Reklama

US Army przetestuje systemy obrony aktywnej

12 maja 2016, 18:58
M1 Abrams
Fot. Staff Sgt. Aaron Allmon II (US Army)

Armia Stanów Zjednoczonych planuje przetestować dostępne na rynku systemy obrony aktywnej, które w przyszłości mogą być zamontowane na różnego typu pojazdach. Zadaniem systemu będzie wykrywanie, śledzenie a następnie eliminowanie wystrzelonych i zagrażających pojazdowi pocisków rakietowych lub RPG. Wśród testowanych produktów znalazł się system Trophy, Iron Curtain, Iron Fist oraz ADS.

Amerykańskie siły zbrojne prowadzą projekt badawczo-rozwojowy, dotyczący modułowego systemu ochrony aktywnej MAPS, ale znajduje się on na wczesnym etapie i wdrożenie do służby może zająć nawet 10 lat. Dlatego planuje się przeprowadzenie prób istniejących już systemów obrony aktywnej, w celu wzmocnienia ochrony przed ostrzałem pocisków przeciwpancernych i RPG. Zgodnie z założeniami armii, systemy byłyby montowane na różnego typu pojazdach, zaczynając od lekkich pojazdów taktycznych (Joint Light Tactical Vehicle), poprzez transportery Bradley i Stryker, kończąc na czołgach podstawowych M1 Abrams.

Czytaj także: Aktywne systemy ochrony pojazdów. Jak wybrać kierunki modernizacji?

Działanie systemu obrony aktywnej (Active Protection Systems - APS) polega na wykorzystaniu czujników radarowych o polu działania 360° wokół pojazdu, których dane przetwarza komputer. W momencie wystrzelenia wrogiego pocisku, dane są analizowane i kiedy trajektoria lotu pocisku zagraża pojazdowi odpalane są systemy ochronne, których zadaniem jest jego przechwycenie.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez firmę DRS Technologies, armia jest zainteresowana przetestowaniem izraelskiego systemu Trophy (którego jest sprzedawcą na rynku amerykańskim), a także systemu Iron Curtain (Żelazna Kurtyna) produkowanego przez Artis, Iron Fist (Żelazna pięść) od Israeli Military Industries System oraz niemiecki system ADS.

Czytaj także: Abramsy z "aktywnym pancerzem" z Izraela

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
45
piątek, 13 maja 2016, 19:42

US Army to ubogi krewny Navy i USAF.I to tak od lat 30-tych XXw.Technologicznie 20 lat za innymi.Konkurs na czołg wygrał Leopard 2.Ale wybrano Abramsa tylko z powodów politycznych.Izrael te nowinki ma od rosyjskich żydow wygonionych z ZSRR.Sam izrael nic nie wymyślil nawet Merkava to zmodernizowany Centurion.

Davien
wtorek, 24 maja 2016, 13:48

Przestań bajki wypisywać. Merkava z Centurionem ma jedna wspólną cechę- jest tez czołgiem i nic po za tym. Izrael nie potrzebuje technologii z Rosji ma swoje o wiele nowoczesniejsze, Abrams pod wieloma względami jest lepszy od Leoparda2 więc bzdur nie pisz.

SU-35
czwartek, 12 maja 2016, 22:58

Dziwne że "amerykańscy naukowcy" podobno najlepsi, mający największy budżet, nie są w stanie skonstruować jakiejś aktywnej ochrony dla czołgu... Rosjanie mają takie od dawna, wciąż ulepszane. Natomiast pocisk z 9M133 Kornet jest odporny na wszelkie zakłócenia. Również izraelskie :)

gromek
piątek, 13 maja 2016, 14:46

w lecie 2014 na 15 odpolonych rakiet w kierunku merkavy iv, z ktorych wiekszosc byla 9M133 wszystkie zostaly przechwycone przez trophy :)

Kris
piątek, 13 maja 2016, 13:05

Nie chodzi o to, że nie są w stanie, lecz nie było takie zlecenia i teraz to nadrabiają. Podobnie było z rakietami przeciwokrętowymi. Ktoś tego zwyczajnie nie dopilnował.

F-16
piątek, 13 maja 2016, 10:56

Pod warunkiem że w ogóle zadziała.......

Kiks
piątek, 13 maja 2016, 01:16

Dziwne, że prawa fizyki są tylko dla reszty świata. Wszak Rosja już na etapie kwantowej.

Filutek
czwartek, 12 maja 2016, 23:59

Jest odporny na stalową płytkę 6cmx6cm odpaloną w rakietę Kornet z prędkością 430 m/s?

AK
czwartek, 12 maja 2016, 21:01

Chcą skopiować i robić jako swoje.

edi
czwartek, 12 maja 2016, 22:27

Po co to nie dzika Rosja. Na zachodzie mamy dostęp do większości technologii wystarczy tylko zapłacić. Najlepsze systemy w tej dziedzinie robi Izrael to i od Izraela trzeba kupować patrz SPIKE w Polsce. Zapłaciliśmy i w chwilę mamy lepsze ppanc niż Rosja.

magazynier
piątek, 13 maja 2016, 02:15

Bo wszystko można kupić? A na strach barbiturany!

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama