US Army modernizuje zestawy przeciwlotnicze Stinger

4 listopada 2014, 16:12
Fot. Samuel King Jr./US Army.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych prowadzą program modernizacji przenośnych zestawów przeciwlotniczych Stinger, w celu utrzymania ich w eksploatacji przez kolejne 10 lat.

Zakres realizowanego kontraktu obejmuje modyfikację 2005 pocisków Stinger, w tym 1155 należących do korpusu piechoty morskiej i 850 wykorzystywanych przez wojska lądowe Stanów Zjednoczonych. Zainstalowane zostaną między innymi nowe zapalniki zbliżeniowe, co ma w założeniu przyczynić się do rozszerzenia zdolności zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych. Stingery otrzymają również nowe silniki marszowe.

Zakontraktowane prace będą realizowane do 2016 roku, a ich wartość wynosi około 11 milionów dolarów. W trakcie modyfikacji przeprowadzona zostanie diagnostyka poszczególnych części Stingerów. W wypadku pozytywnych wyników niektóre z nich, w tym silniki startowe czy elementy układów naprowadzania zostaną ponownie wykorzystane w pociskach, które będą eksploatowane przez kolejne 10 lat.

Przenośne zestawy przeciwlotnicze Stinger zostały wprowadzone na uzbrojenie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. W 1989 roku US Army otrzymała systemy w wariancie RMP z procesorem umożliwiającym zmiany oprogramowania w celu dostosowania do zmieniających się zagrożeń. Od 1996 roku dostarczano natomiast zestawy Stinger RMP Block I, charakteryzujące się podwyższoną odpornością na zakłócenia. W wyniku modernizacji przedłużona zostanie eksploatacja systemów w wariancie Block I. Zestawy Stinger były z powodzeniem używane bojowo przeciwko sowieckiemu lotnictwu w Afganistanie w latach 80. XX wieku, a także m.in. podczas wojny o Falklandy w 1982 roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
podbipieta
wtorek, 4 listopada 2014, 19:58

Ee. 2OOO Cos tyle to my Gromów mamy.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama