,5 mld dolarów

12 czerwca 2013, 21:37
051102-N-3527B-025
US Navy chce zamówić następnych 99 samolotów V-22 Osprey za 6,5 miliarda dolarów - fot. US Navy
Defence24
Defence24

Siły morskie Stanów Zjednoczonych są bliskie podpisania pięcioletniego kontraktu z firmami Bell Helicopter i Boeing Co. na dostawę 99 samolotów V-22 Osprey za 6,5 miliarda dolarów.


Czytaj też: Stany Zjednoczone wzmacniają potencjał defensywy Okinawy. Wyślą eskadrę V-22 Osprey


Przedstawiciel Piechoty Morskiej USA podkreślił, że decyzja rządu o podpisaniu umowy jest dowodem zaufania dla programu, który przecież wcześniej był zagrożony przerwaniem. Jest to druga partia zakupionych tego typu samolotów. Większość z nich (92) otrzyma Piechota Morska natomiast 7 zostanie przekazanych lotnictwu amerykańskiemu.  Kontrakt, który ma obowiązywać od 2013 do 2017 roku uwzględnia możliwość zwiększenia tego zamówienia o następne 22 maszyny.

Osprey to maszyna która łączy w sobie cechy samolotu (pułap i prędkość) oraz śmigłowca (pionowy start i lądowanie). Ale jest to skomplikowana i potencjalnie niebezpieczna konstrukcja. W 2000 roku w czasie testów zginęło 23 żołnierzy piechoty morskiej a w 2012 dwóch następnych (podczas treningu w Maroku).

Czytaj: Błąd pilota przyczyną katastrofy Ospreya w Maroku

Negocjacje z firmami prowadziło dowództwo systemów lotnictwa morskiego (Navy's Naval Air Systems Command). Podkreślano przy tym, że podpisanie kontraktu pięcioletniego, a nie osobnych co rok, pozwoliło zaoszczędzić nawet około 1 miliarda dolarów. Ponadto pozwoli to ustabilizować sytuację kooperantów Bella i Boeinga, którzy dostarczają im potrzebne do produkcji części. Ostateczna umowa zostanie podpisana 13 czerwca br. i zastąpi anonsowaną w grudniu ubiegłego roku umowę jednoroczną za 4,1 miliarda dolarów.

Marynarka amerykańska dodatkowo rozpatruje trzeci wieloletni kontrakt na 100 następnych samolotów V-22 Osprey z tym, że 48 z nich ma zostać przekazane bezpośrednio do US Navy. Maszynami tymi są zainteresowane również inne państwa: Arabia Saudyjska, Australia, Brazylia, Katar, Kolumbia, Singapur, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z dwoma z tych państw już wymieniono listy intencyjne, jednak nie podano z którymi. Dodatkowo w kwietniu Sekretarz Obrony USA Chuck Hagel powiadomił, że pierwszym krajem, który kupi V-22 będzie Izrael. Zostanie mu sprzedanych 5-6 takich samolotów za cenę jednostkową około 70 milionów dolarów.

Czytaj: Izrael chce V-22 Osprey za wszelką cenę

(MD)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24